1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сами на летување

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од rossonerka, 2 август 2011.

  1. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Нормално е дека тремините за одмор, обврските, компатибилноста на друштвото го прават многу покомплициран одморот. Јас кога ќе се одлучам да одам, одам и точка !
    Сама, без агенции сум била ма летување во Хрватска, поточно Хвар и Дубровник.
    Сама, со агенција сум била во Турција, Анталија и Грција, Пефкохори и Тасос.
    Ако сум чекала друштво за споменативе дестинации, сигурно би ми пропаднал одморот. А Зошто да ми пропадне ? И ако немам друштво за следниот одмор, пак ќе одам сама ! :rock:
    Праша, што правам за да не ми е досадно ? Хаха..па мене никогаш не ми досадно, а нови луѓе и познанства среќавам секаде.
    Често од одмор доаѓам мртва уморна од шетање и забавување. А каков е тој одмор без забава ?
     
    На ivancekitty, Sunshine.Sunshine и Tanjamm им се допаѓа ова.
  2. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    I te kako bi otisla sama nekade,ama nema li da ne gledat kako nekoi frikoj be? prviot de dva ke mi bidi ok ama poslem nema da znam sto da pravam so samata sebe iskreno,inaku se nafakam da odam na onie turite so vodici sto se po 3 4 dena sekoj den sto ima organizirano po nesto,na nekoe mestence taka da i se mislev dali da odam Romanija na turata Drakula sto bese ama pradi drugi obvrski koi mi bea povazni ne otidov...
     
  3. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Не да би одела него уште утре би тргнала! Прво, немам никаков проблем да си се дружам сама со себе, никогаш не ми е досадно ниту дома, ниту било каде низ Скопјево, а не пак да отидам на ново и неистражено место. И ќе шетам каде сакам и ќе седнам да јадам, кафе да испијам...тоа кога ми е ќеиф и тука го правам каде што се уште има некој што ќе те погледне на криво ко да си нетокму, а не пак надвор некаде кога би отишла. Ако ви е глупо така да седите само, земете некоја книга/весник разлистајте, запишувајте нешто во тефтер, најдете си некоја активност додека чекате да ви ја донесат нарачката.

    Инаку водена од досегашно искуство не би ми било проблем да најдам некој за дружба додека сум таму и секогаш сум имала прилика да се здружам и запознаам со нови луѓе.
    Уште полесно е за дружење ако се отиде организирано преку агенција, обавезно ќе најдете некој погоден за дружба уште во автобус.
    Не му ја мислете толку и не се лишувајте од убави моменти што духовно и културно ќе ве збогатат, само поради тоа што не сте имале со кого да отидете. Не сте ниту први ниту последни што отишле така. Па има луѓе цел свет го шетаат сами, па не се ниту луди ниту заостанати, туку баш и се наоѓаат со многу такви истомисленици како нив.
     
    На ku4ence, Miss.N, ozbilnazena и 11 други им се допаѓа ова.
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.081
    Допаѓања:
    11.225
    Преку агенција кога резервираш не прават проблем дека си сама? Како оди тоа?
     
  5. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    НЕ ..зошто проблем ? Пари им давам, не им барам џабе аранжман !
    Јас кога одам сама бирам приватно сместување, од причина што поголем дел од времето сум надвор.
    Порано, плаќав хотели со се вклучено и ја научив лекцијата дека само фрлам пари без везе, а мене ме нема реално во хотелот освен за преноќување и туш !!
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    @Abrakadabra Dobro ajde za denski ok ke si go popolnam vremeto ke uzivam ama navecer sto bi pravela sama?:|
     
    На veren му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Па зарем јас да ти кажувам што да правиш.... и тоа на одмор ? Тоа што сакаш, тоа направи го !
     
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    @Abrakadabra pa jas ne te prasav jas sto da pravam vo bukvalna smisla,tuku ti primer kako go popolnuvase vremeto koga odese na odmor sama...Jas se posociv samo kako primer ete ti si odela tolku pati pa so iskustvo si...
     
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.081
    Допаѓања:
    11.225
    Па се зависи од местото, ако е убаво и има што да се види, можеби и нема да биде досадно. Ќе шеташ, ќе пиеш кафе некаде, кога ќе се вратиш во хотел или сместување ќе гледаш тв, ќе читаш книга. Кај нас општо луѓето секогаш прашуваат со кого ќе одиш? Абракадабра те замараа ли со такви прашања?
     
  10. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Мене ретко кој ме прашал ''со кого одиш'' ? А тие околу мене, добро е познаваат и обично ме прашуваат ,,каде ќе одиш ? '' и еххх, да можам и јас, колку сакам да одам ! '' итн
    А тоа што некои се чуделе како сум одела сама, е нивен проблем.Јас ниту убедувам некого, ниту пак од друга страна се занимавам со туѓите мислења за моја одлука ! (poolparty)
     
    На Tanjamm и joy1 им се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Што ве толку боли што ке помислат другите зошто одите или каде одите?Куферот,парите и пуштајте се во авантура.Каде и да одите секогаш ке запознаете некој за друштво,секогаш има што да се види и прави.Не би се затворила у хотел книга да читам.Тоа ми е досадно а го можам и дома.
    Ова е супер начин да се осамосталите,да се спознаете себеси да надминете некои стравови.
     
    На Elena69221, slavica999, Miss.N и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.081
    Допаѓања:
    11.225
    Браво за храброста. Ќе се потрудам и јас некаде да заминам без друштво. Инаку кога зависиш од друг, пропаѓаат плановите. Животот тече, не не чека нас, и затоа ред работа, ред шетање за да се одмори човек.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Зошто би ти правеле проблем во агенција ако си сама, тие се таму за да заработат пари од ангажмани а не им е воопшто гајле дали си сама или со сто души.

    Мислам дека таму сте преоптеретени со тоа "што ќе каже комшијата" мои пари, моја одлука, каде сакам таму ќе одам, немам потреба никому отчит да му давам.

    Не сум одела на класичен одмор на море сама, живеам покрај океан па скоро секој ден сум летно време на плажа ама сум ја прошетала цела Европа сама, во секој град каде што сум била максимално сум си го исполнувала денот со посетување на местата кои се интересни за тој град. Навечер ретко сум излегувала затоа што сум била изморена од целодневно шетање, сум шетала за да посетувам историски места, музеи а за излегување по диска и пијанчење сум можела и дома.

    Затоа ако имате средства слободно прошетајте иако сте сами, никој надвор нема да ве гледа како фрик, секое посетено место е богатство, не се испушта шанса таква заради тоа што некој ќе речел дека сами шетате.
     
    На ivancekitty, Doozy, Elena69221 и 8 други им се допаѓа ова.
  14. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    1.694
    Јас пред 2 години бев сама. Имав несогласувања со дечко ми и ми требаше време да бидам сама и оделена од сите. Бев во Сарти и си поминав најјако до сега. Бев преку агенција од Скопје а од сите што патуваа со мене не познавав никој. Кога се сместивме во хотелот, почнував да размислувам што се ќе правам. Наутро станував во 7 и пешачев брзо од крај до крај на плажата, си одев пиев свежо цеден сок од лимон и се спремав за плажа. На плажата седев до 2-3 се сончав, пицев коктели, читав и уште на вториот ден друштвото се појави. Беа Англичани 3 девојки на моја возраст и 2 дечки школски другари од кои оние двајцана беа хомосексуалци и беа многу забавни. Сите денови бевме заедно секаде, интересно си поминавме и сеуште сум со нив во контакт. И така ми поминаа 10те денови
     
    На Viktorijaaa5, Miss.N, slavica999 и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Никој не ти прави проблем, ама во зависност од тоа каде одиш, најчесто треба да доплатиш за single варијантата...
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.081
    Допаѓања:
    11.225
    Да, да, на тоа мислев.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Бев претходната година сам на одмор.
    Беше закон! :)))) И голема желба и предизвик ми беше.
    Совет: Немојте да одите сами ако не сте јаки психички.
    Психата може да ве изебе многу јако кога сте сами.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Па во тој случај и за дома не си а не па за одмор.
    Извини, ама морав, трескаш глупости
     
    На Madam-A, MysteryMan23 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Ти ова од искуство?
    :D
     
  20. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Бев на одмор кај дечкото кој работи надвор од државава, седев месец дена, а тој беше буквално по цел ден на работа по 12-15 часа ..

    На почетокот ми беше интересно на плажа, вечера, пијачка, шеткање на др места..
    Но, после факаат кризи, досадно не се издржува толку време сама и си викав леле секаде сама што ке правам сеа.. :)
    Иначе да запознаваш нови фаци, туристи се дружиш..
    И годинава истото ќе ме снајде ама си викам оваа година да се опуштам максимално и убаво да си поминам повеке да истражувам и да шеткам и се разбира дружење иако сум лепак за манијаци бе :)