Сакам да кажам... (без цитирања)

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од RainBow, 5 февруари 2019.

 1. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.360
  Допаѓања:
  8.090
  Пол:
  Женски
  FB_IMG_1584990703764.jpg
   
  На buba4e89 и @ster@ им се допаѓа ова.
 2. "Zoki"

  "Zoki" Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  929
  Допаѓања:
  8.293
  Пол:
  Машки
  Некој што те сопнал, неможе од истиот да очекуваш дека ќе ти помогне.
   
  На Keiner, *Amethyst*, jasbi и 2 други им се допаѓа ова.
 3. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.337
  Допаѓања:
  28.593
  Пол:
  Женски
  2020...
  Го изгубив ексклузивитетот "семеен среќник" во годината кога
  домот прерасна во најбезбездно место за живеење, а здравјето доби третман на најскапоцено човеково право.
  Сите ја добивме паричката
  #СедиСиДома
  Време е за здравје и будење на колективната свест.
   
  На H.VAGA, dayla, crazylady и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.502
  Допаѓања:
  55.463
  Денес не можам никој да поднесам и со никого да зборувам, фала Богу што сме во карантин. И по телефон правам разлаз по брза постапка, едноставно не можам да се правам на Тошо и да си хихикаме и хахакаме кога не ми е до тоа.

  Успат расхотка со мачето на ветеринар, нешто не е арно :( Значииииии каква лисица е станата, сега го знае ветеринарот и збеснува, одвај ја додржавме, порано како бајче беше. Па надвор снег паѓа, држиш транспортер, дишеш во маска, кондензира на очила, нараквици на тебе, па се потиш оти си пренаоблечен, па бришеш раце со средство, па фаќаш пари, па пак бришеш раце и на крај несакајќи ќе се допреш на носот :devil:

  На враќање почна многу да дува и да прска снег и цела препотена и никаква со полуболна мачка се пикнав во едно такси... абе од глава не можам да го извадам човеков. Вчера извозил за 350 денари, и дал 50 денари за маска.... оти нели, нормално, никој не сака да се вози сега со такси и сега ќе си ја носи маската за два саати цела недела.

  Абе....... пукнав.

  Онака на две, штрац.

  Човек во години, ризична група, ама мора да вози за да си купи мочана маска, леб и јогурт.

  И после тоа ќе дојде една распиздена и разгалена од иностранство шо ради Х причини морам да ја трпам и ќе почне да ми се жали како ради локдаун-от не можела да оди да си купува кафе надвор кога ќе посака... ама воглавно супер бил карантинов, сега сите ќе виделе како било да бидеш затворен во четири ѕида, сега сите ќе виделе како било да си осамен како неа, немало веќе дружби, дејтања... дури и тие во врски шо биле немало да можат да се гледаат ако едниот е болен. ВТФ?!

  Пошто не можам да експлодирам во формална комуникација, само и' реков дека ако некој ја слушне јавно шо тропа може ќе и' кивне во пицата шо ја нарачува секој ден, а она нема да знае за тоа... па се замисли и си ја затна муцката.

  Два дена подоцна, ми вика - а оти ми рече дека некој ќе ми кивне во пицата? Уште го мислам тоа.

  Мисли го, пизда ти материна.

  Карантинов ќе заврши, ние ќе се вратиме пак на нормалниот живот, ама тие ненормалните и после ова ќе останат ненормални
   
  На Herrera, sleepingbeauty, НаталиЛили и 17 други им се допаѓа ова.
 5. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.048
  Допаѓања:
  102.417
  Пол:
  Женски
  Не е тешко да слушаш онлајн настава.
  Тешко е кога татко ти е професор и за првпат треба да држи онлајн настава, па прави подготовки и чуда и секои 5 секунди те вика да му средиш нешто, бидејќи "стиснал погрешно копче".
  :rofl::rofl::rofl:
   
  На НаталиЛили, 1209, dayla и 13 други им се допаѓа ова.
 6. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  4.214
  Правете го тоа што ве прави СРЕЌНИ,бидете со оние кои ве засмејуваат,смејте се колку што можете почесто
  Сакајте додека сте живи!
   
  На hermosa и jasbi им се допаѓа ова.
 7. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.048
  Допаѓања:
  102.417
  Пол:
  Женски
  - Човек што се свиѓа на лични документи?
  - Јас.

  Толку се свиѓам како сум испадната на сликите за возачка и лична што криво ми е што не ги праќаат електронски, па да може да си ги споделиш по социјални мрежи како тие за матура. :rofl::rofl::rofl::rofl:
   
  На BlackMistery, 1209, *Amethyst* и 8 други им се допаѓа ова.
 8. S.W.A.G

  S.W.A.G Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  985
  Пол:
  Женски
  Ајде да си кажам нешто што одамна го мислам... Значи ја видов темата ШТО СЕГА СО СВАДБИТЕ? и за моја несреќа ја отворив таа тема. Океј луѓе, зарем може се уште да сме толку прости и заостанати? Во целата оваа ситуација некоја некаде по државава си ја лупа главата во ѕид за еден ден чиешто значење е одамна изгубено. Ајде ако се прашате зошто е ИЗГУБЕНО?
  ВАКА:
  Свадбата се смета за чин којшто обележува почеток на некој нов период од животот, создавање на семејство. ОКЕЈ? Е сега... Во 21ви век свадбата е само чин за фалење пред луѓето кој колку пари има/нема без разлика дали после таа свадба ќе има пари за јадење или ќе јади ајвар и леб цел месец.
  Во 21ви век каде што од почетокот на самата врска се има односи, дечковците/девојките се запознаваат со родителите па и живеењето заедно во врска свадбата е едно НИШТО! Да не заборавиме дека 80% се со дете за рака или дете во стомак и тие пари коишто ги фрлаат на таа свадба ќе им бидат потребни за одгледување на детето.
  И сега кажете ми, што се променува со СВАДБАТА? Веќе сте заедно 5+ години, си ги знаете родителите, живеете заедно, бремени сте.. КОЈА Е ПОЕНТАТА? Се што ќе се промени е намалена сума на пари!

  Радувајте се на моментите заедно со партнерот којшто сте го избрале, уживајте во секоја секунда, пречекајте го со љубов вашето бебче и побогу не трудете се да се покажете пред луѓето!

  АМАН ВЕЌЕ ПОРАСНЕТЕ!
   
  На Nausicaa, LejlaD, *Amethyst* и 9 други им се допаѓа ова.
 9. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.463
  Допаѓања:
  39.374
  Пол:
  Женски
  Вонинтелегентниве (ако постои ваков збор, ако не нека стои така , измислен) суштества, зборат дека изненадувањето било успешно. Ох,дечки, ако е изненадување, секако дека не е по дифолт позитивно или негативно,знаеме. Битно е да си ИЗНЕНАДЕН.
  Ама успешно да ти било?!Абе дане лансиравте ракета случајно, па со ракетата отидовте до Марс и нова култура измисливте? Абе ступидна, оди со кумашинката оговарај и следи го маж ти на апликација дане мрдне подалеку од улицата. И сето тоа дури го стискаш детето под маса, да не праве глупости, и го користиш како пион за се што не ти паше у животот.
  Не ми глуми родена во Ватикан.
   
  На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
 10. "Zoki"

  "Zoki" Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  929
  Допаѓања:
  8.293
  Пол:
  Машки
  Во борбава со Корона вирусот имаме уште еден непријател.
  Загаден воздух.

  Канцер на Бели дробови.


  Нели до колите беше?   
  Последна измена: 26 март 2020 во 12:02
  На *Amethyst*, LejlaD, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. bicycle

  bicycle Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  5.297
  Пол:
  Женски
  Во сето тоа лудило од вирусов успевам да останам присебна.
  И се чудам на сета таа моја сила и храброст која ја стекнав изминатиов период.
  Далеку сум од родителите, ги мислам и нив но знам длабоко во себе дека се држат добро.
  Мислам и многу други личности кои не треба да ги мислам но таков карактер имам, не можам да го променам, не сум злопамтило но кога сето ова ќе заврши ќе работам на искоренување на тие работи, да мислам на непотребни ликови во вакви лоши периоди.

  Периодов за сите е тежок, многу работи се променија, се променив и јас како личност. Не сум повеќе наивна и гледам повеќе да се борам и да успевам, за себе и за останатите.
  Можам да кажам дека созреав како личност и дека сум среќна што некои ликови не пуштив во мојот живот, трчи лажи ликови кои би ми го обоиле светот во сиво наместо во розе, ги знаете тие ликови кои седат на повеќе столчиња нели? Среќна сум што самотијата и осаменоста не ме доведоа до друго решение.
   
  На *Amethyst* и Sejfullai им се допаѓа ова.
 12. deskarada

  deskarada Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  3.786
  Какви чудни луѓе има. Желни да се истакнат, дека само тие се во право, го наметнуваат нивното мислење, само нивното мислење, друго ништо. ДА бидат во центарот, демек јас и јас само. Друго не чини.
  Некој тоа го исполнува, ги храни.
   
  На hermosa, SummerGirl, Keiner и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Leviosa2503

  Leviosa2503 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  851
  Пол:
  Женски
  Читајќи ја темата за матурата за време на состојбава, престанав да се чудам зошто секоја генерација е сѐ понеписмена од претходната. :x
   
  На jEwElRy, Billy Idol, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. LejlaD

  LejlaD Популарен член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  58.442
  Пол:
  Женски
  Кога ќе те повредат оние на кои не им си крвно сродство си велиш -добро очекувано е,нив не им значиш ништо.Но кога ќе те повредат и искористат оние на кои си им дел од самите нив-тогаш боли,боли до сржта на самите коски,се распарчува душата скроз;(.Сваќаш дека никогаш и ништо нема да биди исто.Нека им служи на чест само,оти им дадов премногу.....;(
   
  На Bitter-Sweet, *Amethyst*, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.135
  Допаѓања:
  23.889
  Пол:
  Женски
  А што ве боли вас уво од кои причини некој прави свадба, мислам пораснете вие и престанете да се мешате на сите во животот и да им водите ред кој на што ги троши парите што ги има заработено или позајмено или ватевер, ото нити вие сте ги заработиле ниту вие ќе ги враќате. Јас сум со маж ми 13 год, во брак сме две, само регистрација имавме јас и тој и родителите. Сега сакавме да правиме свадба, си ги спечаливме сами парите и желба ни е, безразлика што живееме долго заедно, безразлика што веќе сме технички во брак, сакаме да имаме ден за забава и прослава со најблиските.
  Се убивте галамење на темата зошто бил засегнат некој и зошто имало тема за што сега со свадбата во време на пандемија, мислам не е крај на свет ако си поделат искуства и мислења за тоа оние задегнатите, никој не рече од нив дека ќе прави свадба сега во време на пандемија, а и да сака не може, ама имаат право да се загрижени што со парите што ги дале, дали и како се презакажува и сл. Ако не ви одговара не читајте. Побогу колку сте напорни.
   
  На crazylady, christinnn, x.Daisy.x и 6 други им се допаѓа ова.
 16. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.048
  Допаѓања:
  102.417
  Пол:
  Женски
  Од успех на денот:
  Станав пред 12ч после не знам колку време за да решавам некој онлајн квиз шо го спроведуваше факсот.

  Го завршив, толку сум горда шо успеав да станав, ко да награда ми дале.
  Сега е време да се вратам на спиење.
  work.jpg
  #РаботаОдДома

  Дефинитивно сфатив дека нејќам да работам од дома, бидејќи морам да имам задолжителни обврски да стигнам некаде и ограничено време иначе ништо нема да правам.
  А, едно време ми личеше работа од соништата дека е по дома.
  Ама не.
  Еве едно нешто добро од карантинов.
  Сфатив што не сакам.
   
  На Hellobeautiful, pdb123, MrenaRiba и 6 други им се допаѓа ова.
 17. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  541
  Допаѓања:
  8.168
  Пол:
  Машки
  Better - beter , една буква, многу разлика.
   
  На Ambitious, Just.do.it, nextredstyle и 2 други им се допаѓа ова.
 18. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  25.487
  Пол:
  Женски
  Мислиш дека луѓето во карантин/изолација ќе фатат да читаат стручна литература или ќе гледаат серии кои ќе им го оттргнат паметот бар на саат-два од вирусот. :?:
  Ама,не :!:,они фатиле да читаат мудри постови на Редитови експерти и сега си поврзуваат ширење на најнова генерација на мрежа за бежична(мобилна) комуникација,со ширење на КОВИД-19. (facepalm)
  Нема везе што првото е смислено уште пред неколку години,развиено во доцна 2018 и пуштено на тестирање и употреба во рана и средна 2019,додека пак второво е од група на вируси кои се многу стари,а врстава што прави белја започна со појава меѓу луѓето во доцна 2019.
  Да им се чудиш во паметот... :^):D:rofl:
   
  На Mr. Right и hermosa им се допаѓа ова.