1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да променам...

Дискусија во 'Слободно време' започната од Bitter-Sweet, 9 мај 2016.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Ми падна на памет да направам промена во мојот живот, да создадам некоја нова рутина. Сметам дека темава е добра за споделување идеи, искуства, поттикнување, но ако администраторите / модераторите не мислат така тогаш комотно нека ја џитнат во канта.
    Новата рутина која сакам да ја воведам во животов е што сакам наутро да станувам во 5-6 часот и да одам на трчање. Прво ќе почнам со пешачење, па брзо одење па после трчање. Мислам и поздраво би се чувствувала. Го практикува ли овде некој тоа?
    Дали вие имате некоја рутина која сте ја вовеле во вашето секојдневие или сакате да воведете? Спортување, грижа за миленици, грижа и нега за себеси, можеби јога, медитација, свирење на јавни места... што и да е што не е или не било досега карактеристично за вашето секојдневие.
     
    На fallenangel, Priroden, Wahnsinn и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Добра идеја.
    Јас едно време станував исто така рано и вежбав пола саат на Орбитрек, па се туширав, па доручек, па работа и денот ми беше многу подобар искрено. Многу препорачувам физичка активност од сабајле.
     
    На Wahnsinn, elimkd, zhap4e и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Gerbera

    Gerbera Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    772
    ^ Ова. Значи она баш да те рассони, а не да те доутепа, преправајќи се дека те рассонува како кафињана.
    Инаку @Bitter-Sweet , не мора само физичка активност, промени во стил, ново хоби, интернетов инспирира, ќе најдеш супер идеи.
     
  4. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Мене се' ми здосадува по одреден период, така што би била среќна ако постојано патувам и работам (работата да не ми е врзана за едно исто место) и менувам средини. Постојано да запознавам нови луѓе. Последниве неколку години не можам да се врзам за исти луѓе и места. Едноставно не ме исполнуваат едни те исти рутини. Периодов ми е исто една голема промена во "процес". Дали погрешно, или исправно ќе видиме. Ама во секој случај сакам нонстоп да си поставувам нови предизвици. Не можам да ги сфатам оние со (за мене) монотоно, нити би можела да живеам во такво секојдневие. Иста работа, исто живеалиште, исто друштво со години/децении итн. :)
     
    На fallenangel, Priroden, zhap4e и 2 други им се допаѓа ова.
  5. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Одамна го мислам тоа со трчањето или пешачењето рано сабајле,пошто, и бездруго во ниедно време станувам,ама ете, никако да се наканам да се одлепам од кревет и лаптоп тоа време. И јас сакам нешто да сменам.Ми фалат..курсеви за јазици, некој клуб за дискусии -за што год- што ќе го посетувам,налик ФФФ ете, само во живо:D да е сето.. па дури и за црткање и готвење:wasntme:... повеќе шетање во природа..надвор од Скопјево.:nod:

    едит: ама е, и јас го имам тој проблем..ми здосадува брзо.
    Физичка активност на сабајле,ептем да(y) се слагам со Анон, не знам нешто друго да така добро ми делува на расположение ко тоа. Цела енергија во телото и мозокот особено ти се менува, раздвижува. Можда ќе се наканам..мможда:whew:
     
    Последна измена: 13 мај 2016
    На fallenangel, Priroden, Elena69221 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Црвче

    Црвче Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2015
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Нешто што сакам да променам во животов е да гледам на работите како да морам да ги направам. Зошто едноставно не речам "Јас сакам да го направам тоа, сакам и можам. За мене е лесно."
    Јас сакам да одам на забар. Сакам да сјаам со убава насмевка. Сакам почесто да се смеам.
    Сакам да вежбам. Сакам да го обликувам моето тело. Сакам да трчам наутро. Кога улиците се мирни, кога сеуште е свежо, кога изгрева сонцето.
    Сакам да се грижам за себе. За своето тело, за својот дух.
    Сакам да се сакам себеси. Да се ставам на прво место. Сакам да учам нови јазици. Сакам да читам книги.

    Ништо не морате во животот. Но кога сакате, па и кога можете, why not. :)
     
    На poenta, christinnn и joy1 им се допаѓа ова.
  7. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Одлична тема !
    Вака ги читам мислењава и си мислам...што знам, не сум совршена ни па некогаш ќе бидам. Никој не е, ниту ќе биде. Ама за промена, имам да.
    Еве можеби би било убаво ако го променам тоа да се дерам кога сум изнервирана и да лупам врати. Значи колку и да сум изнервирана ќе се трудам да бидам смирена.
    На оваа тема сепак треба убаво да се размисли, сега не знам што друго би променила ама не викам и дека нема. Наскоро најверојатно ќе напишам уште едно мислење.
     
  8. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.966
    Пол:
    Женски
    Исто и кај мене од збор до збор, да не се повторувам. :)
     
    На Црвче му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Имам и јас такви фикс идеи пред да одам на работа да тркнам по едно кругче околу, па да си направам нормален доручек ( ко од филмовите :D ) еден туш, спремање и трк на посо. И се будам околу саат порано пред алармот, али стани де кога ти топличко сабајле во кревет.. И така си остана ова само идеа, па може и ќе се оствари некогаш 8-|
     
  10. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Многу работи би сакала да променам.
    Прво би сакала да променам начин на исхрана, следно би вовела физичка активност.
    Би сакала да си го променам духот и умот за да се чувствувам слободна и отворена кон авантури и предизвици.
    Би променила средина на живееење, би се отселила во друго непознато место далеку од сите, би сакала да имам храброст да отпатувам сама во непозната држава.
     
    На Paolita, Gushkalo и Crna Dama им се допаѓа ова.
  11. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Јас пробав да се сменам, си реков ајде, можеби и треба, сум била со кратка коса како машко, како машко зш сум се замарала со машки работи, сум била како газда, сум била доминантна ... пробав луѓе и да бидам недоминантна (макар што и не знам како сум доминантна ама нема врска), пробав и коса да пуштам за атер на синот и тоа не можам, не сум јас кога ќе се погледнам, не сум задоволна и пак кратка ... пробав и да не сум ко газда и то ане знам како го правам ама нема врска ... не можам да не се замарам со машки работи за мене тоа има оправдани причини ... заклучок = колку и да се обидуваш и да вежбаш :rofl:и да се контролираш, не бре не оди, тоа си што си и добро ми е. :$:$:$
     
  12. Shnolkicka kiki

    Shnolkicka kiki Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Сaкaм и плaнирaм (oткaкo земaм плaтa ) дa се зaпишaм нa фитнес декa имaм прoбaнo дa речaм oд денескa ќе вежбaм aмa некaкo немaм нaвикa. Знaм декa ќе ми биде пoубaвo. И не сaкaм веќе дa сум дo тoлку "нaмуртенa" кoгa стaнувa зa некoи рaбoти. Дo сегa мнoгу пaти сум се oбиделa дa не стaнувaм тaжнa или нервoзнa зa некoи рaбoти и еднoстaвнo не мoжев aмa сегa мoрaм-дoкoлку бидaм пoстрoгa кoн себе би успеaлa.
     
  13. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
  14. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Повеќе да се грижам за себе