Сакам да кажам [стара тема]

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Marley, 17 јануари 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.723
  Допаѓања:
  7.602
  Сакам да кажам...

  Сакам да споделам нешто интересно со вас :)

  Љубов, успех или богатство (поучна приказна)


  Еднаш една жена ги полевала своите цвеќиња, кога здогледала тројца старци пред градината.. Не ги познавала, но сепак им прозборела:

  "Мислам дека не ве познавам, но ми се чини дека сте гладни. Ве молам влезете внатре и каснете нешто."

  Старците ја прашале:

  "Дали вашиот сопруг е дома?"
  "Не", рекла таа, "не е."
  "Тогаш треба да си одиме", рекле тие.

  Вечерта кога нејзиниот сопруг се вратил, неговата сопруга му раскажала што се случило.

  "Сега можеш да им кажеш дека се вратив и покани ги да влезат" рекол мажот и жената отишла да ги повика старците на вечера.
  "За жал, не можеме сите да ја прифатиме вашата љубезна покана." И рекле старците.
  "Зошто не?" зачудено ги запрашала жената.

  Еден од старците покажал на едниот старец и рекол:
  "Неговото име е Богатство."

  Потоа покажал на другиот старец и рекол:
  "А неговото е Успех."
  "Моето е Љубов."
  "Сега оди кај својот сопруг и заедно одлучете кого од нас тројца ќе поканите внатре."

  Жената се вратила дома и му раскажала се на својот сопруг.
  Мажот пресреќен рекол:
  "Супер! Покани го Богатство за да се наполни нашата куќа со се и сешто!"

  Жената не била задоволна од неговиот предлог:
  "Зошто да не го поканиме Успех?"

  Разговорот помеѓу нив го слушала нивната ќерка и воодушевена рекла:
  "Зар не е најдобро да го поканите Љубов? Нашиот дом би бил исполнет со Љубов!"

  Го послушале советот на нивната ќерка, и мажот и рекол на жената:
  "Оди и замоли го Љубов да биде наш гостин."

  Жената отишла и прашала:
  "Кој од вас е Љубов? Молам нека дојде и нека биде наш гостин."

  Старецот „Љубов“ седел во инвалидска количка и тргнале кон нивната куќа. Другите двајца старци тргнале по него. Зачудена жената ги запрашала зошто доаѓаат и тие, кога ја поканила само Љубовта?

  Старците во еден глас одговориле:
  "Да го поканевте „Богатство“ или „Успех“, другите двајца ќе си одеа. Но, вие го повикавте „Љубов“ и каде оди тој, ние го следиме!"

  ЗАКЛУЧОК:

  Таму каде што има љубов, богатството и успехот сами доаѓаат!

  http://www.motika.com.mk/index.php?opti ... t&id=27448
   
  На sweet-star, Serafima, la-chicka и 16 други им се допаѓа ова.
 2. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.829
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  СДК дека виКлериве ми го разубавуваат денов :wasntme: Косава де :wasntme:
  Седејќи, чекајќи, тропкајќи, дремејќи и мислејќи, дојдов до заклучок дека се тоа џабе сум правела. Се премислив! Ќе одам. И ќе си поминам хубаво :makeup: :$ (малце руменило е тоа) :emo: :wasntme:
   
 3. JoxyTheFreak

  JoxyTheFreak Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  5.566
  Сакам да кажам...

  Само што си пратив ЛП себеси. [​IMG]
  Не ми е ни мене лесно.
   
  На sweet-star, Johny, Strumfeta93 и 14 други им се допаѓа ова.
 4. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Сакам да кажам...


  Не си сам. :D :D :D
   
 5. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.353
  Допаѓања:
  48.318
  Сакам да кажам...

  Ох, ми треба одмор, ми треба пауза, немам сила веќе, не можам ни да гледам, ни да мислам, ништо, ништо. Едноставно сакам така да си лежам во креветот, да гледам во плафонот и да одморам, психички. Главата ми е како тапан, како да ударал некој цел ден по неа. Сакам да одморам, очајно ми треба малку одмор, малку пауза. Ми треба мир. I need a break.
  за да не станам ваква :drunk:
   
 6. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.084
  Допаѓања:
  3.431
  Сакам да кажам...

  малку офтопик ама ова е тема сакам да кажам а јас сакам да ја испразнам негативната енергија од себе која ја имав низ целиот ден , а ова ми се виде како врв на се-шлагот на мојот грд ден
  не сваќам како може да им се допаѓа оваа ....што е убаво кај неа ....па и да ја стават во комбинација со него .....мразам вакви статии, поточно ја мразам неа....
  не немислам на избраниот пар, мислам на првата дотична
   
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.683
  Допаѓања:
  102.928
  Сакам да кажам...

  Лицемерие... :puke:
  Не само ко дознака на моја сметка,туку сите кон сите денес.Жими полниот и вкусен ролат што го јадев у искрена прегратка!
  Луѓе...сериозно...што ви е?! Ако некого не сакате и јавно го кажувате тоа пред сите,освен во присуство на дотичната особа (а и таа знае,пошо други и кажале),сите знаат,сите знаеме,зошто...зошто сеуште се трудите да се освојувате едни со други,да си ласкате,да си се упикувате...зарем не забележувате дека сте си пофини сами кон себе и кон околината кога се исклучувате едни со други и едноставно си живеете?!
  Лицемерие,нешто што никогаш нема да го научам што е и зошто е...

  А тој...ме викна во сред гтц,срдечно ме гушна и сега што би рекла Пирамидана(морам да ставам тм,да не речете оваа краде финти,најголем употребувач е на квоутов,ептен ја гаѓа ситуацијава значи!),ми глуми,као лимонада да сам попио,а оно као ни да ме додирне (врати ќе се роде,ај ти!знае Лилит што збори!!!)! Би му рекла е*и се!
  И сега на ти ова...
  http://www.youtube.com/watch?v=NTBqUmrSoOs
  Нејќум! Повраќаницо една! |(
  Вечер одам на бл(меко л)уууз!Енд аит год ени блуз фор ју...
  Мажи...мажи што си се удвараат ко две шмизли едни на други,мажи што не се одредиле на што се,мажи што не се конфронтираат зошто одлучиле така и им пречи,мажи што не знаат да пресечат и да покажат став...уствари,тоа не ти се мажи,тоа ти се жени! Јас тврдам дека добиваат ерекција пред потврда од друг маж ко ерекција во присуство на добра жена! Е кај таквите,јас доброволно отсуствувам и нејќум да ги дружам,ниту да им предизвикувам палење на логорски оган и подигање на шатор!Нејќум,нејќум,нејќум...сакам МАЖ макар само другар ми бил,па и познаник да ми е,штом го утврдам горното му пишувам со миро едно големо Л на чело и го прскам со крстена вода да излезе кукавичлукот од него,она знаеш,педер сум,ама сакам жени,ама педер сум у душа!

  А бе,ајде,од жена природно е да видиш такво нешто...ама од маж...леле,леле содржината во желудников ми се враќа...
   
  На Johny, Phyramide, Neytiri и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.589
  Допаѓања:
  17.729
  Сакам да кажам...

  Си ја ставив на RINGTONE
  INFORMER -SNOW
  нека јачии :!:
   
 9. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.653
  Допаѓања:
  58.560
  Сакам да кажам...

  ....... 8)

  И сфаќаш дека на крајот, чаша нескафе, Ареа, топол туш и чоколадо со 70% какао ти го прават животот подобар.

  Пардон, со 80% било. Ах, д џој. :D
   
  На Ana.Jones, TeddyGrey и Phyramide им се допаѓа ова.
 10. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  766
  Допаѓања:
  1.760
  Сакам да кажам...

  [​IMG]
  да да...по извесен период на муртење и кога се ми одеше надолу, конечно повторно се чувствувам среќна :D
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 11. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.961
  Сакам да кажам...

  ^^
  А јас ќе кажам, топол туш ... кафе со шлаг ... по некое време парченца вкусна пица со чаша вино ... и сите сетила задоволени.
   
  На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.658
  Сакам да кажам...

  .. девојки,страшно многу ми недостига времето кога пишував за Иван во Што би му кажале. Ми фали таа Мистериозна.


  Боже Господе. Седам ко улава и плачам ко да ми умрел некој.

  Ај нека ме гушни некоја...
   
 13. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.961
  Сакам да кажам...

  СДК ... :hug: :hug: :hug:
   
  На mysterious му/ѝ се допаѓа ова.
 14. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  766
  Допаѓања:
  1.760
  Сакам да кажам...

  :hug: :*
   
  На mysterious му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Miss.Ricci

  Miss.Ricci Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  5.740
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  И од мене големи :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:
  И до тебе и до овие две девојки над мене што веднаш пружиле раце да те гушнат :hug:
   
  На julie77 и mysterious им се допаѓа ова.
 16. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  716
  Сакам да кажам...

  :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:
   
  На mysterious му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FlameFairy

  FlameFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  278
  Допаѓања:
  192
  Сакам да кажам...

  Сакам да кажам дека работењето и трудот секогаш се исплаќаат. Колку и да е тешко мора да се потрудиме да го добиеме она што го сакаме. Потребно е многу учење и упорност. Иако, нашата корумпирана држава не демотивира треба да запаметиме дека со учењето се доградуваме самите себе како личност. Иако работите не секогаш излегуваат како што сакаме...Нели знаењето е најголемото богатство.
   
 18. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.062
  Допаѓања:
  3.206
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  Се решив -ко равенка ;)
   
  На Johny му/ѝ се допаѓа ова.
 19. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.657
  Сакам да кажам...

  Се заљубив. :$ :wasntme:
   
  На Monna.Monna, Lov3, Bright и 2 други им се допаѓа ова.
 20. scream1

  scream1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  5
  Сакам да кажам...

  СДК дека се чувсттувам како најголемиот идиот на светот, дека немам храброст ни лице да го побарам и како улава чекам да ми светни мобилниот само тоа ми останува да чекамм.
  да мнг сум тажна и уништена.
  праќам бакенжи на сите што се среќни и оние кои се тажни :* :hug: :hug: :(
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.