1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 30 јануари 2014.

  1. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Ова е веќе права Есен,дожд,кафени лисја на улиците,веќе затоплено по домовите,со некоја убава миризлива свеќа,тивка музика и секогаш убаво свежо кафе.А денеска е недела,дозволете си луксуз,одморете душа.
     
    На candy.cane, SwanMay, Yipman2 и 14 други им се допаѓа ова.
  2. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на членот над мене.
    Денов е УЖАСЕН.Ме тера на депресија и спиење.Мрзам дожд, не сакам есен.Не сакам шуштење на листовите, не сакам цапање по кал :puke: :puke:
    Нека дојде пролет побрзо :worried:
     
    На candy.cane, Yipman2, Rama и 10 други им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Сакам да кажам, сакам снег ама дур сум внатре, требаше да видам на прогноза и да си обезбедам неколку кила храна за мачките зошто кој ќе излегвал сега дур снежи надвор.
     
    На Yipman2, Amellie13, Rama и 10 други им се допаѓа ова.
  4. Ysidora

    Ysidora Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Првиот снег и истрчав прва да го нагазам и оставам траги од чизмиве низ двор.
     
    На SwanMay и Rama им се допаѓа ова.
  5. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    На cresa-jagoda и candy.cane им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Битола. Сабајле чист снег, сега помешан со дожд.
     
    На Nausicaa, Rama, senjorita-v и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Panthera

    Panthera Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    711
    Пол:
    Женски
    Тмурен ден. Во вакви денови се` насобрано ми се враќа како бумеранг. Толку многу работи имам сочувано во себе, што чувствувам и гнев и тага истовремено во себе. Сакам само да го извадам тоа од себе, да викам и да се истресам физички на нешто, ми доаѓа наплив на емоции. Па сфаќам дека немам ни сила да го направам тоа, телото физички ми е преморено од она што го носам психички. Се прелева едно на друго. Па ќе го оставам за понатаму, кога ќе имам повеќе време за себе. А свесна сум дека сум побитна од се` друго. И бегам и се борам истовремено. Тешки ми се овие борби со внатрешните хаоси.
    Се извинувам на негативноста, морав некаде да го извадам ова.
     
    На Purplelilac, Rama, presiosaP и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Знам дека секој има право да си ги троши парите како сака, ама во тоа "како сака" морам да признаам дека многу често е неразумно трошењето. Па и општо кога ќе погледнам цените во некои бутици.
    На излог здогледувам убава обична блузичка. Влегувам внатре, цената 2500 денари. Онака ми се потсврте и си излегов. После пола саат, во помал бутик видов уште поубава памучна блуза која чинеше 5 пати поефтино, и си ја купив. Или пак гледам еднаш плетена наметка за врз блуза која чинеше дури 2000. Истото ми се има многу пати случено, со џемпер, ташна, чевли, да најдам слични, дури исти модели во помали, не толку познати бутици многу поефтино, и кои да, сум ги носела долго време, Не е работата толку за самите пари колку што знам дека за џабе ќе потрошам толку на нешто што воопшто не му е соодветна таа цена. Дури и кога сум имала повеќе пари, исто сум правела.
    А кога спомнав за трошењето, има луѓе што нешото ќе го купат само доколку е навистина скапо, зошто така им дава лажна илузија дека навистина повеќе вреди да го земеш. Уште полошо е што се фалат со тоа колку најскапо купиле. Па и уште кога ќе им спомнеш дека не ти се купува по скапи бутици, ти превртуваат очи и те замислуваат дека дома јадеш сув леб и сол.
    Или пак на форумов, девојче прашува да речеме некоја крема за лице со ниска цена и оп, некој и' дава предлог за некоја крема што наводно ефтина а кремата да ти чинела 2000 денари. :drunk:. Мислам полека.
     
    На done, Miss666, smooch и 22 други им се допаѓа ова.
  9. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Секогаш чувствувам големо олеснување кога сум во близина на најсаканите и најблиските луѓе, па го земам телефонот и така со огромен ќеиф и задоволство притискам авионски режим.
    Немам мрежа, немам интенрнет, а телефонот стои зафрлен настрана. Не ме интересира ни дали ме барал некој, ни дали ми пишувал...Најбитните луѓе ми се до мене.

    Само штета што не можам почесто да си го пружам тоа задоволство.
     
    На Purplelilac, M.B., *Ench@nted* и 20 други им се допаѓа ова.
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    сдк времево е само за дома. Си дозволив и утре да сум дома со дете. Да месиме за доручек, да правиме браунис за десерт, да јадеме тазе направен ручек како за викенд и да се гушкаме цел ден...
    па ако намали дождот да шлапаме во вирови..
    само сакам дома утре. ништо друго.
     
    На M&M, Purplelilac, smooch и 13 други им се допаѓа ова.
  11. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Љубов за сите освен за оние што доаѓаат ненајавени на гости во недела.
     
    На Purplelilac, Miss666, smooch и 19 други им се допаѓа ова.
  12. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Точно затоа.
    Има нешто лошо тука?

    Многу често кога разговарам со момци, особено блиски другари, им се обраќам токму со зборовите брат или пер. Особено таква ми е комуникацијата со најдобриот другар со кого дружиме нешто повеќе од десет години, каде притоа дури и тој мене ме нарекува со истите зборови ради взаемна другарска љубов и почит, иако.. сум жена. Инаку да, не може да се негира дека одредени момци (голем дел за жал, но без претерана генерализација), малку потешко сфаќаат дека жената бара да не биде објектифицирана, па некогаш за да се избегнат шансите за сексуална перцепција од нивна страна девојките се служат токму со ваков жаргонски речник. Но, тоа секако не е единствената причина. Кај некои од нас, едноставно е таков начинот на комуникација. Сме растеле во подем на поп културата меѓу такви друштва, каде патем сме стекнале таков култоролошки однос, и тоа е тоа...Дури и јас како @christinnn понекогаш ми се случува покрај на момците со кои дружам, и на најдобрата другарка да и се обратам на истиот начин, особено кога влегуваме во жустра дебата каде паѓаат и потешки зборови, и покрај тоа што знам дека ради половата различност зборовите каде жени се ословуваат во машки пол е бесмислица.

    ..Како и да е, не сакам некој од вас погрешно да сфати и да реплицира во стил ,,Ама Одор, постојат и други начини преку кои мажите нема да те третираат како сексуален објект, па не мора така да се изразуваш".. Зошто јас на тоа би ви рекла, ако постојат применувајте ги вие, без притоа да осудувате. :)

    И да повториме..Да бидеш жена не значи дека мора да бидеш дама/женствена/мушкоданеста/слаба/убава/плодна/големоградеста/добродушна (да трепкаш со трепавици и да не пцуеш или обратно). Просто, е прашање на избор, почитувајте го. Како што ние уличарките ве почитуваме вас дамите. :bandit:

    Едит: Зборот сестро е долг, и не се сленгува. Досаден е, затоа не го користиме. Не ради други причини. :D
     
    Последна измена: 18 ноември 2018
    На Yipman2, Nausicaa, Gosh и 13 други им се допаѓа ова.
  13. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.479
    Пол:
    Женски
    Сакам да заврне снег,ама студ ич не сакам. :rofl::rofl:
     
    На SwanMay, Amellie13, Rama и 6 други им се допаѓа ова.
  14. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.316
    Допаѓања:
    10.425
    Пол:
    Женски
    Може да биде женствено и на дамски и на bitchy начин. Не знам за кое сум повеќе. :angel:
     
    На Purplelilac, Salome, Herrera и 5 други им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    СДК1 - им викам 'брат' на тие што ми се пријатели.. И мажи и жени.
    СДК 2 - го преспав цел ден. Буквално.
    СДК 3 - до нас е, не е до времето.
     
    На mal.ecka, Luciferovog zlo♧, Rama и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372
    СДК, веќе ништо не ме чуди .....

    [​IMG]

    На третиот по ред “Фестивал на различностите” кој се одржува во Доха од 18 октомври 2018 до 9 март 2019 година, месец Ноември бил резервиран за културно уметнички друштва од Гана и Македонија.

    Но, нашата држава била претставена само од албански културно уметнички друштва и албански танци, објавуваат нашинци кои живеат и работат во главниот град на Катар.

    https://markukule.mk/скандал-од-невиден-размер-на-културен/?fbclid=IwAR2KlLVOmk6Hw1LXmDWuO0Ybcsc1ZRcMJIqFi-IIKtC1aY9FLon-Jpo9KvE
     
    На Yipman2, Gosh, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.138
    Допаѓања:
    14.390
    Пол:
    Женски
    Слободно наречете ме себична или нз каква ама претерано ме нервира кога гледам како некој постојано постира слики од нечие бебе.
    Сега јадеме.
    Гледаме ТВ.
    Пејач на тета.
    Доручкуваме со таблетот.
    Мислам wtf? :^)
    Јас сум ти чоек што сака приватност,дур некогаш ми велат дека претерувам. Ама јас не можам да замислам да си го ставам детето на ФБ на секој пола саат.
    На муабетот, гледам една другарка ама буквално си го преплавува ФБ со слики од внукот на брат и дете.
    Јас ,да сум на местото на жената негова ќе се налутам,искрено.
    Наместо да земат да си го средат животот, да бараат животен сопатник ( конкретно за неа )
    Осудете ете. Ама животот не ми е за на ФБ и Инста.
     
    На done, 1209, Miss666 и 9 други им се допаѓа ова.
  19. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Laku noc sviraci...
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    СДК во недела не ги сакам сите луѓе, а тие што ги сакам и тогаш ми се многу посебни.
    Не мразам никој, ама има и такви кои не ми се омилени ни во другите денови :smirk: #неделнивечерниисповеди
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.