1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сапун за лице

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 15 декември 2009.

  1. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    и јас го користев на докторс и бев задоволна.. ама сега си купив на нивеа.. со зелен чај и краставици.. сапунот е околу 40 денари.. и е прекрасен..
     
  2. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Zemi si Avene 800den e iako e poskap samo toj mi deluva.go ima vozegin.
     
  3. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Јас го користам тој асодерм..тој не е обичен сапун, тој е повеке од сапун :lol: така пишува на паковањето, али сепак смее да се користи и на лице...башка ја имам мрсна кожа и ок ми е ако ми ја исуши малце,е сеа ја ке си видам, ако премногу ја суши (што неверувам) ке си ставам навлажнувачко кремче малце и готовоо =))
     
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Во ред е ако ти одговара сапунот, но навлажнувачко кремче обавезно мораш да користиш, не само понекогаш. И мрсната кожа има потреба од хидратација на внатрешните слоеви. Ако е мрсна не значи дека е и хидратирана. Ако само го миеш со сапун, подлабоките слоеви дехидрираат и правата реакција на кожата е да произведе повеќе маснотија за да се заштити. Значи, и тие со мрсно лице морааат да стават соодветен крем, или барем лосион за мрсна кожа. Сепак, секој си знае најдобро како му реагира кожата, ова е само добронамерен совет, но ако ти осеќаш дека поубаво ти делува терапија која се состои само од сапун и повремено навлажнување, продолжи да си ја користиш додека не најдеш нешто подобро.
    Поздрав!
     
  5. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Веке цели два дена (мислам) си праам третманчиња..прво мијам со сапун после лосионирам :D и на крај ставам хидратантно кремче ако е сабајле, и имам и еден гел за навечер кој наводно се бори со акните..иначе ги нема тие производи кај нас..и вака ми изгледа ко да ми е подобрена кожата за два дена :D можда само ми се чини..али незнам, ке видиме, ке продолжам со употреба..иначе кремчето е малку навлажнувачко и control shine e и таман ми е за преку ден, супер ја матира кожата, и и го дава баш оној здрав сјај, и не ја пресушува.. така да без секирации :D
    =))
    поздрав!
     
  6. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Против акни пробајте ја комбинацијата ассодерм сапунот , клиндамицин лосионот и здраве кремата.Јас сум задоволна , ми помогна ...лицето ми е во одлична состојба сега и не ми се појавуваат акни :)
     
  7. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Преминав на Докторс сапун за лице - прекрасен е. :) Ефтин е, а дава прекрасни резултати.
     
  8. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    551
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    До пред некој ден користев Asso Derm (задоволна сум), сега го купив и Doctors со сулфур (црниот), па да видам кој повеќе ми одговара. (Инаку имам мрсна кожа)
     
  9. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    веќе долго време сум верна на овој сапун и супер ми е

    [​IMG]
     
  10. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    Од скоро почнав да го користам Докторс антибактерискиот и има некој ефект на Т-зоната пошто целото лице не ми се мрси многу,само Т-зоната.
    Сори за офф топик ама видов пост за кремата Здраве синото пакување.За што е наменета?За акни или?
     
  11. Ewii

    Ewii Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Не користам сапун за лице, ја суши кожата, дури и за мрсната кожа навистина не е добар, добронамерен совет престанете да користите сапуни за да го миете лицето, имам разговарано за тоа со мојот лекар, преминете на течни гелови за лице, само изберете го оној кој ви одговара на типот на вашата кожа,SpoiledBaby ако ти се мрси само т-зоната значи имаш комбинирана кожа
     
  12. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    сапунот ја суси козата ако користите подобро е да користите бебески со слаба ph вредност
     
  13. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Сапун за лице не користам со години, навечер обавезно ја вадам шминката со марамчиња на бекутан, па потоа со гел за лице од Oriflame- чајно дрво, и после тоа крема на Dove... Комбинацијата совршено ми одговара, па сега за сега не ја менувам.
     
  14. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Не користам сапун туку го мијам лицето со гел.
     
  15. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Јас неколку пати неделно користам крем сапун од Dove со екстракт од краставица и ми одговара на кожата, ми ја омекнува и хидратира и по миењето не чувствувам затегнатост на лицето
     
  16. t.a.m.a.r.a

    t.a.m.a.r.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    5
    И на мене единствено Dove ми одговара, ама многу ретко го користам
     
  17. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Не користам сапун за лице ниту планирам од причина што тоа не одговара на мојата кожа.Лицето си го мијам со гел од авон од праска и бадемово млеко.Добро одговара на мојата кожа,сапунот ќе ми ја направи ептен сува.
     
  18. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Сапун за лице не користам веке со години одкако сватив дека не е добар за лицето.Сега го мијам лицето со пена за лице или со гел за лице.
     
  19. pepelashka.20

    pepelashka.20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    18
    Дове сапунот најмногу ми одговара
     
  20. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Сапун? Што е тоа? :)
    Се зезам :D :D
    Не користам сапун, секогаш сум го миела лицето само со вода. Посекако ми е суво, па уште со сапун да го мијам ќе го досушам :)