1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 30 јануари 2014.

  1. Karamela12

    Karamela12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    2.618
    Пол:
    Женски
    Потребно ми е ново опкружување,нови луѓе и само позитива.Ова веќе ми е се претоксично.
     
    На butterfly6223, Limpan, Cherry blossom89 и 7 други им се допаѓа ова.
  2. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Јас сум една од тие. Едноставно повеќе ми текнува на англиски, отколку на македонски, а и немаме доволно изрази за секакви предмети и ситуации. Всушност англискиот јазик брои околу 500,000 зборови, додека македонскиот 65,000 зборови. You do the math.
    Нашиот јазик, од друга страна е всушност јазик со предвидување. Пример, дај ми го онаквото од онде да го онадам.
    Така да, подобро да се вметне било каков збор за да се укаже кон нештото, отколку да решаваш кванта физика во мозокот, што му треба и сака да каже писателот.
     
    На Bezobrazna01, Stephen Amell, sweet-cherry и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.083
    Пол:
    Женски
    Ти можеби вметнуваш фрази или зборови за кои нема соодветен превод во нашиот јазик, секако сите го правиме тоа од време на време, ама јас зборувам за буквално испревртување на речениците, односно замена на најобични и прости глаголи и именки со истите на англиски, во секоја нова реченица.Тоа е само недостаток на основни познавања или големо влагање во филм.
     
    На ForeverYoung, nevermet18, Bezobrazna01 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    И мене ме нервираше оваа појава да ти кажам се додека наша колешка шо се дружиме многу не ме зарази со по некое зборче така и се повеќе и повеќе ми доаѓаат англиски фрази особено со неа кога збориме зошто и она така си уфрла англиски фрази. Заразно е. А и мене ме нервира. Како да не знам на мој јазик да си зборам. (facepalm):D Најтрагично ми е кога не ми текнува зборот на македонски како е. :envy:
    А, не дека не ни е богат јазикот, според мене имаме зборови доста ама некако дали дека се слушаме на англиски околу нас, па еве и вака некој што се дружиме ќе збори така и се си станува навика.
    Мене за србизмите ме караа, сум ги заразувала да зборат така. :bandit: И ова ме нервира али ете несвесно... :(

    Ако некој знае како да се прекине со ваква навика да се уфрлаат зборови за работи што може да се кажат на македонски нека сподели. :D Се полоша ми е заразава. :|
     
    На Biljarkata, Bezobrazna01, senjorita-v и 2 други им се допаѓа ова.
  5. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    10.447
    Пол:
    Женски
    Ова е бидејќи гледаме многу американски филмови и серии и на тој начин ги слушаме секојдневно, и при разговор ако дојде прилика да се изразиш поубаво на англиски со некоја фраза станува сосем нормално.

    А со менување на едно зборче пр. Наместо "дај ми го полначот" - "дај ми го чарџерот" тогаш ми е пресмешно и ме потсетува на сите роднини кои ги имам во Америка, кои ги користат редовно кога зборуваат македонски :rofl: и ги разбирам зошто повеќе го зборуваат англискиот од македонскиот, ама нашиве за ова не ги разбирам. :?:
     
    На Bezobrazna01, sweet-cherry, Bezimenka90 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.814
    Допаѓања:
    12.204
    Пол:
    Женски
    Јас пак. Пред некое време објавив молба за донација, но немаше телефонски броеви, сега има. Па доколку некој може и сака:angel: Screenshot_2021-03-05-01-23-15-381_com.android.chrome.jpg
     
    На темјанушка, Bezobrazna01, steela.honey и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.565
    Пол:
    Женски
    Не можам никако да им го сфатам мисловниот процес на овие што се ситат на земјотресот во Грција, што викаат дека арно им било, дури и полошо од ова да било, господ така им враќал.
    Од каде сета оваа лошотија, апатија, од каде олку отров за фрлање во еден човек? Ти го мислиш нормален, тој ти коментира вакви гадости.
    Значи некои настани дефинитивно го вадат најтрулото и најгнасното од некои луѓе.
     
    На butterfly6223, LejlaD, Cherry blossom89 и 22 други им се допаѓа ова.
  8. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.933
    Допаѓања:
    13.743
    Пол:
    Машки
    Болест бајо, болест (facepalm)
    Следно очекувам да се појави некој Порнхаб стручњак за онадење.
    156740849_1155633664856689_8685024487408360966_n.jpg
     
    На LejlaD, Mr.Mary, Biljarkata и 10 други им се допаѓа ова.
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.540
    Пол:
    Женски
    Некоја будала ни го скршила прозорот во викендичката и се испревртел внатре ..
    Синоќа ми кажа комшијата, денес дојдов... и се јавив на 192... ми рекоа ќе пратиме на увид..
    ОК..
    2 часа и 25мин подоцна...уште праќаат:o ѕвонев одново, на 8миот пат ги добив...им кажувам - вака и вака..
    Ми викаат - Седете таму ќе дојдат..
    Абе будало, мислиш имам време на претек па треба 4 саати да ги чекам полицајците да дојдат?!
    Дали ако пријавев убиство или силување ќе чекав со саати?
    Или семејно насилство?!

    Глупа тупа држава... е во таква живееме..
    Си реков - ќе ги чекам уште пола саат и ќе си одам..ќе им пишам ливче, јас ве чекав вас ве немаше...

    После си викам - за да ми стегнат некоја прекршочна одма ќе најдат според кој член...|(

    Македонијо..земјо упропастена..
     
    На LejlaD, Guns N` Roses, Mr.Mary и 32 други им се допаѓа ова.
  10. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Јас кога Ромчиња ќе почнат да ми ја бришат шофершајбната на семафор:

    received_965931630812682.jpeg
     
    На candy.cane, LejlaD, Guns N` Roses и 26 други им се допаѓа ова.
  11. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Вчера баш читав еден твит и употребен зборот “контрибјутне”... Сигурно ова не е дека немаме збор на македонски. Исто, налетав на “рилејтнете”. Конкретно, имаме и “придонесе” и “ќе се согласите” и употребата на ваквите измишљотини за мене е влегување во филм.
     
    На LejlaD, S.W.A.G, deskarada и 9 други им се допаѓа ова.
  12. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.821
    Пол:
    Машки
    Дното беше допрено кога почнаа за глупо да користат ступидно.
     
    На LejlaD, Guns N` Roses, Mr.Mary и 26 други им се допаѓа ова.
  13. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Ми се слушаат плочите од татко ми на грамофон. На пример да го слушнам она треперењето на грамофонот и да почне некоја мелодија од типот на Dosao sam da ti kazem da odlazim.

    Инаку со сликава пораснав, да :D
    [​IMG]
     
    На LejlaD, Guns N` Roses, Biljarkata и 13 други им се допаѓа ова.
  14. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    9.135
    Пол:
    Женски
    Дали само јас сѐ уште јадам животинско царство чоколатчиња? :rofl:
    Ептен ми се убави, ниедна друга чоколада не ми е толку убава.
     
    На LejlaD, Guns N` Roses, Alisa22 и 16 други им се допаѓа ова.
  15. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.796
    Купуваш Chipsy Sticks оти ги сакаш, а бонус е што има наградна игра. Го пушташ кодот што е испечатен во внатрешноста на кесичката и добиваш порака дека кодот е искористен :|(highfive):drunk:.
     
    На LejlaD, hermosa и Bezobrazna01 им се допаѓа ова.
  16. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Читав за користење на англицизми па да се надоврзам на муабетов.

    Јас често користам зборчиња на англиски, или изрази затоа што едноставно некогаш полесно ми е да се изразам на англиски, а и некои работи поубаво звучат така. Не е дека не знам да се изразам македонски, имам прочитано толку многу литература што навистина сакам да мислам дека речникот ми е барем колку толку богат.

    Ама за децава/тинејџери сегашни не можам да го кажам истото. Факт е дека многу мал дел од младите читаат литература. Од мали години гледаат цртани на англиски. Користат технологија на англиски. После почнуваат со игри, филмови, серии на англиски. Братучетка ми на 7 години потечно зборуваше англиски него македонски. За тоа се криви родителите пред се. И убаво е да да се флуенти на два јазици од мали фала богу, ама барем нашиот јазик малку повеќе да си го негуваме.

    И да апсолутно пресмешно ми е кога ќе биде само еден збор на англиски во реченицата, ко едни нашинци од Аустралија во Грција на плажа коа се дереа леле овде има ли шаркооој :D
     
    На LejlaD, nevermet18, Bezobrazna01 и 8 други им се допаѓа ова.
  17. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Четиво за размислување, го цититам затоа што е интервју со луѓе кои работат на зборообразувањето и објаснуваат зошто е комплексна работа.
    https://www.radiomof.mk/selfi-samos...hi-za-zboroobrazuvanjeto-na-makedonski-jazik/
    Инаку, воопшто не е соодветно да се споредуваат англискиот и македонскиот јазик, имаат дијаметрално различен број корисници, значителна е разликата, да не речам баби и жаби :)
     
    На LejlaD, Bezobrazna01 и poenta им се допаѓа ова.
  18. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    40.220
    Пол:
    Женски
    Moментално сум во пмс и плачам и на реклами и closing theme од серии.
    Тугоооо. :drunk:
     
    Последна измена: 5 март 2021
    На LejlaD, Cherry blossom89, Crna Dama и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Tamarkaa

    Tamarkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    129
    Никогаш не сум сакала да бидам од оној тип на луѓе што зборуваат како навистина се сами, и како немаат вистински пријатели,но како што созревам мојата слика за вистинското пријателство полека се руши , и сфаќам дека изгледа без разлика колку тие луѓе ми звучеле негативно и одбивно,сепак биле во право.И вечерва размислувам баш на оваа тема-дали премногу си ги сфаќам лично работите ,или навистина треба да се помирам со фактот дека нема секогаш да бидат тука кога ми се потребни :)
     
    На LejlaD, темјанушка, steela.honey и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Не можам да заспијам никако (facepalm) Сон неке да ме фати :wasntme:
     
    На LejlaD и Bezimenka90 им се допаѓа ова.