1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 30 јануари 2014.

  1. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    813
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Машки
    Никогаш не дозволувај твоите емоции...да ја надвладеат твојата интелигенција. 8)
     
    На LiliBoz, *Amethyst*, Herrera и 10 други им се допаѓа ова.
  2. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.383
    Пол:
    Женски
    И јас пред некоја година велев дека не ми треба љубовта од никој.
    Доволно ми е од мачето или кучето.
    Се надевам дека сите вие еден ден ќе најдете некој што ќе ви го покаже патот, ќе ви подаде рака и ќе ве поттикне да се сакате и цените повеќе себеси.
    :l:
     
    На deskarada, *Amethyst*, buba4e89 и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Како не видов порано, ја пробиле картичката на Трамп, сега ќе си инав резервирано којзнае колку патувања и неколку Епл производи :rofl:
     
    На Ladyy* и Angie1432 им се допаѓа ова.
  4. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Солун моментално, утеха ова барем да не ми (ни) е мака што не сме моментално таму.
    FB_IMG_1591464814562.jpg
     
    На Ladyy*, buba4e89, hermosa и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Sexychica

    Sexychica Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    77
    Светот е грд и има многу многу болни и заебани луѓе.
    Ако си гад, манипулативен, лажов, ситуиран - успеваш.
    Ако си емпат, простуваш, сожалуваш, забораваш - ќе го јадеш. Ќе го јадеш невидено..

    Поготово во оваа наша земја.. "имам ја братучед таму"..

    Биди среќен ако најдеш луѓе што вредат, и од кога ќе ги испиташ - дај им ја сета љубов..

    А за другите.. :)
     
    На lovestoneddd, *Amethyst*, M&M и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Многу ми е интересно кога човечката раса се преценува. 1016D7F0-7BF5-492C-A460-D7520B867933.jpeg
     
    На lovestoneddd, Lella, tijanana и 16 други им се допаѓа ова.
  7. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Доаѓа долго лето, топли летни вечери со волшебни мириси и романтика.
    Не е ли тоа доволна причина за човек да се радува?

    :l:
     
    На lovestoneddd, Ladyy*, senjorita-v и 11 други им се допаѓа ова.
  8. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.602
    Допаѓања:
    34.235
    Му се падна на некој тенда?
     
    На crimson, СуперДевојка, злоба и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.226
    Пол:
    Женски
    Си порачав лејзи бег и откако му кажав на дечко ми, ми кажа дека и он ми порачал за подарок:lol:
     
    На GirlLove и buba4e89 им се допаѓа ова.
  10. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.771
    Пол:
    Женски
    Со кој памет отоврив Фемина Инстаграм, сега вода ќе си џвакам...
     
    На Regina.Phalange, lovestoneddd, злоба и 4 други им се допаѓа ова.
  11. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.182
    Допаѓања:
    57.696
    Пол:
    Женски
    Седам и си размислувам за моменталнава ситуација во државичкава, како се наполнивме со чемер, јад и отров периодов. Политичката коректност ќе си ја тргнам настрана, така што сите тие кои сметате дека е потребна во секоја човечка експресија ве молам да го прескокнете постов.

    Не дека ми дојде на изненадување, меѓутоа врие Тик Ток и Фејсбук денес од снимки/слики од луѓе кои лабаво си се шетаат низ Арачиново. Повторување на се досега што видовме, дури мислам дека луѓево толку многу се отупени од таа неправда што веќе збоктисано им е да зборуваат за тоа. Што е интересно ги знаат кои се, не мора да ги бараат, сосе име и презиме си објавуваат слики и видеа. Дури и смешно им е што можат да си прават што сакаат, а ние тука си дремеме како гуски во магла и си пукаме од мака. И ќе искочат сеа и ќе кажат дека се разочарани од нивните постапки. Ама убаво рекол Ајнштајн "insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results". Од друга страна им лупнаа кривични пријави и казни на Охриѓани кои си ги издавале становите. Значи нема карантин за да се излезе во друг град, нема казни за некој кој шета надвор од својот дом во полициски час, ама има казна за некој кој издава стан на луѓе кои ќе седат измеѓу 4 ѕида. За свадби во Топанско, за брмчење мотори и коли во Арачиново нема.

    Попот Агатанел најверојатно ќе заработи кривична пријава за масивен повик за одење у црква за Духовден. Не дека не треба да заработи, don't get me wrong, апсолутно сметам дека масивни збирови во ек на пандемија се лудило, меѓутоа зошто за него кривична пријава, а за реисот кој исто така јавно повикуваше на масивно посетување на џамија, јавно се закануваше дека ќе ги натера луѓето да се однесуваат како во Бангладеш има само оставка? Зошто воопшто некој не го калеми за законски прекршок и нема никаква опасност од кривична пријава? Придонесе за настан кој не врати во вулкан од позитивни ковид пациенти.

    Едни луѓе се апсат, други никако. Не смее ни да се помисли на тоа. Епа тука, тука е клучот на моето прашање од погоре. Тука е одговорот зошто народов има зовриена крв, зошто го фати инает и зошто плука по се живо и диво. Некој да те прави толкаво магаре, да си игра со твоите чувства и емоции додека апсолутно привилигира други е директна причина зошто некои луѓе се однесуваат како што се однесуваат. И немојте сега некој да ме цитира ама и кај нас има неписмени што се однесуваат несовесно. Има, не велам не. Критикувани ми се 1000 пати. Ама тие што не се неписмени и што се максимално огорчено ги сфаќам од кај им иде тоа. И не може некој мене да ме убеди дека не е ради една багра од народ кој не турна во провалија. И што е најтрагично не е цел народ така, туку баш една багра, бели мечки заради кои сите во државава ќе трпиме последици кои се од енормен размер.

    Секоја одлука досега, секоја привилегираност е причинител за вакви резултати. За олку неквалитетни мерки, за олку непослушност, за олкав бунт и вжештени глави.

    Капитулација на младите си потпишаа со нивниве постапки, не знам колку се свесни за ова. И не е само оваа политичка гарнитура, туку сите уназад. 0 влог за стопирање на одлив на млади, способни за работа луѓе. Ме изгубија и мене, активно почнав да се интересирам за работа во странство. Во оваа држава нема веќе ништо за мене. Умре се што ме држеше за неа, освен солзите кои ќе ги носам за моите кога ќе си заминам нема ништо друго да понесам. И не сум само јас, тоа е најстрашно. Допрва ќе видите што оваа политика им направи на младите луѓе, срцето на секое општество. Зошто се однесуваат така како што се однесуваат.

    Капитулирав и јас, а ќе капитулира и дивиов запад. Нема назад после ова. Жално, ама тоа е.
     
    На LejlaD, Love 83, lovestoneddd и 24 други им се допаѓа ова.
  12. ушко

    ушко Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    2.264
    Пол:
    Машки
    Ако на крајот на годинава се избира најтапа тема за 2020-та. конкуренцијата ќе е страшна.
     
    На Regina.Phalange, thequeen95, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Нај фејв ми е кога некој кој се инати да стави маска или било што во маркетот ќе му кажам да излезе надвор. Уживам
     
    На lovestoneddd, Lella, *Amethyst* и 7 други им се допаѓа ова.
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Бремена слоница јаде ананас полн со петарди наполнат од психопати.
    Луѓе на кои им црташ - не седнувајте во мочан кафич има вирус.
    Слоницата го јаде ананасот за да го прехрани слончето во стомак и нема свест за злобата околу неа.
    Кретениве седнуваат во кафич пошо нема вирус и кур ги боли дали на некого ќе разболат.
    Слоницата умира.
    Кретеништава добиваат медицинска нега.

    Не знам дали во целиов мој живот имам прочитано поголем ужас од ова. Стварно за момент, ми се згрозија луѓето
     
    На Regina.Phalange, Cherry blossom89, sparklie и 28 други им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    "I'd like to share a revelation that I've had during my time here. It came to me when I tried to classify your species and I realized that you're not actually mammals. Every mammal on this planet instinctively develops a natural equilibrium with the surrounding environment but you humans do not. You move to an area and you multiply and multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus. Human beings are a disease, a cancer of this planet. You're a plague and we are the cure." - Agent Smith, The Matrix
     
    На Regina.Phalange, sparklie, dayla и 19 други им се допаѓа ова.
  16. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    Уживам во прошетки низ природава, толку антистрес терапевтски ми делува, чудо едно.
    И ме замисли претходниов коментар кој укажува дека човештвото сме канцер со неодговорните навики на оваа планета. Зошто толку изразено уништувачко дејство врз природата, врз планетата нашиот дом.
    Во природата, растенија насекаде, дај им малку водичка и нека имаат светлина и мир и сенка и чуда даваат, а ние удри мавај по нив, сечи ги, уништи ги. Зошто и до каде со се ова и најважно до кога со ваква неодговорност ќе не трпи и толерира оваа гостопримлива и питома природа?
     
    На Cherry blossom89, Love 83, vitamina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.602
    Допаѓања:
    34.235
    Коа дојдов у Немачка, едвај чекав да најдам смештај кај шо смееш милениче да имаш. Па ќе си соберев некое маче од улица... Лол.

    Тука нема маче да земеш ни од шелтер, дури у соседниот град ги има дури ТРИ, и тоа сто посто не им се апдејтирани страните.
    Ми теќиње коа прв пат видов мачка на улица, беше накај 3 сабајле, оти ја пуштил некој да се измоча.
    После тоа видов мачка уште три пати, од кои два пати беше истава. И наравно, сликав и пратив на сите шо ги знам дека сум вишла мачка.
    Сепак, останува дека ќе си го зеам мојот мачор, само никој не сака со кола да ми го донесе, па се распрашував имало шверцери као демек можеле да ми го донесат.
    А и овие Wizzair, коа можат секаква стока да возат шо јаде паштети и месни нарезоци, и го фрла ѓубрето и серките од бебето на земја и под седиште, не знам шо им смета животно у кафез.

    Не е дека не сакам да купам, али бев као зашто да купувам, кога можам да помогнам на некое.
    А и неам баш околу 1000 евра за Maine Coon.
    Ме мрзи сеа да се објаснувам шо е поентава на постов, али тука повеќе животни има по ресторани и дуќани на ремче, него ли по улица сами.
     
    На Cherry blossom89, dayla, lovestoneddd и 21 други им се допаѓа ова.
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    сакаш да кажеш визеир не превезуваат животни?
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ако некој е способен да стави игла во месо и да му даде на маче,истиот е способен да стави петарда во ананас.
    Животните се светост на планетава,човекот не.
     
    На Cherry blossom89, dayla, lovestoneddd и 19 други им се допаѓа ова.
  20. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Посакувам сега да излезам со точакот...

    rsz_20200607_094758.jpg

    Од кај мене да извозам до кај Жабарот, па по кеј сè до Влае и назад, па низ парк да си седнам покрај второто езерце со ладна вода и пакетче јаткасти, и да ме грее сонце и да одмарам очи гледајќи ги патчињата...
     
    На Regina.Phalange, Cherry blossom89, dayla и 12 други им се допаѓа ова.