Сакам да студирам рударство

Дискусија во 'Образование' започната од Stark, 14 јули 2013.

  1. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.332
    Допаѓања:
    17.527
    Пол:
    Машки
    Со секој поодминат момент се губам во просторот и времето, често се премислувам, но секогаш се навраќам на овој дел. Ми фаќа око да се запишам, но се плашам да не нема квалитетни предавања и сл.

    Факултетот потекнува од Штип, но има диспензирани студии и во Прилеп, на кои што јас сакам да одам. (диспензираните)


    Би сакал да прочитам некои мислења околку ова, би Ви бил многу благодарен!
     
  2. Alone-Girl

    Alone-Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    27
    Штарк, значи вака ако сакаш да студираш на деспирзираните студии во Прилеп, сигурно си и од Прилеп. најверојатно имаш размилено колку каменоломи, рудни наоѓалишта има во Прилеп и околината. Факултетот си бара учење, потребна ти е математика, имш прилично стручни предмети. Но сакам да ти кажам мн малку се запишуваат на овој факултет од помладите генерации, па така да најлесно се отвараат нови вработувања. Татко ми е рударски инжињер, работата е ценета и прилично платена, зависи и на кој начин ке се најдеш во иднина. Но ако ти е тоа желба едноставно е можеш да се запишеш и со успех да го завршиш. И покрај тоа што си во Прилеп дипломата ке ти е на Гоце Делчев - Штип, но тоа и не е мн важно. Така да, ти посакувам успех, каква и да е твојата одлука, иначе баш убаво си насмерен според мене.
     
    На Lady Maria и Stark им се допаѓа ова.
  3. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.332
    Допаѓања:
    17.527
    Пол:
    Машки
    Тоа и ми е намерата, да се запишам на факултет каде што и нема голем број студенти на истиот, за да подоцна можам полесно да се вработам. :)

    Јас средно завршив економско (Техничар за трговија и маркетинг) ама не ме влечи да се запишам на Економски затоа што има премногу студенти. Гледајќи ги предметите на рударскиот факултет ми изгледа интересно и ме влечи.
    Па сега што ќе биди нека биде, благодарам иначе за одговорот!