1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам куче

Дискусија во 'Дом' започната од akita, 16 април 2010.

  1. Nadica1002

    Nadica1002 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    А Shiba Inu може ли да се најде тука?
     
  2. Angel103

    Angel103 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Дали знаете каде можам да купам ефтина облека за куче?
     
  3. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Сте збореле за мопс да се убацам се настојува да се забрани оваа раса заедно со француски булдог поради генетски болести. Најголемиот проблем им е дишење, а често добиваат и мултиплекссклероза. Во Германија се очекува 2021 мопсовите да се забранат за прпдажба и оплодување. Сите земји по инерција ќе го преземат ова, овие две раси во иднина ќе ги нема.
    Поради генетските проблеми за жал и се најглупа раса. Многу тешко учат. Речиси целиот живот им е под седитиви.
    Мене ми е една од најслатките раси. Убавци прави.
     
    На Canis Lupus, Bezimenka90 и Spidy им се допаѓа ова.
  4. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150
    Здраво. Дали некој подарува кученце со мал раст за чување во стан? Многу сакаме да чуваме, желбата е огромна. Би сакале бело бушавко.
     
  5. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    https://www.facebook.com/groups/96365972817/?ref=share

    Пиши овде ќе добиеш веднаш пеесет на избор од овие “што одгледуваат расни кученца кои не им се продаваат и ги фрлаат на улица до следно легло”.
     
  6. FairyMom

    FairyMom Нов член

    Се зачлени на:
    11 мај 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Девојки, заради склоп на околности се подарува машки златен ретривер. Има 3 години, кастриран, чуван е во двор и во стан. Доколку некој би сакал да го чува во екстра љубовна атмосфера, пишете.
     
  7. JasminaTH

    JasminaTH Нов член

    Се зачлени на:
    21 август 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
  8. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Здраво дали има шанси на некоја страна или некој од вас да подарува малтезер ( машко кученце сакаме) ?
    Поздрав
     
  9. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не.
    Сите сакаат бесплатни малтезери ама реалноста е дека ако сакаш треба да платиш.
    Бесплатни кучиња има еден куп по страните за вдомување, со иста големина како малтезер и машко ќе најдеш.
     
    На Avery, LiliBoz и poppie им се допаѓа ова.
  10. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BojanaLegija

    BojanaLegija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    66
    Здраво,

    Јас имам куче - хаска, има 10 месеци. И нормално, ја носам на прошетки секојдневно.
    Е сега има еден проблем - уличните кучиња! А, и уште полошо, кучиња кои се со сопственици, ама си ги пуштаат онака како „баш ми е галје“, сами да си шетаат надвор.
    Веќе 3-4 пати се имам најдено во прилично незгодна ситуација каде кучето пробало да го нападне моето... добро сега, не можеби да го задави или слично ама аргесивно лаење, вадење на заби и обид за касање.
    Јас слободно можам да кажам дека не ми е страв од кучиња, многу ги сакам ама тешко е да се справиш со кучиња кои самото живеалиште (надвор) ги направило такви - без присуство на убаво однесување, агресивни и нападни. Па прашањево ми е, што да се прави во таква ситуација? Дали сте имале ваква случка? (претпоставувам да) Како да го одбраниш твоето куче (а и ти) од ваква случка?

    Фала ви ♥
     
  12. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    Социјализирај го твоето куче, со тоа што го браниш само полошо правиш, не може вечно да е во "стаклено ѕвоно".
     
  13. BojanaLegija

    BojanaLegija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    66
    Моево си е ептен супер со социјализираните и океј кучиња. Многу е друштвен и темпераментен, ќе види куче оддалеку некаде и пресреќен е, го чека за да дојди да си играт. Или ако насети опасност, доволно знае како треба.
    Па, како мислиш моето да го социјализирам кога во другите е проблемот?
    Едноставно беше прашањето, што би правеле во таква ситуација, да поразговараме..:)

    Инаку, комшијата има куче кое веројатно го зел само за да му лае кога ќе влезе некој. Љубов и грижа кон него - нула. Храна од балкон му фрлаат кога ќе им текне. Кучето живее 2 години со нив, јас дури сега дознав како се вика бидејќи ги прашав нив, а не знаев затоа што никогаш не му се обраќаат. Ги немам видено да го погалат. Го пуштаат еднаш или два пати самото да се прошета низ улица и знаете што се случува? Трча како бесно и лае секому. Баш пред 2 дена деца вриштеа затоа што трчало по нив...

    За вакви кучиња зборувам.

    А за тоа, да, се согласувам дека ќе се најдеш во секакви ситуации и не можете нон стоп да се супер безбедни, само што сметам дека тоа што го пиша со социјализација на моето и нема баш врска со решението на проблемот.
     
    На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Знам на што мислиш и јас го имам истиот проблем. Мојата е ретриверка, со сите кучиња сака да се поздрави и да си игра. Секогаш ама секогаш ја шетам на каиш, само во ограден простор и на кеј ја пуштам. Една од првите лекции и беше да се враќа кога ќе ја викнам и ако приметам дека се приближува каде што не треба одма ја викам и ја враќам на каиш. Со мене секогаш носам награди или ако она премногу се возбуди или еднаш како што ми се случи му фрлив на уличното куче и се оддалечи.

    Во принцип избегувам да ја шетам каде што знам дека има улични кучиња. Еднаш ми се случи во друго маало неколку улични да тргнат по нас и како да ти кажам си ја кренав во раце. Иако можеби за некого е смешно и глупаво, не сакам да биде нападната. Ретриверка е, 0 инстинкт има за напад. За сопственици што ги пуштаат од ланец не знам што да кажам, ние имаме во маало еден што доберманот така го пушта. Знам какво куче е доберман, дека може да биде најмило на свет ама знам дека за тоа треба многу тренинг. А за ова не знам дали и колку е тренирано.Истото решение ми е, мојата е на каиш ако ептен се вознемири одма до мене да биде. Ако треба кревање во раце и веднаш повлекување на страна.

    За среќа не сме имале жустра ситација и се надевам и нема. Ама искрено јас немам срце да носам со мене солзавец или петарди (ова па никако не ми иде, нема нешто што мразам повеќе). Не сакам да вознемирам и да му наштетам на ниту едно животно зашто не се они криви, неодговорни луѓе се.
     
    На mmacichka, BojanaLegija, poppie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Здраво женички ај помош сакам за во стан и се двоумам помеѓу ши цу и шнауцер ако има некој со шнауцер нека ми пише порака и за ши цу
     
  16. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    https://www.vecer.press/толку-било-убавецу-наш-улични-кучиња-г/
    Внимавајте
     
  17. WildNightGirl

    WildNightGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Некој да има информација каде можам да купам мала хаска? Благодарам
     
  18. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    на фб имаш групи за продажба на миленици и има и посебни групи за речиси сите раси. Распрашај се таму директно
     
  19. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Здраво дали некој подарува малечко куче во близина на Охрид или Струга или ако знаете некоја страница најдов во други градови ама моментално неможам да појдам
    Фала ви
     
  20. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    20201223_233307.jpg

    Чисто како инфо ако ви посочи некој за да купите од типов.