1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самоубиство поради дечко

Дискусија во 'Канта' започната од Sad-Queen95, 17 август 2018.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Да излажеш некој дека си болна не е баш работа што би се простило лесно...Плус се немате видено во живо.Како што ни опиша дечкото бил океј,а ти си се шалела во тој момент,одкако се разочарал тој во тебе и сватил дека не сака да биде со личност што го лажи,се тргнал од тебе,поштено.Си има и девојка,која си ти да и пишуваш и да им расипуваш врска....Тебе ти треба искрено психијатар и тоа не е ништо срамно.
    А за самоубиство не коментирам,Бог ни дал живот,Бог ќе ни го зема.Другото останува на тебе и твојата потсвест.
     
    На DragonSlayer, Sad-Queen95, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  2. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    6.532
    Пол:
    Женски
    @Sad-Queen95 ќе си се самоубивала за дечко што го немаш ни видено? (facepalm) Многу детинесто размислуаш за девојка која има 23 години.
    Со овој цитат ти покажа дека во него гледаш само пропуштена шанса за да одиш во Италија, плус сега ти е криво што он има и друга.
    Остави го дечкото на раат си има он девојка, остави го нека биде среќен. Еден ден и ти ќе си ја најдеш компатибилен партнер.
     
    На Sad-Queen95, buba4e89, Cinderfakinrella и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.097
    Допаѓања:
    163.512
    Пол:
    Женски
    Не можеме со сигурност да знаеме за дечкото дали го идеализира или е навистина таков каков што ѝ се претставува, но во случајов од прочитаново гледаме дека токму девојкава не била искрена во таа виртуелна врска. Не е во ред сето тоа шалење и зафркавање, посебно не е мала работа лажењето за болест. Сепак, таа нејзина опсесија што трае веќе со години, апатијата и суицидалните мисли покажуваат дека има подлабок проблем зад ова со дечкото, така да воопшто не е место за „брутална искреност“ и укажување нешто со напад.
    @Sad-Queen95, треба да го заборавиш и да продолжиш со животот без комуникација со него, а за да се стабилизираш потребна ти е стручна помош - што побрзо да се обратиш на психолог/психијатар. Со среќа :)
     
    На KateKane, kikkki, Sad-Queen95 и 10 други им се допаѓа ова.
  4. *Bridget Jones*

    *Bridget Jones* Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Престанете да ја обвинувате
    Бара разбирање и совет не осудувања
    Queen95 Премногу си млада и целиот живот е пред тебе, и помисли само како би живееле твоите без тебе, сигурно си целиит свет за нив :)
    Што се однесува за дечкото, кога на некого некој му е битен мислам треба да се бори за тоа
    Има девојка Да, меѓутоа ако му пишеш нема да му ја расипеш врската, може повторно да станете пријатели, можеш полека да ја вратиш неговата доверба, понатаму зависи од него и тебе
    Сите ние сме направиле работи за кој не можеме да го вратиме времето назад, ама можеме да ги поправиме...
    Напред девојко :muscle: Пиши му
    во секој случај нема ништо да изгубиш ;)
    Пиши му! :makeup::devil::rofl::whew:
     
    На Sad-Queen95 и Martka им се допаѓа ова.
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.576
    Допаѓања:
    9.834
    Пол:
    Машки
    @Sad-Queen95 извини што ќе бидам директен, но злато ти мора да посетиш стручно лице (психолог, психијатар). Луѓе се разведуваат, па не помислуваат на самоубиство, а ти сакаш да се самоубиеш за некој вируелен интернет дечко што ни во живо не си го запознала. Знам дека не мора телесен контакт да имаш со некој за да се развијат емоции, но емоциите што ти ги чувствуваш во толку засилена форма, се штетни по твојата психа и здравје (како што и самата опишуваш на почеток на темава). Немој да одолговлекуваш, уште во понеделник оди кај твојата матична и нека ти даде упат за психијатар. Не мораш на матичната да и објаснуваш многу што како зошто, едноставно кажи дека ти треба советување со психијатар. Ќе видиш дека потоа ќе ти биде многу подобро и ќе се вратиш овде да ни се пофалиш за тоа :)
     
    На kikkki, Sad-Queen95, mariz и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.434
    Пол:
    Женски
    Драга @Sad-Queen95,

    Ги прочитав сите претходни коментари и сите ти го спомнуваат истото: посета на психолог, психијатар итн. И потполно ги поддржувам, искрено мислам дека имаш развиено опсесија со него. Ти секогаш си играла ку*ташак со него. Сиве овие 7 години, 7 години!! (И уште играш штом мислиш да му пишуваш после 2 години на некој што само виртуелно сте си го правеле филмот)... Да сакал да те види, ќе дошол да те види... А, и од кај знаеш дека барал доктори низ Италија?

    Јас сум само искрена и реална, немој да се лутиш... Но, ова го кажувам со намера да те освестам дека ти до толку не знаеш што се дешавало сиве овие години, што не знаеш ни точно како да ми дадеш одговор на овие прашања...

    Ти го користиш типот како бегство од реалноста, можно е ова да ти една од тие фази кои ти се повторуваат на неколку години. Чинам рече дека си го избришала, па пак си го нашла, па си го заебавала, па на крај раскрстил со тебе, па сега ти го бараш...

    Зарем нема поубав начин да се искористи живтотот? Мислам дека идејата за Италија ти е наметната од тоа што некогаш татко ти работел таму, па као еве јас ќе се спаџнам со еден Италијанец. Аман, не сум до толку неуспешна...

    Немој! Ти си сигурно убава и млада, со големи соништа и планови за иднината. Немој да си го правиш ова на себе, а и на него. Затоа што не знаеш колку е болно некој да ти се меша во врската... И не секој знае како да се справи со таквите проблемџии. Тој си ја нашол среќата на својот живот, можеби... Затоа остави го, утре ќе се смееш на овие денови... Но, што ако му расипеш среќата? Тоа уште потешко ќе си го прифатиш, верувај... Цел живот би се сеќавала на тоа и би се обвинувала...

    Направи пауза од машки, живеј си го животот. Искачања, шопнизи, одморчиња, лејдис најтс, факс... Живтотот е премногу краток за да го поминуваш во солзи. Ќе ти раскажам една случка со моја братучетка. Се спанџа со еден од Париз, отиде таму. Тој ја запроси, а таа го одбила со зборовите: Немој да ме зезаш. Се врати и го манијачеше по социјалните мрежи. Тој набрзо после тоа се ожени со една Турчинка.

    Него му било ваљда да се скраси, а нејзе ја уплашило избрзаноста. Манијачењето ваљда било обвинувањето зошто ја испуштила таа прилика. Но ако навистина сакала да ја зграпчи, немало да го одбие, нели??

    Извини за долгиот пост. Размисли убаво од каде оваа потреба за бегање од реалноста. Животот е убав. А, среќата? Среќата доаѓа кога најмалку очекуваш :)
     
    На kikkki, calliope, Sad-Queen95 и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Го читам постов, малку е неконсистентен и бетер од tcpdump лог во командна линија...

    Нејсет...
    Тема со ваков наслов заслужува сериозен одговор.

    Не вреди да се убиеш за некого/некоја, безразлика на околностите, па дури и твоја да е вината за раскинувањето.
    Кога формираш врска, постапувај искрено пред себе и пред партнерот/партнерката.
    Емоциите искажувај ги јасно, отворено и едноставно - онакви какви што ги чувствуваш, без иронии, сарказми, цинизми, читање меѓу редови, маски, лицемерија, тајни сигнали и не знам што.
    На пример:
    Те сакам значи те сакам.
    Те неќам значи те неќам.
    Да значи да.
    Не значи не.
    Формирај значајни врски.
    Значи не на рекла казала емесен/скајп/вибер италија пичке си материне, туку со вистински луѓе со кои што може да се гледаш во живо.
    Доколку не бива - не бива, има други луѓе во светот.
    Разбери дека со луѓе се бидува, а и ти си човек - едноставно биди побогата за искуството и продолжи понатаму по патот.
     
    На kikkki, Sad-Queen95 и Joi им се допаѓа ова.
  8. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.355
    Допаѓања:
    119.660
    Пол:
    Женски
    Си помислила на самоубиство...... :|
    За кого,ма ? :^)
    :!: Ова твоево не е заљубеност,туку опсесија.
    Си го лажела.Можеби и тој тебе те лажел.Не си запознала во живо,па затоа не можеш да знаеш каков е во реалниот свет.Тој си нашол девојка.
    Ти мора да го заборавиш.Нема да ти биде лесно,но потруди се.
    Излегувај со друштво.Излегувај сама.
    Шопингот е најдобра терапија за секоја девојка. :lol:
    Оди купи си чоколадо или некои солени грицки,или ако можеш да си дозволиш оди купи си маици или фустан.Ако имаш милениче,земи играј го и шетај го.
    Гледај акциони и комични филмови и серии.
    Учи !
    Како што веќе ти спомнаа,оди на терапија кај некој психолог/психијатар.
    Најважно е него да го избришеш од мислите и да си продолжиш со животот !
     
    На Sad-Queen95, Cinderfakinrella и buba4e89 им се допаѓа ова.
  9. Carissa

    Carissa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2017
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    613
    Пол:
    Женски
    Bez navreda, dokolku jas sum vo situacija kade licnosta so koja komuniciram (bez ogled dali sme se zapoznale nadvor od socijalni mrezi ili ne) me izlaze za bolest, kako sto kazuvas deka si napravila, ke prekinam sekakva komunikacija vo istiot moment, zosto toa e dovolen pokazatel za "stabilnosta" na taa licnost. Da ne zboram za ostanatite raboti koi isto taka bile lagi, niskite potezi so lazni profili i sto uste ne.
    Godinite ne se nikakov izgovor vo slucajov, tuku tvojot karakter. Razbiram deka na nekoi lugje im e potesko da se spravat so situacii koi ne zavrsile kako sto sakaat, no stepenot do koj odis vo ovaa situacija e daleku od normalen. Kako sto ne e normalno da se privrzes tolku za nekoj sto voopsto ne si go zapoznala.
    Film i shopping ne se resenie, posebno ne so tvojot naslov na temata. Ubavo te posovetuvaa vo nekoi od prethodnite odgovori, kako znaes i umees da razgovaras so strucno lice, dokolku sakas da se izgradis kako stabilna licnost za nekoja idna vrska.
     
    На kikkki, Sad-Queen95 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  10. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.123
    Допаѓања:
    168.407
    Пол:
    Женски
    Паметам во средно, класната свика родителски состанок, оти многу често сме ја користеле фразата “лелееее, ќе се убијам/самоубијам”. И навистина, за се нешто така велевме. Еве, после 11-12 год. од тогаш никој се нема убиено од класот, фала Боже.

    Тетка на најдобра другарка се самоуби, (се обеси). Никому не кажа дека планира. Другар се самоуби. Се упука со пиштол во уста. Никому не кажа. Мал милион други знам што си одзедоа живот низ годиниве, никој никогаш не кажал на некој што планира.

    Депресијата е сериозна работа која многу ја сфаќаат здраво за готово.
    Можеби си има девојчето свои “депресивни епизоди” сите ние ги имаме, престанете да и препишувате дијагнози.
    Си доби совет дека е најдобро да си посети стручно лице, и ако е паметна ќе послуша.

    И затоа сите оладете и престанете да давате дијагнози “од око” оти прво, основно и најбитно, не сте стручни на таа материја (освен ако некој навистина е), и престанете со убедување на другите во вашите претпоставки. Наместо тоа, дадете конкретен совет како да си поработи на сопствениот живот.

    @Sad-Queen95 не го сакаш и не те сака. Помири се со тоа. Не е тоа никаква трагедија, и дај боже никогаш да не почувствуваш како вистинска животна трагедија изгледа. Ќе дојде друг што ќе ти покаже што значи да сакаш и да си сакан, па многу ќе се смееш еден ден на овој пост и многу ќе ти биде криво на што си ги потрошила годините.
    Во меѓувреме, посети стручно лице, почни да вежбаш, оди во теретана, трчај по кеј, слушај гласно музика и пеј додека те држи глас. Седни во омилениот ресторан, нарачај нешто што одамна не си јадела, или нешто што ќе ти разбуди спомени од детството и уживај во истото, или затвори се во кујна и зготви го сама. Уживај во аромите. Излагај, журкај се и дружи се.
    И никогаш повеќе немој никого да лажеш за такви работи.
     
    На tincemajmunce, calliope, Sad-Queen95 и 9 други им се допаѓа ова.
  11. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    3.567
    Пол:
    Женски
    Женски кои сте во депресија, ве молам не очајувајте. Не се одлучувајте на ваков чекор - самоубиство. Бидете свесни дека секогаш постои некој во вашиот живот кој многу ве сака. Само да го гушнете родителот или другарка или било кој кој го чувствувате близок ќе направи де се чувствуате подобро. Немојте да се плашите направете го тоа. Не се повлекувајте само во вашата соба. Прегрнувајте се почесто. Доколку не сте спремни да кажете некому што ви се случува ако ве прашаат : Што ти е? - само кажете дека не сте сеуште спремни да разговарате или само кажете дека не се чувствувате добро. Но никогаш не заборавајте дека некој ве сака и би дал се за да ви биде добро. А поради дечко никако не се одлучувајте на ваков чекор, сакајте се себеси и не дозволувајте некој да ве гази. Ако не ве сака тој , сигурно постои некој друг кој би ве задржал и би ве направил среќни и исполнети. :l:
     
    На kikkki, Sad-Queen95, H.VAGA и 3 други им се допаѓа ова.
  12. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.696
    Пол:
    Женски
    Само едно ќе кажам.. не вреди да се самоубиваш за ништо на светов а најмалку не вреди поради дечко.. Така да глава горе насмевка и уживај во животот пошто еден е ако не уживаш сега кога? Заборави го престани да мислиш на него исто како што тој те заборавил тебе.. знам не е така лесно да го заборавиш но читај книги гледај серии, исчисти ја цела куќа ако треба само за да се измориш и да не мислиш на него .. Среќно..! :l::hug::hug::l::):*:*:*:*
     
    На Sad-Queen95 и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  13. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    6.056
    Допаѓања:
    50.239
    Пол:
    Женски
    Девојче живеј си го животот не вреди заради дечко или за било што да си го одземеш животот. Ако не те сака големо чудо малку ли други има, ако не бидува тој друг, трет ќе си ја најдеш среќата.
    Еве како што пиша членката погоре читај книга, гледај некој филм, серија вниманието да ти избега од него и ќе видеш полека со тек на време ќе го заборавиш.
    И немој со тие работи самоубивање ради дечко или не знам што.
     
    На Sad-Queen95 и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  14. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.998
    Aj sedni si ko prvo sama so sebe i razmisli si so ustvari ti u zivotot sakas? I kolku e realno toa stp go sakas? Ne deluzii od tipot da bidam milijarder, tuku realni ocekuvanja vo tvoite granici.
     
    На Joi, buba4e89, Sad-Queen95 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Вака сега, стручни анализи оставете на стручни лица, вас ништо не ви докажува минатото на девојчето ни односите со машкиот дел од поблиската фамилија, тоа филмовите и сериите ви го наполнале мозокот дека секој може да изиграва психолог, значи врска нема минатото и се тоа што прочитав погоре може на лабилен човек да му ја заебе психата, многу психологии и навлегувања не се потребни, проблемот лежи во една проста работа, проблемот е во тоа што си женааа... Разгалена жена ко мене, ко 80 посто тука. А што докажува дека проблемот е во тоа? Тоа што кога дечково ти обрнал внимание си играла курташак со него, заебанции без осет, не си ни помислила да му возвратиш нешто ни па си имала обзир спрема неговите чувства се додека не си го изгубила и не си видела друга до него. Тоа не е љубов, не е таа вистинската, не е нешто што нема пак да доживееш, тоа се дешава затоа што си жена и ние жените сме такви, кога не сакаат мајтап играме кога не не сакаат и ќе не баталат и ќе најдат друга тогаш кукаме дека сме го промашиле оној вистинскиот, најдобар бил, најубав бил, принцот на бел коњ..Ама.... Ама, се тоа е само во твојата глава, тој и да ти се врати и пак да биде како некогаш, тебе пак ќе ти се здосади и ќе играш пак мајтап и ќе заборавиш на се ова и пак ќе бараш друг. А депресијата сигурно е од многу слободно време, викаш и апчиња користиш, може да се тоа и нус појави а сепак ќе ти речам се тоа е од тоа што го кажав погоре. Нормална си немај гајле, сите сме такви, само некои сме помалце драматични вака во изнесување на проблемот, иначе исто се осеќаме потполно, ете мистерија сме, енигма, колку сакаш биди интелект ова ќе се дешава и тоа е тоа.....
    Ќе си најдеш друг, ако е добар со тебе ќе играш мајтап ќе бараш други, ако е лош ќе го сакаш, тој што прв ќе те шутне и ќе го видиш со друга наеднаш ќе ти изгледа како да ти е вистинската љубов и се така додека еден ден не најдеш некој со кој ќе си речеш ок доста е време ми е фамилија да си створам и малце ќе ги забаталиш овие глупости и ќе си тече животот....
     
    На KeBideLi и Sad-Queen95 им се допаѓа ова.
  16. xxneska

    xxneska Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    @Sad-Queen95 Си створила некоја слика за некој дечко и ти не си заљубена во него, туку во сликата за него. Тој е добар, мил, грижлив, бла бла, но се е тоа виртуелно. Што ако утре го запознаеш и сфатиш дека тој е никој и ништо? Дека не е толку мил и фин? Пак би размислувала за самоубиство? Бавно го упропастуваш животот за некој што не знаеш ли дали вреди. Смртта е лесна, самоубиството е кукавичлук, животот е тежок. Среди се и почни да живееш бидејќи животот е пред тебе. Се најдобро.
     
    На Joi и Sad-Queen95 им се допаѓа ова.
  17. Poyraz Karayel

    Poyraz Karayel Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2018
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    901
    Пол:
    Машки
    Вие овде делите совети, а девојчето го нема нешто...:worried:
     
    На Sad-Queen95 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sad-Queen95

    Sad-Queen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Можеби сте во право дека имам створено слика за него и дека се ова се лага, но сум поминала се и свашта преку интернет, верувајте дека не е како сите, не знам која членка спомна дали е воопшто вистина дека барал лекари по Италија, ама е, баш на другарка и прати screenshot како на фб му излегла страна со доктор кој лечел од епилепсија, дури прати и дека зборел со него 10мин, се распрашувал, но не се посомнева бидејќи истиот тој доктор му рекол дека пред два дена се јавиле од Скопје...ние и кога му признавме дека се шалиме тој рече мило ми е што не си болна вистински и што не било вистина тоа, тој и после тоа продолжи да зборува со мене, никогаш не бил со мене некој толку фин, искрено не ми е криво така што се шалевме, можеби е чудно, но тој и после сите лаги сакаше пак да се запознаеме, дури и на мајка му кажал за мене, не зборувавме некој период тој ме бараше, ми ѕвонеше, признавам дека претеравме со другаркава, јас направив профил со негови слики , и и пишав на таа со која почнал наводно да се гледа, дека не сака ништо со неа, ја навредував, и оваа поверува дека навистина тој и ги пишувал пораките, и му раскинала, го искинала ланчето што тој и го дал, цвеќето го фрлила во канта(прати слики), го блокирала од фб јас што го направив и од другиот, тој ми раскажуваше но не дозна дека јас го направив тоа, да имам повторно шанса за се од почеток не би дошла до овие граници, сега и да му пишам и да му се јавам мислам дека никогаш повеќе не би поверувал дека знам да бидам мн фина , тоа ме мачи што сигирно не би сакал да ме прифати дури ни како другарка, бидејќи он кога ми рече да останеме другари, јас му реков дека неможам да бидам другарка со некој кој го сакам...ми е страф да му пишам да не ми направи нешто со сликите, но штом до сега не го заборавив мислам дека нема ни понатака...
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.188
    Пол:
    Женски
    Пиши му.
     
    На *Bridget Jones* и Sad-Queen95 им се допаѓа ова.
  20. Kacikakacika

    Kacikakacika Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    А какви се тие слики? Во граница на нормала или голи? Ако се нормални не гледам како би ги злоупотребил. Но, мислам дека тој можеби те нема заборавено, но, се има откажано. И тоа е веќе јасно и сама кажа дека си блокирана...значи успеал некако да продолжи. Зошто не продолжиш и ти? Зошто не земиш пример од него?
     
    На Sad-Queen95 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.