1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самоубиството од религиска гледна точка

Дискусија во 'Религија' започната од daylight, 24 март 2016.

  1. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Samo si potvrduvash deka ne si ja znaesh sopstvenata vera.Vsushnost tvojata vera ne e hristijanstvo.Pa kolku sakash ponataka zboruvaj.

    Jas imam prochitano mozebi ne mnogu ama dovolno knigi,se imam najdeno na bezdnata na samata smrt ne svoevolno i sum spasen,porabotiv na sebe i plukav krv i ti idam i ti zboruvam....I sega mi veruvash li?
     
    На Pontif и HellAngel им се допаѓа ова.
  2. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Уху, се вжештила тука темата.
    Пресензитивна е тамата за самоубиства... убаво е да се прочешла кој-како ги третира тие луѓе,кога им се обраќаат. Колку штета и колку добро се прави.:)
    Ама, само луѓе кои не се соочиле со одредени психички состојби, немале контакт со луѓе во такви состојби можат слепо и дословно да се држат до словото (Letter of the Law) место да се осврнат на духот на словото (Spirit of the Law).:) Такви и правници има, такви и верници/отци има. Човеци. Што да им правиш.
     
    На Someonespecial, Lilit, Lady Phoenix и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Христос му рече на Петар: бегај од мене сатано? Таквите хипици ко тебе и на Христа би му рекле: ауу, немаш љубов. Ама вие сте научени на таква хипи-љубов и сė што е суштинско проблематизирање на работите не ви влегува во калапот на хипи-љубовта.

    Апостолот Павле напиша: „Љубовта, не се раздразнува“ (1Кор. 13. 5). Тој не напиша: „Не гневете се“, зошто постои и свет гнев, кој е насочен против гревот и против демонот, гнев кој е како стражар на душата. И тоа не е афективна состојба која ја помрачува свеста, не е страст која го опива човекот, не е насладување со помисли за убиство или слики на одмазда. Туку светиот гнев го чува човекот од рушитеното дејство на гревот, притоа не нарушувајќи го неговиот духовен мир.

    Има и душевен гнев, тој настанува кога човекот не наоѓа можности да ги оствари своите желби.

    Светиот гнев, својот непријател го гледа во гревот - како човечко нарушување на волјата Божја, и во демонот - како овоплотен грев. Додека пак, душевниот гнев е насочен против луѓето.
     
    На Pontif и HellAngel им се допаѓа ова.
  4. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    @HellAngel не те разбирам. Нели според библијата самоубиството е забранет чин, а ти сега истото го величиш. Нели си верник како што можам да приметам низ коментариве?

    You got me confused son. :drunk:
     
    На Someonespecial, kim.k, Bender Rodriguez и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.561
    Најди во библијата однос према болен, тоа е однос према човек што се самоубил. Нема разлика!
    Депресија е болест, а не одлука!
    Ако постам, а се карам на форум со духовна ароганција, дали сум добар верник?
    Сум забележала овие ваквиве за време на пост најнервозни се. Купете си хамбургер аман.
    Ме гњави една ваква во реалниот живот, а оди лапа со десет жени во петок после литургија. Господ ја сака неа... Партениј и е духовен водач, а се моли да умре една личност за да и го земе наследството.
     
    На 1209, Someonespecial, kim.k и 6 други им се допаѓа ова.
  6. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Да,верник сум.
    Да,самоубиството е меѓу најтешките гревови ама самоубиството во војна е друго.И тоа е грев,само што јас не го величам туку кажав дека тоа е херојско дело.Ако војник изврши самоубиство за време на борба(за да не падне жив во рацете на непријателот) он од државата добива одликување - Медал за Храброст,или Херој на Х држава.И ова се учи на сите воени академии во светот.

    Она што е дозволено во Библијата е давање на својот живот за другите.Хипотетички пример: Во војната во 2001ва,знам за еден ваков случај.Деца најдоја бомба кашикара,и играле со неа.Кога несакајќи ја активирале,тој едниот ја зел бомбата,легнал врз неа и им рекол на другите БЕГАЈТЕ!
    Детето... делови на сите страни...
    Он тоа што го направил е еднакво на самоубиство но сепак не се смета како такво.Он го дал животот за другите.Он знаел што ќе му направи таа бомба,дека тоа е крај ама сепак одлучил место сите да изгинат само он да биде тој што ќе загине.Истото го направил и Христос.Умрел за другите знаејќи дека ако Он лично не ги искупи со својата смрт,нив ги чека Вечна Смрт.
     
  7. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Разликата помеѓу твојава компарација со детето што се жртвувало за пријателите и Христос, е што Исус не избрал да биде распнат, а детето имало опција да ја фрли бомбата доволно далеку и да легне на земја со другарчињата за да има мали повреди, а сите да преживеат.
     
    На kim.k, calliope, Lella и 4 други им се допаѓа ова.
  8. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Кај да ја фрли? Кај некој во лице? Не ги знаеш деталите затоа не се мешај.Може да пишам 2 милиони примери каде немале избор а умреле.
     
  9. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Не знам како некој би нашол рандом бомба во околина со многу народ, освен ако не почне да гледа под облеката на некој Џихадист. Ти ја барам логиката, ама тешко да ја најдам...
     
  10. Таа од соништата

    Таа од соништата Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам колку што сумучела колку што сум читала ниедна вера не го оправдува самоубиството. Според мене животот ни е даден од Бог и немамеправо да го одземеме како и животот на некој друг.
     
    На Gerbera му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    47.653
    Пол:
    Женски
    Ја во темава би ги стаила бомбашиве самоубијци, ете тие во име религија си го одземаат својот живот а притоа и на останатите околу нив . Не знам кој е нивниот ментален склоп ( не ни сакам да дознаам) , можеби навистина веруваат во таа идеологија дека доколку го стораат тоа на оној свет ќе бидат величани, можеби мозокот им е испран од тие религиозни групи.

    Што знам ја религијата ја гледам како нешто мирољубиво и нешто кое треба да го споти човекот а не како нешто кое посегнува кон неговиот живот.

    Многу покрешно ги споредувате нашиве историски личности со религизноти побуди на самоубиството. Повеќето од нив имаат посегнато кон таков чекор зошто знаеле дека ако паднат во рацете на противникот каква судбина ги чека. Немало тогаш затвори ко сега, јади пиј и спиј. Се знаело што значи тогаш во зандана да те стават особено ако си револуционер и тоа нема никаква врска со нината религиска определба.

    Зошто паганизмот го споредуваш со сатанист, односно зошто се што е спротивно на твоето религиско убедување го споредуваш со сатанизам. Само затоа што некој не верува во твојата идеологија за Божеството не значи дека е Сатанист или неверник. Во античко време луѓето имале многу поискрена верба во нивните божества него ние денес. Во тоа време не постоело Христијанството како врховнa религиja, па луѓето на поинаков начин си ги објаснувале работите во живoтот. Па за мене едни антички Темис и Дике имаат многу поголемо значење во животот и повеќе верувам од идеологијата олицетворена преку нивниот "лик" отколку во денешниве модерни сфаќања за религијата.

    Остајте го човекот да си верува во што сака. Вербата е внатрешно и интимно чувство кое не е подложно на оцена од трети лица.
     
    На 1209 и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  12. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Сакав да пишам нешто на темава, ама ми изгледаше невкусно да се разврзува дебата за религиозниот аспект на самоубиството во тема поставена во „Психологија“ и пред се наменета за оние кои се соочуваат со овој проблем или имаат помисли за самоубиство.

    Но, мислењава се преселени во соодветна тема и категорија, па да кажам некој збор за мислењата изнесени тука – имаше интересни размислувања и примери на кои никогаш не би ми ни текнало кога се работи за самоубиството.

    Прво, за народните херои, војници, борци и сите оние кои, соочени со мачење и сигурна смрт во рацете на непријателот, решиле самите да си го одземат животот.

    Морам да кажам дека тука не гледам ништо херојско – да се решиш на самоубиство затоа што сакаш да се спасиш од испрашување, мачење и бавна и болна смрт, не ми изгледа херојски или како некој подвиг вреден за пофалба и восхит. Причините за самоубиство во ваквите случаи се лични, себични и кукавички – едноставно, сакаш себе да се поштедиш од страдање и бавна смрт и наместо тоа, одбираш брза и безболна смрт; го одбираш помалото зло.

    Од друга страна, потполно ги разбирам луѓето кои се нашле во ваква ситуација и најверојатно и јас би постапил исто на нивно место, меѓутоа, како што реков, во ваквата смрт нема ништо херојско или нешто за восхитување.

    Второ, за оние кои легнале врз граната (или примиле куршум, сеедно) за да заштитат или спасат некој друг. За мене ова воопшто не е самоубиство и не знам зошто би се дискутирало како такво. Самоубиство е свесен чин на некој да си го одземе сопствениот живот. Но, соочен со ситуација на живот и смрт, не по свој избор, и одлуката дали да се жртвуваш за да спасиш некој друг или не, е нешто многу поинакво.

    Треба да се направи разлика – човекот што одлучува дали да изврши самоубиство донесува одлука само за сопствениот живот – дали да се убие или не. Човекот во ситуацијата опишана погоре одлучува дали ќе умре тој или некој друг наместо него или заедно со него. Значи, не донесува одлука само за самиот себе, туку и за некој друг – и ако како резултат на неговата смрт спаси нечиј живот, истото не може да се смета за самоубиство.

    Што се однесува до религијата и самоубиството, мислам дека ниту една религија не го одобрува. Освен во случаи кога го одобрува, нели, ама под друго име. Бомбашите-самоубијци на исламистичките екстремисти не се сметаат за самоубијци, туку за маченици.

    Во однос на христијанството пак, мислам дека самоубиството не се одобрува во ниту еден облик и под никакви околности. Споредбата на народните херои кои се самоубиле за да не паднат живи во рацете на непријателот со смртта на Исус е смешна и навредлива за секој христијанин. Првиве се самоубиле за да се спасат од мачењата на непријателот, а Исус го направил сосема спротивното – не го одбрал полесниот пат и не си пресудил сам на себе, туку се изложил на мачење и бавна и болна смрт од рацете на римските војници. Овие две работи се различни како ден и ноќ и секаква споредба меѓу нив, во најмала рака, не е на место.

    Освен тоа, колку што знам, христијанството не ги одобрува ни војните (иако праксата е малку поинаква) ниту убивање од било која причина, а наместо тоа не учи на мир и толеранција.

    Интересни ми се луѓето кои од една страна се декларираат како христијани, а од друга зборуваат а војни, убивање и бранење на нацијата и државата. Што стана со вртењето на другиот образ?

    Не знам, според мене, секој кој самиот се смета за христијанин, треба и мора да одбие учество во било каков насилен конфликт и конфронтација, а за војна и да не зборуваме. Зарем војната не би требало да биде нешто што е во спротивност со христијанството и учењето на Исус?
     
    На 1209, Pontif, ♣ Alba Viduam ♣ и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    @Bender Rodriguez Jas so HellAngel ne se slozuvam vo toj pogled.Toa si e negovo mislenje i ne mu se mesham.Spored mene niedno samoubistvo ne e dozvoleno.No ima primeri kade hristijaninot ne treba da se oddeluva od drugite hristijani koga se izlozeni na machenje pa ako treba ke odi so niv zaedno da postrada.E togash toa e vo red.No koga veke nema beganje a treba da posvedochi i postrada za verata.

    Znachi hristijaninot dokolku e mozno da izbega od machenje bega.Dokolku ne e mozno togash moze slobodno da se prepushti da posvedochi za verata.Dokolku ne e mozno da izbega ili pak negov sohristijanin e faten togash treba da go brani pa ako treba i so nego zaedno da postrada.

    Verata da se mesha so nacija i drzava zemna e filetizam i e osudeno od priznatite crkvi za eres.Na koe i jas se soglasuvam.Znachi verata nemozeme da ja poistovetuvame so drzavata.No ima razlika.Sekoja drzava e od Boga dadena i vojskata isto.I vojnicite vo vojna mozat slobodno da vojuvaat.

    Zakluchokot e moze vernik vojnik da se bori za drzavata i da si ja brani,no ako verata mu e na prvo mesto.Nemoze vernik vojnik da se bori za drzavata so umisla deka drzavata e pobitna i od verata.E togash nastanuva filetizam.

    Zoshto go zboruvam se toa.Bidejki vernicite ne se borat za zemna drzava,tuku za nebesnata.Ako borejki se za zemna mislat kako najbitna da ne gi narushat zapovedite bozji za vlez vo nebesnata drzava togash ok.Ako ne greshat.

    Za toa deka vernikot vonik moze slobodno da vojuva imam pishuvano.Ama zalam shto ne me sledish vo temite.A nemam namera sega da se zamaram i da ti baram za detalno da objasnam zoshto e odobreno.A imam i dadeno linkovi od MPC kade i tie ubavo objasnuvaat.Pobaraj ke najdesh.
     
  14. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Zalam shto nekoi hristijanstvoto go smetaat kako da mora da bidat
    strogo hipi ljubovdzii
    ili strogo inferiorni
    ili strogo neuki za drugi nauki
    ili strogo siromashni bez bogatstvo
    ili strogo mirni ili.....
    Za se toa mozam da vi objasnam deka ne e taka.Zalam shto nekoi ne si ja znaat verata.Isto shto i jas ima mnogu mnogu neshta shto neznam i shto treba doprva da ucham.A ona skromno shto go znam eve vi go pishuvam.
     
  15. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Ќе ти реплицирам со надеж дека нема да почнеш и овде мутав да се правиш како за Атеизмот.

    Нема држава на светов која на тој војник кој опколен со непријател си го одзема животот да не му даде највисоко признание и одликување т.е Медал за Храброст или Херој на таа држава.Значи нема таква.Ако тоа не е херојски чин,тогаш ниедна држава не би го ни давала.Е сеа за тебе,познавајќи те од предходните дискусии.. за тебе ништо живо на светов нема смисла,па за ова да има,нели? Не знам што се замараш толку....

    Исус не ни дошол да го одбере полесниот пат.Он дошол со таа цел на земјата,да биде убиен.Треба да правиш разлика меѓу она за кое идеш негде,со некаков идеал и она кое спонтано се случува и твојата реакција е спонтана.Затоа не ти држи вода моабетот.
     
  16. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Ако смрта се смета одење при бога не гледам причина зошто самоубиството би било грев од религиска гледна точка. По таа некоја логика тој што ќе изврши самоубиство треба да има некое поексклузивно место од рајот, затоа што се отажал од сте овоземни задоволства и решил да замине при бога.
     
  17. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Логикава пишти колку е добра :D

    Бог не му го дава на човекот животот за он кога ќе стане свесен за него да се убие и да се врати кај него.Туку го дава со одредена мисија за исполнување.Само што 95% од целовкупното човештво ова го промашува па пратени за едно,они прават друго(во име на својата сопствена слобода и волја).
    Бог рекол ,,Ги знам моите планови за вас''.
     
  18. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Да не одиме далеку да тргнеме од себе, која е твојата мисија на земјава и дали тоа не е оправдување за некој твој хир што сакаш да го постигнеш па бараш оправдување во бога?
    Еве јас може да кажам дека мојоата мислија е да легнам со 100 мажи кој може да ми оспори дека не е така, нели тоа е само помегу мене и бога и никој нема право да се меша. Банализирам за да сите ми ја сфата поентата. Нели кога некој ќе почине велат отишол на некое поубаво место, зошто тогаш да чека болест за да отиде на тоа поубаво место?
     
    На ЈеленаЏиш му/ѝ се допаѓа ова.
  19. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Вака,јас не сум нити потпарол на Бог нити имам комуникација со Него за да знам за што сум дојден јас или било кој друг на земјата.Може само да кажувам од аспект на тоа што ме влече како професија(а тоа е приватно) и затоа неможам да кажам ,,да за ова сум јас овде''. :)
    E сеа она што јас може да го гарантирам и секој свештеник/теолог на светов што може тебе да ти го гарантира е дека ти сигурно не си пратена за да легнеш со 100 мажи.Не си затоа што тоа е блуд а за тој блуд,истиот Тој Бог рекол,еве види каква аналогија:

    1.”Или не знаете ли дека неправедниците нема да го наследат Божјето царство? Не измамувајте се! Ни блудниците, ни идолопоклониците, ни прељубниците, ни мекушците, ни изопачените мажи (содомци), ни крадците, ни лакомците, ни пијаниците, ни клеветниците, ни разбојниците, нема да го наследат Божјото царство.(1 Кор.6,9-11).
    2.Што значи,ти ако сакаш не со 100,туку со 2500 легни,нема тој Бог да те спречи.Она што не им иде во прилог на тие што сакаат грев е ,, "Што знаете вие за утрешниот ден? Од каде знаете дали утре ќе бидете живи? Вашиот живот е како утринската магла: ќе се појави за кратко и набргу исчезнува." (Јаков 4:14)
    3.А ова е следстведно на "Секој од нас ќе треба да се појави пред Христовиот суд, за да го прими она што го заслужил со своите добри или лоши постапки додека бил во овоземното тело." (2. Коринт 5:10)
    4.И на крај имаш(она што си го заслужил/а) ,,"Кога Синот Човечки ( т.е. Исус Христос) ќе дојде во Сиот Свој сјај, придружен од сите Свои ангели, ќе седне на Својот славен престол и ќе ги собере околу Себе сите народи. Тој ќе ги одвои во две групи - како што овчарот ги одлачува овците од козите. Овците ќе ги постави на Својата десна страна, а козите на левата. Тогаш Царот ќе им се обрати на оние од десната страна: 'Вие сте благословени од Мојот Татко; дојдете и примето го Царството што е приготвено за вас уште од создавањето на светот...

    Потоа Царот ќе им се обрати на оние од левата страна: 'Бегајте од Мене, вие клетници! Одете во вечниот оган, подготвен за Ѓаволот и за неговите ангели" (Матеј 25:31-34; 41)

    Ова важи за сите.Поентата ми е,никој не е пратен да биде блудник или самоубиец.Пратен е да биде нешто чесно,достоинствено и морално.Што значи,да те легнат 100 мажи не ти е мудра одлука ако видиш каков е редоследот на настаните што ги напишав во болдот.
     
    Последна измена: 23 април 2016
  20. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Колку што можам да забележам припадник си на протенстантската црква така?

    Друго, ако знаеш дека е грев идолопоклонството тогаш зошто имаш идоли од лугево на земјава, апропо нашшиот муабет од некни околу кризата.

    Тоа што ти си одредил да бидеш пример лекар, тоа е твоја мисија која ти си ја одредил и не хо мешај бога во тоа.

    Дали ти ветиваш во ова што го пишуваш?

    П.С Блудта ја има и во библијата Прва книга мојсеева во делот каде што јосив легнал со снаа му наводно мислел дека е блудница и не ја препознал оти и било покриено лицето.