1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самоодбрана+фитнес: Совети, трикови и вежби

Дискусија во 'Фитнес' започната од XMaN, 12 декември 2012.

 1. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Драги пријатели, вежбачки и вежбачи :)

  По повод Новогодишните празници и како мал скромен придонес за зајакната самодоверба, здрав живот, фитнес и самозаштита во конфликтни ситуации (кои за жал се почесто се случуваат во урбаните средини) првите пет феминки (важи и за машкиот дел на форумот) кои ќе ми испратат пп и имаат желба да научат ефикасни техники за одбрана од физички напад како и вежби за зајакнување на телото ќе добијат бесплатен комбиниран тренинг по Самоодбрана+фитнес до крајот на месецот.

  За сите останати информации ќе ви одговорам по пп :).

  Благодарност до Фемина за можноста да се отвори темата и покана за сите што имаат сугестии, прашања или дилеми поврзани со техники и стратегии на самоодбрана или развој на телото со вежбање да земат учество во дискусијата :).

  Деновиве ќе спремам краток текст за употреба на пепер спрејот во самоодбрана, каде е ефикасен да се користи, како да се користи, кога не треба да се користи и дали е доволен за ефикасно да спречи напад.
   
  На mims-89, Ariel, Ema.Sk и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.718
  Допаѓања:
  7.048
  Се надевам нема да сум оф-топик, да не се отвора нова тема мислам дека мислењето ми припаѓа овде. Една вештина која нуди самоодбрана и квалитетен тренинг во исто време е Крав Мага. За оние кои ќе се најдат во можност да посетат таков курс, топло препорачувам.
  Крав Мага е еден вид боречка вештина која вклучува боксување, борење, џиу-џицу и повеќе видови техники за самоодбрана во секојдневни ситуации. Всушност фокусот на Крав Мага е спонтаната самоодбрана, додека пазарувате, се враќате сами по улица итн. и како најбргу да излезете од оваа ситуација.
  Одлично е за подобрување на рефлексите и зголемување самодоверба особено кај женскиот пол.
  Крав Мага ја користат дури и воени единици.
  Примери на youtube има милион, ѕирнете :)
  http://www.youtube.com/watch?v=B_z5MlYnlwI
   
  На ValentinD му/ѝ се допаѓа ова.