1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам... (без цитирања)

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од RainBow, 5 февруари 2019.

  1. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Иако не сум пушач, имам пафкано неколку цигари онака на мајтап, сите роднини, сите другарки се пушачи, сум мрзнела надвор со нив додека пиеме кафе за да пушат во кафичот по цели зими, сум оставала да ме трујат во соба пред спиење, ме труеле и додека уживам во храната, додека сум била настината и со потечени очи, и слично.
    Ама да вели некој од пушачите зошто фино и лепо ние непушачите не сме излегувале надвор од просториите каде што пушат тие, е нече мочи.
    Сум за тоа да има целосна забрана во локалите, барем тоа може, ако не може да им всадиме осет на роднините кои не трујат дома|(
    Многу сте себични вие пушачите кои не сфаќате дека ем што си го уништувате сопственото здравје, ем ги гушите и труете сите оние кои не сакаат да пушат.
    И јас имам порок, и јас уживам во алкохол, ама не одам по кафани и по гости да се пијанчам и да ги гњавам луѓето:D
     
    На Billy Idol, Emma2, Love 83 и 24 други им се допаѓа ова.
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Среќата е поголема кога се дели...
     
    На Brinetka, prominent, JollyGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  3. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    Ќе стапиш во контакт со некои луѓе, ќе ти прават филмови и ќе глумат лудило.
    Дајте ми од таа дрога и јас сакам да ја пробам. :D
     
    На Emma2, Brinetka, prominent и 4 други им се допаѓа ова.
  4. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.749
    Пол:
    Женски
    Со години наназад најчуден феномен ми се "дебелите" (поточно жртвите што се класифицираат како дебели, а всушност се на граница со дебелината т.е немаат никаков простор за паника иако имаат некој килограм повеќе) и нивниот мајндсет. Крајно токсични луѓе што суптилно манипулираат со околината, се дружат и искористуваат луѓе што немаат никакви комплекси. И слушам (сега) случка за три главни ликови каде што крајниот исход на ситуацијата е "па шо дека, они без мене не можат". Прво, они можат. Те викаат сегде и те бројат како другарка. Не, не се дружат од што им е жал за тебе. Второ, никој не може да негира нешто што го гледа пред себе реално, без идеализирање. Енергијата се осеќа, комплексите уште повеќе. Ако сатисфакција ти е дружењето со двете што се крајно различни од тебе (и по изглед и по понашање се далеку подобри од тебе), а притоа плукаш по нив - која е поентата? Бар забриши се од ко ќе плукнеш и тогаш оди вежбај. "Магично" завршува објаснувањето со убедување дека го достигнала невозможното. Бара потврда од мене, не добива. Се врти да ми објаснела шо ми фалело мене. Лабаво си го терам муабетот оти лично сум се нашла и во бетер ситуации од ова. Сум кажала и пак ќе кажам дека комплексите се многу лоша работа.
     
    На prominent и Rama им се допаѓа ова.
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Деновиве кога излегувам од стан редовно ја сретнувам чистачката во ходник.
    Слаба, стара, ситна жена со марама на глава.
    Секогаш кога ќе ме види застанува со работа, се тргнува настрана за да поминам и со нежен, засрамен и најтивок глас ме поздравува.

    Кој знае колку тежок живот има штом на тие години чисти или сепак е помлада ама изгледа многу постаро.
    Мене ми изгледа како 65+ години да има.
    Како и да е...се гледа дека е напатена во животот.

    Не знам зошто ме потсетува на баба ми. Слаба и ситна женичка. Единствено баба што не носи марама на глава, ама во телото ми личи на неа па затоа ептен ми е жал за женичката.
    Жал ми е да гледам толку стари кога работат за корка леб.
    Не можам ни да замислам баба на овие години да работи.

    И јас редовно ја поздравувам и и посакувам убав ден, а таа со срамежлива насмевка гледа во под и ми клима.
    Не знам ни дали ме разбира.
    Не е ни битно, битно утрото ми го прави поубаво.

    Исто ко баба да сум ја видела....
     
    На Keiner, Emma2, Brinetka и 25 други им се допаѓа ова.
  6. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Во дилема сум, пица пеперони или четири сирења:mm:

    Само вакви дилеми да имам секој ден, нема да се жалам!
     
    На smooch, cresa-jagoda, theowndemon и 10 други им се допаѓа ова.
  7. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    Во вечери како оваа некогаш размислувам да го фрлам мобилниот телефон, да го продадам компјутерот, и да живеам во свет без интернет.
    Ќе ми остане само телевизорот и би гледала документарни програми на National Geographic или BBC earth.
    Некогаш сум уморна од толку многу информации кои доаѓаат до мене а што се вели уште очи немам отворено. :wasntme:
    Или уште поубаво, да исчезнам без трага или да отидам на место каде што никој не ме познава, но познавајќи се каква сум, ќе ме фати жал и ќе се вратам назад.

    Ми треба сон, многу сон. И многу книги и изолирана од глупави суштества. |(
     
    На Billy Idol, Emma2, cresa-jagoda и 10 други им се допаѓа ова.
  8. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Сега кога некои работи ми се појасни, може да се опуштам...
    Барем овој пат не се препознав некаде..па така со мирна совест, може да заклучам дека работите се баш такви како што мислев дека се...и дека изговорите се баш тоа...изговори...
    Како и да е, ќе се преживее... мора...што било лесно и едноставно па и ова да биде...
     
    На cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
  9. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Од глупости, глупи луѓе и обиди секому во пресрет да му излезеш не можам глава да кренам. Така сега глава ќе ми чури мене вечерва заради непромислени работи и немање памет во глава.:@
     
    На TutiFuti, Purplelilac, hermosa и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Опнала 35+ години и кај ќе стигне ќе зборува "мрсни муабети" од типот на Џумерко, нека му е лесна земјата:worried:
    Па и уште јас сум се правела светица дека не сум ги дружела во муабетот, не сестро не сум ич светица, ама како да ти кажам дека такви безобразни и безосетни работи зборував во рани дваесетти и уште порано, а не сега, и не посебно во фамилијарен дом кај што секој може да те слушне кај што се расфрлаш со глупави-сексуљави фрази, кои btw може да ги изусти само најзагорениот за секс, оној јакиот на збор де, во 1 на полноќ(facepalm)
     
    На Emma2, Milobebence, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Како културата ми ја земаат за знак дека може да флертуваат, никогаш не ми стана јасно.
    Аман веќе, научете се да разликувате покажување на култура од давање зелено светло за флерт.

    Втора работа од која секогаш кога ќе ми ја рече некој ми иде едно „Бљак“ во памет, е „За тебе ако треба ќе ... (ставете некоја помош, знак на внимание, исполнување желба)“.
    Фуј сте со ваквите изрази.
    Прво, најгадните периоди во животот сум ги минувала сама и благодарение на себе сум тука кај што сум и апсолутно не ми треба ничие перчење дека ќе направи бог знае што само за мене.
    Второ, за вакви ликови секогаш сум претпоставувала дека се глупи и во секој еден случај порано или подоцна се испоставувало така.
    Трето, додека ми ја кажувате таа одвратна фраза, на лице имам насмевка а во глава веќе си ветувам дека нема да ме видите никогаш во животот.
     
    На Herrera, Emma2, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Она кога на испит се појавуваш со едвај 3ч учење пред полагање и ќе ти се погодат прашањата баш за тоа што го знаеш најдобро.
    afoeeee.jpg
     
    На НаталиЛили, JollyGirl, Moon.Girl и 14 други им се допаѓа ова.
  13. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.478
    Пол:
    Женски
    Јас не сум јас ако не настинам пред испити.
    Главава ми врие и нозеве ко да не се мои.
    Оф,бе... :@
     
    На Iva9612 и Rama им се допаѓа ова.
  14. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    Некогаш бегство од реалноста ми е купишта од книги, добра музика или маратон од Хари Потер.
    Вечерва се одлучив за книга.

    Пријатна петочна вечер. :hug:
     
    На tirkenbal, Brinetka, JollyGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  15. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Кога вештината за необврзано блаботење се поистоветува со љубезност дистанцираноста со значење асоцијалност има соодветен термин, свесно постапување.
     
    На Purplelilac, RosettaStone, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Кога ќе видам луѓево за шо се потресуваат... :worried:

    Па тоа дерење, викање, плачки, нервози, драми, драми, драми... и кога ќе ја чуеш причинава... 8-|(facepalm)

    Инфаркт на 40 планирате да ве мава или како?

    Де полабаво, стварно не е крај на светот. Чувајте си здравје.

    Или шо би рекол дм, лесно ти е тебе да кажеш, ти исклучена си скроз, немаш мака, нишо не те допира.

    Абе ме допира ама мора човек да селектира што ќе го допре. :drunk:
     
    На Gosh, ivi1987, Bojana890 и 29 други им се допаѓа ова.
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Од моето 'скромно' искуство изминативе години научив дека мажите се делат на :
    *Би сторил се за тебе дур си му предизвик
    *Би сторил се за тебе откако нема да си му само предизвик
    * Би сторил се за тебе во било кое време зашто те сака ко човек.

    Е овие третиве ги чувам. Неколку ги имам. И во ноќ за нив станувам. Маж, син, најдобриот другар.. и уште еден.

    Ова другово? Со гума бришам.
    Сведок сум на чуства искажани вербално само. Сведок сум и на неудостојување ни со еден ебан одговор јер не му вредело. Сведок сум на гадно шајзе.
    И преку таквата ми е.
    Жртва ниту сум била ниту ќе бидам.
    Око не ми трепнува повеќе за никој! И да, најубаво ми е.
    И да. Никој не е незаменлив.
     
    На Gosh, НаталиЛили, Emma2 и 17 други им се допаѓа ова.
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Многу се радувам кога некој ќе ми каже дека сум му помогнала за нешто, сум му била поддршка, сум го мотивирала... :sun:
    Убаво ми доаѓа на душава некако... :l::*:
     
    На НаталиЛили, Brinetka, Iva9612 и 15 други им се допаѓа ова.
  19. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Постарите луѓе не рекле за џабе дека кога човек ќе се изгори од млекото, ќе дува и на маштеницата8)
    Само што, некогаш свесно или несвесно бираме пак и пак да се гориме, дали поради самите нас или поради другите:worried:
     
    На Love 83, Summer16, LejlaD и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Сосема е во ред да не ги знаете одговорите на сите прашања.
    Исто така е супер да знаете дека ако поминете ден шетајќи низ зоолошка, тоа не ве прави панда.
    Убав ден. :sun:
     
    На RosettaStone, Emma2, Herrera и 10 други им се допаѓа ова.