Сакам да кажам...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 30 јануари 2014.

 1. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  1.741
  Допаѓања:
  60.917
  Пол:
  Женски
  Преку глава ми е од луѓе кои едно кажуваат, па по некое време се свртила топката, па сега не убедуваат друго. А до пред некој ден друга песна беше.
  Преку глава ми е од луѓе кои мрчат за се, буквално ништо не им е погодено.
  Мрчат за здравството, мрчат за полицијата, мрчат за маркетите, мрчат за се', буквално за се.
  Во ниту една работа не гледаат ништо добро, искомплексирани суштества. Глумење лудило, а хипохондрици невидени, за било што веднаш срцеви удари добиваат. Кога излегуваа да се шетаат велеа "млади сме неможиме дома ќе се угушиме", сега кажуваат дека ќе пријавувале тие кога други ќе видат. А истите беа, скроз исти.
  Повторно глумат лудило.
  Се исмеваат за гатачки а прашуваат по некој ден за тарот гледање, "за другарка прашуваат".
  Трули сме, зли и непоправливи.
   
  На Herrera, Purplelilac, Biljarkata и 13 други им се допаѓа ова.
 2. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.133
  Допаѓања:
  29.090
  Пол:
  Женски
  Ме нервира фактот што во ваква ситуација постојат луѓе што се потсмеваат на останатите поради зголемената претпазливост.
  Па дури и во вакво време има онлајн препирки околу партии.

  Најранливите групи се најчесто оние што се безгрижни периодов. Постариве луѓе во голем дел многу малку внимаваат на хигиена. Сум слушнала еден ист изговор многу пати.
  „Стари сме ние, ништо не ни е, вие пазете се.“
  И да сте стари и да не ви биде ништо, ненамерно можете да пренесете нешто на внуците.

  Деца гледав со денови како возат велосипеди и онлајн слики најдов како се зезаат за вирусов, шетаат по групи во паркчето, прават собиранки по дома и ракијата на маса во фокус.
  Dago isterame virusov malce hehehe.

  Не е време да изиграваме бесмртни. Ако не за нас лично, барем заради доброто на другите.
  Се оди од екстрем во екстрем, се трие сол над глава над некој што рекол оти денес измил раце 10 пати, а некој друг му рекол оти требало 20.
   
  На Purplelilac, Indiegurl, faye и 7 други им се допаѓа ова.
 3. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.424
  Допаѓања:
  251.424
  Озборувањето повеќе кажува за озборувачите отколку за озборуваните;)

  Тамам да се оцени колку и што му фали на озборувачот:D
   
  На LejlaD, nevermet18, Yipman2 и 5 други им се допаѓа ова.
 4. pdb123

  pdb123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  852
  Сакам да се вратат 90-тите.
   
  На dayla, mime87, Yipman2 и 6 други им се допаѓа ова.
 5. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  7.654
  Пол:
  Женски
  Ми се појави на фб нешто дека мажот на Карлеуша ја претепал. И отварам коментари
  IMG_20200324_182938_112.jpg Дали стварно со вакви прости луѓе го делиме воздухот????
   
  На Fauhxy, crimson, lovestoneddd и 15 други им се допаѓа ова.
 6. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.424
  Допаѓања:
  251.424
  СДК,.незнам што да мислам.

  1.Дека сме супер народ кој знае да се справи со сите негативни предизвици па и пандемија, дисциплинирани мравки кои ги бидува за се, или

  2.Лошотија од луѓе, скржавци,скептици и стиснати, па ни пандемија не одминува
   
  На LejlaD, Feminka192, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  619
  Допаѓања:
  6.364
  Пол:
  Женски
  10 од 12 :wasntme:

   
  На Purplelilac, pdb123 и Blue.Sky им се допаѓа ова.
 8. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  8.430
  Пол:
  Машки
  Ствари кои ме мачат... Оти луѓето продолжуваат да ставаат сториња уште еден месец кога ќе си дојдат од одмор? Што, као демек ние не знаеме дека си вратена во Булачани уште пред три недели, па ќе ни глумиш дека уште шеташ по Шпанија?
   
  На Sejfullai, Gosh, Amellie13 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.195
  Допаѓања:
  94.862
  Драги плебсу, според конвенцијата што ја потпиша Македонија за работа од дома, работа од дома значи полни 8 часа седнат гз на лаптоп. И според сите уредувања, не подразбира да варите грав, да пуштате машина за перење во периодот додека е одреден за работа (се претпоставува од 8 до 16ч), да пржите компири и да чистите по дома, јер ако се повредите тоа е исто што и повреда на работно место, а истото не е соодветно регулирано, даклем, безобразлук е да се правите на 3 и пол.
  Сега знаете зошто местото не ни е во Европа? Ете затоа.
  Добро.
   
  На СуперДевојка, MarigoldA, tigerlady и 4 други им се допаѓа ова.
 10. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.884
  Допаѓања:
  5.546
  Пол:
  Женски
  Све се случува со причина...
  Можеби овај проклет вирус требаше да дојди и да не научи малку на памет...
  Да не научи колку е важно да се поминува време со семејството дури и на ваков начин,да не научи на претпазливост на почит трпеливост и повеќе солидарност.
  Во ова невреме кога луѓето ги губат своите работни места и се намалуваат плати по 50 % исто така ни е за памет да научиме повеќе да си го цениме и почитуваме работното место какво и да е ваше е што и да работите бидете најдобри во тоа...
  Бог да ни поможи сите да не благослови и никогаш никаде да не се повтори...
   
  На nextredstyle, *Amethyst*, Feminka192 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  6.456
  Добар ден народе :sun:

  Како иде ?
  Се издепилирав, испеглав коса, лакирав нокти на раце и нозе и слободно може да снимам некоја порно сцена :D

  Еве бе гледам македонски народни приказни на Канал 5.

  [​IMG]  Колку е пусто што живеам сама, вие барем имате некој по дома и за муабет и за се, а јас морам сама да го исполнувам времето.

  Се читаш ли што си пишала ? Дали си свесна дека има луѓе кои земаат мизерни плати , а ти со сиот ум си пишала да си го цениме и почитуваме работното место . За кои пари бе девојче ?

  Јас не се жалам, ама ве читам од страна и има могу разочарани форумџики со послаби финансии. Имајте малку осет кога удирате на осетливи теми. Ве читаат секаков профил на луѓе.;)


  Да ставам да се пече ориз тава ,зеленчук и пилешко и ќе ве читам.

  Убав ден на сите :hug:
   
  На Cutiepie1, lovestoneddd, @ster@ и 6 други им се допаѓа ова.
 12. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.464
  Допаѓања:
  3.835
  Пол:
  Женски
  Имало луѓе шо уште мислат дека ако ставиш емоџи, ти стварно си насмеан/расположен у моментот. :^)(facepalm)
   
  На Cutiepie1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. СуперДевојка

  СуперДевојка Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  843
  Допаѓања:
  5.868
  Пол:
  Женски
  Има спас од токсичен родител кој поштува карантин, седи дома, се труе со политика, ме труе мене и ми ја јаде душата на најболната тема?

  Дури јас се ребрам како ќе исплатам плати за нареден период, како да не оставам никого без работа, тој ми ја полни главата со политички глупости од типот “да беше Груевски коронава немаше да се деси” и слично и не можам да го поднесам веќе. Притоа финансиски може да ми помогне ама не сака. Заев требало да ми помогне.
  Ќе полудам кај и да е.
  Немам кај да одам да не седам со него. Гледам филмови, серии, читам овде, се тешам дека му е од годините и дека и нему на психа му мава седењево дома ама ако не завршам во лудница после карантинов, ќе славам ко втор пат да сум се родила.
  Јебала нас политика...
   
  На Purplelilac, Amellie13, Someonespecial и 19 други им се допаѓа ова.
 14. manja666

  manja666 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1.019
  Допаѓања:
  17.087
  Кога стана ин сите да бидат интроверни а до вчера се рашетуваа по сите скопски кафичи одмори и зимувања, несвртување дома?
  Помодарци едни!
   
  На Chantal, Angie1432, Snow-Star и 2 други им се допаѓа ова.
 15. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  38.975
  Верувам дека кога ќе помине сево ова, повеќе ќе ги цениме прегратките, близината, разговорот очи во очи. Едноставно, физичката блискост без која, како човечки суштества, не можеме да опстанеме.

  Ниеден начин на виртуелна комуникација нема да ја замени физичката близина. Ниеден телефонски повик, видео повик или порака.

  Откако ќе помине овој лош период, разговорите лице во лице ќе траат малку подолго. А прегратките ќе бидат поцврсти.
   
  На Biljarkata, @ster@, poenta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.419
  Допаѓања:
  131.564
  Зауставите земЉу, силазим....
   
  На black-angel, Cutiepie1, Elf и 2 други им се допаѓа ова.
 17. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.884
  Допаѓања:
  5.546
  Пол:
  Женски
  Денот не може да помине без ниту една негативност дефинитивно па дури и овде на форумот...|(
  @Herrera ДА со целиот мој памет и од моја гледна точка јас така ги гледам и доживувам работите.
  Ако на некој не му се допаѓа работното место нека учи нека се надоградува нека го промени и нека се бори за по удобен живот никој не ви брани,до тогаш да си го цениме тоа што го имаме посебно во моменти на криза МОЕ МИСЛЕЊЕ...
   
  На nextredstyle и *Amethyst* им се допаѓа ова.
 18. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.388
  Допаѓања:
  8.256
  Пол:
  Женски
  Ако не сакаш да те цитираат и лесно се нервираш пиши си во сдк без цитирања и не драматизирај ,во оваа тема може да те цитира кој сака или ако толку ти пречи не пишувај на форумов и нема да бидеш цитирана ФМП :D
   
  На buba4e89, Angie1432, @ster@ и 3 други им се допаѓа ова.
 19. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  39.767
  Пол:
  Женски
  Нема да си кул ако во сабота не постираш на инстаграм како на интроверт како тебе оваа карантинска сабота, не му е ништо поразлична од вообичаената, сабота. Не е во мода да сакаш луѓе и да ти недостигаат пријатели.Мхм, важи.
   
  На GirlLove, *Amethyst* и Purplelilac им се допаѓа ова.
 20. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.884
  Допаѓања:
  5.546
  Пол:
  Женски
  Секако ти благодарам на советот,ќе пробам да ги избегнам вашите негативни коментари и да не ги земам при срце, бидејќи разбирам од каде доаѓа исфрустрираноста ;)...
   
  На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.