1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 30 јануари 2014.

  1. EmporioIvankov

    EmporioIvankov Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2023
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    970
    После жалете се немало зеленчук, ама сакате да плаќате цени од пред 10 години, дур на нас давачките ни се од сега, цена 50 денари ќе постигне оранжерија во Албанија, македонските производители тешко...
     
    На SummerGirl и Biljarkata им се допаѓа ова.
  2. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.306
    Допаѓања:
    11.546
    Пол:
    Женски
    Сакам да плаќам нормална цена за зеленчук во лето, а во зима да си плаќам поскапо за зелечник бидејќи тоа е нормална пазарна економија, бидејќи сметам дека тоа е нормално, многу помалку ресурси треба да се произведе 1кг домат во август, а многу повеќе во Декември.. Не може во Август да го купувам доматот за 130 денари, а во Декември за дупло помалку, каде е тука логиката?
     
  3. EmporioIvankov

    EmporioIvankov Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2023
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    970
    Тачно, треба да е 260 не 50.
     
    На SummerGirl и Realist1 им се допаѓа ова.
  4. Realist1

    Realist1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    2.292
    Пол:
    Машки
    Најдобро е да се јаде сезонски, сеа ова шо го јадеш е третирано со етилен, и затоа е ко да јадеш дрво а не патлиџан. Цената е невозможна незнам кај е математиката …
     
    На Biljarkata, Feminka22 и Anyshka им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.573
    Допаѓања:
    47.826
    Пол:
    Женски
    Понуда и побарувачка.
    Поголема побарувачка, поголема цена. Ова е од страната на тој шо нуди.
    Од страна на тој шо купува, поголема побарувачка, намали деца.

    Кам зошо газат и се први? Може кафето е 200, а не 300 ко у Рамстор. Ама Кам пошо е поевтин денес ќе продаде 300 лименки кафе од 200 ден. Додека Рамстор може ќе продаде 2 лименки од 300 ден.

    епа 60,000 и 600 ден не е исто.
     
    На SummerGirl, Realist1 и bicycle им се допаѓа ова.
  6. Realist1

    Realist1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    2.292
    Пол:
    Машки
    Кога станува збор за земјоделски производи проблем е лошото менаџирање од страна на државата, односно богатење на одредени личности врз маката на земјоделецот. Затоа и веќе 60 проценти од површините стојат необработени и 70 посто од храната ни е увозна и неконтролирана.
    Еве ти ја ко бев агроном 5.2 килограми грозје ама џабе кога нема цена.
    Стимулацијата од фондовите оди секаде само кај шо треба не затоа и не си конкурентен ни пак профитабилен и многу други недостатоци има кои не верувам дека ќе ги средиме некогаш.
    IMG_1132.jpeg
     
    Последна измена: 18 октомври 2024 во 19:58
    На SummerGirl, Milaaaaaaaaaa, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.238
    Допаѓања:
    173.983
    Епа сигурно ти дале одмрзнати патлиџани:D
     
    На SummerGirl, Dalene, Adidas888 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. EmporioIvankov

    EmporioIvankov Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2023
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    970
    Нема врска шо збориш, прво етиленот е природно присутен фито-хормон, кој го излачуваат различни плодови, меѓу кои и самите домати. Скоро сите домати произведени на големо се собираат во зелена зрелост, кога само лушпата не е поцрвенета, за да можат да се транспортираат полесно, при што можеш и зелени да ги оставиш, ќе созреат сами на рафт. Третман со етилен се прави 24 часа, за да се забрза тој природен процес, затоа што никој не сака да купи зелен домат во зелена зрелост.

    Етиленот нема врска со тоа дали е дрвенест или не плодот, туку има врска тоа дали и како и кога е собран. Ако е предвреме собран, зелен ама не зелена зрелост, тогаш ќе поцрвени под дејство на етиленот но нема да созрее внатрешно.
    Мали парцели. Нема механизација на мали парцели. Не може споредба нашиот земјоделец што уште работи во декари со европските што работат во хектари. Второ, мора организација на земјоделците, а не секоја година Свето да ги дупи со 30 денари килограм.
     
  9. Realist1

    Realist1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    2.292
    Пол:
    Машки
    Етиленот стимулира повеќе присуство ликопен,и бета каротен колега…
    Мали парцели да 60 хектари ако е мала парцела за тебе алал да ти е, у европа со по 15 хектари се милионери земјоделците
     
  10. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.383
    Допаѓања:
    17.806
    Пол:
    Машки
    Малку во нереален свет ко да ми живее Емпоријо, јас работев шо се вика еден од најјаките луѓе во таа општина а имаше "само" 700 декари. :)
     
  11. Realist1

    Realist1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    2.292
    Пол:
    Машки
    Млад е колегата ќе излезе на терен, сега уште е само на теорија ама и у теоријата скокнал градба на клетка и ликопен по ботаника
    Бев у италија во почетните години кај човек шо има цреша имав под мене тука 5 хектари цреша и нашите многу беа стручни па трескаа глупости само моравме да се снаоѓаме и да одиме да учиме настрана.
    Човекот со 25 хектари цреша беше милионер
    Ние со 70 хектари површина пливавме во калта.
    Се е тоа благодарение на државата
    А да и да едитирам:
    На сликата е трпезна сорта грозје, свето нема допир со тоа
     
    Последна измена: 18 октомври 2024 во 20:46
    На eliesaab, Anyshka, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.238
    Допаѓања:
    173.983
    Јас само да кажам дека интересот на трговецот бил појак од тој на земјоделецот, па можда нешто тоа има врска.
    Инаку логиката на Нина е скроз на место. Не е ваљда дека во лето купувате домашни патлиџани а само сега увозни?:?:

    Туку, нешто да прашам. Нафтата на берза е под 100, а бензинот на бензиска пута сто? Арно сум приметила и логика нешто?
     
    На Realist1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dalene

    Dalene Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2024
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.285
    Пол:
    Женски
    Нејзе одмрзнати за 50ка, мене изгледа полуодмрзнати ми беа дека за 100ка:D.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.383
    Допаѓања:
    17.806
    Пол:
    Машки
    Домат барем кај овој шо работев до кај ноември имаше ама веќе никаков... и сега по некоја логика го продава поскап. А иначе дефинитивно јадиме увезен од бог зна каде и што се нема внатре.. Барем јас се уверив во пластика од домат шо јадев во Англија. :)


    Иначе јас кај дотичниов што работев секогаш даваше се во откупни центри, а тие веројатно беа за странство. Замисли квалитетно извезуваме, а неквалитетно увезуваме. :D (пиперки работев најчесто, иако имаше и жито, домат и по некој дел со компир)
     
    На Realist1 и Biljarkata им се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.238
    Допаѓања:
    173.983
    Нашето го даваме, туѓото го сакаме- не толку стара народна:bug:
     
    На SummerGirl и Stark им се допаѓа ова.
  16. Dalene

    Dalene Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2024
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.285
    Пол:
    Женски
    (Не)Логиката зависи од која стана на паричката си, понудувач-побарувач на стоки, услуги или добра (како и да се водеа акцизни или не? Одамна излезена од школски клупи како да сум подзаборавила:?: :D)

    Збореа пред некој ден за нафтава цената се дигнала па благо паднала јер заради војнине по блискион исток, ама како пак подрипната да била... кој ја знае веќе до каде ќе оди и тера вака.
     
    Последна измена: 18 октомври 2024 во 21:05
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.238
    Допаѓања:
    173.983
    Еве, го чекаме @Realist1 да ни истумачи. Јас со години го слушам тоа, нафтата преку 100, од корона околу 100, па досега под 100, малопродажна цена на се друго е пута сто:tmi:. А нафтата СТОО:drunk:
     
    На Realist1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Dalene

    Dalene Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2024
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.285
    Пол:
    Женски
    Море што ќе чекаме тумачари, ќе си протумачи секоја од нас кога ќе е на зорт, на потреба де од све погоре наведено или по нешто др. можда:wasntme:
    Најдобра школа дава искуството, од многу тумачење ене ги до кај стигнаа да дискутираат за грозјето и Свето и што заклучија:tmi:
    Него тој жив е уште, да не почина или некоја од сопругите му беше починала, ич не памтам, старост, изветреаност:drunk: :D
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Realist1

    Realist1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    2.292
    Пол:
    Машки
    Не стоо баш, ама направено е да мислеш дека стоо
    IMG_1139.jpeg
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dalene

    Dalene Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2024
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.285
    Пол:
    Женски
    @Biljarkata што ти реков џабе тумачариве, место бек ту д фјучр да ти протумачи дали ќе рипа или паѓа оно као је некад било до 23та:D( можда па и на некој/и до таму им е и тековнава и секоја следна, до 2023:tmi:)
    Седи мирна ти, убаво ти пишав какви тумачари што вират у минато, а поима немаат од иднина.
    Парно да им се обратевме на астролозиве да видеа што е запишано во :*::rofl:
    И пак си останавме во дума ќе рипа или паѓа?:wasntme: :)