1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сапун за отстранување на влакната

Дискусија во 'Тело' започната од martovsko cveke, 27 ноември 2017.

 1. martovsko cveke

  martovsko cveke Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2017
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  251
  Пол:
  Женски
  Сигурно многу од вас ги виделе видеата со туторијали на Youtube за правење на разни сапуни, а мене впечаток ми остави сапунот со бариум сулфат за отстранување на влакната .

  Методата на отстранување влакна е безболна. Постапката трае десет минути и као ги вади влакната од фоликулот, има разни рецепти со разни додатоци дали куркума, дали алое, но основата е глициренски сапун кој изрендан се топи на водена бања. Кога ќе се растопи се додава една капсула витамин Е, лажичка бариум сулфат (значи некои додаваат плус алое, некои куркума, разни масла), потоа се става во калап претходно намачкан со вазелин, и се остава да стврдне.

  Е сега прашањето ми беше: -Дали некоја од вас пробала да го направи сапунот, да ги сподели нејзините искуства?

  Каде да се најде Бариум сулфат? прашав во Зегин и некои други аптеки и го нема.
  Каде би можел да се најде овој прашок зашто ми изгледа многу ефективно и што е најбитно да не ослободи од онаа болка при депилација со восок?

  Еве и еден од рецептите на Youtube .
   
  Последна измена од модератор: 27 ноември 2017
  На LiderKa и shining_star им се допаѓа ова.
 2. Ctete

  Ctete Популарен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2015
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  4.666
  Пол:
  Женски
  дали се продава некаде тој сапун по аптеките
   
 3. martovsko cveke

  martovsko cveke Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2017
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  251
  Пол:
  Женски
  Ne jas go vidov na youtube,lesno e da se .apravi samo barium sulfat ne znam od kaj da se najde,po aptekite go nema