1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самохрана мајка со девет деца и без денар за егзистенција.

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од VDT2906, 15 јуни 2018.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  4.252
  Допаѓања:
  19.267
  Пол:
  Женски
 2. Meckicja

  Meckicja Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  6.664
  Допаѓања:
  8.198
  Пол:
  Женски
  Na ovie im bilo ponudeno da rabotat ne sakale da rabotat birale rabota
   
  На SummerGirl и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 3. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  19.429
  Пол:
  Женски
  Прво и основно на овие од Припор им било понудено работа , не се појавиле на работното место. По втор пат им нашле работа и вториот пат одбиле.
  Им било однесено помош се од белата техника и храната продале, за по некое време повторно да бараат помош.
  Ги праќа децана да питачат , да просат по жешконо и по минус температури зошто ја мрзи да го мрдне г'зон дебел и да работи!
  Ќе речете греота за децата, да точно е, но било каква помош таа нема да ја искористи за нив, туку за себе!
  Освен тоа мештаните таму кажуваат уште погрозни работи за нив, што не би сакала нити да зборувам за тоа, камоли човечко суштество да посегне кон такво нешто.
   
  На SummerGirl, dunika, Rebecca_R и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.225
  Допаѓања:
  31.072
  Пол:
  Женски
  Скоро секој човек кој е во стабилна финансиска состојба со десет деца би пропаднал. Не се децата виновни, нив треба да ги згрижат социјалните служби, виновни се тие што се котат како глувци и ги изложуваат децата на мизерија! Кој ѓавол ја тераше имајќи дваесет и кусур годишни деца таа да ги раѓа дополнително маливе за да ги малтретира само.
   
  На Bubencence, Rose96, SummerGirl и 16 други им се допаѓа ова.
 5. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  19.429
  Пол:
  Женски
  За да има кој да и проси.
   
  На SummerGirl, dunika, Rebecca_R и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  4.252
  Допаѓања:
  19.267
  Пол:
  Женски
  Не знаев дека таква е работата цццц секаков народ има. И кај мене кај што живеам има една со 9 деца внуци има и мало бебе и тие исто немаат ништо, ама бар поголемите деца работат се трудат. Не е работава изроди ги и после кукај како нема, неможам да разберам зошто ако не си доволно финансиски стабилен раѓаш толку деца, овие буквално ја сфатиле поговорката " Децата се богаство". Тие се богаство ама и треба да имаш со што да ги чуваш од љубов нема да ги раниш.
   
  На Bubencence, Victorian, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.363
  Допаѓања:
  77.723
  Пол:
  Женски
  Иронија е да се жалиш и бараш помош а кога ќе ти се понуди, да не ја прифатиш. На некои луѓе не може да им се помогне затоа што самите на себе не сакаат да си помогнат. :x Тоа е она што велат дека човекот самиот на себе е најголем непријател. Тука друг не може да помогне.
   
  На Victorian, SummerGirl, dunika и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  Дали е некој свесен колку месечни примања треба да имаш за да издржуваш семејство од 12 души? Уште па и помош да одбиваат и работа да бираат.. Не се децата виновни воопшто, треба да и се одземат веднаш само што нема кој да го направи тоа, и ако и се одземат ќе живеат уште победно.. Како што видов има и постари деца, може да работат. Работа има на секој што му се работи. Пабло Ескобар да си во ваков случај па ќе банкротираш.
   
  Последна измена: 16 јуни 2018
  На SummerGirl и VDT2906 им се допаѓа ова.
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Какви 'погрозни работи'?
   
  На dunika му/ѝ се допаѓа ова.
 10. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  4.252
  Допаѓања:
  19.267
  Пол:
  Женски
  Да си ја работеа социјалните служби работата до сега бар помалите деца ќе ги згрижена некаде.
   
  На cresa-jagoda, dayla и Vitaly им се допаѓа ова.
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Теоретски. Практично ќе беа во некој дом кај што ќе бидат злоставувани.
   
  Последна измена: 16 јуни 2018
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  4.252
  Допаѓања:
  19.267
  Пол:
  Женски
  Може и немора да значи, членка погоре пишала како мајката ги тера да просат. Може ќе беа во хранителски семејства или има Сос детско село. Како и да е децата најмалку се виновни и не треба ниедно дете да живее ваков живот. Треба ваквите жени да се едуцираат за заштита или да им се понуди бесплатна контрацепција.
   
  На SummerGirl, Thallia и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Се согласувам со тебе. Но реалноста на терен е многу грда. Ни со нејзе чини да се, ни под заштита на државата. Тешко на тие деца.
   
  На SummerGirl и VDT2906 им се допаѓа ова.
 14. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  Што сакаш понуди, залудно е. Иста песна и со 99% од ромите. Немојте да мислите дека само во Македонија ромите се такви, низ цела Европа имам видено роми и тие се такви. Таа понудена помош одбивала како што кажаа а не па контрацепција да и понудиш.. Ако таа не е свесна да се сети на контрацепција покрај толку деца џабе е што ние ќе и нудиме.. Тешко на овие деца.
   
  На SummerGirl и VDT2906 им се допаѓа ова.
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Нека и' ги подврзат јајцеводите и ај со здравје. :)
   
  На SummerGirl, Offspring и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  19.429
  Пол:
  Женски
  Не би сакала јавно за толку експлицитни теми, но навистина се грозни нешта, фала богу не сум видела лично, но некои мештаните тврдат дека виделе.
  Да ти понудат да работиш, исто и на некое од децата му понудиле, ама сакаат од милостина да живат.
  Ја испродале цела помош за да купи скап телефон, WTF, има ли мозок? Греота за малите дечиња, но таа жена ако се понаша како животно, заслужува да живее животински!
  Едит: Прво треба да работат мозоците на родителите, за да не чекаме да проработат социјалните служби!
   
  На SummerGirl и Offspring им се допаѓа ова.
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Во прашање е измама ова. Може и да одговара законски.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  19.429
  Пол:
  Женски
  Била соодветно предупредена и известени се невладините организации кои се залагале за нив. Кажано е дека повеќе нема да мрднат со прст за нив, а конкретно дали се превземени законски мерки не знам и не верувам.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Требало да ја пријават во полиција.
   
  На ilyan му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Машки
  А што вака да се мачат децата подобро да не е?
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.