1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам... (без цитирања)

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од RainBow, 5 февруари 2019.

  1. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Нема нешто кое повеќе ме опушта и ми редуцира стрес од возење велосипед.
    Особено периодов.

    Слушалки, радио, пријатни временски услови и вртење на педалите во слободен ритам.
    Денот може да започне. :f:
     
    На poenta, Izaabella, hermosa и 5 други им се допаѓа ова.
  2. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.975
    Допаѓања:
    8.742
    Пол:
    Женски
    За потсетување ми е.
     
  3. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Сакам да кажам дека стравот у коски ми е навлезен.

    Периодот кој ми претстои е мошне тежок и комплициран, нова држава, нови луѓе, старо-нова работа и комплетно нова јас.

    Тука затворив се’ што ме влечеше надолу и што можеше да ме врати назад. Се плашам всушност и од самата себе.

    Се надевам дека ќе бидам посреќна во новите услови.
    Мислам дека заслужувам малку сончев зрак после сите облаци годинава.
     
    На Purplelilac, *Amethyst*, Lella и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Леле, како ме потресе другарка ми од сабајле, мини срцев удар.
    Ја уште поспана, ми се јавува да ми каже у амфи дека полагала и океј поминала, едвај 10 души се појавиле, ова она.
    Кога испаничив, да не сум заборавила дека полагаме нешто, кога што, како, ми се изнасмеа и вика "у јануарска ти положи ова ма, спиј си на раат". :whew:
    Е, значи зошто ставаат у сабота полагања, викенд ми пореметија посабајлечки. :sweat::rofl:
     
    На LittleChili, Moon.Girl, MrenaRiba и 6 други им се допаѓа ова.
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Сакам да кажам дека знам дека сум во ПМС кога плачам на говор во серија за заштита на планетата. :|
     
    На *Amethyst*, deskarada, LittleChili и 4 други им се допаѓа ова.
  6. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Денеска беше убав ден.
    Добив прекрасна вест со која направив и моите блиски да се гордеат со мене... А да не зборувам па јас колку сум среќна и задоволна што ми се оствари ова... Поточно, што јас го остварив, со свој труд :)
    Навидум, не е ништо големо, но за мене значи многу. Подигнување на самодовербата и мотивацијата во овие не толку сјајни времиња.
     
    На Briar Rose, *Amethyst*, deskarada и 11 други им се допаѓа ова.
  7. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    СДК дека преубаво е чуството кога се наоѓаш во слична ситуција во која пред месеци ќе си се чуствувал ужасно, а денес е шанса да се научат грешките и поправат. Видливо растење, too excited:party:
     
    На Purplelilac, Briar Rose, *Amethyst* и 6 други им се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Карма ис бич.
    Кому му нанесуваш зло истото ќе те снајде и тебе порано или подоцна.
     
    На *Amethyst*, GirlLove, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.404
    Допаѓања:
    35.983
    Сдк- вино на жешко- ЈОК . Ко да не знам:@ ја осеЧам мигрената...
     
    На H.VAGA, Bozica1980, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    *сум си легнала малце да одморам у дневна и си слушам музика дур си глеам видеа за шминкање на инста*
    Мајка ми: не полагаш услови за втора неделава?
    Ја: Да, 2 и тоа, ништо страшно само збирно 400тина страници е, ќе повторам малку попосле, утре полагам едно делче, нешто ситно е.
    Мајка ми: Јас дремев врз книгине 24/7, јадев врз книга, не спиев пред испит, вие какви студенти сте денеска, само 400стр биле, е мрза денеска светска сте значи, како спокојно седиш вака неколку саата пред полагање...
    Туку добро ај да не сакаш цедевита да ти напраам, не се мачи одмарај си ти, пред испит треба одморена да си, уживај.

    Every Balkan mom ever... :?:
     
    На H.VAGA, Moon.Girl, MrenaRiba и 8 други им се допаѓа ова.
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    upload_2020-6-28_21-15-19.png upload_2020-6-28_21-15-43.png upload_2020-6-28_21-24-27.png
    Сакам да кажам дека вчера го објавив текстов и решив дур сликичките да ги сменам АМА добив неколку пораки за текстот во поглед ... зошто? Зошто изостави ова? Зошто вклучи она? Зошто мислиш дека нешто ќе се смени? И ќе напишам само за последното прашање. „Нема ништо да се смени“, „Џабе е се“, „Се сфаќам ама ...“ итн.

    Ако не збораме, не само на оваа тема туку на многу други - ништо нема да се смени.

    Ако ќутиме и чекаме некој друг да напрај за нас - ништо нема да се смени.

    Ако не не интересира само зошто не е „моја“ работа - ништо нема да се смени.

    „Уф греота“ и никогаш пак да не зборниш - ништо нема да се смени.


    Јас неќам ништо да не се смени и се да остани исто. И ова, како и многу други теми, се теми кои сакам да ги зборам оти сметам дека е важно. И да, најсилна алатка е разговорот и комуникацијата ( поздрав до девојката која ми рече дека комуникацијата не е најдобар начин за комуникација). И колку поќе се збора за нешто - толку поќе луѓе се форсирани да слушнат за то нешто. Толку поќе луѓе се форсирани да размислат за то нешто. И да, го користам зборот форсира зошто некогаш мора да го кажиш нештото гласно и гласно, за да слушни и тој назад шо не слуша и неќи да слуша. За кога ќе стигни информацијата до него да не можи да ја игнорира туку да мора да ја разбери и процесира.

    Сега, секогаш - ally. Од денот кога знам дека хетеросексуалност не е единствена сексуалност - ally.

    Неќам да се повторвам со други мислења на форумот ама знам дека денес требаше да пишам за ова па затоа еве линк од вики.

    Секој живот е важен, сечија среќа е важна, секоја љубов е љубов. Не секој има слика прилика на нашиот живот. Ако некој не прај штета, зошто уствари не интересира како си го организира животот? Така и мислев.
     
    На 1209, sweet-cherry, CameliaMiller и 7 други им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Правила и авторитети насекаде.

    Правила - ако ми се по ќеф.
    Авторитети - ако заслужат.
     
    На Purplelilac, Lella и Alisa22 им се допаѓа ова.
  13. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.657
    Допаѓања:
    116.452
    Пол:
    Женски
    СДК 1
    Во ред е да имаш трема.Сите имаме.
    Но,тоа не ти дава право да ги вметнуваш зборовите „значи“ и „односно“ во секоја реченица,ни секоја реченица да ја кажуваш испрекинато.Ако сакаш да те разберат,треба да се потрудиш.Подобро повежбај дома неколку пати,отколку да се срамотиш пред другите.
    Најстрашно е кога вакво глупирање прават лица кои се некаков авторитет во општеството,како на пример полицајците.Треба да пишуваат казни и извештаи,а не знаат да се изразат.

    СДК2
    Не знам како може припадник на малцинство во државава да си дозволи да го наметнува неговиот јазик на други лица и да менува химна.Како да заборавил дека не живее во неговата држава...
    Нашиве слабаци ќутат.
    Срамови невидени... :x:swear::@
     
    На jasbi и Gosh им се допаѓа ова.
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Кога колешка ќе ти каже што прочитала на форум и ќе те исцитира тебе и скрин ќе прати (од твое мислење) и ќе ти рече не се секирај за тој испит, ете таму така пишала една членка, немаме гајле. :$:$:$:$:$
    Не дека се кријам ама смешно ми дојде. :lol:
     
    На piglet1, edna_malecka, Dust и 14 други им се допаѓа ова.
  15. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.657
    Допаѓања:
    116.452
    Пол:
    Женски
    Се најде да коментира дека лицата со пари плаќале,а он не држеше дистанца во маркетот и застана блиску до личноста на која ѝ беше ред на каса.
    Е***е мажот бесрамник... :@
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  16. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.388
    Пол:
    Женски
    Ако е грев да посакувам туѓо, нека е.
    Јас посакувам да си тука, да ме гушнеш, да се изгубам во твојата цврста прегратка, да се изнаплачам како дете мало, да не ме пушташ никогаш, да ме погалиш за коса и да ме бакнеш.
    Засекогаш твоја.
    DifficultHappyDachshund-size_restricted.gif
     
    На edna_malecka, H.VAGA, christinnn и 2 други им се допаѓа ова.
  17. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    Се замислив колку всушност човекот може да издржи болка, да биде силен однадвор а да се крши одвнатре.
    Колку болката може да го промени човекот, до каде е решен да оди, како би постапил, дали би се препуштил на болката или ќе се бори против неа.
    Одредени работи ме променија, се научив да се носам со притисок, со тежина и сум горда на тоа што можам речиси со секој проблем да се справам на мој начин. Можам да кажам дека се изборив со многу работи.
    Велат дека времето лечи се, јас велам дека времето е само дел од борбата и доколку сам не се потрудиш се останато пропаѓа во вода.

    Сега сум среќна со тоа што го имам, само едно нешто сакам, најблиските да се здрави и живи. :sun:
     
    На edna_malecka, hermosa, H.VAGA и 12 други им се допаѓа ова.
  18. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.952
    Пол:
    Женски
    По 300 заболени ли на ден треба да имаме за да сфатитр дека свадби, слави, родендени, разно разни собиранки НЕ СЕ ПРАВАТ во време на пандемија. Па уште без срам не каните, ваууу роденден битната работа, да се покаже скапата торта и недокваканиот мозок на покондурените селани. :@:@:@:@
    Ќе ве пријавам тупави ни едни, ради такви ко вас ни се сјеба летото и животот.:@
     
    На Ahoy, IM.TMKQ, WORRIED.BT и 7 други им се допаѓа ова.
  19. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    Едно од многуте трагикомични нешта ми е кога личност во дискусија како силен аргумент ги користи годините или општо младоста.
    Животот на младите им е совршен.
    Немаат никакви проблеми.
    Ни ги боли нешто ни ги мачат некои работи психички, апсолутно никаков товар немаат.

    Низ муабет случајно спомнав за одреден проблем што постои години и години наназад, од детството. Ама еве денес дознав дека тоа воопшто и не е проблем, всушност, не ни постои. Зошто? - Млада си, не е ништо тоа. Да видиш ти на овие години...

    Секогаш младите се жалат од се'. Не виделе младите како е да работиш, не виделе младите како е да имаш одреден здравствен проблем, немале младите обврски, само во шетање им бил паметот и најголем проблем им е одлуката каде да испијат кафе денес.

    И така, постоењето на одредена работа што го мачи млад човек е избришано со само неколку збора: „Млад си, ништо не ти е.“
    Да беше толку едноставно и совршено како што кажуваат, немаше 90% од тие безгрижни млади да се најчести посетители на болничките ходници и да 'рмбаат од утро до мрак за мизерна плата оти, нели, „млади сте, имате сила вие, можете се'. Мозокот со ништо не ви е оптеретен, сега само шетате и уживате.“
    Не дека нема и лица што живеат само за да излезат на кафе со парите од мама и тато, ама жално е бре мајку му во ист кош да се ставаат сите.

    Колкумина сум запознала што психички се сосема пропаднати од тоа проклето негирање на постоечки проблем, што физички се исфорсирале до максимум и трпат болка што ни старец ја нема, а никој не верува, никој не признава дека е можно тоа.
    Не им отежнувајте дополнително барем ако веќе не сакате да подразмислите барем и една минута дека годините не се мерило за нечија сила и искуство.
     
    На 1209, sweet-cherry, Hellobeautiful и 26 други им се допаѓа ова.
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ај што маки мачам кога читам нешто на латиница, па и ако е официјален пост околу нешто не можам сериозно да го сфатам само зошто е напишано на латиница. :worried:

    Зошто уште не користат кирилица луѓево?:tmi:
     
    На edna_malecka, Purplelilac, Moon.Girl и 11 други им се допаѓа ова.