1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Само другар или повеќе од тоа...?

Дискусија во 'Сингл' започната од adorija, 25 декември 2009.

 1. adorija

  adorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  14
  Не знам дали сте имале ситуација кога некој тотално ве збунува со однесувањето, дали те гледа само како другарка или е заљубен во тебе?
  Мене ми се случува токму тоа и целата сум :?: Како да бидам сигурна? Ми глуми другар, цело време наоѓа нешто за да биде во близина...дури и смешни оправдувања, настојувања, ама никогаш не направил конкретен чекор. Енергијата не може да се сокрие, тоа се чувствува....а тука ја има...итоа како :lol:
   
  На Koalica, feminium, machenceTTTo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Monaaaa

  Monaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  8
  lelee... :worried: i jas sum vo totalno ista situacija.. ama bas kako jas da sum go pisuavala ova... haha :) ne ni e bas lesno nas :D luge stvarno kazuvajte mislenja... zasto taka se odnesuva i postojano bara nekoj izgovoj za da mi se priglizi ili da me gusne ( demek slucajno)...
   
 3. saraflower

  saraflower Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  И мене ми се случува нешто слично на ова. Ние се дружиме ево 7, 8 години но во последниве 3 години тој е постојано со мене, заедно излегуваме секогаш, што и да побарам тој би направил се за мене, другите мислат дека сме во врска и тоа стварно ме нервира, а и тој ме нервират, затоа што на некој начин им дава до знаење дека јас и тој сме заедно и сите
  мислат така. Јас немам никакви чувства кон него освен другарски и му го имам до знаење ставено тоа дека јас и тој не
  можеме да сме заедно( на индиректен начин). Сега ќе сме заедно за нова година со друштво и сите ќе мислат дека ќе
  одиме како парови и се мислам дали да одам.

  п.с тој никогаш не ми кажал што чувствува за мене но јас сум сигурно дека ме сака а други ми викаа така, ни јас немам дечко ни тој девојка и понекогаш мислам дека причината е поради него затоа што сум сама.
  pls help
  НЕРВОЗНА!! :?
   
 4. blablabla

  blablabla Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  videte vaka...drugarstvo pomegu masko i zensko(najdobro drugarstvo) ne postoi toa ili prerasnuva vo vrska ili vo razdelba...taka da odlucete se vie...ili oddalecete se od "drugarot" ili prifatete ja negovata ljubov dokolku mozete da bidete vo vrska so nego...i jas imav "najdobar" drugar sto mi stana decko a sega sme samo na zdravo...toa e moj sovet pa sega izborot e vas...bi sakala da pomognam :)
   
 5. Janalicious

  Janalicious Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  14
  хехехе, многу познато, ова ми се случуваше пред месец дена, сфатив дека типот очигледно ќе остане само на пуштање сигнали, т.е. флерт, и решив јас да направам нешто повеќе од флерт, првин му праќав стихови од песни, ко у стил : Зар је то се што имам ја од тебе, Пробај да ме гледаш ко што јас те гледам тебе, Твоја лепота мене опија..незнам што,
  и нареден пат кога го видов го залапав :)
  и сега сме среќни и двајцата :)
  можеби не приоѓал, од страф дека ќе биде одбиен ;)
   
 6. Tammie

  Tammie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  4
  Mи треба ваша помош!!!

  Имам другар и има 18 години..можам да кажам дека ми е најдобар..!
  Значи нонстоп е тука со мене се!Ме има на ник на МСН дури ...<3Tammie и ја него Tammie<3...ама сето тоа е другарски значи..
  е сеа пред некое време од ми призна дека би ми понудил да се муваме али да би била поголема само за 1-3 години(иам 14 јас)..после 2-3 дена пак ми го кажа истото..дека сака да му бидам повеќе од другарка ама ако бев пголема, во меѓу време и мене ми се јавуваат некои чувстав кон него..прво го сакав после станавме другари и го сакав само како другар ама еве сеа пак..Помогнете ми што да праам..да му кажам??
  :?
  Фала однапред :)
   
 7. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  Штом тој сам иницира разговор за тоа, значи навистина сака да има нешто повеќе со тебе. Но, биди внимателна колку можеш да му веруваш, затоа што сигурно тој е поискусен од тебе.

  Ако имаш чувства кон него, излезете еднаш заедно и види како ќе оди, можеби нема да ти биде толку интересен. :) Но, ако повеќе ти се допаѓа другарството со него подобро е да не правиш ништо, оти штом еднаш тргнеш кон излегување со него тешко може потоа да се вратите на тоа „само другари“.
   
 8. barbiegirl

  barbiegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  49
  Јас најчесто сум со машко друштво (ненамерно :) ) и имам доста вакви НЕЗГОДНИ ситуации. Само еднаш ми се има случено да со другарот имаме исти чувства (завршивме заедно) а сите други повеќе не ни ги гледам.
  Ако вие сте сигурни дека чувствувате нешто кон другарот нема зошто да не пуштите некој сигнал, можеби тоа е она што тој го чека?! А ако пак вие сте целосно рамнодушни кон него подобро е веднаш да дадете јасен знак за тоа. Колку подобро ја играте играта на неизвесност толку во позаплетката ситуација ќе се најдете. Секако не би сакале на крајот вие да испаднете "лудата" што воопшто помислила дека тој нешто чувствува затоа ви препорачувам да не одите веднаш на главното дело тука на сигнали! Од каде да знаете можеби некаде помеѓу вас постои вистинска љубов!!! :D
   
 9. Tammie

  Tammie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  4
  Излеговме..ии после некое време престанавме да збориме нешо се скарафме ии сеа полека но сигурно го губам другаството со него!!!! ;( ;( :(
   
 10. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  drugarstvo ili nesto poveke ?

  vo drustvoto sme 3 zenski i 7 maski .drugarstvoto zapocna koga jas bendisvav eden od drugarite no posle toj zamina stranstvo i nie drugite ostanavme da se druzime .mozam da kazam deka kako kapki na dlanka ne drzat site neli zenski sme :D i drugaruvanje bez nikakvi obidi za nesto poveke .koga se vrati toj od stranstvo bev so nego nekolku meseci i posle svativme deka ne ko so treba i ostanavme drugari den denes sme si istoto drustvo.no posledno vreme jas nemozam da si zamislam a da ne izlezam so drugiot drugar (ne so toj so bev tuku drugarmu) da ne si pisime na msn i mn pati go sonvam :worried:
  posleno vreme sme i mn prijatelki poblisku mu pomagam za nesto ako mu treba i toj mene isto taka i posledniot pat t.e vecerva ko bevme izlezeni koga me gusna pocusvuvav nesto kako da mi zatreperi vo stomakot
  dali toa se znaci deka jas pocnuvam da go zasakvam poveke od drugar? (mozi malce e izmesano zs nekam da upotrebuvam iminja no se nadevam deka ke svatite) :roll:
   
 11. Angy990

  Angy990 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Ocigledno deka toa ti se desava...sosema normalno...dolgo vreme go poznavas,ubavo se cuvstvuvas vo negovo drustvo(neli ;) )
  duri i kako sto vikas go sonuvas :D
  Samo gledaj sto pobrzo toa da mu go dades do znaenje...da si znae....mozebi i toj isto se cuvstvuva ;)
   
 12. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  nenzam kako?
  a i strav mi e so mislenje ke imaat posle drugite da ne si mislat lele ovaa saka i nego da ima ili neso slicno :?:
   
 13. Angy990

  Angy990 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Ti ednostavno svati deka deckovo so zaminal nikad i ne ti se svigal...fakricki tebe drugarov sekad u srce ti bil....go znaess kade kade poveke...stalno se druzis so nego neli...
  A kako da mu kazes...nemora direktno....pokazi mu...devojka si...flertuvaj...guskaj go...sigurno i toj prekrasno ke se cuvtvuva...nekogas i nie devojkite si imame nacini na zaveduvanje ;) vikaj go pocesto...onaka za do vamu do tamu sami da idete
   
 14. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  ke soberam hrabrost i ke pocnam da flertuvam malce poveke :)))
   
 15. Dolores93

  Dolores93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  7
  Помош ве молаам .. другари илии? :/

  Овакаа .. долга е мојата приказна па затоа ќе ви раскажам на кратко бидејќи стварно ми треба некое друго мислење ... :( Се запознав со едно дете, година поголем од мене преку мсн.. Имаме заедничка другарка и така почна се .. Се запознавме летоска .. но се зближивме премногу! Бидејќи сме и двајцата исти некакоо .. почнавме поракии, јавувања, секој ден на мсн ... И ми се засвиѓа некако зашто не беше ко другите све да ми е подмачкано .. имаше и караниции, не знаеш што ќе се случи дали ќе ти пишее ... Јас никоаш не му пишував прва да напоменам! :) И бевме на кафе .. најубаво поминавме! после веднаш ми пишаа ии пак продолживме со пораки, јавувања, мсн ... Ми кажа и дека само на мене можел да ми каже све, као само за мене почнал да се замара ... вртевеме муабети секоаш за мувања и такви ствари :( само не директно! Зашо ни јас ни он неаме сакано .. сме навикнати да трчаат по нас ии :( и после бевме на кафе само јас и он .. и значи беше преубаво! со него се чуствувам баш онака комфорно ии иам некое чувство дека можам се да му кажам! и све беше убаво ама коа почнавме да збориме за дали имам дечко такви стварии .. дојдоа моите другарки да идеме у дискотека иии нишо ... Истата вечер веднаш ми пишаа .. и нон стоп ме прашуваше кој свиѓам и дека јас му се свиѓам и све ... Ама да бидам искрена не го мислев постојано! Онака кога си пишувавме кога се слушавме ми беше во мисли.. но сепак едвај чекав да ми пишее ии све .. не ми требаше мување доволен ми беше фактот шо сум со него преку мобилен мсснн .. една вечер ми кажа дека со тие што ги свиѓал идел пополека некако .. не брзал .. све некако зборувавме еден за друг дека се свиѓаме ама не директно! ... Но почнавме почесто да се караме .. и тоа за глупости! Сега веќе не сме истите ние .. не знам зашо ... му пишав еднаш почнавме пак со муабети ама после наредниот ден не ми пиша ... ии така е веќе месец дена .. неаме контакт никаков :( а мене ми фали .. почнувајќи од нашите дооолги разговори, до пораките до све ... Некои другарки ми велат Доли што ти е бе преку мсн сте само и види како се замараш од кога ти овака? Ајде батали го да сакал нешо да праи ќе праевте до сега .. И тоа ќе ме освести зашо стварно да ме свиѓал или нешо до сеа ќе бевме заедно .. Може ме гледал како најдобра другарка! :( ама тогаш па други другарки ќе ми кажат како може да не му значиш нишо а да се замара да се смирите, да ти пишува .. сево ова време да се умара со тебе .. И тогаш пак сум полна со надеж дека стварно нешо сум му значела .. Не знам стварно не знам што да правам .. Ве молам кажете ми ваше мислење .. Зашо да го заборавам се обидов .. и имаше период коа не го ни мислев ама тогаш ќе пуштат некоја песна или некој ќе го спомне ии веднаш размислувам за него ... :( :( :( :
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  е вака сеа. Незнам дали разбрав убаво, ако грешам корегирај ме. Тој ти признал дека му се свиѓаш. Ама ти нему не. И како што викаш никогаш не му пишуваш прва на мсн. Па можда се обесхрабрил човекот. Премногу е кичесто да очекуваш само тој да се ангажира ако сакал да направите нешто. Типов ти дал до знаење дека му се свиѓаш. Направи го тоа и ти.
   
 17. Dolores93

  Dolores93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  7
  да да ми кажа дека ме свиѓа ... знам тоа ми викаат сите ама види .. јас му пишав пред некој ден прва ... и онака беше ладен ама сепак зборевме ко порано .. и после не ми пиша цела недела веќе :( пак да му пишам ќе биде премн не мислиш? :( :(
   
 18. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  па баш и не мислам. не е фер да очекуваш од него само тој прв да пишува ;)
   
 19. Dolores93

  Dolores93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  7
  да ама .. од коа јас му пишав последен пат он ми нема пишаноо .. ќе биде пренападно може ќе каже шо умара оваа .. ее ова секоаш ми се дешава .. секоаш коа сакав да му пишам ќе речам не бе не му пишувам ќе рече шо умара оваа .. ааах :( и уу кој стил да му пишам? :worried:
   
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Зошто би помислил дека го замараш?
  Тој кога ти пишувал стално прв, тоа те замараше тебе?
  Идеја за да почнеш муабет...види шо има на топик напишано, па почни нешто во врска со тоа. ;)
  Гоу девојко ;)