1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Само другар или повеќе од тоа...?

Дискусија во 'Сингл' започната од adorija, 25 декември 2009.

  1. ValeryD

    ValeryD Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Имам многу другари... Иако сакам со нив да останам во добри односи ја кикснувам и може да се деси да ми биде повеќе и од другар.. :D :D :lol:
     
  2. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Ми се има случено, бевме другари (на фб) кога тој еден ден ми призна нешто друго, всушност се има случувано повеќепати, ме праша за врска, но кога јас одбив ни се растури пријателството... ;( Жал ми е, ми беше прекрасен другар... Но, што е, овде е |(
     
  3. debela123

    debela123 Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    па најверојатно да :( иначе да имаш право ке си почекам уште малце хахах :* :*
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sunrise17

    sunrise17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2011
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    17
    ќе играме на се или ништо
     
  5. tsmsbt

    tsmsbt Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Машко-женско пријателство

    девојки имамм пријател веке 1 година бескреинато се дружиме искачаме зезаме,шалиме ама во последно време тоа како да поминува во љубов..ми смета кога излагам со други машки,ми смета кога излага со други девојки многу често се караме за тоа и имаме недоразбирања.Неможам да сватам дали и он чуствува нешто кон мене ? ми велеше дека ме сака како сестра ама сега... во главно почна да љубомори ,исто и јас кога сум одалечена од него се чуствувам тажно осамено. На телефон предн екое време ми кажа те сакам,но потоа сврте на шала, ве лолам за помош што да правам , а да не го изгубам како другар? нејкам да го изгубам ,а незнам несум сигурна дали чуствува нешто кон мене.
     
  6. UltrasGirlMKD

    UltrasGirlMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    28
    Да би била на твое место,прво јас би ги отворила прва моите карти т.е. моите чувства кон него :$ Ако чувствува и тој нешто кон мене,тогаш ке прерасне во врска,а ако нема тогаш остануваме бфф и нема зошто да го изгубам...Но штом љубомори сигурно чувствува нешто кон тебе :wasntme:
     
  7. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Ако чувствуваш нешто почни да флертуваш со него,да му даваш знаци и ќе видиш како реагира.Ако мислиш дека и он те свиѓа тогаш преземи чекор,можеби и он не сака да те изгуби како другарка,па затоа не преземува ништо.
    Битното е да се дејствува,да не чекаш.
     
    На Ana.brojka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. miss.bitch

    miss.bitch Активен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    18
    веројатно има некоја искра :) и моето така започна и еве веќе цели две години.. Ама некој мора да почне прв! Имам јас машки другари,блиски така,ама не се чувствувам осамено без нив,а коа беше со него пред две години,иако другарски некако си неможев без него,си ми го бараше душата :lol: и нашето те сакам почна така,па после као на шала.Баш те сфаќам,иам искуство со тоа.Му се допаѓаш :) и совет од мене,не брзај со искажување на чувства..остај така малце поиграјте си :angel: после ќе ви фали таквото чувство ,мислам ако дај Боже нешто бидне :wasntme:
     
  9. tsmsbt

    tsmsbt Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Незнам што да правам :?: беше 4 дена во Охрид редовно контактиравме на телефон зборевме секогаш пред да си легне или преку пораки. кога зборев со него му реков добро ајде ииди се слушаме он тука ме попречи ми кажа и јас тебе те сакам и му реков ајде тс и ми кажаа аа ок од ти кажав ја ти текна, и ми рече а јсе ств идам ама не ја спушти слушалката, он мислеше дека иам спуштено но немав почнаа другарите да го зезаат која беше ти сиг си со неа а он кажаа не бе другарка ми ее потоа го виде телот и кажаа леле не сум спуштил и спушти. Кога се вракаше м исе јави дам и каже дека тргаат.Отпосле ме викна надвор зашо ме немал видено 4 дена (другарите го викаа ама искочи со мене,ги излаза дека не искача се кривме ко мрднати :lol: ) цело време како за ианет ми збореше за тие девојки тамуу ми покажуваше слики и се допишуваше на фб не дека не ми збореше или сл ама глупо ми бешее се беше најдругарски потпа почна да врне силно го остаи телефонот и ме гушна бевме премнг блиску бидејки ми објаснуваше како би и пришол на некојаа, но ништо не се деси отидовме до влез бевме жива вода и мнг се смеевме забавувавме но он кажа ај да си деме додека не почне уште посилно (посино неможеше да врне ) и м ирече си идеш и ја с дада ајде се поздравивме и секој тргна по свој пат. после дома ме праша зошто толку споро суум одела ? мене ова ми личеше како да сакаше побргу да оди дома да се допишува со тие од Охрид -.- но од друга страна ги остави сите другари,кога искочам со момци од друго училиште м исе лути по 2 дена кузнае што сум праела со нив , кога не му обрнувам внимание се труди оклу мене. Сите мсилат дека сме у врска у ств несме мнг често се шалиме на тоа . Ама ја озбилно почнав да чуствувам нешто кон него .пс 24\7 се доп а сега некако оладивме секој ден се допишуваме ама како пред 1 недела,ми се лути за глупости зошто сум пиела и сл оффффф нз што да праам на моемти е толку заитересиран за мене пто чисто незан мшто да мислам а понекогаш се понаша чудно :\ве молам за помош. што мислите вие ?
     
  10. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Многу му ја мислите, Залапај го еднаш. некако е спор и незнае како да ти пријде.
     
  11. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79
    Значи станува збор за близок другар, па да не речам и најдобар во некои периоди од животов, 4 години се дружиме, учиме во исто училиште.. Се почна пред 2 години кога јас бев разочарана од др.дете и утеха барав во другарчево.. и се продолжи работава се плеткавме подолго време со некои прекини но никогаш не се скаравме.. Јас секогаш го гледав на заебанција, а тој секогаш ми кажуваше дека само мене ме сака.. Имаше врска од 4-5 месеци, ја изневери девојката со мене.. Сега пак е во друга врска, ама кога ќе се сретнеме излезени и под дејство на алхохол тогаш паѓаат признанија и пред недела-две пак ќе му се вмешав и во оваа врска, бидејќи ми изјавуваше љубов само до мене беше.. Искрено сакав да се измувам, ама не сакав да се скара со неа,јас не сакам да сум во врска со него,неможам да се замислам и мислам дека работава е кога е зафатен тогаш ми е интересен иначе не.. Секогаш му викам најдобро е вака, да не го ризикуваме другарството демек... ах лелелеееееее

    Финтата е што сега неможам да престанам да мислам на него, не сакам на никого да признаам, сакам да одам да ми помине меракот, само незнам начин
     
  12. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.946
    Допаѓања:
    30.784
    Пол:
    Женски
    Како тоа сакаш да не го ризикуваш другарството,а ти си била со него? А размисли малце,како ќе ти биде тебе така да ти прават,као што сте и направиле на неговата женска? Јас мислам дека најдобро е и двајцата да си го гледате својот пат и да се истргнеш од него,затоа што ако бидеш некогаш во врска со него,може и тебе така да ти направи со некоја девојка.Поздрав :hai:
     
  13. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79
    Абе затоа напишав демек, тоа го користам како изговор.. Тоа го знам и јас сум била во иста ситуација, сум осетила на своја кожа, но ситуацијата беше таква, тој иако беше со неа постојано ме бараше мене.. Јас неможам да се замислам во врска со него, незнам зошто, ама кога ќе ми е недостапен тогаш ми е интересен.. Сега сакам ова чувство моментално што го имам како некоја потреба од него да помине.. тоа ми е муабетоо.. Поздрав и тебе, се надевам не ме осудувате сакам само да се изкажам...
     
  14. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    И бившиот и сегашниот дечко ми беа најдобри другарии :D колку и да сакаш некој да ти е само другар неможе ако премногу си срекна со него и ако нејкеш ни пола саат да си одвоена од него.:*
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. s.w-e.e-t.y

    s.w-e.e-t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    432
    Феминки ве молам за некој совет...со типот што ми се свиѓа одевме во исто школо и станавме другари, но не некои големи другари туку само онака еј здраво како си и тоа. Сега кога почнавме да учиме во различно школо не се имаме видено речиси една година само понекогаш си пишуваме на фб. И бидејќи кога си пишувавме пред некое време тој настојуваше да излезам во град, јас мислев дека му се допаѓам..но секогаш дознавав дека е во врска или постојано гледав фотографии од него со други девојки, Последниот пат кога пишувавме ми рече дека многу сакал да ме види се зажелел за мене итн. па се договоривме да се видиме. Но поради некои околности не успеавме да се видиме и сега незнам што да правам... незнам како да дознаам дали има девојка и дали му се допаѓам..а а му пишам незнам што. Некој совет?
     
  16. sad-girl-1

    sad-girl-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    S.W-e.e-t.y ... Ист случај имав јас... Му пишав на ФБ дека го гледам од друга точка не како пријател и дека не сакам повее да ми биде другар дека нема да пишуваме оти тој ме гледа како другарка а јас го гледам како симпатија.И тогаш ми кажа дека и тој намене гледа како јас нанего се видовме и се фативме. Пробај кажи му така ако те сака ќе ти каже дека те гледа поинаку ако не ке ти одговори нешто сосем трето :) .. мој совет .. ти како сакаш.. позз :* :hug:
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  17. HuntressGirl

    HuntressGirl Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Едноставно прашај го! Ако ти се допаѓа тогаш прашај, подобро да ја знаеш вистината (иако може да биде сурова) отколку да те мачи тоа што незнаеш дали имаш шанса да бидеш со него. Ако не, прашај преку фб (ако има некоја тагнато кажи ја по име) како на шала "Оваа женска ти е а?". Со среќа и запамти ако е со некоја тоа не е причина за плачење има многу други кои би сакале да бидат со тебе. :)
     
  18. 3m43

    3m43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Омг имам еден другар од клас поточно го хејтав детето зошто ме замараше цело време со глупости и мислев дека и он мене не ме сака според тоа како се однесува.. потоа го слушнав лично како кажа дека сум му била убава и еве денес ми пиша и стопати ме препраша едно исто и дојдовме до муабет за нова година и курви .. Како и да е нема да има ништо повеќе од другарство и немам ни срам ни страв да му кажам у лице ако дојде до тој момент. А инаку мене другар му ми се свиѓаше .. него остајте ме си праам интересно да ми е :lol::lol:
     
  19. Lovers.12

    Lovers.12 Нов член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите јас сум нова на форумов. Имам другар со кој што многу убаво си живееме се дружиме, но јас почнав да го свиѓам...не знам тој дали има забележано дека го гледам со поинакви очи, но другиот другар почна да ме зафркава познал дека го свиѓам,ми вика ти се познава во очите кога зборуваш со него и со мене не е исто.
    Во последно време почна цело време да ме гледа да ми зборува да прашува кој ми звони...секој ден си одиме заедно, имам приметено дека кога сме повеќе собрани тој е поопуштен а кога е со мене е многу подруг многу е повнимателен и така натаму да не должам хаха, Другарките ми викаат дека ме свиѓа но јас сепак не сум многу сигурна не сакам да му се наметнувам зошто знам дека не сака наметливи девојчиња..Кажете ми според вас што да направам...Фала ви однапред.
     
  20. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    мислам дека и тој те свига па за почеток започни повеке да се дружиш со него правете заедно некој работи биди добра а ако тој те засака ке те праша за врска и ке бидете мн срекни се надевам