1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самоглас - платформа за аудио книги на македонски јазик

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од ♡BuBaLe♡, 18 февруари 2020.

 1. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.005
  Допаѓања:
  102.736
  Пол:
  Женски
  „Самоглас“ е првата платформа за пласирање на аудио книги на македонски јазик. Платформата претставува веб апликација за пристап до аудиотеката (аудио библиотека) која е нов модел за претставување на литературни содржини на македонски јазик.

  „Поттикнати од постојаниот пад на просечните оценки на учениците сакавме да донесеме услуга која постои веќе некое време на глобално ниво. Овозможувајќи и олеснувајќи пристап кон литературна содржина за сите. Не само за оние кои сакаат да слушаат аудио книги, туку и за оние на кои им е нужно потребно како лицата со инвалидност, слепите и слабовидни лица, како и лицата со дисклексија,“ вели Христијан Поп-Симонов од „Самоглас“ .

  Покрај Христијан зад идејата на „Самоглас“ се и Ангела Стојановска и Васко Костовски од Здружението за афирмација на уметноста „Флуктус“ чиј проект е поддржан од Министерството за култура. Сите тројца се млади актери, дипломирани на Факултетот за драмски уметности – Скопје, и покрај реализацијата на самата платформа, тие и ги позајмуваат гласовите за читање на книгите, пишува Радио МОФ.

  Моментално, „Самоглас“ е достапен само преку својата веб верзија, но од тимот велат дека напорно се залагаат за изработка на апликација за мобилни уреди.

  „Самоглас“, може да се следат и на нивните официјални профили на социјалните мрежи Facebook и Инстаграм.

  Извор - точка.мк

  За мене ова е проект за почит. Кога пешачам сама слушам книга, а последниве вечери им пуштам на децата за заспивање.

  Сеуште не сте регистрирани?
  https://www.samoglas.mk

   
  На glosipgirl, emiliana, pdb123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. pdb123

  pdb123 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  1.005
  Допаѓања:
  3.707
  Супер идеја, се создаваат и повеќе работни места за македонистите, или барем би сакала да верувам дека тие ќе бидат тие кои ќе ги читаат книгите на правилен македонски јазик, без скопски нагласок, што воедно би влијаело на подобрување на нашиот изговор во формална комуникација :).
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Regina.Phalange

  Regina.Phalange Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  1.124
  Пол:
  Женски
  Пред некој ден прочитав и одма се регистрирав. Немам навика да слушам книги, но сакам да пробам
   
  На Bubce38 и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.778
  Допаѓања:
  10.351
  Пол:
  Женски
  Ектремно добра идеја, конечно платформа за аудио книги на македонски. Нон-стоп мултитаскинг-увам со подкастови, така да, ова е одлично за мене! Одамна се регистрирав и ми се допаѓа како функционира. Гледам и доста брзо додаваат нови книги.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. martiiinna

  martiiinna Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  4.340
  Пол:
  Женски
  Одамна постои ова надвор од границите на Македонија и никогаш не ми се допаднало како идеја.
  Книгата треба да се фати во рака и самостојно да се прочита, да се развие способноста за развивање на имагинацијата, да се развие способноста за совршено изразување на замислените идеи и да се зголеми вокабуларот.
  Со платформава ништо од горенаведеното не се постигнува.
  Да сакам да слушам ќе пуштам филм, и така веќе поголемиот број четива се адаптирани во филм.
   
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.525
  Допаѓања:
  87.674
  На страната на Националниот сојуз на слепи лица на Македонија има голем избор на аудио книги. Голем дел од нив се лектири за основно и средно, ама има и многу други.
  http://nssrm.org.mk/category/audio-knigi/
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Abel

  Abel Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  918
  Допаѓања:
  2.286
  Пол:
  Женски
  Ама не си само ти саде сама на светот :) Аудио книгите се посебно потребни за слабовидните и многу корисни за учење нов јазик (без разлика дали странци учат македонски јазик или ние учиме странски јазик). Особено од помош во усвојување на акцент и изговор. Јас на пример ретко гледам филмови, во новиов стан со месеци немав телевизор воопшто и аудио книгата е одлична кога сакаш нешто да прочиташ, а си отепан и очите ти течат од седење пред компјутер цел ден. Многу повеќе успевам да прочитам со помош на аудио книга. Камо среќа да знаев дека ги имало Стојан Тарапуза и Сказна за детето Вилен во аудио формат, ќе ги слушав 24 часа на ден.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.322
  Допаѓања:
  58.228
  Пол:
  Женски
  Се регистрирав. Колку ќе ја користам ќе видиме, има добри книги вака набрзина како разгледав ама сега приоритет ми се овие од саемов што ги зедов.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.