1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам куче

Дискусија во 'Дом' започната од akita, 16 април 2010.

  1. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    14.357
    Пол:
    Женски
    Дека ич не ми текнува на колку месеци го земав кучето кај моите(пред 13 години беше) , на колку беа спремни за зимање?
     
  2. Canis Lupus

    Canis Lupus Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    15
    Порано кога ќе почнеме да и со јадење се зема кучињата,околу45дена, без вакцини сопственикот сам ги вакцинирале, сега има многу раширено вируси и болести кога пишувам болести пред се мислам на генетски болести ,многу има лоша генетика кај масивен одгледувачи,тоа доаѓа до израз ппсле2,5,3месечна старото, плус правото е измутирано и коси се пред. Него, затоа ветеринарите препорачуваат земање на куче од легло две недели после трета вакцини,да сте сигурни дека има три вакцини примено, а со тоа и ризикот за вродено генетски аномалии и инцес кучиња е намален, болно куче нема да издржи три вакцини ,едноставно сите вродено генетски аномалии и срцето нема да ја издржат вакцината. Затоа денес ги даваат многу мали кученцата, со една вакцина и прашање е дали е вакцинирано или само е залепена лепенка, никој од одгледувачи е не дава договор со гаранција на нотар дека кучето е здраво , а со тоа ризикот е на вас . Внимавајте од каде купувате , веќе се знаат кои одгледувачи продаваат генетско болни кучиња, барајте препораки, контактирајте фамилии од претходни легла што зеле.
     
  3. VikiiLazz

    VikiiLazz Нов член

    Се зачлени на:
    4 декември 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали знаете од каде можам да купам кутре мало од расата сибирски самојед?
     
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.700
    Допаѓања:
    172.542
    Пол:
    Женски
    Има во групите за домашни миленици на фб...
    Имаше и на реклама 5 пред некој ден..
     
  5. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.266
    Допаѓања:
    11.334
    Пол:
    Женски
    Ако не мора баш купено да е, видов дека Лајка имаат за вдомување самојед, провери на нивната страна на фб за повеќе инфо.
     
    На Lemon и januari19 им се допаѓа ова.
  6. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.657
    Допаѓања:
    6.260
    Пол:
    Машки
    Има на фб по огласите или огласни веб страни. Исто така има што поклонуваат т.е за вдомување, побарај во групите на фб за вдомување. Јас имав самојед и за домашни услови нее бидеќи многу влакна му паѓаат.
     
    На Lemon и Indiegurl им се допаѓа ова.
  7. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.304
    Пол:
    Женски
    Колку се слатки, како мечиња. :inlove:
     
    На quattro му/ѝ се допаѓа ова.
  8. januari19

    januari19 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Има ли похумано од тоа да вдомите миленик наместо да купите?!
    Од лично искуство имам вдомено две кучиња тоа е без условна љубов која не се купува со пари.
     
    На Lemon, elimkd и Angie1432 им се допаѓа ова.
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.700
    Допаѓања:
    172.542
    Пол:
    Женски
    Како мечиња се ако барем секој втор ден го четкате..иначе мизерија се за чување. Комшијава мој го запостави а едно бело пуфкасто убаво... цело влакно му стана заплеткано..
     
    На Indiegurl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.304
    Пол:
    Женски
    И јас имав таков комшија. Кученцето беше жолто и често доаѓаше ние да го храниме.
    А многу магични се, стварно ги обожавам. Кога ќе имам апла супер услови и голем простор дефинитивно ќе си земам вакво меченце:l:
     
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.984
    Пол:
    Женски
    Нема потреба секогаш со муабетиве.
    Имам приметено на секоја тема вакви коментари. Со свои пари секој нека прави што сака, само да ги чуваат како што треба и да не ги запостават.
     
    На Dust и Anomys им се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.433
    Допаѓања:
    47.469
    Пол:
    Женски
    Дечки кај да најдам доберман кај нас ама не сакам некој мешан.За тие пари не вреди :D за грашок
    Не купувам сега ама сакам да си знам
     
  13. Deva Path

    Deva Path Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Машки
    Побарај на Facebook "Jordan Hristovski Schwarze Kraft".
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    и нека спреми 1000че. топ квалитет
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Vanilla15

    Vanilla15 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.241
    Пол:
    Женски
    Јордан има супер добермани ама изгор му се скапи, вреди ако си ептен љубител на расата и ако планираш да носиш по изложби и да ја унапредуваш расата. Освен Јордан, имаш и кај Бест оф Серафими одгледувачницата, не се толку солени со цена, а исто се добри.
    Ако не планираш да купуваш изложбен примерок, најдобро земи си од домашно легло кај некој, само ќе внимаваш да има родовник (педигре) за да знаеш дека стварно си купила претставник на расата што ја сакаш.
    Малку и ќе ти се измешам во изборот, ако си почетник со кучиња, ова не е раса што би ти ја препорачала освен ако планираш да го носиш на професионална дресура (300-400евра).
    Прекрасни кучиња се, ама не се за луѓе што прв пат ќе чуваат куче, активни се многу, сакаат вежбање и физичко и ментално, не се тврдоглави ама сакаат они да бидат алфи, а ако си почетник тешко ќе им наметнеш дека ти си алфата.
    Поздрав.
     
    На Canis Lupus и Feminka22 им се допаѓа ова.
  16. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    2.660
    Пол:
    Женски
    Каков раст ќе биде кучето? Го најдов фрлено и си го зедов да го чувам. И колку е возрасно од прилика?

    IMG-c26f3a8f570a928e9e6aa5531f6b6b51-V.jpg
     
    Последна измена: 27 март 2022
    На The Kole.MKD, Stark, Dashing:) и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    14.357
    Пол:
    Женски
    Среден раст, нема да е големо.
    Преслатко е бее
     
    На Ouravanture и spacegirl92 им се допаѓа ова.
  18. Babyiscomming

    Babyiscomming Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    Продавам француски булдог стар 4 месеци,примени сите вакцини и стекнати хигиенски навики. Повеќе не сум во можност да го чувам ќерка ми излезе дека е алергична. Комплет со него оди храна цела вреќа, тањирчиња,каиш за шетање, шампон. Цена во инбокс
     

    Прикачени фајлови:

  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.433
    Допаѓања:
    47.469
    Пол:
    Женски
    Како да ги убедам моиве за куче?
    не сакаат бидејќи ќе ги мрзи да го шетаат кога јас нема да можам, а секако стануваат рано и двајцата.Плус мајка ми по цел ден е дома, никогаш нема да е само кучето.
    И јас ќе го шетам, не сум спанка, ако можам да го научам во 8ипол/9 сабајле да е прво мочање, супер ќе е.
    Ќе го пазам како очиве.А и гарантирам дека ќе го засакаат повеќе од мене, а не сфаќаат..
    хелп?
    не можам опцијата ,,донеси го дома".Многу така ме советувале, земи го и однеси им го.Прво немам пари за тоа куче што го сакам, второ нема шанса да го купам и да ми речат надвор кучето, куче на улица не оставам, а и не би го продала секому бидејќи секакви болесници има.
     
  20. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.190
    Пол:
    Женски
    Тешко. Особено ако е доберман ко шо си пишала погоре. Ако кучето не е прифатено од цело семејство, сѐ ќе им смета. Тоа ќе гризе, ќе кака, ќе моча и еден ден ќе им дојде преку глава и ќе го најдеш пред врата ако не го сакаат. Да го сакаат е друг муабет. Возрасни луѓе тешко да ги разубедиш.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.