1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам... (без цитирања)

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од RainBow, 5 февруари 2019.

  1. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.441
    Допаѓања:
    33.129
    Пол:
    Женски
    Пола се понашат како детективи, а другата половина како радари.
     
  2. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.513
    Пол:
    Женски
    Тоа што ми го кажуваат останува врежано во мојот памет и во моето срце.
    Тешки навреди,закани и уцени не заборавам.
    Крварам и тонам.
    Но,мојата надеж не умира.
    Само морам да останам доследна на себе.Јас си се познавам најдобро.Ќе најдам начин да зацелам.
    Велат дека времето е лек за се.Не знам дали во мојот случај ќе биде така,но ќе видам.
    Можеби некогаш ќе се појави некој кој вистински ќе ме цени и ќе направи конечно да заборавам на сите грди настани.Тоа е уште една моја надеж која ме мотивира да терам понатаму.
     
    На Unique__ и christinnn им се допаѓа ова.
  3. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.617
    Допаѓања:
    52.405
    Пол:
    Женски
    Она кога луѓе далеку километри што никогаш не те сретнале во животот прават да се чувствуваш подобро за себе отколку повеќето од оние што се блиску до тебе, а сепак далечни.
    И посакуваш да си имаш такви луѓе покрај себе, макар и самите тие.
    Луѓето кои успеваат да ти ја згреат душата без разлика на далечината. Луѓе како сонце.
    И фактот што никогаш не си ги сретнал не го прави тоа ни малку понебитно.
    Секогаш ќе бидам благодарна, макар и да не ни се вкрстат патиштата некогаш.

    :l:
     
    На Purplelilac, Feminka192, Lella и 11 други им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    луѓе... :puke:
     
    На Dust, honest girl, Dadusicka и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.267
    Допаѓања:
    3.203
    Пол:
    Женски
    Немам бугарски пасош. Бев противник за ваѓање.
    Демеска, после се, прва би заминала.
    Фала ти државо, се надевам дека нема да се дружиме уште долго.
     
    На Milobebence, Dreamgirl90, esperansa777 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Времето тече безмилосно,работите не се враќаат назад,грешките што се направени не се исправаат,тие служат да си внимаваш во иднина да не ги повториш,сите велат од грешките учиме,но некои грешки се фатални.
    Среќа,здравје и радост нека не служи мене и моето семејство,и сите останати,другите работи сами ке си се решат.
     
  7. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Кога ќе слушнам како малечки искомплексирани мажиња викаат дека некоја успешна жена стигнала на висока позиција спиејќи со сите директори и шефови, во себе си викам загреота човекот.
    Сигурно добил стотици корпи, не почувствувал никаква женска љубов и нежност освен од мајка му, па очигледно жените ги гледа како непријатели и сексуални објекти.
    Не вреди да ни да го погледнеш, а не па да водиш дискусии со него. Батали, го сожалувам.

    Ама кога ќе видам како некоја жена дава исти негативни коментари за други успешни жени, е тоа не можам да го сфатам. Што е проблемот не разбирам.
    Единствено што ми паѓа на памет е завист, а друго не знам.

    Значи сите знаеме дека постојат многу мажи и жени кои поради сплет на околности решиле да градат кариера на таков начин, ама ти да застанеш и за секоја успешна жена (потенцирано жена) да кажуваш дека клечела на колена пред директор, треба стварно да имаш некоја тешка траума од детството.

    Најлошо е кога некој сам си се понижува. Таа како жена застанала да го напаѓа и го омаловажува цел женски род, вклучувајќи се и себе, мајка и, ќерка и, сестра и...Ама како? Ама зошто? Никој не знае.

    Највистина треба да постои задолжителна посета кај психолог заради навремено решавање проблеми и трауми од младоста и детството. Инаку еве накај тераме...
     
    На Oxymoron, blackwave, Feminka192 и 20 други им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Ако ти се роди геј дете, не го вакцинираш и то е то.
     
    На dunika, blackwave, poenta и 17 други им се допаѓа ова.
  9. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Сакам да кажам дека многу ми е жал за сообраќајната несреќа со автобусот.Од друга страна многу сум изненадена колку многу луѓе се спремни за да помогнат.Несебично.Без разлика дали на Македонец или Албанец.Секако има исклучок на некои си национилисти,но многу голем број на луѓе кои искрено сакаат да помогни.Можеби,после се има некаква искра надеж во оваа држава останата.Можеби се е до политичарите,а не е до луѓето.Барем сега сум сигурна дека немаме толку многу голем недостаток на хуманост во оваа држава и покрај се.
     
    Последна измена: 14 февруари 2019
    На Purplelilac, Feminka192, RosettaStone и 12 други им се допаѓа ова.
  10. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.513
    Пол:
    Женски
    Знаеш ли,народе?
    Хуманоста не познава разлики.
    Знаеш ли?
     
    На N.2106, RosettaStone и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Кога сакате некој да ви поверува, барем бидете покреативни кога наоѓате изговори :wasntme: ;) :D
     
    На Dadusicka, Herrera, Mr. Right и 7 други им се допаѓа ова.
  12. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Ме разочара по не знам кој пат чувството на загуба на живот. Секоја загуба на најважното е болна но што да се каже за млади животи полни со надеж, ентузијазам, верба. Одиш те влече мотивот за подобро утре и останува само тоа. Велат живеј го секој момент како да е последен. А што ако е навистина последен?
     
    На Oxymoron, christinnn, hermosa и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Ана на мама

    Ана на мама Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    1.820
    Пол:
    Женски
    Сакам да кажам, "Доста е" е единица мерка за преминување на прагот на толеранција.
     
    На referentka, buba4e89, Ugly Duckling и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Од Западот и светот има слики од, на пример, човек што едно маченце се вратил да го извади и спаси од пожар, кои со години се вртат по социјални мрежи така без идентитет и никаква „слава“ за личноста - па не се буни никој во коментари, туку луѓе ја слават и им влева надеж добрината. Ама тука во Македонија мора и во најлоши околности некои да се истакнат со своите филозофии и поделби на „вистински“ хуманитарци и „патетични“ кои се сликнале, сликнале и/или фалат други...
    Не, оние кои би требало нешто човечко да научат - тешко дека ќе научат од било што. Само нека се работи реално на условите во секоја сфера (оти од небо ништо не доаѓа и не се враќа), за да не се случува апсолутно никому...
     
    На Purplelilac, Little Star 12, Cinnamon Bun и 18 други им се допаѓа ова.
  15. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Се молат мажите кои се палат на трансексуалци да не се декларираат како стрејт и алфа мажјаци, а притоа да плукаат по хомо и бисексуалците. Пошо по сами себе плукаат.

    Фмп!
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Сакам да кажам дека треба да има посебен круг во пеколот за педерчиња и пичиња во душа..
    На пример, такви што ќе те извреѓаат во коментар на ФБ, па ти елегантно ќе му вратиш дека нема мозок повеќе од еден петел, па ќе ти рече - ти прва почна да ме вреѓаш. Скриншот бејби, моќна работа...Е*би се, испод чест ми е да губам време за дискусии со мажи без муда..


    Друго нешто сакав да кажам...
    Гледаш некој објавил оглас за работа и под него 50 души дискутираат како тоа е мала плата...
    Епа драги мои македончиња, што сте се фатиле за суќната на мамичка, мамини синчиња што чекате мамичка да ви даде 200 денари за кафе и цигари... одете по странство и крваво заработете ги парите, за да ги цените малку повеќе. За да го цените тоа што мамичка ви го дава.. Или засукајте ракави и работете 350 дена во годината по 12 саати и не се жалете дека се нема.. Се нема ако не се работи..
    Па слушам муабети од типот - леле син ми/ќерка ми заврши факултет, па нели е греота да работи во маркет за 200 евра?
    Не е греота тетке, не е.. Остави ги сами децата твои да си заработат па после кога ќе успеат да се искачат некаде погоре со плата од 300-400 или 500 евра, да се гордееш со нив..

    Седиме, губиме скапоцено време и чекаме некој друг да направи нешто за нас. Нема никој ништо да направи, барем не онака од што сме му убави.. Или ќе платиш за услуга или ќе си завршиш работа сам.. толку е просто, ама никако да разбереме. Убаво е додека лежиме, ама спомени нема од лежење..А богами и пари не паѓаат од плафон...


    Ние сме ти во глобала смотан народ.. веруваме на бајачки, гатачки, на комшијата што ќе ти среди за германска виза со термин во Црна гора за еден месец, затоа што тука многу се чекало.. Веруваме дека може некој така од Марс паднат без престојувалиште во Конго да речеме, да се појави во германска амбасада во некоја си пустелија во Конго и да рече - дојдов да поднесам барање за виза.. со насмевка од 6ка до 6ка..

    Од мозокот си патиме... од тој што го немаме де..


    #ЗаМакедонЦкитеРаботи...
     
    На dunika, referentka, flower30 и 13 други им се допаѓа ова.
  17. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.513
    Пол:
    Женски
    Некои луѓе забораваат дека се родени од луѓе.
    Не можат да живеат без да навредат и понижат некого.
    Страшно,еј... |(:@
     
    На N.2106 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.404
    Допаѓања:
    22.586
    Пол:
    Женски
    До мене е, или навистина е тотално непријатно кога средовечен маж на интервју за работа ќе праша дали имаш дечко? Па, после као случајно има a sudden change of tone and mood.

    А, и никогаш не сфатив зошто им е битен брачниот статус кога и онака договорите за работа ги даваат на по еден месец, па ако евентуално се задоволни од она како ти им акаш за ич пари, ќе продужат на по еден месец, соодветно.
     
    На Nausicaa, senjorita-v, Purplelilac и 14 други им се допаѓа ова.
  19. Unique__

    Unique__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.918
    Пол:
    Женски
    Ја слушам мајка ми како брбори и се смеам.
    Женава животот ми го продолжува. :D
     
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Другарка само што ми кажа дека веќе родендени немало да слави затоа што за роденден и носеле ѓубриња и не и вредел трошокот да го прави, она правела роденден за поклоните.
    Малце се осетив навредено зашто за да и купам поклон со денови тргав на страна од моја заштеда и џепарлак за да и купам нешто појше ситници кои знам дека ги користи, омиленото благо, омилен накит што го носи, козметика што ја користи, а и кога си средношколец или студент не ни имаш луксузи за поклони од по 2-3илјади да купуваш на некого.

    И мислев дека повеќе луѓето гледаат колку си се потрудил отколку колку си се потрошил. Или барем јас така гледам, повеќе ми значи како е завиткано и трудот потрошен на тоа, повеќе се радувам кога некој ќе ми донесе чоколадо што ми е омилено и убава порака со него отколку злато кое што нема ни толку многу да го носам.

    Дали сум јас ненормална што родендени правам за спомените, убавото друштво, да се собереме сите и се што би славела во иднина или ненормални се овие обратните од тип поклон во плик подарок уште не ми е јасно. Ама знам дека ми се гади од овој материјален свет и дека другпат не се ни појавувам кај вакви особи веќе. И многу се разочарав, пред се со кого сум се дружела, не можам да си поверувам.
     
    На Nausicaa, MarchelineAmaru, senjorita-v и 26 други им се допаѓа ова.