1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сапун за отстранување на влакната

Дискусија во 'Тело' започната од martovsko cveke, 27 ноември 2017.

  1. martovsko cveke

    martovsko cveke Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Сигурно многу од вас ги виделе видеата со туторијали на Youtube за правење на разни сапуни, а мене впечаток ми остави сапунот со бариум сулфат за отстранување на влакната .

    Методата на отстранување влакна е безболна. Постапката трае десет минути и као ги вади влакната од фоликулот, има разни рецепти со разни додатоци дали куркума, дали алое, но основата е глициренски сапун кој изрендан се топи на водена бања. Кога ќе се растопи се додава една капсула витамин Е, лажичка бариум сулфат (значи некои додаваат плус алое, некои куркума, разни масла), потоа се става во калап претходно намачкан со вазелин, и се остава да стврдне.

    Е сега прашањето ми беше: -Дали некоја од вас пробала да го направи сапунот, да ги сподели нејзините искуства?

    Каде да се најде Бариум сулфат? прашав во Зегин и некои други аптеки и го нема.
    Каде би можел да се најде овој прашок зашто ми изгледа многу ефективно и што е најбитно да не ослободи од онаа болка при депилација со восок?

    Еве и еден од рецептите на Youtube .
     
    Последна измена од модератор: 27 ноември 2017
    На LiderKa и shining_star им се допаѓа ова.
  2. Ctete

    Ctete Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    5.152
    Пол:
    Женски
    дали се продава некаде тој сапун по аптеките
     
  3. martovsko cveke

    martovsko cveke Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Ne jas go vidov na youtube,lesno e da se .apravi samo barium sulfat ne znam od kaj da se najde,po aptekite go nema