1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да променам...

Дискусија во 'Слободно време' започната од Bitter-Sweet, 9 мај 2016.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.145
  Допаѓања:
  62.946
  Пол:
  Женски
  Ми падна на памет да направам промена во мојот живот, да создадам некоја нова рутина. Сметам дека темава е добра за споделување идеи, искуства, поттикнување, но ако администраторите / модераторите не мислат така тогаш комотно нека ја џитнат во канта.
  Новата рутина која сакам да ја воведам во животов е што сакам наутро да станувам во 5-6 часот и да одам на трчање. Прво ќе почнам со пешачење, па брзо одење па после трчање. Мислам и поздраво би се чувствувала. Го практикува ли овде некој тоа?
  Дали вие имате некоја рутина која сте ја вовеле во вашето секојдневие или сакате да воведете? Спортување, грижа за миленици, грижа и нега за себеси, можеби јога, медитација, свирење на јавни места... што и да е што не е или не било досега карактеристично за вашето секојдневие.
   
  На fallenangel, Priroden, Wahnsinn и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.788
  Пол:
  Машки
  Добра идеја.
  Јас едно време станував исто така рано и вежбав пола саат на Орбитрек, па се туширав, па доручек, па работа и денот ми беше многу подобар искрено. Многу препорачувам физичка активност од сабајле.
   
  На Wahnsinn, elimkd, zhap4e и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Gerbera

  Gerbera Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2016
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  771
  ^ Ова. Значи она баш да те рассони, а не да те доутепа, преправајќи се дека те рассонува како кафињана.
  Инаку @Bitter-Sweet , не мора само физичка активност, промени во стил, ново хоби, интернетов инспирира, ќе најдеш супер идеи.
   
 4. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.469
  Мене се' ми здосадува по одреден период, така што би била среќна ако постојано патувам и работам (работата да не ми е врзана за едно исто место) и менувам средини. Постојано да запознавам нови луѓе. Последниве неколку години не можам да се врзам за исти луѓе и места. Едноставно не ме исполнуваат едни те исти рутини. Периодов ми е исто една голема промена во "процес". Дали погрешно, или исправно ќе видиме. Ама во секој случај сакам нонстоп да си поставувам нови предизвици. Не можам да ги сфатам оние со (за мене) монотоно, нити би можела да живеам во такво секојдневие. Иста работа, исто живеалиште, исто друштво со години/децении итн. :)
   
  На fallenangel, Priroden, zhap4e и 2 други им се допаѓа ова.
 5. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.063
  Допаѓања:
  106.249
  Пол:
  Женски
  Одамна го мислам тоа со трчањето или пешачењето рано сабајле,пошто, и бездруго во ниедно време станувам,ама ете, никако да се наканам да се одлепам од кревет и лаптоп тоа време. И јас сакам нешто да сменам.Ми фалат..курсеви за јазици, некој клуб за дискусии -за што год- што ќе го посетувам,налик ФФФ ете, само во живо:D да е сето.. па дури и за црткање и готвење:wasntme:... повеќе шетање во природа..надвор од Скопјево.:nod:

  едит: ама е, и јас го имам тој проблем..ми здосадува брзо.
  Физичка активност на сабајле,ептем да(y) се слагам со Анон, не знам нешто друго да така добро ми делува на расположение ко тоа. Цела енергија во телото и мозокот особено ти се менува, раздвижува. Можда ќе се наканам..мможда:whew:
   
  Последна измена: 13 мај 2016
  На fallenangel, Priroden, Elena69221 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Црвче

  Црвче Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2015
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  563
  Пол:
  Женски
  Нешто што сакам да променам во животов е да гледам на работите како да морам да ги направам. Зошто едноставно не речам "Јас сакам да го направам тоа, сакам и можам. За мене е лесно."
  Јас сакам да одам на забар. Сакам да сјаам со убава насмевка. Сакам почесто да се смеам.
  Сакам да вежбам. Сакам да го обликувам моето тело. Сакам да трчам наутро. Кога улиците се мирни, кога сеуште е свежо, кога изгрева сонцето.
  Сакам да се грижам за себе. За своето тело, за својот дух.
  Сакам да се сакам себеси. Да се ставам на прво место. Сакам да учам нови јазици. Сакам да читам книги.

  Ништо не морате во животот. Но кога сакате, па и кога можете, why not. :)
   
  На poenta, christinnn и joy1 им се допаѓа ова.
 7. Wahnsinn

  Wahnsinn Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2015
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  2.442
  Пол:
  Женски
  Одлична тема !
  Вака ги читам мислењава и си мислам...што знам, не сум совршена ни па некогаш ќе бидам. Никој не е, ниту ќе биде. Ама за промена, имам да.
  Еве можеби би било убаво ако го променам тоа да се дерам кога сум изнервирана и да лупам врати. Значи колку и да сум изнервирана ќе се трудам да бидам смирена.
  На оваа тема сепак треба убаво да се размисли, сега не знам што друго би променила ама не викам и дека нема. Наскоро најверојатно ќе напишам уште едно мислење.
   
 8. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  2.222
  Допаѓања:
  18.005
  Пол:
  Женски
  Исто и кај мене од збор до збор, да не се повторувам. :)
   
  На Црвче му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  2.243
  Пол:
  Женски
  Имам и јас такви фикс идеи пред да одам на работа да тркнам по едно кругче околу, па да си направам нормален доручек ( ко од филмовите :D ) еден туш, спремање и трк на посо. И се будам околу саат порано пред алармот, али стани де кога ти топличко сабајле во кревет.. И така си остана ова само идеа, па може и ќе се оствари некогаш 8-|
   
 10. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  16.142
  Многу работи би сакала да променам.
  Прво би сакала да променам начин на исхрана, следно би вовела физичка активност.
  Би сакала да си го променам духот и умот за да се чувствувам слободна и отворена кон авантури и предизвици.
  Би променила средина на живееење, би се отселила во друго непознато место далеку од сите, би сакала да имам храброст да отпатувам сама во непозната држава.
   
  На Paolita, Gushkalo и Crna Dama им се допаѓа ова.
 11. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.870
  Допаѓања:
  4.544
  Пол:
  Женски
  Јас пробав да се сменам, си реков ајде, можеби и треба, сум била со кратка коса како машко, како машко зш сум се замарала со машки работи, сум била како газда, сум била доминантна ... пробав луѓе и да бидам недоминантна (макар што и не знам како сум доминантна ама нема врска), пробав и коса да пуштам за атер на синот и тоа не можам, не сум јас кога ќе се погледнам, не сум задоволна и пак кратка ... пробав и да не сум ко газда и то ане знам како го правам ама нема врска ... не можам да не се замарам со машки работи за мене тоа има оправдани причини ... заклучок = колку и да се обидуваш и да вежбаш :rofl:и да се контролираш, не бре не оди, тоа си што си и добро ми е. :$:$:$
   
 12. Shnolkicka kiki

  Shnolkicka kiki Активен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Сaкaм и плaнирaм (oткaкo земaм плaтa ) дa се зaпишaм нa фитнес декa имaм прoбaнo дa речaм oд денескa ќе вежбaм aмa некaкo немaм нaвикa. Знaм декa ќе ми биде пoубaвo. И не сaкaм веќе дa сум дo тoлку "нaмуртенa" кoгa стaнувa зa некoи рaбoти. Дo сегa мнoгу пaти сум се oбиделa дa не стaнувaм тaжнa или нервoзнa зa некoи рaбoти и еднoстaвнo не мoжев aмa сегa мoрaм-дoкoлку бидaм пoстрoгa кoн себе би успеaлa.
   
 13. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
 14. Neophodna

  Neophodna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  541
  Пол:
  Женски
  Повеќе да се грижам за себе