1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 30 јануари 2014.

  1. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Научи ме да плачам кога ќе посакам. Од радост, жалост и восхит.Посебно од восхит. Нека лие вода, без да ме поплави.
    Научи ме да поднесам болка. Да поминам низ неа, опуштајќи се... Научи ме гласно да викам, дури и кога другите се тивки. И не ми требаат бескрајни можности, дај ми едноставни, човечки, за илузиите да се изгубат. Не сакам вечен живот, нека ми е времето ограничено а поради тоа повеќе ценето.
    Молам несовршено да се засакам, и себе и другите, не сакам величествен пиадестал и небеска величина. Сакам да сум обичен земен човек, кој се смирува во прегратка. Не сакам многу различности, дај ми едно те исто. Да поминам катаљарда пати по истиот пат, па да се замислам. Научи ме да бидам едноставна, затоа што едноставното е толку бесмислено, како и сложеното, а бара многу малку сила. Научи ме да се откажам, да грешам и да се сомневам. Не е потребно да биде едноставно, направи го јасно. Дај внимателно да слушам и да гледам. Нека суптилното биде појако. Помогни ми да се движам од смисла во смисла, и од празнина, ех, во која се раѓа се' наново. Дај ми да живеам нормално и да се губам во светликавиот поглед на љубениот. Молам за беспомошност во спротивно не би видела испружена рака за помош...
     
    На Mishela, Srcka $, zhap4e и 6 други им се допаѓа ова.
  2. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    Вчера една жена ме прашува дали сум се омажила,и викам не,зошто?и ми вика па така те гледам поправена и свежа,и викам па си јадам:rofl:,и ми вика оти обично девојките откако ќе се омажат се здебелуват и се ослободуват,викам не сите,некои обратно,ама која глупост ја тресна женава,и секојпат кога ќе ме види исто прашање|(
     
    На crazylady, Srcka $, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  3. kolumnistot

    kolumnistot Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    14.190
    Пол:
    Женски
    Некои луѓе еднаш во животот не понижиле, деградирале и потцениле
    и некако си свртиле во главата
    дека секогаш кога сме ние во прашање
    тие се оние кои ќе не деградираат...
    Некако го изумиле во овој процес нашиот личен раст, развој и освестување...
    Сочувство за нив....
     
    На esperansa777, Srcka $, Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
  4. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.812
    Јас сум збир од моите постапки, моите емоции, моите амбиции. Некогаш се чувствувам толку моќна, мислам дека светот ми е мал и ќе го надраснам. Ама убаво ми е, во моето тело, во моите мисли, со сите грешки до сега кои ме доведоа до тоа што сум денес. Гледајќи наназад, никогаш не би помислила дека еден ден ќе се прифатам целосно, дека ќе бидам горда на тоа што сум, а еве ме. Имам толку многу простор за растење, за учење, за исполнување на сите соништа, преблагодарна сум секој ден за сите мали лекции, за сите луѓе, за сите неостварени мали минливи работи.
     
    На Mishela, macka91, Anabelle.Amorette и 10 други им се допаѓа ова.
  5. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Само јас не видов како ќе изгледам како муж на фејсбук.
     
    На crazylady, Anabelle.Amorette, Amellie13 и 13 други им се допаѓа ова.
  6. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    Zavrsi, navistina zavrsuva ovoj pat..Ne se custvuvam uzasno zasto me povredile, tuku zaradi toa sto ne sakav ne sakav da ucam od tie greski. Namesto toa gi zakopovuvav nekade dlaboko vo mene, ne priznavav deka sum povredena, i barav nesto novo.
    Kraj e, navsitina e kraj, eve priznavam povredena sum i nesrekna, no sekoj nov den ke se trudam da ja pronajdam onaa devojka vo mene koja skoro sekogas znaese sto sakase.
    Nema poveke lagi, nema maski, sekoj nov den ke go baram najdobroto od mene.
    Gi brisam lugeto koi ne me pravat srekna, koi ja iscrpuvaat sekoja negativna energija.
     
    На Srcka $, Feminka192, stetoskop и 3 други им се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не можам да сфатам како може 25 годишно момче да пишува статуси на фб за девојките, пудрите и други работи каде не омаловажува, навредува и понижува. И да си мисли дека е интересен.
    Напротив колку злоба лежи тука, тоа е неописливо.
    И да не носиме пудра и тогаш сме секакви.
    Дај пораснете веќе.
     
    На crazylady, Marija), Amellie13 и 10 други им се допаѓа ова.
  8. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    21 февруари е Светски дена на мајчиниот јазик
    Ретко пласирана информација која вреди да се сподели и да се знае.
    Нема поубаво од тоа да се зборува, да се пишува и да се твори на својот мајчин јазик.
    Да ја чуваме и негуваме кирилицата и нашиот мајчин македонски јазик...

    Информација која заслужува внимание :!: Не е политичка кампања :^)


    [​IMG]
     
    На zuto, Lella, Srcka $ и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    Нашата борба никогаш не била против нешто невидливо за нашите очи, недостапно или далечно. Се бориме со нешто многу блиско, опипливо, многу видливо и пак... губиме. И пак многу страдање. Отсекогаш сме страдале ради нечии бизнис интереси. На некој.. од крв и месо како и нас самите. Само место душа.. егоизам, злоба и нечовечност.

    Прво ме вознемири, па ме трогна...
    DE242CF5-79F1-4C79-9CFC-EACDD950A085.jpeg
    "The first image refers to pedophilia in the Vatican. Second, child sexual abuse in tourism in Thailand, and the third refers to the war in Syria. The fourth image refers to the trafficking of organs on the black market, where most of the victims are children from poor countries. The fifth refers to weapons free and easily obtained in the U.S.. And finally, the sixth image refers to obesity, blaming the big fast food companies. This new series produced by Cuban artist Erik Ravelo was titled as "The Untouchables", are photographs of children crucified for their supposed oppressors, each for a different reason and a clear message, which seeks to reaffirm the right of children to be protected and report abuse suffered by them especially in countries such as Brazil, Syria, Thailand, United States and Japan"
     
    На Maša8, Annath, Baby-bubu и 20 други им се допаѓа ова.
  10. kolumnistot

    kolumnistot Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    14.190
    Пол:
    Женски
    Кога животот камшикува и под око го гледаш дека абер нема да престане...
    Кога чувството на немоќ те парализирало, ти го замрзнало мозокот,
    а бесот ти го затворил грлото кое се бори да не вресне „ДОСТА АМАН“, се бори до болка, до грчење,
    јас само тивко си шепотам „трпение....трпение...трпение...“
    зошто ни движењето само нагоре во успеси не е вечно,
    нити болката која влече надолу не е вечна....
    Се се менува...трпение...трпение.....
     
    На Сама Дома, esperansa777, H.VAGA и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Препознавам глупи од паметни после изјавата за обскруни, празни, препишани, недоволни, нецелосни, идиотски закони - Ама законот знаеш е таков.
    Па што кое такво е законот ако не се бориме против него ако е ноторно глуп и лош?
    Од вакви човечуљци кои трошат само воздух не не бива.
    Добро?
    Ваквите хронично се плашат и од Господ и не перат на празник.
    Нечујната пасивна обична членка на општеството која ништо корисно не прави сем што се плаши, ништо прогресивно, ни па со став.
    И тамам мислев само јас мислам така и денес за дивно чудо еден куп твитови прочитав со слична содржина.
    И ова.
    [​IMG]

    Кога ќе речат закон е и им се тресат гаќите од истиот... многу е смешно. Ко да е исклесан од непозната виша сила каде обичниот народ нема моќ да создава и менува подобро утре.

    Ова се оние истите кои гласаат за партии за да си спасат гз или што живеат у заблуда дека знаат тие од партија за кого гласале.
    Модерни заложници.

    Се однесува ова на идиотски закони, не на сите.
     
    На Annath, crazylady, Сама Дома и 10 други им се допаѓа ова.
  12. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Глеј си го својот двор, не на комшијата....
     
    На Annath, Сама Дома, simonka93 и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    А бе незнаев дека и фамилијарно се членувало на форумов односно и мажето и жената да ти биле членови на форумов па да си споделуваат коментари, мислења и сл. Како да не си се познаваат а меѓу другото па и да си уговараат за по некој член поготово лични работи и глупости колку онака ради реда не можат да си се видат дома да си промуабетат па ај на форумот по кул е.
    Но навлегувањето во приватност на човек кој не го познаваш лично а меѓудругото шириш и лаги е ниско и просто ми се чини.
    Освен ако прости ми боже сум му ја таквувал жена му или пак непромислено него сум го плеснал па во занос на добро е .е.е додека сум свр..в.л несвесно сум изустил нешто а ова/ој додека ја собирал/ а семенава течност во уста внимателно ме слушал/а и сврзувала реченици и приказни.
    Поздрав до душегрижниците за мене.
     
    На Dadusicka, SummerGirl, N.2106 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Пак ли вакви глупости...
    И двојни профили слушам имало...
     
  15. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Незнам двојни, тројни секој со својот ум. Но ете де да си кажам
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Сдк дека редно е @BoaVista да ја прогласиме за мис на фемина засекогаш и вечни векови.
    Од стил, до лепота (верувам дека се крие зад сите тие стикери и убава фаца), до мислења, до трудница, до све бре!!!
    Ненадминлива е и крај!
     
    На Annath, lunicka, augustd и 13 други им се допаѓа ова.
  17. xoxo.Martina

    xoxo.Martina Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    198
    Сакав да избришам прашина, да ги тргнам пајажинине, ама пак ги гледам пајацине си седат, уживаат на пајажина и ајј си велам да не им го рушам раатот ќе седнам и јас да одморам.
     
    На Stories, cresa-jagoda, Srcka $ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Секој на крајот го добива заслуженото... Hah! You don't say.
    Еве како цел живот поштено се си терам, се морало да се заработи со многу труд, за да има добар резултат требало да играш по правила. И иако цело време се тешиш дека се ќе се исплати, накрај сфаќаш дека животот поштено те сј*бал. Онака сј*бана си, ама барем било поштено. Е да, сега сум посреќна штом е така.

    ФМП.
     
    На Сама Дома, esperansa777, Anabelle.Amorette и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Srcka $

    Srcka $ Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2017
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    5.438
    Пол:
    Женски
    Тешко е да се надминеш себеси, а уште потешко е да го надминеш тешкиот период.
    Едниот проблем е тука, другиот доага, првиот си заминува, третиот е на пат да те стаса, со вториот се справуваш, а уште мислеш на првиот. Така се во круг, се справуваш со секој проблем а не знаеш каде ти е главата па си седеш и си размислуваш дали некогаш ќе можеш да живееш ко човек Без грижи.
    Размислуваш за убав живот, до дека гледаш што работа имаш.
    Размислуваш сега да би била таму како би уживала, но ти гледаш дали ќе имаш утре што да јадеш.
    Размислуваш што би било да си се родила во друго семејство каде што се ќе ти е дозволено, но ја гледаш реалноста каде што немаш ништо.
    Размислуваш дали би била иста ако би живеела во богато семејство, но ти само си среќна шт имаш покрив над главата.
    Размислуваш за тоа што другите зборуваат како сакале да си го купат тоа палто тие фармерки, а ти си задоволна што имаш што да носеш.

    Размислуваш како би било ако ти ги превземеш работите во свои раце.
    Жива здрава си што имаш сила да пребродеш сѐ.

    Размислуваш што би можела да кажеш место да размислуваш.
     
    На Сама Дома, bella.s, Feminka192 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Пред некое време слушнав коментари од некои луѓе како тоа јас сум одела со низок дечко. Коментари од типот кај го најде ваков; има и повисоки од него; јас не би идела со низок...

    А кој ве праша вас м?:?:
    Океј, имај си свои критериуми за партнер/ка ама навистина е нискост да коментираш за туѓите. До некаде е исто со подбивање и исмејување.
    Ете се сложуваме, си веруваме, убаво ми е со него. Да не треба да го оставам заради тоа што вас не ви се допаѓа, а "совршени„?
    Јас пак не поднесувам и не би била со такви како вас.
    Па и тој самиот вели Битно е да сум жив и здрав, што има луѓе што ме сакаат, да можам и да си завршам факс и да работам тоа што сакам, другото не се замарам
    Па кога некој сам се прифатил себеси, кои сте вие да снижувате нечија самодоверба?
    Некој е физички низок, некој со паметот и однесувањето. Е овие вторите ги избегнувам
    А и вие со таквите коментари и дофрлувања сте всушност пониските(fingers)
     
    Последна измена: 22 февруари 2018
    На +++, JollyGirl, SV1911 и 12 други им се допаѓа ова.