Сакам куче

Дискусија во 'Дом' започната од akita, 16 април 2010.

 1. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.885
  Допаѓања:
  39.526
  Пол:
  Женски
  Ова е охридско здружение за заштита на животни. Они ќе ти го подарат најубавото, пиши им порака:
  https://www.facebook.com/AnimaliaOhrid/
   
 2. BojanaLegija

  BojanaLegija Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  63
  За среќа не сме имале жустра ситација и се надевам и нема. Ама искрено јас немам срце да носам со мене солзавец или петарди (ова па никако не ми иде, нема нешто што мразам повеќе). Не сакам да вознемирам и да му наштетам на ниту едно животно зашто не се они криви, неодговорни луѓе се.[/QUOTE]

  Да, тоа е веројатно начинот. В раце 30 кг (кога ќе порасне) со пешачење и не ми треба теретана ни еден ден. :D Се шалам, во ред постапуваш и фала на советите и споделувањето. :)

  Видов дека имаше „совети“ од некоја форумџика за тоа како да носиме петарди и слично, на кои не успеав да вратам навреме, ама да, тоа никако не доаѓа предвид - крајно несовесно е.

  Јас имам зборувано со некои познаници и баш еден од нив, поради вакви проблеми, со себе секогаш носи стап. Е сега, и тоа не знам колку е во ред и од друга страна практично, затоа што се шетаме во град, не одиме во планина...
  * стапот секако не го носи за да ги удира кучињата, туку верува дека би се уплашиле од самата појава или можеби замавнување во празно.
   
  На tigerlady му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LadyF95

  LadyF95 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2020
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  68
  Страшно што кучињата не можат да си ги изберат сопствениците. Какви се небулози прочитав, вие хрчак не би требало да имате,а не куче. Ви текнало на 25г да чувате куче, бидејќи ви фали внимание и љубов,немате никакво познавање за кучиња, и сега ќе делите памет по форумиве. Само напред, ќе продолжам да ве читам и да се смеам, а кој што сака реален одговор нека ме контактира во порака
   
 4. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.654
  Допаѓања:
  5.356
  Здраво
  сакаме куче, но не знам која раса би било тоа. Да е среден/мал раст, да сака деца и да не е агресивно/љубоморно. Игриво.
  Вие што се разбирате што би предложиле?


  Имаше некои кучиња поспани биле,го изгубив постот. Која раса е тоа ?
   
 5. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.885
  Допаѓања:
  39.526
  Пол:
  Женски

  Верувам нема да те убедам, но решив да се пробам уште еднаш. Секое куче одгледано со љубов и внимание ќе биде онака како што ти ќе го воспиташ. Ако го земеш од мало бебе. Исто како децата. Расата како раса игра улога единствено во одредување на сталежот помеѓу општеството и никако поинаку. Верувај ми дека и нерасното ќе го сакаш како свое дете. Ем ќе направиш убаво дело, ем нема да финансираш таков синџир на злоупотреба на животни за лична корист.

  Оди кај девојкава на профил само што се родија бебиња кои ќе бидат мала раса. Ова е истата “раса” како мојот Ози дури и си личат со мајчево. Игриви, одлични со деца и галеници прави.
  https://www.facebook.com/100008346100236/posts/2814417495513093/?d=n

  Пиши и на самиот профил буквално е експерт за кучиња. Ако не ти се допаѓаат овие ќе ти најде други малечки кутриња кои веќе се социјализирани со други кутриња и мачки (огромна предност од сам почеток).
   
  На SunnyGirl2, poppie, Snowflake92 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. KajaMace

  KajaMace Нов член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво,
  ми треба мала помош во врска купување на куче. Сакам да е од расата Mini Sheepadoodle но не можам никаде да најдам. Размислував да пишам на Anima Mundi но претпоставувам дека имаат мн работа а мене ми треба побрзо бидејќи се работи за поклон за роденден :inlove:. Дали некој од вас овде знае каде би можела да купам (продавница, човек што продава), јас сум од Скопје па ми треба нешто во моја близина или евентуално во поблиските градови.

  Благодарам однапред.
   

  Прикачени фајлови:

  • sheepadoodle.jpg
   sheepadoodle.jpg
   Големина на фајлот:
   334,1 KB
   Прегледи:
   8