1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Салеп

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од girl.23, 26 октомври 2011.

  1. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    И јас купив пред некое време од тој на алкалоид. Првиот пат го направив со млеко, му ставив и цимет и ептен ми се бендиса. А денес, немав млеко па сварив со вода. Циметот го вади, ќе потрошам цела кесичка :lol: ..без цимет ми е :puke: .

    Иначе немав пробано до скоро уопште. Моите дома не пијат, појма немам зашто. :^)
    Не се ни спомнало за салеп, како да не постои. :D
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Дали освен во аптека го има и по маркетите, на пример во Веро?
     
  3. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Овој што е неоригинален го има по маркетите. Јас го купив од Тедико.
     
    На Feminkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    со вкус на јагода еднаш купив демек за деца :envy:

    последно од на битпазар ми донесе м.ми и ми се допадна имат и цимет и шекер и се само врела вода !

    како деца одевме во слаткарници и таму си пиевме беше ист како овј турскиов што се продават на битпазар !!! во времето бившо во Југословенско имаше од една фирма ,,дрога порторош ,, пакуван по 50 гр. тој беше мислам најоргинален сега немам сретнато таков ! Инаку јас го сакам салепот !
     
  5. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Јас се давам во салеп дефинитивно, премногу ми е убаво и не ми дозволува да настинам :)
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    не сум пила никогаш до сега, а и немам некој апотреба или навика да земам да пробам, што знам :worried:
     
  7. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Дома не го пијам, веројатно од пуста мрза што не ми се стои над него да не се зафати доле на ѓезвето. Но, го обожавам како ми го прават во “Кашмир“, прекрасен е. Првиот салеп што го пиев беше пред едно 10тина години, во New Age и оттогаш дефинитивно неможам да се откажам од него.
    Со цимет е супер, а убав е и со рум во него :inlove:
     
  8. mim1

    mim1 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Мм преубаво нешто за во зимските денови :D
     
  9. Deemy

    Deemy Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    7.295
    Пол:
    Женски
    A кaде го има тој салеп што е оргинал само салеп,а не инстант со шекер,цимет,млеко итн. од кои фирми е и во кои маркети и аптеки може да се најде?
    Jас имам побарано во зегин,ама таму има само од алкалоид и докторс и тој е инстант во кесички исто има еден на битпазар турски,ама и тој е со се внатре шекер,цимет,млеко арома само салеп изгледа нема :)
     
  10. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    за срамота,незнам што е салеп :tmi:
     
  11. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    И јас незнам што е салеп :)
     
  12. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Нешто нај не вкусно што имам пробано.
     
  13. zWaTuShKo

    zWaTuShKo Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    10
    Салеп – топол зимски напиток

    Нема ништо поубаво во студените денови од чаша топол салеп кој ќе ви ги затопли рацете и телото. Салепот е традиционален турски пијалок. Освен тоа што неговата консумација во студените денови е вистинско задоволство, салепот ги ублажува болките во грлото и одличен е за настинка, бидејќи надразнетата слузница ја обложува со тенок слој и на тој начин го запира кашлањето. Освен своето лековито дејство, се верува дека има и афродизијачко својство.
    Салепот се добива со мелење на сушени луковици од планински орхидеи од родот на Orchis (Orchis mascula, Orchis militaris). Орхидеите кои се погодни за производство на салеп имаат уникатна структура. Коренот на овие орхидеи, има јајцевидна форма и се состои од две луковици. Поголемата луковица го храни цветот, додека помалата е резервна. Производителите најчесто ја користат помалата, резервна луковица. Кога таа е отстранета, поголемата луковица започнува да генерира нови луковици и на тој начин цветот продолжува да живее. Салепот содржи глукоманани – полисахариди што се растворливи во вода, и имаат својство на згуснувачи. Инаку салепот бил популарен пијалок во западна Европа пред да дојде кафето од Африка.
    Како се подготвува?
    Една лажичка салеп во прав промешајте со малку вода, додека смесата не се изедначи. Потоа додадете млеко и варете го 5 минути со постојано мешање. Кога ќе се згусне, значи дека е подготвен. Така подготвениот салеп зачинете ја со цимет и чоколадни трошки.
    Уживајте!

    [​IMG]
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
  14. zWaTuShKo

    zWaTuShKo Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    10
    Го сакам,најчесто го пијам во зима.Нема ништо поубаво во студените денови од чаша топол салеп кој ќе ви ги затопли рацете и телото. Салепот е традиционален турски пијалок. Освен тоа што неговата консумација во студените денови е вистинско задоволство, салепот ги ублажува болките во грлото и одличен е за настинка, бидејќи надразнетата слузница ја обложува со тенок слој и на тој начин го запира кашлањето. Освен своето лековито дејство, се верува дека има и афродизијачко својство.
    Салепот се добива со мелење на сушени луковици од планински орхидеи од родот на Orchis (Orchis mascula, Orchis militaris). Орхидеите кои се погодни за производство на салеп имаат уникатна структура. Коренот на овие орхидеи, има јајцевидна форма и се состои од две луковици. Поголемата луковица го храни цветот, додека помалата е резервна. Производителите најчесто ја користат помалата, резервна луковица. Кога таа е отстранета, поголемата луковица започнува да генерира нови луковици и на тој начин цветот продолжува да живее. Салепот содржи глукоманани – полисахариди што се растворливи во вода, и имаат својство на згуснувачи. Инаку салепот бил популарен пијалок во западна Европа пред да дојде кафето од Африка.
    Како се подготвува?
    Една лажичка салеп во прав промешајте со малку вода, додека смесата не се изедначи. Потоа додадете млеко и варете го 5 минути со постојано мешање. Кога ќе се згусне, значи дека е подготвен. Така подготвениот салеп зачинете ја со цимет и чоколадни трошки.
    Уживајте!

    [​IMG]
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Се изнапив зимава салеп,многу ми е вкусен!
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Butterfly14

    Butterfly14 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    456
    Имам пробано и воопшто не ми се допаѓа, неможам да го пијам
     
  17. KatherinePierce

    KatherinePierce Активен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Tatko mi cesto pravi salep i mnogu go obozavam so malku cimet a i prvpat slusam deka e dobar za nastinki pa izgleda ke moram pocesto da go pijam :D :D :D
     
  18. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Се заразив од салеп секој ден пијам мммммммммммммм :P
     
  19. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Имам пробано но не ми се допаѓа баш :?:
     
  20. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    :inlove: Најубав пијалок во зима, особено кога сум настината или болна :inlove: