1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам куче

Дискусија во 'Дом' започната од akita, 16 април 2010.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Ова е охридско здружение за заштита на животни. Они ќе ти го подарат најубавото, пиши им порака:
    https://www.facebook.com/AnimaliaOhrid/
     
  2. BojanaLegija

    BojanaLegija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    66
    За среќа не сме имале жустра ситација и се надевам и нема. Ама искрено јас немам срце да носам со мене солзавец или петарди (ова па никако не ми иде, нема нешто што мразам повеќе). Не сакам да вознемирам и да му наштетам на ниту едно животно зашто не се они криви, неодговорни луѓе се.[/QUOTE]

    Да, тоа е веројатно начинот. В раце 30 кг (кога ќе порасне) со пешачење и не ми треба теретана ни еден ден. :D Се шалам, во ред постапуваш и фала на советите и споделувањето. :)

    Видов дека имаше „совети“ од некоја форумџика за тоа како да носиме петарди и слично, на кои не успеав да вратам навреме, ама да, тоа никако не доаѓа предвид - крајно несовесно е.

    Јас имам зборувано со некои познаници и баш еден од нив, поради вакви проблеми, со себе секогаш носи стап. Е сега, и тоа не знам колку е во ред и од друга страна практично, затоа што се шетаме во град, не одиме во планина...
    * стапот секако не го носи за да ги удира кучињата, туку верува дека би се уплашиле од самата појава или можеби замавнување во празно.
     
    На tigerlady му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    Страшно што кучињата не можат да си ги изберат сопствениците. Какви се небулози прочитав, вие хрчак не би требало да имате,а не куче. Ви текнало на 25г да чувате куче, бидејќи ви фали внимание и љубов,немате никакво познавање за кучиња, и сега ќе делите памет по форумиве. Само напред, ќе продолжам да ве читам и да се смеам, а кој што сака реален одговор нека ме контактира во порака
     
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Здраво
    сакаме куче, но не знам која раса би било тоа. Да е среден/мал раст, да сака деца и да не е агресивно/љубоморно. Игриво.
    Вие што се разбирате што би предложиле?


    Имаше некои кучиња поспани биле,го изгубив постот. Која раса е тоа ?
     
  5. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски

    Верувам нема да те убедам, но решив да се пробам уште еднаш. Секое куче одгледано со љубов и внимание ќе биде онака како што ти ќе го воспиташ. Ако го земеш од мало бебе. Исто како децата. Расата како раса игра улога единствено во одредување на сталежот помеѓу општеството и никако поинаку. Верувај ми дека и нерасното ќе го сакаш како свое дете. Ем ќе направиш убаво дело, ем нема да финансираш таков синџир на злоупотреба на животни за лична корист.

    Оди кај девојкава на профил само што се родија бебиња кои ќе бидат мала раса. Ова е истата “раса” како мојот Ози дури и си личат со мајчево. Игриви, одлични со деца и галеници прави.
    https://www.facebook.com/100008346100236/posts/2814417495513093/?d=n

    Пиши и на самиот профил буквално е експерт за кучиња. Ако не ти се допаѓаат овие ќе ти најде други малечки кутриња кои веќе се социјализирани со други кутриња и мачки (огромна предност од сам почеток).
     
    На SunnyGirl2, poppie, Snowflake92 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. KajaMace

    KajaMace Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    ми треба мала помош во врска купување на куче. Сакам да е од расата Mini Sheepadoodle но не можам никаде да најдам. Размислував да пишам на Anima Mundi но претпоставувам дека имаат мн работа а мене ми треба побрзо бидејќи се работи за поклон за роденден :inlove:. Дали некој од вас овде знае каде би можела да купам (продавница, човек што продава), јас сум од Скопје па ми треба нешто во моја близина или евентуално во поблиските градови.

    Благодарам однапред.
     

    Прикачени фајлови:

    • sheepadoodle.jpg
      sheepadoodle.jpg
      Големина на фајлот:
      334,1 KB
      Прегледи:
      26
  7. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Тоа не е раса, туку мешанец од две различни раси. Ако сакаш мешанец во ЈП лајка има бесплатни, ако сакаш расно побарај тибетски териер, ласа апсо, пули, лагото ромањоло ама цените за здраво расно куче се над 500 еу.
     
  8. Giinna

    Giinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    4.047
    Пол:
    Женски
    Се подарува, чувано во двор. Screenshot_20210327_113352_com.android.gallery3d.jpg IMG_20210327_112951.jpg IMG_20210327_112828.jpg IMG_20210327_112911.jpg
     

    Прикачени фајлови:

    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    Дали знаете каде има кај нас големи пудли? Мислам на оние кралски, или стандард што ги викаат, најголемите. Не најдов некој да чува, за да се распрашам. Ај плс ако имате инфо, многу ќе ми значи. Фала
     
  10. Canis Lupus

    Canis Lupus Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    15
    Prevaranati

    Francuskive buldozi od nasive odgleduvaci site se genetski bolni,umiraat mladi posebno od kaj Darko od Gevgelija,Tesla prevara e .

    Drugar daj info Kade si procital na koi strani ?

    Da se nadovrzam, ne se site odgleduvaci odgovorni,od odgleduvac se kupuva kuce koga ke ti pokaze deka e3pati vakcinirano,5pati procisteno I genetski testovi na roditelite, so toa ke bide siguren deka kuceto e zdravo I ke si bsrate dogovor na notar, vo sprotivno se e rizik od. Genetski bolni kuce koe ke umre vo prvite 6meseci ili ke bideme celo vreme po veterinari . No ova e Makedonija, zatoa kinologijata e na nezavidno najnosko nivo, samite odgleduvaci se stanceri koi gledaat biznis a ne napredok I zacuvuvanje na standard I zdravje na rasite.
     
  11. Canis Lupus

    Canis Lupus Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    15
    Многу се луѓе се прелажани,болни продавале,умираат кученцата и педигре не давале. Превара тешка се.
     
  12. Canis Lupus

    Canis Lupus Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    15
    Одговорен одгледувач е тој што дава гаранција за кучето,за зал кај нас многу се ретки, другите исповрзани се со судиите и на изложби знаеме што се случува, гаранција не даваат затоа што продаваат фалш, конкретно француски ,норми све е болно .
     
  13. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Screenshot_20210924-170921_Instagram.jpg
     
    На Ivanna23., eliesaab и Canis Lupus им се допаѓа ова.
  14. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.320
    Допаѓања:
    8.407
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае некој што има Кане корсо малечки што продава?
     
  15. Canis Lupus

    Canis Lupus Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    15
    ќе внимаваш многу,од кај и да купуваш барај да ти даде гаранција дека е здраво кучето, потпишана на нотар дека нема лоша генетика,дека е уредно и навремено вакцинирано и прочистено,едни милион кученца изумреја од неспособни одгледувачи ,препродавачи...
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.400
    барам и јас ако најдеш пиши ми
     
  17. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    ако сакаш кане корсо изложбен примерок, барај во Србија,они имаат многу избор
     
  18. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.320
    Допаѓања:
    8.407
    Пол:
    Женски
    Па еве денес еден колега ми кажа негов другар имал со педигре, па евр да видам што ќе каже.
    Па се надевам нема да е таков болесник да дава болни кучиња. За вакцини сама ке си вакцинирам не ми е тоа проблем.
     
  19. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    2.320
    Допаѓања:
    8.407
    Пол:
    Женски
    Ќе те имам на ум. Штом најдам со сигирност дека има некој ќе ти пишам.
     
  20. Canis Lupus

    Canis Lupus Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    15
    Здраво,има болесници се со цел да се дочепат до некој денар, не го земај ако нема три вакцини најверојатно е болно и затоа ме е вакцинирано, телото и срцето треба да се здрави за да ја издржат вакцината ,не се лажете. Шансите да преживее се помалку од 10 проценти.
     
    Последна измена: 2 октомври 2021