Сапун за лице

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 15 декември 2009.

 1. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.550
  Допаѓања:
  1.548
  и јас го користев на докторс и бев задоволна.. ама сега си купив на нивеа.. со зелен чај и краставици.. сапунот е околу 40 денари.. и е прекрасен..
   
 2. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Zemi si Avene 800den e iako e poskap samo toj mi deluva.go ima vozegin.
   
 3. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Женски
  Јас го користам тој асодерм..тој не е обичен сапун, тој е повеке од сапун :lol: така пишува на паковањето, али сепак смее да се користи и на лице...башка ја имам мрсна кожа и ок ми е ако ми ја исуши малце,е сеа ја ке си видам, ако премногу ја суши (што неверувам) ке си ставам навлажнувачко кремче малце и готовоо =))
   
 4. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.494
  Допаѓања:
  46.941
  Пол:
  Женски
  Во ред е ако ти одговара сапунот, но навлажнувачко кремче обавезно мораш да користиш, не само понекогаш. И мрсната кожа има потреба од хидратација на внатрешните слоеви. Ако е мрсна не значи дека е и хидратирана. Ако само го миеш со сапун, подлабоките слоеви дехидрираат и правата реакција на кожата е да произведе повеќе маснотија за да се заштити. Значи, и тие со мрсно лице морааат да стават соодветен крем, или барем лосион за мрсна кожа. Сепак, секој си знае најдобро како му реагира кожата, ова е само добронамерен совет, но ако ти осеќаш дека поубаво ти делува терапија која се состои само од сапун и повремено навлажнување, продолжи да си ја користиш додека не најдеш нешто подобро.
  Поздрав!
   
 5. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Женски
  Веке цели два дена (мислам) си праам третманчиња..прво мијам со сапун после лосионирам :D и на крај ставам хидратантно кремче ако е сабајле, и имам и еден гел за навечер кој наводно се бори со акните..иначе ги нема тие производи кај нас..и вака ми изгледа ко да ми е подобрена кожата за два дена :D можда само ми се чини..али незнам, ке видиме, ке продолжам со употреба..иначе кремчето е малку навлажнувачко и control shine e и таман ми е за преку ден, супер ја матира кожата, и и го дава баш оној здрав сјај, и не ја пресушува.. така да без секирации :D
  =))
  поздрав!
   
 6. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.536
  Против акни пробајте ја комбинацијата ассодерм сапунот , клиндамицин лосионот и здраве кремата.Јас сум задоволна , ми помогна ...лицето ми е во одлична состојба сега и не ми се појавуваат акни :)
   
 7. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.681
  Преминав на Докторс сапун за лице - прекрасен е. :) Ефтин е, а дава прекрасни резултати.
   
 8. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  437
  Пол:
  Женски
  До пред некој ден користев Asso Derm (задоволна сум), сега го купив и Doctors со сулфур (црниот), па да видам кој повеќе ми одговара. (Инаку имам мрсна кожа)
   
 9. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  веќе долго време сум верна на овој сапун и супер ми е

  [​IMG]
   
 10. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  276
  Од скоро почнав да го користам Докторс антибактерискиот и има некој ефект на Т-зоната пошто целото лице не ми се мрси многу,само Т-зоната.
  Сори за офф топик ама видов пост за кремата Здраве синото пакување.За што е наменета?За акни или?
   
 11. Ewii

  Ewii Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Не користам сапун за лице, ја суши кожата, дури и за мрсната кожа навистина не е добар, добронамерен совет престанете да користите сапуни за да го миете лицето, имам разговарано за тоа со мојот лекар, преминете на течни гелови за лице, само изберете го оној кој ви одговара на типот на вашата кожа,SpoiledBaby ако ти се мрси само т-зоната значи имаш комбинирана кожа
   
 12. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  101
  сапунот ја суси козата ако користите подобро е да користите бебески со слаба ph вредност
   
 13. LadyN

  LadyN Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  124
  Сапун за лице не користам со години, навечер обавезно ја вадам шминката со марамчиња на бекутан, па потоа со гел за лице од Oriflame- чајно дрво, и после тоа крема на Dove... Комбинацијата совршено ми одговара, па сега за сега не ја менувам.
   
 14. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.845
  Не користам сапун туку го мијам лицето со гел.
   
 15. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.465
  Јас неколку пати неделно користам крем сапун од Dove со екстракт од краставица и ми одговара на кожата, ми ја омекнува и хидратира и по миењето не чувствувам затегнатост на лицето
   
 16. t.a.m.a.r.a

  t.a.m.a.r.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  5
  И на мене единствено Dove ми одговара, ама многу ретко го користам
   
 17. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  388
  Не користам сапун за лице ниту планирам од причина што тоа не одговара на мојата кожа.Лицето си го мијам со гел од авон од праска и бадемово млеко.Добро одговара на мојата кожа,сапунот ќе ми ја направи ептен сува.
   
 18. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  2.669
  Пол:
  Женски
  Сапун за лице не користам веке со години одкако сватив дека не е добар за лицето.Сега го мијам лицето со пена за лице или со гел за лице.
   
 19. pepelashka.20

  pepelashka.20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  18
  Дове сапунот најмногу ми одговара
   
 20. KalaV

  KalaV Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  297
  Сапун? Што е тоа? :)
  Се зезам :D :D
  Не користам сапун, секогаш сум го миела лицето само со вода. Посекако ми е суво, па уште со сапун да го мијам ќе го досушам :)