1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 30 јануари 2014.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Не сум во најмладите дечки, ама младоста и тоа што ни е во главата, никој не може да ни го земе... никој...Може да почне, но не и да заврши.
    Еден ден, и ние ќе остареме, ама да бидеме мудри од постарите примери, како не треба да правиме и како не треба да бидеме.
    И како да го прифатиме своето време...
     
    На Feminka192, *Amethyst*, FallenAngell и 2 други им се допаѓа ова.
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.244
    Среќа.
    Сите ја сакаме, трагаме по неа, ја очекуваме.

    ...кога ќе дојде, ни станува јасно дека е само миг - една стотинка од секунда:)
     
    На candy.cane, Принцезичка1, edna_malecka и 12 други им се допаѓа ова.
  3. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    3.286
    Пол:
    Женски
    Spotify и кај нас дојде!! :party::party:
     
    На candy.cane, marija305 и pdb123 им се допаѓа ова.
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Денес возбудени за резултат од изборите, опседнати со избори и потресени се чинам само неспособните.
    Мора да е тешко со гз под кирија.
    Способните/неоптрделените некако... раат бе?!
    Се мислиме дали на излет да одиме или шопинг...
    Па било убаво...
    Сета злоба, човечки талог, себичност искача на површина.
    И не, не се работи за мене да ми чади оџакот, фамилијата си ја гледам, гајле ми е за другите, туку за базична човечност. Кога личните пориви те водат зад плаштот и лагата за заедничкиот добробит - да му сд слоши на човек.
    И злоба и завист...
    Затоа е лесно бидувањето среќен кога мислиш со свој ум. Како е да си цел живот под ропство?

    Фб денес не отварам. Шо убаво, река доле, небо горе... Тој што те сака ко човек, до тебе... тоа резултатот од избори не го дава.
    За обете страни мислам.
     
    Последна измена: 15 јули 2020
    На referentka, edna_malecka, Celltica и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Што ми се интересни постариве, на избори кога идат, машките секогаш облечени свечено, со поштовање со све, под рака фатени со дамата истотака свечено облечена и идат да гласаат. Баш убаво ми изгледа.
     
    На Feminka192, Aqualina, piksooki и 22 други им се допаѓа ова.
  6. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.285
    Допаѓања:
    8.979
    Пол:
    Женски
    Така се одморив овие 5 6 дена на селце и ги наполнив батериите, мислам од ново се родив и да можам "ќе си летнам" :lol::lol:
    Ми требаше овој одмор, и малку "мозок на пасење" :lol:
    Оживувам во природа, планини, сонце :sun:, цвеќиња :f:, чистиот воздух, водата, значи раај :$
    Кученцето и мачето бест френдс деновиве :inlove::inlove:
    Се враќам со нова енергија во моето хаосно Скопјенце ]:)
    Моренце ми фалиш :u: ама и со езерцето ќе се задоволам за годинава (poolparty) "чекај ме" за брзо :sun::d:(poolparty)
     
    На Aqualina, Принцезичка1, *Amethyst* и 5 други им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.431
    Пол:
    Женски
    Решив да послушам рецептот, ми се утнаа мафините. И да ви пиши преполни ги калапите во рецептот така требало, а сите знајме дека не треба, одете си по то шо знајте оти 200 грама боровинки за куроздравје си фрлив.

    Сега се изнервирав и ќе си легнам. #storyofmylife
     
    На sweet-cherry, *Amethyst*, edna_malecka и 6 други им се допаѓа ова.
  8. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.441
    Допаѓања:
    33.129
    Пол:
    Женски
    За прв пат не ме занима кој ќе победи на изборите, откако лани ( или претлани) не се сеќавам кога имашр точно избори, кога бев присилена со уцена ако не дојде да гласа ќе ја стопираме и ќе и ја одземеме колата бидејќи маж ми не бил тука со мене во придружба да ја возам (колата на бг документи)а јас со полномоштво и триста ти законски докази дека имам право да ја возам. По тоа следеше ако не излезе ќе бидете вие отпуштени на тие им рекле што ме беа ставиле за сигурен гласач на списоците за работно место..... се жртвував само за нив. Но сега ќе им се ситам ако добие другата партија.]:)
     
    На candy.cane и edna_malecka им се допаѓа ова.
  9. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.485
    Допаѓања:
    7.352
    Пол:
    Женски
    Какви родители му се мешаат во животот на син им 30 годишен? Како си даваат за право? Колку објаснување, џабе. Дрво ќе разбере, овие не. Толку да немаш доверба, да не дозволуваш да пркне. Цел живот во стеги. Жал ми е. Жал ми е што сум и јас идиотка, што правам да не му е убаво. Само тој си знае како му било да расте со нив. Може да се убива од работа со татко му, ама сам не. Греота бил, уморен бил. А со татко му кога работи? Се убива од работа со него, сам си ги работи полесните работи. Ама на кого да му објасниш, а да не се налути? Толку луѓе злобни немам видено. Мир нема од нив. Чисто се сомневам дека на друго место ќе имаме мир. Тоа зло не може да се сопре. Мора да се вади, зошто ќе цркнат ако не го извадат. На нивно дете, жално. А тој па мисли дека се секираат. И да се секираат, хипокрити се. Имаат двојни аршини. За татко му да му го поти гзот по 12 саати е ок, сам 2 саати не е. Да, ама кај е контролата така? Сам човек како се осмелува да направи нешто? Епа вие не сте ок. Срам и арам да ви биде. Отровни.
     
    На edna_malecka, MeowMeow, blackpanter и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.288
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Денес првпат имав право на глас, и го искористив.

    Ако нешто треба да променам во мојата генерација е индиферентноста и незаинтересираноста за нивното опкружување. Време е да престане да биде кул фразана ,,не ме занима политика".

    Фала богу ниедна од опциите не ми се допаѓа и фактот што треба да бирам да гласам меѓу еден друг или трет средовечен маж што не ја застапува ни блиску мојата идеологија ми е благо кажано непријатен. Ама сепак гласав. И вие треба да гласате. Зашто и вие и неписмените неандерталци во фејсбук постови имате еднаква сила на збор во државата, а ако не излезете ним им давате повеќе моќ. Јас, for one, нема да седам дома додека бумери ми ја одлучуваат иднината.

    И секако, ако не сте гласале немате право да се жалите за тоа што ви пречи во државава. Политичката индиферентност е привилегија на тие што подоцна не планираат да се жалат. You can't have your cake and eat it too. :)
     
    На НаталиЛили, Sejfullai, Amellie13 и 11 други им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Денес прв пат во 24 години право на глас, не гласав.
    И ќе се жалам ако ми пречи нешто :angel:
     
    На Purplelilac, candy.cane, *Amethyst* и 5 други им се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Дали ако победат тие што си ги гласала исто така немаш право да се буниш затоа што сама си ги избрала? :wasntme:
     
    На candy.cane, Ambitious, Bezimenka90 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Секогаш имаш право да се жалиш.
     
    На LittlePinky, candy.cane, Ambitious и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Не сакам да мрчам... ама... зошто не поднесувам Македонски литературни групи?! Заради...многу причини.
    Како на пример оваа - ставила слика од колекција од Сидни Шелдон книги и вика се надевам нема да искочи уште некоја, конечно ги "собрав", а друга и вика, две ти фалат, па констатираат дека едната е најнова и за тоа ја нема уште кај нас.

    Сидни е починат веќе 13 години... и тоа е се што треба за да донесеме заклучок.


    Не сум арогантна, само сум реална дека ако си читаш не значи дека си паметен, ниту пак значи дека читаш добро...Не се чита од колекционерски побуди и за натпревар...но...добро.
     
    На blackpanter, WarriorAngel, LiliBoz и 15 други им се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.721
    :rofl:
    Прво- ме насмеа.
    Второ- се плашам дека не е до поднебјето, до времето е. Година 2020, ера на сезнање и социјални мрежи:tmi:

    СДК на времето бар на метро се купуваа книги, со тврд повез, да ги личи во регал.
     
    На blackpanter и Lilit им се допаѓа ова.
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Кој дел те насмеа најмногу?!
    Сериозно прашувам.
    Јас се растажив.
     
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.721
    Дека најновата уште не стигнала.

    Оти се растажи? Во светот кајшто живееш не е ера на Кардашијанс и не е Кање Вест со претседателски амбиции? Не ќе го смениме светот.
    Дали сум арогантна ако ми е Кање смешен?:?:
     
    На candy.cane, *Amethyst*, tinka-mace и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    1.400
    Пол:
    Женски
    СДК точно знам за кој пост збориш и јас ги читав коментарите. Бруки, ама па си кажа дека и сите не и се прочитани, дека онака собира колекција.
    Може мислеле нешто што никогаш не било објавено, а го напишал? :wasntme:
     
    На candy.cane, f.girl и Lilit им се допаѓа ова.
  19. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Според многумина (тука па за све нешто ќе ти најдат за такво) - си.
    Според мене, апсолутно не, пресмешен е!!!
     
    На *Amethyst* и Biljarkata им се допаѓа ова.
  20. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Аха, мислеле... не знаат дека е починат, не па да знаат за необјавени дела. Но и да е тоа, не е пак смешно?! Урнебесно станува.
     
    На Regina.Phalange му/ѝ се допаѓа ова.