1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам синче

Дискусија во 'Канта' започната од mamicka, 8 јануари 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
     
  2. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Мамичка ми се скара па ја снема од темата, па богами и од форумот. И пак не дознавме дали се фатија марифетиве? :lol: :lol:
     
  3. renata76

    renata76 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    34
    Како до машко бебе?

    Нека ми казе некој рецепта за одредување на полот на бебето. Јас имам три ќерки
    па планирам да одам на четврто дете, но сакам машко да имам.
    Имате некој рецепт или да ме советувате како до тоа!
    Благодарам!
     
  4. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Имаше статија на Фемина во врска со тоа кои денови од циклусот е поголема веројатноста за зачнување на машко, а кои за женско.

    Еве линк: Зголемување на шансите за машко или женско

    Според ова, поголеми шанси за зачнување на машко се денот на овулацијата како и еден ден потоа- значи 14-15 ден од циклусот, бидејќи "машките спрематозоиди" се побрзи, а помалку издржливи од женските кои пак можат да останат способни за оплодување дури 72 часа по инсеменацијата, за разлика од машките кои многу пократко. Затоа се препорачува однос во тие денови од циклусот - за време на овулацијата и тоа во пози кои овозможуваат подлабока пенетрација како на пример кучешка поза, за да им се даде можност на машките побрзи сперматозоиди побрзо да стигнат до зрелата јајце клетка која за време на овулацијата се наоѓа во јајцеводот и чека да биде оплодена. :)
    Ова има некаква логика, може да биде од корист, па пробај. Со среќа и нека ти сездрави и живи ќеркичките :)
     
  5. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.094
    Допаѓања:
    6.832
    Пол:
    Женски
    Не верувам оти постои марифет за да добиеш синче.Мислам дека имаше на нотформен страната да си провериш плодни денови и таму кажуваше кои денови се најповолни за машко а кои за женско дете ;)

    http://www.notformen.mk/kalendar-za-devojki.html
     
  6. Zocuska

    Zocuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    tie kalendarite se gluposti iii nemozis nisto so to da rodis since.pri samoto oploduvanje ako x hromozomot od zenskoto se spoi so y hromozom od tatkoto togas se zacnuva masko,a ako se se spoi so x hromozom togas zensko.nema ni pozi nema ni kalendari dzabe ti se tie:D ti kazva doktorka.
     
  7. Zocuska

    Zocuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    Криси е во право. Со овие глупости можи само да ве заажуваат.Полот го одредува таткото и тоа претставува еден вид на случајност.Немо=ите да предвидите никако.
     
    На Meggy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    има календари кога се плодни денови за машки кога за женски(искрено јас не верувам во тоа) :$ :$ :$ мн среќа
     
  9. Forgotten

    Forgotten Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    185
    http://zazabava.com/kako-se-pravat-sinovi

    Се надевам дека ова ќе ви помогне, идни мамички. :*
     
  10. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Се сложувам и јас не верувам во тие календари каде пишува тие денови ти биле погодни за машко, други за женско, па ваква поза, па за машко требала жената да доживее оргазам, а за женско да не доживее...глупости на квадрат. Полот го одредува мажот па ко ќе видиш џабе се сите тие глупости. Каква ти била среќата тоа ќе имаш или народцки кажано што ќе ти даде Господ.

    А што со тие што сакаат близнаци? :?:
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ако сакаш близнаци тогаш 2 пати свршување :D :D
     
  12. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    рецепт од една бабичка што ме сретна на улица.....идеме со јатрва ми ги шетаме децата,она има близначиња женски и не сретнува една бабичка ама баајги стара,и вика на јатрва ми ако сакаш машко да ти биде третото ке ги броиш менструациите и после парниот број менструација да имаш односи и да останеш трудна ке ти биде машко,хахахх друг рецепт незнам :D
     
  13. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски

    Со секоја почити респект за твојата желба, дај боже да ти се остваре, меѓутоа како може бе дајте некој марифет за то боже мој тоа не е до марифетот...мислам во кое време живееме, напредна медицина итн итн итн... и се бара марифет како детето да било машко...мислам патетично ми е ептен, ако треба да имаш син ќе имаш аконе нема да имаш, па што и да направиш..и ви се молам постое ли некој шо верува дека има марифет за тоа детето дали да биде машко или женско????!!!!
     
    На iv.ana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Beti82

    Beti82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Dali iam nekoja vsaka so toa koj zbor go kazalo vaseto prvo bebence> Znaci ako ima vasata kerka prvo kazano ta-ta , vtoroto demek ke bilo masko? Ste slusnale li za ova?
     
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    :^) :o |(
    Не.
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Јас сум слушнала - постарите во мојот град така велат, ако детето каже прво тата или деде, второто ќе било машко. И обратно, ако каже мама или баба, второто ќе било женско. Е сега, јас искрено, не верувам во ова, може да биде коинциденција. Син ми прво кажа тата, што би значело дека второто ќе биде машко. За тоа, ќе видиме :D И една од тетките ми кажа дека второто ќе ми било машко, уште кога се породив. Ја прашав како знае, ми рече дека циклусот на месечината не бил завршен или нешто така (во смисла, месечината се полнела кога сум се породила, ама не била полна), па затоа и второто ќе било машко. Доста сум слушала вакви работи, ама скептик сум. Се знае дека од мажот зависи што ќе биде детето ;) најважно е да е здраво и живо :)
     
  17. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Ахаха да бе тоа ко што мене ми викаа аа сите што идат со стомак напред машко е! А оно прекрасно девојченце. И демек ако се разубавиш у бременост машко е. Ама ова бе не сум чула ако кажало тата наредниот спрематозоид, се спрема да биде Y така да ништо од уништува се што е X и оди кон врвот на победата! Ја се извинувам ама зар верувате? Синче ќе имаш само ако на твоето X ќе се закачи еден Y! А бајање, ово оно топли води јок, не палат..
     
    На DeMelo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Сосема се согласувам со љубам, мислам дека е апсурдно во ова модерно време кога медицината е толку напред и све е убаво објаснесто да веруваме во такви бабини деветни.Тие работи се кажувале порано кога лугето биле прости и необразовани и не можеле да си ги обајснат природните појави па морале да си даваат некој обајснувања за нештата.Така да билокаков да е полот да е само да е живо и здраво секое дете носи срека и спокојство во домот без разилка на полот.
     
    На ljubam му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    јас мислам дека треба да го смените мајсторот за машко, очиглдено вашиот знае да прави само женски :lol:
     
  20. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    Ја сфаќам желбата на родители за машко дете, тоа е балканскиот менталитет.
    За „рецепт„ имам читано дека во првиот ден од овулацијата се најголеми шансите за машко
    демек
    , нешто имало врска со положбата на јајце клетката и поголемата брзина на Y сперматозоидите.
    Али, најважно е детенцето да е живо и здраво, а не дали е машко или женско. Што ќе му фали на некое преслатко девојченце - ништо.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.