1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам... (без цитирања)

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од RainBow, 5 февруари 2019.

  1. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.617
    Допаѓања:
    52.405
    Пол:
    Женски
    Колку треба да имаш омраза во тебе, горчина, фрустрации, колку треба да си апатичен за да земиш секира или отров и да му пресудиш на некое невино животинче кое само се обидува да преживее. Психопати и социопати во преголем број за една малечка држава ко нашава.

    На исто рамниште со нив ги сместувам и оние кои ги бранат тие психопати, од кои бев нападната со погрдни зборови. Ти им кажуваш кое е решението, дека на погрешно место си ги лечат фрустрациите и не е тој начинот на кој би се решил проблемот - како со ѕид да си правиш муабет.
    Ама ги жалам, толку им е капацитетот на размислување и не ни сакаат да мислат подалеку од она што го повторуваат ко расипани плочи.

    Најмногу жалосно за животинчињата. Не го заслужувате ова, вие не сте штетници, ние луѓето сме најголеми штетници што постојат. :( Малку се оние кои го вклучуваат мозокот и реално размислуваат. Се надевам еден ден ќе се свестиме повеќе и ќе го решиме ова на цивилизираниот начин.

    Но, уште колку невини жртви треба да си го однесат пред тоа?.. :@
     
    На Alishan30, Aschenputtel, RoseRain и 21 други им се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас не знам како може да убиете животно?
    Како не ви се тресат рацете, нозете, не ви лупа срцето?
    Не ве облејува пот, не ви се лоши?
    Од каде таа ладнокрвност и омраза?
    И после одите во црква и палите свеќа за здравје, се молите.
    А во вас скриена злобна страна тлее...
     
    На Aschenputtel, RoseRain, Gosh и 21 други им се допаѓа ова.
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Многу често почна ми се гади од општеството. :puke:
    Од тоа што има се помалку и помалку емпатија помеѓу луѓето.
    Од тоа што се повеќе наоколу има омаловажување и потценување, споредби за тоа кој што имал, каков бил и слични поделби што од такт ме вадат.
    Од муабети за изгледот, па за некои парови што демек кај се нашле, не си одговарале, сигурно за пари се земале.
    Од тоа што се повеќе има убиства на животни на брутален начин без око да им трепне...
    Љубов, добрина, искреност, човечност...сето тоа денеска стана толку ретко за жал...
     
    На ohlalalala, Alishan30, piglet1 и 23 други им се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.710
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Учам со претерано глупи деца.
    Токсично станува веќе.
     
    На Rama, GoodGirl45, Carolin. и 3 други им се допаѓа ова.
  5. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Има луѓе што ги познаваш целиот живот, а кои не направиле никаква промена во тебе. И други што се присутни во животот многу кратко, ама менуваат се.
     
    На LittlePinky, Rama, tirkenbal и 12 други им се допаѓа ова.
  6. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Она кога неверник како мене ќе каже господе дај ми сила да го издржам периодов
    Не можам веќе да издржам со притисоков што ми го прават
    Ахх бее како да заминам некаде најдалеку што постои од сето ова?
    Какоо?
    Душата ми ја откорнаа и ми ја изгазија ;(
     
    На Rama, buba4e89, Love 83 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Посебно е чувството кога знаеш дека имаш некој покрај себе, близок повеќе и од родена сестра, некој на кој можеш да се ослониш во било кое време и за било што.....
    Тоа е другарка.....не ти заборавам:l:
     
    На Alishan30, cresa-jagoda, Rama и 12 други им се допаѓа ова.
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Не правевме родендени по игротеки со мафини, со 6-катни торти, со балони у 900 бои, со шиени фустани, со не знам какви тематски украсувања, не го каневме цело школо/градинка ама бевме среќни и со дувањето свеќички дома на малечка тортичка која што ја направила мама со многу љубов и прегратките на родителите.

    На децата не им е гајле за тие толкави прослави за чаламење пред народот и за тоа шо колешката Весна му направила на синот 3 роденден со 150 деца, па сега вие морате со 200, да се види кој е подобар.
    Со тие пари однесете го детето на одмор и бидете со него цели денови, времето за спремање такви родендени налик свадби искористете го за да сте со нив, верувајте посреќни ќе се, ништо нема да им фали и повеќе ќе ги паметат миговите со вас отколку првите родендени кои што сте им ги славеле како да е свадба...
     
    На ohlalalala, prominent, zuto и 31 други им се допаѓа ова.
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    Тоа што сакав да го правам во подруго општество од нашево сепак решив овде да го почнам. Па нека се чудат..
     
    На prominent, zuto, Brinetka и 6 други им се допаѓа ова.
  10. ciudad_juarez

    ciudad_juarez Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Машки
    Dobra tema, ce znam tuka da pisuvam ko ce imam nesto da ne me provociraat vo drugite.
     
  11. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    36.429
    Пол:
    Машки
    Од тоа само да прашам, е од тоа си патиме.
     
    На Alishan30, cresa-jagoda, Harper и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.775
    Пол:
    Женски
    Подалеку од луѓе со кои во разговор се чувствувате како на испрашувачка клупа.
    Нема појезиво од некој што покажува преголем интерес. Фуј. :tmi:
     
    На poenta, LittlePinky, crazylady и 11 други им се допаѓа ова.
  13. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Мене ми е гајле што мислат другите за мене,изгорев јас за нивното мислење.

    На работа додека претпоставениот не ми каже нешто,ме избрка,вработените може да си мелат што сакаат за мене.

    Така и на форумов Реин додека не ме банира,или не ми каже дека форумот е само за женски,останатите може да мелат што сакаат за мене и сл како мене.
     
    На Alishan30, cresa-jagoda, LiliBoz и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    За некои работи и постапки, сеуште сум конзервативна личност, иако живеам во ептен модерно и современо општество, само некако се научив да бидам посуптилна и помалку радикална во ставовите...понекогаш кога читам мои стари мислења овде, малку ми е срам од тоа како сум се изразувала радикално понекогаш....
    Периодов после се што ме снајде, прво размислувам како психички ќе влијае нештото што имам да го кажам на другиот...и како ќе се сноси со истото.
    Затоа, не е лошо некогаш своето мислење да го задржиме само за нас, наместо да го повредуваме тој што се наоѓа наспроти нас :)
     
    На 1209, LittleChili, Dadusicka и 12 други им се допаѓа ова.
  15. Leroy

    Leroy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Denes mi se sluci nesto psihicki bolno ....
    Si sedev sama vo centarot na gradot i si citav na telefonot. Po nekoe vreme ja krenav glavata i vidov na sprotivnata strana gupci so fotoaparat kaj sto me slikaat. Se mislea nesto kako paparaci ..
    Se napraviv deka ne gi gledam ,mislejki deka nemaat nikakva korist od toa. Megutoa povtorno koga ja krenav glavata seuste me slikaa. Se zavrtiv i mislev ke prekinat so gluposta. Za nekolku minuti eden od niv dojde i sedna na klupata do mene i rece : dolgo me cekase ?
    Jas bev sokirana , mi se zgadi zivotot ,grozni sustestva !!!! Mu rekov samo ne ste salam vie i stanav i zaminav .
    Se uplasiv iskreno . Imaat sliki od mene glupavi gnasni sustestva....
    Izgleda poentata im bese da objavat na socialnite mrezi demek se ppoznavame ili sme vo vrska .... aaa mi se gadi Sto mislite vie za ova ,opasno li e sto imaat sliki od mene? Mozat da gi zloupotrebat?
     
  16. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Се чудам што се случи со темата Смешни мислења, ја читам после подолго време и најсмешното нешто таму, воедно и единственото смешно е кога ќе дојде некој да се буни навреден зошто е цитиран :D Ама па со право, зашто стварно не се смешни споделенине мислења. Преименувајте ја во (Не)смешни мислења.
     
  17. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Ретко кога плачам,плачам со грч во стомакот и чувство дека срцето ми е распарано...
    3 годишно ангелче,со бело лиценце,осудено да живее во беда и немаштија.Самохраната мајка се обидува да собере те од ваму те од таму по некое алиштенце за ангелов.Зимо иде,кондурчиња си требаат,јакниче....
    Работи женава ама колку може со една плата да врзе крај со крај.Татково го нема никаде во приказната, му ја летнал..... не бил спремен за дете.....
    Не можам да ја стишам болката...ме гризе ме јаде одвнатре.... дека некој уште од мал,е осуден на таков живот.
    Но, нема оставам тоа да биде така......еве ви ветувам тука пред сите дека нови алиштенца и и кондурчиња ќе купам за ангелот........ и ќе му ги исперам да мирисаат на чисто како што е чиста душата на дечињата....и ќе спакувам со најголема розева машна .....И ќе ви пишам,повторно,тука....колкава била радоста!!!!
     
    На Salome, Prijatelot, 1209 и 11 други им се допаѓа ова.
  18. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.513
    Пол:
    Женски
    Некои луѓе не се чувствуваат живи ако не им го расипат денот на другите.
    Како не им здосадува тоа?
     
    На Alishan30, La.RagazzaMisteriosa, Dadusicka и 8 други им се допаѓа ова.
  19. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Гушни ја.

    Само гушни ја, само биди искрен. Братски совет ти давам. Немој инат, немој висок тон.

    Гушни ја и не ја пуштај, дури и да паѓаат бомби, дури и да се тресе земја.
     
    На marija305, Shmizla94, Love 83 и 10 други им се допаѓа ова.
  20. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.775
    Пол:
    Женски
    СДК 1
    Наместо да се обидувате да играте главна улога во туѓ живот, обидете се тоа да го направите за сопствениот.

    СДК 2
    Случајно разубавив нечиј ден.

    На излегување од факултет ме сретна една бабичка и ме поздрави. Малку зачудена бидејќи не ја познавав, ѝ возвратив на поздравот. Веројатно поради прашалниот израз на моето лице, ме праша како се викам и кога сфати дека се препознала со насмевка и милост на лице ми одврати дека сум ја потсетила премногу на некоја нејзина внука која студирала на истиот факултет.
    Поразговаравме кратко и пред да се разделиме исто толку весело ми посака успех и понатака.

    Случајно, и таа ми разубави ден. :f:

    СДК 3
    Сакам забавни и опуштени луѓе. :dance: :music:

    СДК 4
    За восхит е храброста и одлучноста. :*:
    Денес, се радувам на успехот на една личност како да е мој. :l:
     
    На Aschenputtel, Harper, x.Daisy.x и 10 други им се допаѓа ова.