1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самоказнување

Дискусија во 'Религија' започната од blonde_supergirl, 16 јануари 2018.

 1. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Што мислите за ова? Всушност, било применувано (не знам дали сеуште е) во некои христијански храмови, посебно кај Католиците. Се работи за само-камшикување, што се поврзувало со камшикувањето на Христа. НА овој начин се казнувало човечкото месо, од страстите. Ако има некој свештеник овде, проучувач, или ентузијаст нека надополни. Секое мислење е добредојдено. :)
   
  На Lolo5, EvAngelos и Црна Ружа им се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.132
  Допаѓања:
  76.479
  Пол:
  Женски
  Во православието нема вакво нешто. Телото се третира како храм во кој треба да се всели Светиот Дух и затоа треба да се води грижа за истото и да не се повредува. Борбата против телесните страсти не значи дека треба физички да се повредуваме.
  Дека католиците го практикувале ваквото казнување, не сум знаела. Многу погрешен начин на дисциплина. Библиското учење не ги наведува верниците на ова... :?:
   
  На LUCI 99, La diabla, daylight и 8 други им се допаѓа ова.
 3. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
 4. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  Ме заинтересира ова. Ај ако сакаш дај некој линк да прочитам нешто повеќе во врска со ова. Фала.

  @blonde_supergirl

  Добро е, ете погоре. :)
   
 5. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  https://en.wikipedia.org/wiki/Self-flagellation
  Имам гледано по филмови. Дали страст кон жена, кон момче, или други нечисти мисли.
   
 6. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  Како што си мислев. Инаку оваа група била особено активна во годините кога дивеела чумата ширум европските територии и било исто така реакција на чумата, ама биле прогласени од страната на католичката црква за секта. Имам гледано документарни за ова:

  Sie waren, wie ihre Gebete belegen, auch eine Reaktion auf die grassierende Pest.


  https://de.wikipedia.org/wiki/Flagellanten

  Пробај на англиското види дали нешто можеш да најдеш повеќе за ова. Не го разгледав цело ама мора да пишува таму за ова.
   
  На Lianna Anna, *Amethyst*, Црна Ружа и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.132
  Допаѓања:
  76.479
  Пол:
  Женски
  @blonde_supergirl сега кога прочитав, се сетив дека овој пример од некаде ми е познат (In the 13th century, a group of Roman Catholics, known as the Flagellants, took this practice to its extreme ends. The Flagellants were later condemned by the Roman Catholic Church as a cult in the 14th century because the established church had no other control over the practice than excommunication.) Сум читала за ова, но некако бледо се сеќавам.
  Ова е некаква измислица од одредени поединци, секти, нема врска со библиското учење. Ова е избор, поединци сметале дека самоказнувањето би им било полезно. @EvAngelos, што би изјавил ти за овој пример на Мартин Лутер? Вака ли треба?
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 9. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  Инаку како што пишав, особено во времето на чумата биле овие активни. Кога почнале да се празнат градовите и да стануваат морбидни, кога почнале да се собираат тела од улиците на градовите со колички дошле и овие, Флагелантиве. По улиците често пееле жалосни химни и често пееле „Исусе преку твоите црвени рани заштити нè од смртта“. Горниот дел од телото им бил гол и се удирале себеси со камшици. Иначе камшиците имале остри сечила. После тоа сите се фрлале на земја во форма на крст и ги претставувале во еден вид пантомима гревовите за кои сакале да се искупат. Тој кој на пример вршел неверства го притискал стомакот кон земјата и врискал и.т.н. Паѓале како парченца дрво а за ова известувал монахот Хајнрих фон Херфорд. Инаку движењево било ширум Европа доста раширено тие периоди. Унгарија, Баварија, Полска и.т.н.

  Ова движење е прогласено сепак за секта.

  Баш ме потсети на ова и решив да си ја освежам меморијата. Пробај да најдеш нешто повеќе за ова на англиски. Јас од тука ги црпев сега во моментов информациите:

   
  На Lianna Anna и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 10. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно НЕ ТРЕБА, целосно се согласувам со твојот прв пост, дека телото е храм за Светиот Дух. Од никаква гледна точка не се согласувам, си го сакам телото и негувам.
   
  Последна измена: 16 јануари 2018
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Aquamarine93

  Aquamarine93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2016
  Пораки:
  815
  Допаѓања:
  3.753
  Пол:
  Женски
  Религија: опиум за народот.
  Уште една причина повеќе да станеш атеист (кога-тогаш).

  Себеказнување... (facepalm)
   
  На Purelove92 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Ќе видам дали можам да најдам. Доста интересно до кои крајности се одело.
   
  На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  Треба да го земеш во предвид фактот дека во тие времиња луѓето биле очајни зошто сепак чумата одзела многу човечки животи и затоа и овие добиле на популарност. Ако се сеќавам добро овие сакале да го прошират своето движење зошто сметале дека чумата била божја казна и дека поради тоа морале сите да се „казнуваат“ себеси за своите гревови.
   
  На Lianna Anna и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 14. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Ова за коешто пишувам верувај не е опиум за никој народ. Дефинитивно неубава дисциплина.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 15. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.389
  Пол:
  Женски
  Видеово пред некое време го видов низ фб, кружеше како смешка. (и навистина е трагично и смешно за гледање)  Се кажуваат како муслимани ама не се, туку се секта.
  На видеото се повредуваат со шамари, има уште полоши случаи каде се казнуваат со камшик додека не се цели со крв пред онесвестување.
  Дури и децата ги носат од мали, а не знам дали и жени вака прават.

  Не знам зошто ова го прават...Има објаснување, но искрено не ме заинтересирано да седнам и да читам за таа секта.
  Во христијанство нема вакво нешто.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 16. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
 17. MkdBoy

  MkdBoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  709
  Пол:
  Машки
  Ова ти е нешто слично, како да се докажуваш пред девојкати/дечкоти дека ти е КРИВО што си заебал работа.....молиш за прошка..?! хаха
   
 18. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Ајде познавачи, shed some light on this. @+++ на последниот линк пишува дека и језуитите го применувале некој период.
   
 19. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  За језуитите искрено не знам. Можно е, пишува да, видов и јас. За језуитите не сум информиран. Ама ако го применувале тие тоа некој период сигурно е дека не било одобрено од католичката црква зошто ова било после забрането од страната на папата Клемент VI во 1349 година.
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.131
  Пол:
  Женски
  Thanks! Одамна ме интересираше ова, да дознаам што поточно се случувало. Какошто рече ти, очај на се ќе натера човек.