Салати со тестенини

Дискусија во 'Рецепти' започната од girl.23, 13 декември 2011.

 1. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.758
  Може овде да пишуваме за салатите, каде главна состојка се тестенините. :)
  Еве од мене:

  1)
  -варени макарони (од најситните)
  -павлака
  -ситно сецкана краставица
  -сол
  Се` се меша. Многу лесна и освежителна салата.

  2)
  -варени макарони (од најситните)
  -рендан кашкавал
  -рендани јајца
  -рендани кисели краставички (малку, колку за вкус)
  -мајонез
  Се` се меша заедно.
   
  На Osamena devojka и Cka им се допаѓа ова.
 2. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  358
  Пилешка салата со макарони

  - 500гр. Пилешки гради
  - 4 моркови
  - 8 кисели краставички
  - 500гр. ситни макарони
  - Зеленчук коцка (супа)
  - 2 лажици сенф
  - 500гр. мајонез
  - 200гр. павлака
  - 2 варени јајца
  - Сол, црн бибер
  - Магдoнос

  начин на приготвување:

  1. Во супа од коцка од зеленчук варете го пилешкото. Сварете ги морковите и макароните.

  2. Исечете го месото на коцки и иситнете го на конци (влечете ги со рака, нека бидат што потенки). Ставете ги во длабок сад и додадете ги ситно исецканите моркови, краставички, макароните, сенф, мајонез, сол и црн бибер, сецкан магдонос. Смесата мешајте ја со лажица додека не се соедини. Кога ќе ја измешате додадете ги ренданите јајца со павлаката, измешајте додека не добиете хомогена смеса.

  3. Сервирајте во мали садови, украсете со гранчиња магдонос и половинки маслинки.

  нема некоја филозофија, што ти се најде по дома, се можеш да искомбинираш.
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pufkaa236

  Pufkaa236 Активен член

  Се зачлени на:
  30 август 2013
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  4
  ја сум обожавателка на туна од конзерва така да.. :)
  ама, туната да биде во оние округлите конзерви (небитно име) сите ми се допаѓаат ама да биде туна сецкана на ситни парченца во масло :)
  маслото го цедам, варам макарони..
  откоа ке се сварат макароните ја истурам конзервата туна во макароните, додавам многу малку лукче колку за вкус, сецкана марула, црни маслинки, мајонез ,малку вегета..и одлично е :)
  пробајте.. ;)
   
 4. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.658
  Допаѓања:
  19.697
  Пол:
  Женски
  варени макарони од оние витканите,
  во сад ставаме мали коцки салама,краставичKи од тегла и тие сецкани на мали парчIња коцки,малце вагета и две лажици (по вкус може уште една) мајонес ги промешуваме и потоа дA се оладат настрана, не во ладилник и наздравие :)
  преубаво е :)
   
 5. Perina

  Perina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  320
  Многу едноставна и многу вкусна! :)
  Додека макароните се варат, сецкаме кисели краставички на ситни парченца. Кога ќе се сварат и малку оладат, во голем сад ги промешуваме со павлака и малку мајонез, ги додаваме краставичките и малку сол. Е сега некои додаваат и пченка и/или ситно сечкани ореви. Сите три комбинации се одлични! :)
  Со руската ми се заедно на 1во место :lol:
   
 6. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.893
  Пол:
  Женски
  Мојата омилена! Два пати неделно сигурно ја правам :)

  Ги варам макароните (какви имам во моментот такви) ги цедам и додавам конзерва туна (претходно исцедено маслото), додавам зачини (сол, црн бибер, оригано) и мајонез и убаво промешувам
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.519
  Допаѓања:
  30.376
  Пол:
  Женски
  Салата од макарони и пилешко месо

  Состојки
  300 гр. пилешко месо
  150 гр. моркови
  150 гр. грашок
  150 гр. пченка
  100 гр. кашкавал
  150 гр. поситни макарони
  За прелив
  400 гр. кисела павлака
  1 лажица сенф
  малку сол

  Подготовка
  Пилешкото месо се вари и се сечка на коцки. Морковот се сече на коцки и се вари заедно со грашокот и пченката во малку солена вода. На пилешкото месо му се додава исцедениот и оладен зеленчук, изренданиот кашкавал, сварените и оладени макарони и се заедно се промешува.
  Во сад се ставаат киселата павлака, сенфот и малку сол и сето тоа промешува. Подготвениот прелив се се додава на останатите состојки и добро се промешува за да се соедини.