1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 30 јануари 2014.

  1. deasmamas

    deasmamas Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2024
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    180
    На Dominodancing му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.121
    Допаѓања:
    172.873
    Има и една лековита кал за мачкање на една плажа, луѓе цели се мачкаат. Калта е, буквално, црна. Многу расистичка практика.

    Имаше една негде, и за Монтенегро се бунеше.:| Па викај ја Црна Гора бе хани, не мора Монтенегро.
     
    На Gosh, Munchmallow20 и Amellie13 им се допаѓа ова.
  3. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    5.786
    Пол:
    Женски
    А за Шварцвалд? Или може не чула или не разбира Дојч.
     
    На Gosh и Biljarkata им се допаѓа ова.
  4. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    54.412
    Пол:
    Женски
    Не слушнала никогаш за Негро бомбончињата, и како е "црна" на шпански. Ццц, расисти насекаде. :D

    П.С. исто и за книга на руски (исто ко македонски) како звучело без к. :D
     
    Последна измена: 5 октомври 2024 во 15:34
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.147
    Допаѓања:
    18.999
    Пол:
    Женски
    Ако ставање црна боја е навредливо за црнци, ондак преправање ко жена треба да е навредливо за жени, нешто така ваљда?
    Oh wait...
     
    На Gosh, sino.o.oka, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.266
    Допаѓања:
    11.334
    Пол:
    Женски
    И ова е расистичко, па никој не се буни.
    ING29787.jpg
     
    На Mumoftwo30, GirlLove, hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.924
    Допаѓања:
    158.478
    Пол:
    Женски
    За шминката (hollest) - не сум фан на то многу да се шминкам, некогаш сакам и секогаш како по формула ми оди со ептен лесна пудра или ББ крема, некогаш ги прам очите ама поќе нагласок на ајлајнер (мме ми остана од емо денојте :lol: ) и кармин. Кармин имам сетено дека ептен во која фаза сум каков носам. Имам како опсесии на розов, опсесии на лилав, опсесии на ептен темен. Некогаш носам и без средени очи пример оти н е м и е г а ј л е. Сакам само да носам кармин оти ми е убо. :D Мислам дека имам цела фиока со кармини. Е са шо сакав да кажам, секоја можи да носи колку сака шминка и као кој к*р да кажваме дали смеј или не смеј или од високо да ги гледам некои оти јас од 7 дена можи во еден пудра ќе клам. Следно, ако пудрата ја осеќате како паштета, тука има грешка во чекори. Имаш тон различни пудри, не треба да ти прат црвенило и иритација од било кој тип. Некои пудри се полесни и ниско покривни (јас доминантно користам такви, најчесто за нежна корекција на неправилности) и некои се потешки и често бараат да се препни кожата за таков чекор, а не само да се шлакни пудрата, исто начинот на кој се аплицира е како ќе изгледа. На некои им е пасија и уметност шминката и се восхитвам на тие девојки. Сакам бар малку од трпението и знаењето да им имав пошто се осеќам страшно мрзливо во поглед убавина. Нокти одам ми ги прат. Да можев секој ден да имам и кој да ми среди лицето во поглед шминка - би. Веќе за нега, ми стана лична опсесија па сакам да се тинтарам со сати на сабајле и на вечер со серумче, тонерче, кремче. То е веќе област во која сум хиперфиксирана.

    За Конти (wfh) - стварно ме интересира, пошто претходно воопшто не сум размислила на темава, ама шо е то шо ги тера луѓето да не сетат дека нешто е измама/пирамидална шема, или почесто е да сетат дека е пирамидална шема, спремни се да фрлат и други луѓе под воз и само се надеваат дека не се тие тие последните шо ќе изгубат, туку се тие првите шо ќе добијат? Би рекла дали сме толку сиромашни за да имаме толку пари да фрлиме на нешто непотврдено, ама после гледам имало измамени во тон држави, и некои кои не се баш сиромашни. Дали сме можда привлечени од ветување за брза заработка? Од вчера мислам дека како во црна дупка паднав читајќи коментари на сегде за темава и онака сум импресионирана колку ботовски звучеа коментарите на тие од пред еден месец кога „инвестираа“ и сега после месец кога се лути. Нема да речам дека се ситам на туѓа мака, оти искрено не ми е гајле подетално, едноставно вака површно ме интересира зошто некој би „инвестирал“ во пирамидална шема и кое е позадинското размислување. No judgment, само ме интересира процесот на размислување. :wasntme:

    За расизмот (lalala) - ова немаше да го коментирам ама ме фати смеа кога спомнавте негро бонбони оти ми текна една конкретна меморија. На работа со шефот практично преживуваме на негро бонбони. И дојде американката да не види. 8-| Ама не дојде в канцеларија инаку планот ни беше да понудиме едно негро чисто да видиме дал ќе има реакција. Не знам дали сум дел од некаков проблем со ова, ама стварно во тој момент ... ми беше екстремно смешно. :D А за ова со маската, blackface е проблем, мачкање со маска пример или ставање маска за да уплашиш некој - gurl what? Мислам дека кога прајме нешто многу е важен контекстот за да се знај дали е нештото лошо или не. Јас сум фан на глинени маски, ама поќе од еднаш и катран црна маска за лице сум ставила пошто убавината не смеј да страда. (hollest) Е сега намерно прање црно лице е проблематично и има цела историја зошто е проблематично. Ама вакви невини работи шо беа коментирани како „зошто државата ви се вика така“ или „црна маска за лице“ итн е мислам одење предалеку и барање на проблем кај шо реално нема. Башка е многу Америка-центрично. Ептен е очигледно дека мислат дека чим одат онлајн сите знат се за Америка и/ли сите се од Америка па ако се скрши некое „правило“ шо го има само таму - одма лутиш и одма #dobetter.
     
  8. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.220
    Допаѓања:
    40.029
    Или па ако некоја има локни, плетенки, суканици или се сончала, одма сакала Афроамериканка да биде... Не цркиња де, него ли стриктно од УСА.

    Али они битно носат прави коси, од Индиско потекло и си фаќаат пунџи со кинески стапчиња...

    Прават листи со навредливи имиња за белци на Инстаграм, пишуваат white people кај и да стигнат, расно дискриминираат азијци, па еве и Леополд, Наполеон, Клеопатра, Едисон и сеа задњо Тесла биле црнци...

    А, да и расизам само кон нив постои, и одредени трауми, као на пример синдромот на најстара ќерка. Тоа за бели жени не било, ноу ноу ноу...

    Баш да им ја видам фацата у Немачка на улица коа секој втор збор што ќе го слушаат ќе биде Дига... :D
     
    На Mumoftwo30, Munchmallow20 и Amellie13 им се допаѓа ова.
  9. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.147
    Допаѓања:
    18.999
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ја знаеш Јеоми Парк, девојка што избегала од Северна Кореја и денес живее во Америка.
    И раскажува во некоја емисија, ѝ се случило поодамна кога била нова во Америка, во сред град, црна жена ѝ ја грабнува ташната. Почнала да вика некој да тргне по неа и барала некој да викне полиција за да ѝ се насоберат луѓево што виделе да ѝ зборат да ќути, да не пријавува и ајт таму да си тера по патот. И видела не видела, не направила ништо.
    И многу е интересно она дека расизам е системска дискриминација, па затоа црнци не може да се расисти пошто немале таква моќ, ама истовремено обични луѓе кои исто така немаат системска моќ може да бидат наречени расисти.;)
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    5.860
    Можеби постов е повеќе за во испукајте се, ама ме интересира што мислат и другите.

    Дали некој некогаш работел на проект во група каде имало тимски дух и добра (онлајн) комуникација? Во ситуација каде што не се гледаш често во живо, а работата треба да тече, што е проблемот со комуникација онлајн? Нека не биде пишување, имаш војс, имаш скриншер, сите алатки на дофат за да се разбереме исто како во живо, и пак не знаеме да ги користиме. А се работи за работа на компјутер, не да кажеш нешто што бара физичко присуство.

    Секој работи посебно, како да работи на индивидуален проект, па после ајде паника за да се спојат сите тие индивидуални делови, оти никој појма нема што прави другиот. Па сè стои в место сè додека сите не се собереме во живо за да издискутираме нешто што сме можеле многу порано и побрзо да го решиме со редовна комуникација што не бара толкава организација за усогласување слободни термини.

    Навистина не можам да го сфатам проблемот, само можам да кажам дека конечно сфатив зошто некои фирми толкав акцент ставаат на комуникациски вештини. Мислев дека комуникација со други членови на тимот е комон сенс, ама очигледно не било...
     
    На Gosh, Stark, Cindy.A99 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.266
    Допаѓања:
    11.334
    Пол:
    Женски
    Денес дознав дека имало луѓе што кога едната чорапа ќе им се скине или ќе ја загинат, не ја комбинираат нејзината друшка со некоја друга чорапа што исто така нема пар и да си носат две различни чорапи за по дома него ја фрлале таа чорапа што затоа што немаат друга иста како неа..
     
  12. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.595
    Допаѓања:
    18.637
    Пол:
    Женски
    Втф? Јас мислев дека нормално е да носиш исти чорапи. :drunk:
     
    На Mumoftwo30, Bitter-Sweet и Feminka22 им се допаѓа ова.
  13. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.266
    Допаѓања:
    11.334
    Пол:
    Женски
    Од аспект на економичност, дома можеш да носиш две различни чорапи што немаат друга како нив од Х причини..
     
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.121
    Допаѓања:
    172.873
    Која филозофија успеа да ја вложиш во ова:D

    Од аспект на економичност, купуваш 5 пара исти чорапи и тераш. Е некогаш може да бидат 9, некогаш 8, али комбото е вечно. Се мораме јас и Зукерберг да ве учиме:bug:
     
    На Mumoftwo30, LiquidLuna, deasmamas и 4 други им се допаѓа ова.
  15. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.266
    Допаѓања:
    11.334
    Пол:
    Женски
    Не можам да носам бели чорапи на црни фармерки и обратно, или црни и бели чорапи на кафена боја на патики..
     
  16. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.595
    Допаѓања:
    18.637
    Пол:
    Женски
    Затоа го имаме решението - ДВЕ РАЗЛИЧНИ ЧОРАПИ :rofl:
     
    На Mumoftwo30 и Biljarkata им се допаѓа ова.
  17. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.336
    Допаѓања:
    17.529
    Пол:
    Машки
    И на гости ако одиш, ама под услов да не ги слекуваш патиките/чизмите.
     
    На Mumoftwo30 и Adidas888 им се допаѓа ова.
  18. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.121
    Допаѓања:
    172.873
    Проблем.
    Мораш да си купиш 5 пара црни и 5 пара бели.
    :D
     
    На Adidas888 и Stark им се допаѓа ова.
  19. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.924
    Допаѓања:
    158.478
    Пол:
    Женски
    Кога имаме тиква дома имаме правило: ако е уба ја јадиме печена. Ако не е уба така, ја прам јас во мафини. И толку многу ми се спрема за славата (Halloween), шо некако сакам да е мех за да можам да замешам тесто и да напрам мафини. Имам и прејака идеа со оризова хартија за украс. И само чекам. Вака некако:
    [​IMG]
     
  20. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.336
    Допаѓања:
    17.529
    Пол:
    Машки
    И то на попуст ги има тегетот секогаш, само треба да се свртиш лево-десно низ пазар, че најдиш.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.