Сакам да кажам... (без цитирања)

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од RainBow, 5 февруари 2019.

 1. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.527
  Допаѓања:
  137.572
  Најтешко е кога се чека .....
   
  На Cherry blossom89, prominent, poenta и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Cutiepie1

  Cutiepie1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2018
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  1.471
  Пол:
  Машки
  Моите мисли...се со тебе.
   
  На Glossy-girl, LejlaD, minne992 и 7 други им се допаѓа ова.
 3. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.003
  Допаѓања:
  111.051
  Пол:
  Женски
  Плачеле пеачи, стотици илјади евра изгубиле периодов, морало да се почне со работа.
  За срамота бе.
  Луѓе ни платата од 12000 веќе не ја земаат, они пропуштиле голема пара.
  Мислиш леб немаат да јадат, ко да немаат заштеди од кузне колку илјади евра, па сеа питачат кутрите.
  Дно.
   
  На dayla, nevermet18, GoodGirl45 и 17 други им се допаѓа ова.
 4. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.290
  Допаѓања:
  103.208
  Јас: да, да идејата е да е едукативен блог, има и референци и се како мини семинарски и знам дека студенти ќе ми крадат за семинарски али океј е ако запамтат нешто.
  Другар ми: звучиш како очаен професор.
  [​IMG]

  edit. Океј ми рече таквите допирале до децата. Сега сум океј со то да бидам како очаен професор.
   
  Последна измена: 15 мај 2020
  На Angie1432, nevermet18, Peperutce1115 и 14 други им се допаѓа ова.
 5. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  6.879
  Пол:
  Женски
  И пак нема дома да си идам...
  бесна сум на ситуацијава, лута сум на државчево наше....
  Сакам дома да сум, во првото дома сакам да бидам :doh:
   
  На "Zoki" му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Cutiepie1

  Cutiepie1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2018
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  1.471
  Пол:
  Машки
  We go again. :*:
   
  На Glossy-girl и *Amethyst* им се допаѓа ова.
 7. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.003
  Допаѓања:
  111.051
  Пол:
  Женски
  Сонце, тераса, сладолед, нескафе со лед, звуци на птиците, поглед кон расцутениот јоргован и расцутените дрвја и цвеќиња, мирис на јоргован и книга во рака...
  Навидум обичен ден, а во душа толку спокој. :sun:
  Секој ден нека е ваков...
   
  На Cherry blossom89, Moon.Girl, Glossy-girl и 14 други им се допаѓа ова.
 8. bicycle

  bicycle Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  9.481
  Пол:
  Женски
  Времево ме потсеќа на деновите кога играв одбојка на плажа со непознати луѓе.
  Ми фали мирисот на морето, зачинетите јадења и гиро, многу гиро.
  Па дури ми фали и кога косата ми се лепеше за лицето.
  Врати се лето 2019 година, се ти е простено. :sun:
   
  На Love 83, Cherry blossom89, Feminka192 и 5 други им се допаѓа ова.
 9. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  568
  Пол:
  Женски
  Какви гици прасици има овдека а за некој друг шо не го ни виделе јадат трици како изгледа, бог да чува.
   
 10. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.461
  Допаѓања:
  42.446
  Многу огорченост и нервоза околу мене:)
  Сакајте се повеќе луѓе, ќе ви помине:wasntme:
   
  На Cherry blossom89, Glossy-girl, poenta и 9 други им се допаѓа ова.
 11. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  568
  Пол:
  Женски
  Поздраф до дечките и пензионерите шо мн знаат да потат за труд и мака и упорност во животот
  [​IMG]
   
 12. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.003
  Допаѓања:
  111.051
  Пол:
  Женски
  Мајка ми: Кога знаеше кога ќе се полага, помалце учеше од сега. Изгледа во неизвесност најнапорно работиш.

  Не дека не е у право.
  Кога нешто не знам како ќе е, највеќе се трудам тогаш.
  Ако знам и имам опции, станувам флегматична.
  :drunk:

  Се прашувам зошто ли сум толку сложена :worried:
   
  На LejlaD, Moon.Girl, Glossy-girl и 4 други им се допаѓа ова.
 13. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.003
  Допаѓања:
  111.051
  Пол:
  Женски
  За првпат откако се собира ддв имам собрано толку мала сума и сеа сфатив кај уствари сите пари сум ги трошела. :x
  Да не се кафичите и бутиците билионер ќе станев. :rofl:
  Али па ми фали шопинг и пиење кафе у кафич, така да, не мора да сум билионер, ќе си се вратам на трошењето.
   
  На Angie1432, LejlaD, Moon.Girl и 10 други им се допаѓа ова.
 14. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.841
  Допаѓања:
  8.290
  Пол:
  Женски
  Моментот кога на другарка ти ќе и пишеш "Ajse mori" место "Ajde mori"
  :drunk:
  Disclaimer:
  Си викаме мори онака од што ни е смешно. Не дека е во прашање некое вреѓање или слично
   
  На dayla, flawless_, Cherry blossom89 и 6 други им се допаѓа ова.
 15. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  831
  Допаѓања:
  2.055
  Пол:
  Женски
  На јутјуб рока лајв концерт на Аца Лукас.

  Ја, разгаќена, си цупкам у место, се шљапам со млеко за самопотемнување и молам бога да не ми остане наранџасто меѓу прсти.

  Сакам да сум у Белград моментално! Пу!
   
  На christinnn и MarigoldA им се допаѓа ова.
 16. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.003
  Допаѓања:
  111.051
  Пол:
  Женски
  - Како иде образованието за време на Корона?
  - Електронски нејќат да пратат дел што е за испит, за да сме си купеле оригинал од книжара на факсот.

  Тоа е се што треба да се знае за Македонија и нејзиниот образовен систем.
   
  На Regina.Phalange, Nausicaa, BlackMistery и 14 други им се допаѓа ова.
 17. Bezimenka90

  Bezimenka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  886
  Пол:
  Женски
  Поминаа околу 15 години од најлошиот период за мене. Кога не можеш да споделиш емоции со никого; кога одговорот секогаш е не се жали, има луѓе што поминуваат низ полошо; кога наместо помош и заштита добиваш само критики; кога ти кажуваат дека е само некоја фаза, а се уште трае; кога се чувствуваш дека си ништо повеќе од товар за сите и најдобро би било само да исчезнеш за да не ги замараш.

  Среќна околност е што сум кукавица. Но и кукавиците имаат момент на храброст, кога ќе решат дека е доста и време е засекогаш да стават крај на болката.
  Последна мисла пред да се наголтам со апчиња ми беше дека некој ќе ме најде така на земја. За прв пат престанав да бидам себична и да помислам како би им било на другите кои ги сакам потоа. Тогаш сфатив дека болката нема да престане со мене, туку само ќе се пренесе на сите останати околу мене.

  Решив си дадам уште еден ден, да пробам да го издржам. Кога помина тој, решив да се обидам уште за еден. Ден по ден стана недела, месец, година...Мотивација наоѓав во секакви ситници. Од 15 минутна прошетка, нова епизода на серија, ептен погодено кафе, до уште едно излегување со друштво, уште една интеракција со симпатија, уште еден ден каде си успеала да насмееш некого.
  Почнав да ги ценам ситниците кои ги имам, а кои не би се случиле да се решам за алтернативата. Од друга страна престанав да ги споделувам проблемите и емоциите. Прочитав мал милион психолошки написи кои ми помогнаа да ги разберам луѓето, а најбитно да разберам дека само јас можам да си помогнам.

  После неколку години мислите не поминаа, ама знаев дека ќе останат само мисли. Многу работи се случуваат за неколку години и човек поминува низ многу искуства. Постепено почнав да работам на себе си, да пробам да го сменам начинот на размислување и гледање на животот.
  Не престанаа ниту причините за мислите, никогаш нема ни да престанат. Не живеам веќе ден за ден, но не гледам ниту многу далеку во иднината. Конечно почнав да се учам да живеам без очекувања, кои повеќе беа туѓи одколку мои. Животот не го гледам како калап во кој мора да остварам цел 1, 2, 3. Секогаш ќе се обидувам, но знам дека за ништо нема гаранција и ако не успеам е во ред.
  Откако почнав да се откажувам од очекувањата, животот ми стана подобар. Разочарав можеби многу луѓе и жал ми е, ама не гледам друга опција. Всушност ми се остварија и некои од најголемите желби, запознав нови прекрасни луѓе и почнав да ги ценам најблиските кои знам дека ме сакаат на нивен начин.

  Искрено, ми беше многу страв да го напишам и споделам ова. Волку во цел живот немам споделено со никого. Едноставно страв ми е да се отворам на било кој, ниту знам како. За мене ја измислиле поговорката "Сакам кажам, не знам речам". (facepalm)

  Го споделувам бидејќи волку лошо не сум се чувствувала одамна и ми треба некаде да се искажам за самомотивација и се надевам дека можеби ќе мотивирам некој да продолжи понатаму, иако не им се живее веќе. Побарајте помош кога ви е тешко. Нека не ви е многу гајле што мислат другите за вас и што очекуваат. Ако немате никој, секогаш можете да се потпрете на самите себе. Посилни сте од што мислите, само пробајте ден по ден.
   
  На AngIv, Gosh, Love 83 и 9 други им се допаѓа ова.
 18. deskarada

  deskarada Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  689
  Допаѓања:
  7.623
  Многу ме нервира типот од леле каква чанта купил некој па колку многу пари била, па ајфон имала најнов модел, па не знам шо :puke: Зарем само околу тоа на некои му се врти животот :xТажно.
  Имај си шо сакаш, зошто потреба да ми кажуваш, демек се фалам :^) Ако тоа некои луѓе ги исполнува, браво.

  Мене ни кафичи ми фалат, ни ресторани. Ни пак ми е нешто дека не сум била на шопинг од пред коронава, освен нешто неопходно. Жива сум еве не умрев. Договорот ми помина, требаше да земам нов мобилен, не зедов, зошто кога ми е скроз здрав, ми служи, не сакав да земам. За да го сликам по фб, инста, ааа нов мобилен, поглупо амин (facepalm) На мајка ми и реков таа да си земи, да си има поубав.
  Можам да опстојам без такви работи подолго време, не ми се тие приритет во животот. И среќна сум шо е така.
   
  Последна измена: 20 мај 2020
  На Regina.Phalange, GoodGirl45, Love 83 и 11 други им се допаѓа ова.
 19. minne992

  minne992 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  1.091
  Допаѓања:
  6.197
  Пол:
  Женски
  наместо да се осеќам исполнето јас се чуствувам празно ... :|
   
  На hermosa, Ladyy*, pdb123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.461
  Допаѓања:
  42.446
  И најсилните понекогаш имаат потреба од поддршка.
  Оние што секогаш носат насмевка на лицето и ги охрабруваат другите, често имаат тажни очи. И тажна приказна што ги научила да бидат толку силни.
   
  На Gosh, Love 83, hermosa и 13 други им се допаѓа ова.