1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самоказнување

Дискусија во 'Религија' започната од blonde_supergirl, 16 јануари 2018.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.424
    Пол:
    Женски
    Тоа и кажувам.
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  2. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    И ја тоа ти кажувам, дека тоа беше негативен пример за мачеништво кој совршено се вклопува во оваа тема. Овде тоа не е негативен пример, туку совршен пример.
     
    На Lianna Anna, +++ и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  3. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    А зошто некои монаси го практикувале? Целиот тој очај и таа болка допираат до мене. За да се очистат?
     
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Self-flagellation, од латинскиот flagellum што значи камшик.
    Значи, себе-камшикување, не самоказнување. Мачеништвото не спаѓа во self-flagellation.
    Кога ја отворив темата мислев дека се работи за самоповредување ( и.е. self-harm)
     
    На Lianna Anna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Самокамшикувањето спаѓа во себеказнување.
     
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Самоказнувањето зазема и психолошка форма, не само физичка, и не е секогаш од религиозна побуда :)
     
    На Lianna Anna и Lella им се допаѓа ова.
  7. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Абе во ред тоа, темата ја отворив во Религија, за такво правиме муабет. :)
     
  8. MynameisHelen

    MynameisHelen Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Имало и вакво нешто значи, а? :^)А бе будалска работа. Одвратно и језиво. Што се нема да научи човек. Па згора и сеуште постои некаде како што прочитав?

    Не се жалам веќе што сум се родила баш тука, чунки од лошо имало и полошо :D
     
    На Someonespecial и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  9. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Да. Монаси кои се борат со себе, некои, сеуште практикуваат.
     
    На MynameisHelen му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MynameisHelen

    MynameisHelen Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Страшно.
    Мене ми е жал за нив. Како да има малку страдање на овој свет, па уште и своеволно нанесување дополнителна болка. Нема смисла.
     
    На Lianna Anna, Someonespecial, +++ и 2 други им се допаѓа ова.
  11. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Не знам што им минува низ глава, но со себеказнувањето се казнуваат себеси од нечистите мисли кои всушност се најнормални па и не се толку нечисти, но ете, според нив, кои дале завет им претставуваат невидено мачење.
     
  12. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Па, можеби е она што го спомна Битер, во однос на телото и христијанството...како они гледаат кон телото - како склоно кон грев, земно, смртно, нечисто..., поврзано со разни „валкани“ потреби/гревови кои ја спречуваат душата (личноста) да се одржи чиста - да порасне над сето земно; да ги надмине земните задоволства/потреби/гревови.
    Ко форма на покајание им доаѓа. Ментално осолободување од чувството на вина и воедно и потсетник (болката и лузните), себе-дефокусирање од мислите. Од психолошки аспект, има чувство на вина пред да се стори дејството и чувство на вина откако ќе се стори дејството. Па, интересно е човек да види, дали има разлика во жестокоста на себеказнувањето пред и потоа.:D
    Можеш да читаш за self-punishment paranoia ...Фројд, Лакан итн. Од аспект на религија, очигледно е дека си нашле нешто за да го оправдаат овојначин на покајание или прочистување или што год.:D it takes one to know one. Природно е да избираме пријатели и групи според својот образ, потреби, цели...па,така и со овие.:D
     
    На Bender Rodriguez, Lianna Anna, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Самоказнување ... навистина патетично (facepalm) Една од причините поради која сум атеист и мизантроп.

    Всушност, воопшто и не сум изненадена од тоа како може само човековиот ум и психа да се доведе да прави вакво нешто и секако немам ни малку сочувство и за оваа група на луѓе.

    Сите имаат свесен мозок и со тоа им е дозволено да прават што сакаат, па и да се самоубијат - not my problem, not my concern.

    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former"
    - Albert Einstein

    P.S.- Ова го пишувам во поглед на самоказнување поради религија, а не од психолошки аспект, што е различно...
     
  14. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Да беше само самоказнувачката религија и атеизмот и ја ќе бев атеист. Среќа постои и наука, астрономија, космологија која силно ме убедила дека Универзумот бил создаден од Создател.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Па и самоказнувањето од религиски побуди има психолошки аспект. :)
     
    На crimson, Lianna Anna, Briar Rose и 3 други им се допаѓа ова.
  16. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Девојче сè е во ред, и јас не го одобрувам ова, ама не значи дека ако човек е религиозен дека се казнува себеси. Има и такви случаи за жал ама не се сите такви кои се религиозни. :)

    Ова ти го кажувам најдобронамерно, не ме сфаќај погрешно, само велам дека треба да си го преиспиташ малку ова размислување, не ти мислам лошо. :)
     
    На crimson, Lianna Anna, MagsDestiny и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Self-harm e проблем при кој душевната болка личноста ја пренесува во физичка намерно повредувајќи се, и тоа е индивидуално и дел од психички болести и состојби. Додека самоказнувањето од религиски причини би било повторно „ослободување“ на најлош физички начин од внатрешни тешки превирања и вина за гревови, само што тука тоа се случува групно и масовно, под влијание на извитоперено сфаќање на религиски догми. Така да исто и второво може да се анализира од психолошки аспект кај оние што отпочнале и што следат вакви движења, и не треба да се поистоветува со религиозноста воопшто.
    Иначе многу језиво и жално е за тие луѓе, вакви практики и движења се за најстрого неодобрување.
     
    На crimson, Црна Ружа, Lianna Anna и 4 други им се допаѓа ова.
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас самоказнувањето го перцепирам како некој да го изел забранетото овошје.
     
  19. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Секако, разбирам. На крајот, секој може да верува во што сака.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Секое дејство кое човекот го прави има психолошки апсект, без разлика на неговата духовна не/определба - тоа е функцијата на нашиот свесен мозок.

    Ако зборуваме за self-harming, тоа човекот го прави само врз дејство на неговата психа, без религијата (која не е психологија, туку е верување и определба) да е фактор за таа одлука.

    Во мозокот не постои посебен дел кој ја определува нашата определува нашата духовна ориентација, туку тоа зависи од верувањето на самата личност, односно не постои т.н. 'God Spot'
     
    На Lianna Anna му/ѝ се допаѓа ова.