Сакам куче

Дискусија во 'Дом' започната од akita, 16 април 2010.

 1. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  490
  Сакам куче!

  Полека бе Доберман, смири ги жичките, знам да читам и помал фонт на букви :)
  Инаку не ми е размислувањето погрешно, туку такво ми е искуството од чување женско кутре.
  Во тој период на парење што се јавува на 6 месеци, нас дома хаос ни се случува! Целата куќа ни е оградена, но татко ми става дополнителни жици и триста други чуда, ама џабе - кучиштата кинат и уништуваат се, само за да влезат внатре! Бидејќи пекинејзерот го чуваме внатре, ни се има случувано до влезна врата да ни доаѓаат кучиња. Во тој период не ни помислувам да ја шетам низ маало, освен ако не ме придружува татко ми за да ме заштити од кучињата бидејќи еднаш сестра ми ја нападнаа. Особено кучињата скитници знаат да бидат многу агресивни! Во тој период во маало и кај нас на улица доаѓаат секакви кучишта кои прв пат ги гледам! Којзнае до каде може да се осети таа миризба што ја пуштаат во текот на периодот за парење :^)
  Бидејќи моето кутре 4 пати се има окучувано и има родено 12 кутриња, секогаш сме имале проблем со женските - ретко кој прифаќа да ги земе. Иако, морам да признаам дека се понапредни од машките и први учат да стојат стабилно, да одат, да трчаат, сами да јадат и да лаат.
  За приврзување со семејството, не би можела да направам споредба зошто немам чувано машко куче.
  Би препорачала женско, ама под услов да се стерилизира.
   
 2. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.469
  Допаѓања:
  3.088
  Сакам куче!

  да не знаете каде можам да најдам женка з амојот далматинец , да ги спариме ..?
  тука во мојот град нема многу далматинци , мислам јас немам видено , спремна сум да појдам и негде во другиве градови само за да имам мали кученца :inlove: :inlove: :inlove:
   
 3. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Сакам акита куче

  И јас сакам такво куче, се распрашував и дознав дека има во градот Врање 150 евра. Исто така мислам дека го има во Јапонија нивниот роден крај. :)
   
 4. Karol.Ina

  Karol.Ina Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  73
  Сакам куче!

  Јас мн мн мн сакам пекинејзер. Ако може некој да ми каже од прилика колкава им е цената ?
  Иначе јас на страните за згрижување што се бендисав мн кученца и се потрудив да ги добијам, ама никој не сакаше да ми ги даде зошто сум била далеку од ск ;(
   
 5. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  191
  Сакам куче!

  Јас имам златен ретривер, машко. Има 6 месеци. Сега барам и женско ретриверче, сакам да земам, ама не постаро од 45-50 дена :) Ако знаете да продава некој, ве молам пишете ми, ќе ви бидам многу благодарна!
   
 6. maltese

  maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Сакам куче!

  Сакам малтезер или чивава ама чивавите се многу скапи, да не продава некој малтезер или подарува ???
   
 7. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  515
  Сакам куче!

  Сакаш Пекинезер или Пекинезер :) ?
  (намерно го напишав во наводници)
   
 8. MiSsSsCH

  MiSsSsCH Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Сакам куче!

  Девојки дали некој има некакви информации за чивава каде можам да набавам...Освен тие од 650 евра во бруно шоп !! :@
   
 9. moni24

  moni24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  117
  Сакам куче!

  http://www.facebook.com/profile.php?id=1187243857
  Тука продаваат малтезери мнооогу се убави ке ги видиш,има луѓе од Македонија што земале така да ке се исконтактираш :)
   
 10. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.949
  Допаѓања:
  7.817

  Прикачени фајлови:

 11. moni24

  moni24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  117
  Сакам куче!

  Јас имам кученце не е расно , многу е слаткичко :) ако ненајдеш некој што ќе ти подари расно кученце јас сум тука :)
  Еве слики да го види и малечките
  Овие ми се од лани ...годинава чекаме принова :)
   

  Прикачени фајлови:

  • DSC00137.JPG
   DSC00137.JPG
   Големина на фајлот:
   260,9 KB
   Прегледи:
   493
  • DSC02399.JPG
   DSC02399.JPG
   Големина на фајлот:
   38,8 KB
   Прегледи:
   494
 12. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  515
  Сакам куче!

  Не е точно тоа дека нема вакви кучиња во Македонија :!:
  Кутрево на сликата е од расата Германски Тој Шпиц (Померанец) и овие кучиња ги има во Македонија али се доста ретки.
  Инаку Померанецот е ишишан на сликата и затоа изгледа како да е плишана играчка.
  Еве вака изгледа Померанецот/Германскиот Тој Шпиц во стандарден изглед.

  [​IMG]
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.464
  Допаѓања:
  822
  Сакам куче!

  јас имав златен ретревер кога ми умре верувајте ми болна бев цела недела и сеа веке и незнам дали сакам да чувам :(
   
 14. EleMental

  EleMental Популарен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  4.239
  Сакам куче!

  Насекаде во државата страдаат и умираат кутриња од сите големини и бои. Не те знам лично ама малку ако прегризеш преку раса, можеш да си најдеш мешанче (или џукела, како што викаат човечките џукели) бесплатно. Добра сугестија ти дадоа, од Анима Мунди. Исконтактирај ги
   
 15. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  515
  Сакам куче!

  Е браво алал да ти е за реченицава :clap:
  Многу глуп израз е Џукела, јас џукелите си ги викам мешанчиња или улични кучиња, али џукела е стварно кретенски израз и уличните кучиња не заслужуваат така секојдневно да се малтретираат од страна на исфрустрираните личности.
   
  На moni24 и EleMental им се допаѓа ова.
 16. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.949
  Допаѓања:
  7.817
  Сакам куче!

  Можеби има ама се многу скапи 500 евра и повеќе ;)
   
 17. Ivu4

  Ivu4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  41
  Сакам куче!

  Па потражи можеби има некоја кучка пред раѓање и земи си кученце а за купување многу се скапи :$
   
 18. melisss

  melisss Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Сакам куче!

  И јас многу сакам миленици !
   
 19. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Сакам куче!

  Јас луѓе не ве разбирам: сакате расно куче ама секое ви е скапо! :^)
  Епа, ако е така, отидете во Вардариште или на страната на фејсбук Заштита на животните побарајте куче! Ем ќе си поминете со поефтино, ем ќе направите добро дело!
  Вдомете го бездомникот кој се шета низ вашето маало-тоа е уште подобро!
  И пред да земете имајте ги предвид трошоците. Најдобро е кучето да го храните со кучешка храна и тоа таа да биде прилагодена за неговата возраст и килажа! Да го бањате со шампон за кучиња и да внимавате на одржување на бојата и сјајот! Да го вакцинирате навремено! Да го шетате, дресирате, воспитувате... Многу е нечовечно да го земете само колку да имате куче, а потоа да најдете милион изговори за да го забаталите!!
   
  На EleMental му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.538
  Сакам куче!

  Едно нешто што не можам да поднесам кај самопрогласените љубители на кучиња (животни воопшто) е фактот што кучето не го купуваат за љубовта што ќе им ја дава, за тоа што го прават светот поубаво место со тоа што се грижат за друго живо суштество, туку заради желбата двапати годишно да отидат во парк и сите да се восхитуваат на скапата раса.

  Сакате куче? Знаете колку кученца си ја чекаат судбината по стационарите? Знаете колку од нив се подготвени да ве сакаат со секој атом од нивното битие, без разлика колку ужасна личност сте?

  Ако сакате куче, сакајте го заради заемната љубов што верувајте, не може да се спореди со ниедна човечка љубов што ја знаеме. Сакајте го зошто тоа зависи од вашето милосрдие. Преку глава ми е дојдено од погрешни мотиви!
   
  На Werewolf_Bae, butterfly.93, Alanna и 2 други им се допаѓа ова.