1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сапун од катран и сулфурен сапун

Дискусија во 'Лице' започната од Scarlet88, 28 април 2010.

 1. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  327
  Девојки, ако може мала помош, да ми кажете ако некој употребувал вакви сапуни, како делуваат? Поздрав. :^) :) ;)

  Модератор: При пишување на мислење употребувајте кирилица.
   
 2. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.474
  Сулфурен сум слушала дека против акни го употребуваат ама јас не сум го пробала. А за катран не знам :^) Глицерински и антибактериски имам употребувано за лице.
   
 3. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.543
  Јас користам сапун од Doctor's, со сулфур и црн катран, црн е сапунот и малку непријатно мириса ама навистина помага , ги суши акните и помага да не се создаваат нови .Ако ти е сува кожата ке ставаш хидратантен крем после миење и немаш гајле .Со миење 2 пати дневно ке има резултати . пОЗДрАвчЕ :)
   
 4. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  И јас го имам користено црниот сапун од Doctor's, ама престанав да го употребувам бидејќи многу ми го сушеше лицето, и ептен гадно мирисаше,мислам не можев да го поднесувам. Го користев неколку дена и еве уште ми стои така да реэултати неэнам баш какви има.Само энам дека сите дерматолоэи препорачуваат да не се користи сапун эа миење на лице. Ама кој сака нека го проба, доста е евтин, мислам околу 50/60 денари во сите аптеки.
   
 5. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.974
  Допаѓања:
  142.166
  Татко ми го користеше црниот за првут и тоа екстремно лоша ситуација беше,сега нема ништо од него,му се исчисти скалпот.Малце нетипично за коса,ама тука го прочитав пред некој месец некој спомна,му препорачав и го спасив од навистина грдата појава.
   
 6. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.543
  Да пишува на сапунот дека се користи и за коса :)
   
 7. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  Го користам на докторс сапунот со сулфур и боров катран и задоволна сум ми ја намалува мрснотијата на т-зоната и ги суши акните. Ако ти е за акни нема да ти биде доволен само сапунот мора да се користи и лусион против акни и хидрантна крема за да не ти се пресуши кожата.
   
 8. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  474
  Пол:
  Женски
  И јас го користам и стварно ептен ми се погоди и мн ми се исчисти лицето од него е сеа малце прегадно смрди али тоа е , мора и нешто негативно да има :P
   
 9. simonaspase

  simonaspase Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  10
  И јас го користам докторс сапунот со сулфур и боров катран .. Стварно сум задоволна.. ПОмага многу :angel:
   
 10. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Јас го користев сапунот од докторс од боров катран и воопшто не ми помогна.

  Освен што си тргав маки половина час да го чувам на лице,да ме стега и да ми смрди друго ништо не добив :puke:
   
 11. hrizantema007

  hrizantema007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  41
  сапунот од катран од докторс,јас сум го користела и навистина е добар,помага за мозолките,ги суши..вистина дека ја суши и кожзата но самом доколку се употребува премногу...два пати да се мие лицето е многу...или да се стави од сапунот само на мозоклите..а да не се суши многу најубаво да се мие еднаш дневно....и на неколку дена да се направи пауза од 1 ден.
   
 12. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.580
  Никој од дерматолозите не ги препорачува овие сапуни за лице, вклучувајќи го и глицеринскиот.
  Причината е што надворешниот слој на кожата премногу го сушат, заедно со акните и мозолките, и вам ви изгледа дека лицето ви е стакло, а длабоко под кожата, се' уште имате мрснотии, црнки кои си се таложат и само чекаат да излезат на површина.
  Плус, надворешниот слој е дехидриран и пресушен, па може да доведе до лупење, лишаи на лицето итн.

  Многумина ја прават и таа грешка ставајќи алкохол на лицето, со цел да ги исушеле акните.
  Да ставиш 100% алкохол на лице е = на солна киселина во окото.
  Ете тој е ефектот и штетата.

  Како и да го третирате лицето, гледајте да ви отстои малку на пареа, за да се отворат порите и да го третирате како површински, така и длабински.
   
  На blond и Waka-waka им се допаѓа ова.
 13. ivance5

  ivance5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  192
  Сапунот од катран ми го препорача една членка од форумов, на некоја друга тема. Одличен е...го чисти лицето и телото и спречува перут. Малку е чудно да си ја миеш косата со сапун, ама многу помага
   
 14. milaSS

  milaSS Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Барав слика од сапунот што го имам користено ама не најов...опаковката му е бело со зелено и добар е сапунот за мрсна кожа, е сега да се вратам на сапунот од сулфур и катран, имав како лишаи на лицето и влегов во аптека и прашав што ќе ми препорачате и ми рекоа земи си ваков, го користев и ми помогна...сега ми стое дома и некогаш се мијам со него ама имам забележано дека ако немам лишаи а се измијам со него ми се појавват...баш ќе се измијам утре со него да видам шо ќе ми се десе со лицето ;) ќе одам на ризик :P
   
 15. Smileeee

  Smileeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  75
  Па вака јас го имам користено сапунот на докторс црниот катран, но кај мене баш и немаше некои мн добри резултати, гледам другите феминки се фалат од него ,ама на мене не ми пријаеше мн :worried:
   
 16. slada

  slada Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  7
  Jas duri vcera slusnav za ovoj sapun. Bev vo Zegin po apcinja i tamu edna zena kupi duri 8 sapuna za sestra i koja bila vo Srbija. Pomagal i pri lekuvanje egzemi, barem taka mi kaza zenata.

  [mod-kirilica:kvmd8s0w][/mod-kirilica:kvmd8s0w]
   
 17. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  409
  Пол:
  Женски
  Сапунот од катран за лице и коса е топ. Колешка на работа, која е пред пензија, една брчка нема на лицето, баш на работа ја прашувавме во што е тајната. Ни кажа дека катран сапун и на времето не сум сигурна дали лосион било тоа или што било Рашел. Кажа дека како мала многу го изгорела лицето, и тогаш козметичарот и кажал на мајка и дека една лузна нема да и остане, само со редовно миење со катран сапун и некој лосион што тој и го приготвил.