1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам... (без цитирања)

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од RainBow, 5 февруари 2019.

  1. SURF

    SURF Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.331
    Пол:
    Машки
    Моментално одлично е времево додека се гушкате со партнерот/партнерката да гледате на небото како боите се менуваат од жолтеникава, преку портокалова и црвена до модра и сега моментално темно сина. Додека надвор се стемнува, гледате кон зајдисонцето, уживате во прегратките и полека се препуштате на емоциите а во позадина тивко ви свират балади од Gipsy Kings :sun:8)
     
    На crazylady, prominent, Idedemja и 10 други им се допаѓа ова.
  2. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Ми треба одмор.
    Одмор од сите негативни работи.
    Одмор од 2020.
    Одмор од сè.
    Ми треба мир. Спокој. Безгрижност.
    Среќа :).
     
    На злоба, crazylady, Luminary и 15 други им се допаѓа ова.
  3. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.330
    Пол:
    Женски
    Ми се бега некаде...
     
    На Idedemja, Purplelilac, LejlaD и 9 други им се допаѓа ова.
  4. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.922
    Допаѓања:
    31.192
    Утро.
    Природа
    Чист воздух.
    Мир.
    :sun:
     
    На edna_malecka, bicycle, Idedemja и 11 други им се допаѓа ова.
  5. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Ако се нормални па еве..јас вакво е*авање во здрав мозок не сум видела до сега. Жал ми е само за неа, жал ми е зашто ја зезаат, си играат мајтап, а она им ќути.. јас веќе ги избришав од "листата".
     
    На edna_malecka, Idedemja, SURF и 2 други им се допаѓа ова.
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Приказот на конкретна ситуација преку изразот "луѓето се плашат", од индивидуално чувство не го предимензионирајте во општо колективно доживување.

    Разликувајте страв од претпазливост!

    Претпазливоста е внимателност со смирено расудување и дејствување.
    Стравот индицира опсесивни мисли и немоќ кои може да предизвикаат паника.

    Сите не реагираме исто во иста ситуација како што не постојат две исти животни приказни.
    Универзалноста не е секогаш унифицирана.
     
    На edna_malecka, prominent, SURF и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Имам слушнато многу муабети за себе, некои од околу вртеле и се изгубиле во лавиринт од муабети, некои директно си кажувале и секогаш ама секогаш сум се смеела од срце на се и сум кажувала ако нека ме зборат кога немаат кој друг и што попаметно да прават. Ама секогаш сум се чудела до каде може да оди човечката глупост во креирање неповрзани муабети, ај нешто од нешто да можеш да го склопиш во една приказна/претпоставка ама глупост до глупост и тоа од возрасно особи, со кариери и професија како мојата. Често ми паѓа срам со какви сум споделувала материјали за учење и сум се надевала дека ќе направиме промена кон подобро во нашево општество еден ден, ама тој ден го нема ни ќе дојде наскоро.
     
    На edna_malecka, buba4e89 и SURF им се допаѓа ова.
  8. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Битката против сопствените чувства е однапред изгубена. :)
     
    На *Amethyst*, edna_malecka, Luminary и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Многу ми фалите денес, се ми е убаво ама малку ми е тажничко без вас и сите наши муабети и прошетки со малото во пакет.Се надевам убав ќе ви е денов:hug::hug::hug:
     
    На crazylady, edna_malecka, SURF и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Одамна ми е изгубена верба у луѓето и човештвото ама така од време на време ќе се појави некој кога ти е најтешко да ти подаде рака и сум пресреќна што ја имам честа да знам неколку такви луѓе што се бројат на една рака.
    Е, за нив и рака во оган би ставила.
    Никогаш не заборавам кој бил тука до мене и кој ми помогнал кога ми било најтешко, тие се вистинските луѓе што вредат. Доживотно може да побараат што сакаат од мене, малце е да се одолжам.
    Сум помагала, ми помагале, но многу и заборавале на помошта. Не очекувам за возврат ништо од други, но лично не сакам да сум од тие луѓе што откако ќе завршат работа, забораваат на минатото и кој бил со нив.

    Другар ми пред некој ден ми заврши ситна услуга и му се утепав заблагодарувајќи пошо се осеќам доста незгодно коа некој мачам за нешто...
    И тогаш кажа една фраза што многу ми се допадна: "многу ме сметаат за намќор и недружељубив ама тоа е така зошто јас тие не ги сметам за некој мој тип луѓе шо ми одговараат, ни па сакам да се замарам и да трошам време за нив и да бидам со секој хихи хаха - циле миле ама за луѓе што вредат и се прави докажани пријатели како тебе тука сум во секое време и задоволство е да направам се што можам, ништо не е ова, ти на времето повеќе од ова си ми помогнала иако не ме ни знаеше многу добро".
    Останав без зборови за зборовите што ги кажа, за постапката и за тоа што некој памти што сум направила нешто пред толку време иако беше нешто ситно...
    Да речеме позитивно се изненадив.

    На почетокот кога го запознав, имав слушнато баш така муабет за него од луѓе што го знаеле од порано "како бил многу себичен, не помагал, не зборел ич, ретко со кого се дружел, кај сум нашла со него да се дружам, чудо и тој решил со некого да прави муабет".
    Игнорирам такви малограѓански муабети ама по ова дефинитивно уште повеќе ги засакувам тие што "не се омилени на сите". Зад тивките и "намќорести" луѓе уствари се крие многу добра душа.
    Па, некако сите што ми се во опкружување ми се од тој тип луѓе, изгледа веројатно и мене така ме доживува околината. Ама после ова не ми е грижа. Оклопот ќе го симнам само пред тие што заслужиле, нека си мисли кој што сака за мене. :)
    Ова ќе го искористам како една мала лекција. Биди си целосно свој и остави на времето да ти покаже кој вреди и кој заслужува влез во твојот живот.
     
    На *Amethyst*, crazylady, edna_malecka и 18 други им се допаѓа ова.
  11. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
  12. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    sakam da kazam deka sum mn iznenadena , na nekoj nacin sokirana kolku golem br luge ne mislat so glavata , brzaat da te napadnat mislejki nesto demek umni se a ispadnat od glupi po glupi
    i kolku samo zloba i omraza ima vo niv i kon licnosti koi nisto ne im napravile
    cudo edno
    vsusnnost ne,ne e cudo si imaat seriozni problemi pa aj ke se "ispraznat' na drug
    bedni dno na dnoto
    ama na pogresna licnot naisle, jas ne gi ni primetuvam veke ne da se trudam da objasnam
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Место да си легнам ко човек у 00 и да се наспијам за испит, ја до 4ч учам и ми остануваат само 3ч за спиење.
    Зошто секогаш ја правам истата грешка еве не знам, ама ај се надевам нема да е залудно само неспиењево. (facepalm)
     
    На crazylady, edna_malecka, LejlaD и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Знам дека изгледа кјут и симпатично, ама дете и милениче не би требало да се возат на совозачко седиште, особено што на тоа седиште најчесто не се заштитени соодветно. Опасно е и за нив, и за возачот и за останатите учесници во сообраќајот.
     
    На edna_malecka и SURF им се допаѓа ова.
  15. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.563
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сфатив од каде луѓето сметаат дека имаат право да ти кажуваат што треба да правиш со животот, особено на тема имање деца. И особено луѓе што не ти се никаков битен фактор.
    Мразам колку е нормализирано прашањето "Кога деца?", а толку е невкусно, несоодветно и грубо.

    Некој можеби сака да има но не му оди со зачнување, или едноставно одлучил дека не сака. Тоа е нешто што апсолутно не ве засега на никаков начин.
    Има толку многу убави работи во животот што не вклучуваат деца, и луѓето што се осеќаат исполнети без деца се сосема нормални и не се помалку вредни од другите.

    Дали на некој што не сака животни би му рекле дека мора да има милениче бидејќи тоа е смислата на животот? Сигурно не.
    Епа зошто тогаш истото би му го рекле на некој што не сака деца?

    Не е себично да немаш деца, себично е да раѓаш иако знаеш дека немаш доволно средства и не можиш да им ја понудиш потребната љубов, ама пусто "што ќе речи народот" тешко ќе се искорени.
     
    На *Amethyst*, M.B., dayla и 12 други им се допаѓа ова.
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.425
    Пол:
    Женски
    Да сакаш некој затоа што ти изгледа совршено и не е нешто посебно. Да сакаш некој гледајќи некоја негова несовршеност, мана, слабост... и баш поради тоа да ти е уште повеќе драг и да чувствуваш уште поголема потреба да си покрај него/неа, е тоа е љубов. :l:
    Не е љубовта мед и млеко, реални да бидеме. Љубов е да бидеш со некој заедно низ се' што животот ќе ти сервира. Да држиш и да не пуштиш. Нема секогаш да биде убаво и розево, но секогаш ќе биде вредно.
    Има тука нешто, поврзаност на која никој ништо не и' може. Една личност која сме ја избрале и не ја даваме за ништо. :inlove:
     
    На edna_malecka, BlackMistery, Роберт 7 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.214
    Пол:
    Женски
    Оваа година одбивам да славам роденден. Не сум среќна а и онака мојот роденден само депресивна ме прави затоа што никогаш не бил онаков како што сум го замислила.
    Таков не ми треба, одбивам..
     
    На edna_malecka, SURF и Sahlene им се допаѓа ова.
  18. Panda girl

    Panda girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    188
    Пол:
    Женски
    Cudni raspolozenija si razviv za vreme na karantinot...

    Sfativ deka nisto ne mi fali vo zivotov kako majka mi..

    Cuvajte gi roditelite dodeka se do vas.. Zaludno e ponataka sto i da postignes vo zivotot ako nemozes da go spodelis so roditelot.. Nikoj ama bas nikoj ne e kako majkata :u:
     
    На sweet-cherry, magnolija09, Idedemja и 2 други им се допаѓа ова.
  19. BlackMistery

    BlackMistery Популарен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2013
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.350
    Пол:
    Женски
    Podaleku od lugje shto otkazuvaat plan vo posledna minuta. :punch:
     
  20. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.961
    Допаѓања:
    8.677
    Пол:
    Женски
    А зошто кога ќе кажам ај не ми збори, мака ми е уште толку се тера без осет? И зошто се поставуваат додатни глупи прашања и после гледам намќор пред мене? Денов ужас. :|
     
    На SURF, crazylady, poi и 3 други им се допаѓа ова.