Сам свој мајстор

Дискусија во 'Дом' започната од Octopus, 22 декември 2009.

 1. Octopus

  Octopus Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  34
  Сте направиле ли некогаш нешто сами,а да не мора да го купите?
  За уредување во домот,за себе,за децата,за во собите итн...
  Јас имам направено и сум вистински хаус мајстор дома
  Дајте идеи
  Ќе ви кажам и јас.
   
 2. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  639
  Okolu frizura,sminka,lice,telo ...se pravam sama!
  Odam na frizer samo da se sisam....
  Za majstorenje po doma me biva vo opredeleni granici...ne sum po majstorlukot...
  DAJ sliki,mozda k edades ideja.
  POZ.
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  4.994
  Допаѓања:
  75.478
  Јас не баш, ама сопругот има направено дел од столаријата по дома. Исто така имаме и кречено во викендица, ако се важи. :) Е сега ни треба уште усовршување, ама здравје. Кај моите многу често правевме се што може да се направи, ама друго време беше тоа, немаше толку достапни работи, а некако и моите имаа повеќе време. Сега со обврските, тешко се стигнува.
   
 4. Octopus

  Octopus Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  34
   

  Прикачени фајлови:

  • DSCF4419.JPG
   DSCF4419.JPG
   Големина на фајлот:
   214,1 KB
   Прегледи:
   2.718
  • DSCF4420.JPG
   DSCF4420.JPG
   Големина на фајлот:
   242,5 KB
   Прегледи:
   2.720
  На Maeeeee и figgiMK им се допаѓа ова.
 5. Anonymous

  Anonymous Guest

  Навистина немам зборови, лустерот е прекрасен. Браво!
   
 6. Octopus

  Octopus Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  34
   

  Прикачени фајлови:

  • DSCF4421.JPG
   DSCF4421.JPG
   Големина на фајлот:
   230,2 KB
   Прегледи:
   2.706
  • DSCF4409.JPG
   DSCF4409.JPG
   Големина на фајлот:
   313,1 KB
   Прегледи:
   2.704
  • DSCF4406.JPG
   DSCF4406.JPG
   Големина на фајлот:
   210 KB
   Прегледи:
   2.704
  • DSCF4412.JPG
   DSCF4412.JPG
   Големина на фајлот:
   278,7 KB
   Прегледи:
   2.705
 7. Octopus

  Octopus Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  34
  Ако знаете каде да купам рачки за плакарчево кажете. Се приметува дека нема, ама не знам каде да најдам.
   
 8. ametist

  ametist Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  13
  Имаш специјализиран дуќан позади Буњаковец „Ботоби“ само за рачки.
   
 9. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  639
  Блондина браво! Многу си креативна и секоја чест за тоа! Како една уметничка душа на друга, најди си на пазар да си ги пласираш ракотворбите и заработи си некоја паричка. Поздрав до тебе и keep the good work! ;)
   
 10. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  904
  Допаѓања:
  521
  Пол:
  Женски
  Bravosssss i mene me biva mnogu za majstorenje i se sto mozam da napravam sama nema sansa da kupam i nnekoi raboti izleguvaat i poubavi od tie sto sakam da gi kupam zasto gi pravam so moja zamisla. Zatoa site treba da go praktikuvame ova em e pointeresni em i poevtino :D
   
 11. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  17
  Bravo,
  I jas majstoram niz doma. So ogled na toa deka jas i sestra mi izrasnavme so majka mi, i zamislete 3 zeni... Trite majstorime po doma, se i seshto. Od struja, do popravanje na telefon, pa duri i starata kola shto ja imav znaev se kako da sredam ( imav renolche 4 :) ) Pokraj seto toa imam praveno kukjichki za kuchinja i machki :) mnogu sakam zivotni, pa sekoja esen imam proekt da napravam kukjichka za ulichnite kuchinja od maalo ( ne deka sedea u kukjichkata :D ), Isto taka imam vikendichka vo Zdanec od baba mi i dedo mi, pa letno vreme pogolemiot del od vremeto go pominuvam tamu, se zanimavam so ureduvanje na dvorot, krechenje, farbanje ograda itn...Aj d anajdam sliki pa kje pushtam i slikici :)
   
 12. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.047
  Допаѓања:
  37.763
  Сам свој мајстор сум кога е во прашање изработка на накит.
  Си имам направено сама куп менѓушки, а најновата иновација ми е пар обетки што ги направив од алуминиумска жица од инструмент (под-облога на тапан, не беше употреблива, па си ја искористив за накит )
   
 13. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  315
  интересна е темава,само што немам ништо поголемо направено,само нкои детали и украси ;)
   
 14. Man.eater

  Man.eater Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  9
  баш пред некое време си направив сјај за уста. Многу убаво испадна и ме направи горда на самата себе бидејки од ништо направив нешто што во тој момент ми бесе потребно :D Ако ве интерисира како го наравив слободно кажете и ке ве "научам" :*
   
  На Maeeeee му/ѝ се допаѓа ова.
 15. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.828
  Пол:
  Женски
  мене ептен ме интересира како си го направила тоа? :^)
   
 16. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.911
  Може да го споделиш рецептот со нас ? Баш ме интересира :lol:
   
 17. Man.eater

  Man.eater Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  9
  Значи многу е лесно да се направи сјај за усни дома, се што ви треба е обична гроздева маст(околу 20 денари е) од оние во мали тубички што се како на првата слика (може и вазелин наместо гроздева маст). Маста нека биде безбојна. извадете ја со лажица или со нешто друго и ставете ја во ѓезве или во некој сад кој може да се загрева. во тој сад, ставете каква боја сакате да ви биде сјајчето, таква сенка за очи (некоја што не ја употребувате) т.е. "изрендете" ја. размешете и ставете го на загреана рингла. кога ке се соедини вратете ја смесата во тубичката од каде што предходно ја извадивте гроздевата маст и ставете ја околу 10 минути во фризидер. Толку. :) На втората слика се гледа моето сјајче во кое ставив темно розева сенка за очи.
  п.с. ако некој го проба ова нека пише колку е задоволен и дали му успеало. Поздравче
   

  Прикачени фајлови:

  • Mikicaa-0003.jpg
   Mikicaa-0003.jpg
   Големина на фајлот:
   123,7 KB
   Прегледи:
   1.236
  • Mikicaa-0002.jpg
   Mikicaa-0002.jpg
   Големина на фајлот:
   118,2 KB
   Прегледи:
   1.235
  На biggirlsdontcry му/ѝ се допаѓа ова.
 18. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.828
  Пол:
  Женски
  утре ќе си купам гроздева маст и ќе пробам, па ќе пишам како ми испаднало :)
  и зелено ќе си направам :D :D
   
 19. Man.eater

  Man.eater Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  9
  хахаха, пробај, баш ме интерисира како ке излезе, и ако можеш и слика да прикачиш ке биде супер :D
   
 20. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.911
  Менитр и јас ќе пробам утре , по твојава слика , си зготвила ( така може да се каже нели :lol: ) многу убаво сјајче :) Го проба веќе? Убаво излеа на тебе ? :)