1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Саранда (Албанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од delvi, 28 јули 2010.

 1. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  1.351
  Пол:
  Женски
  Дали некој бил на одмор во саранда да ми каже подетални информации за превоз, дали лесно се наоѓа убав смештај таму, како се цените, и дали е убаво место за одмор за дечко и девојка, има ли што да се види да се прошета..какви се плажите (песочни или камења)...
   
 2. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  Значи имам одено во Драч(Дурс) Како сакаш, пред 2 години и сум презадоволна од тоа што го видив. Албанија е земија со Христијани значи сите се како нас.
  Се гради во Големо, Има многу убави трговски центри на патот Тирана=Драч.
  Патот значи од Скопје до Драч е .....
  Лудило вртлонг ке те фати од кривини. Затоа што Шара мора да се помине.
   
 3. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  Одмор во Албанија - Саранда

  Ако одиш за Албанија јас искрено не ти ја препорачувам ВАЛОНА(Влора) кој како ја вика, во Септември.
  ПО студена и секако погнасна вода немам видено ... Плажата е сепак заникаде ... големи камења и прљаштина...
  Но за услуга , за хотели и секако за исхрана се одлични
   
 4. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  913
  Одмор во Албанија - Саранда

  Јас летово бев 12 дена во Голем тоа ти е 7 километри од Дурс или Драч и супер си поминав плажата е песочна и водата е супер, каде и да се сместиш во Голем плажата ти е на 5 минути, на секој чекор имаш маркети можеш се да си купиш цените се како кај нас. Сместувањето не беше скапо 15 евта од ден за соба со три кревети еден брачен и два помали, имаш фрижидер и купатило во собата. Не наплаќааат од човек туку ја изнајмуваш целата соба за 15 евра, а може да бидете и 5 души.
   
  На zaljubena93 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. nice-girl

  nice-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  440
  Допаѓања:
  117
  Одмор во Албанија - Саранда

  и јас би ти ја препорачала Валона може да се најде ефтин смештај како и јадење во ресторани,но градската плажа е нечиста па ако одите со кола би ви препорачала да одите на плажите кои што се наоѓаат после градската плажа ако добро се сеќавам после тунелите има добри плажи со дискотеки и чисто море...за ноќен живот неможам многу да ти кажам оти бев со моите,ама најчесто организираат журки на плажите :)
   
 6. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  Одмор во Албанија - Саранда

  Ме заинтересиравте и мене :) Бидејќи имавме некои планови за албанија, па пишувајте вие кои што сте биле како е таму, кое место го препорачувате. Мене најважно е да има базен каде што ќе бидеме сместени :lol:
   
 7. nice-girl

  nice-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  440
  Допаѓања:
  117
  Одмор во Албанија - Саранда

  хехе убаво е да се оди да се види додека сеуште не е развиен туризмот затоа и е поефтино е веќе коа ќе се развие тогаш незнам каде ќе одиме на одмор ете јас имам 2 пати одено на одмор со моите во валона првата година бевме сместени во хотел европа и немаше базен а втората во куќа..сепак ако сакаш базен тогаш ќе барате :D
   
 8. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  Одмор во Албанија - Саранда

  хехе има време додека дојде лето, но јас да си се распрашам уште од сега да барам базени :lol:
   
 9. len4e

  len4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  60
  Одмор во Албанија - Саранда

  Кој може да ми каже за Саранда, каква е шлажата, водата, гледам агенцииве имаат понуди за таму?
   
 10. fs-fs-fs

  fs-fs-fs Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  800
  Пол:
  Женски
  Јас пред 3 години бев таму на одмор...совршено беше, со кола патувавме, најдовме смештај во хотел на плажата каде што за вечер со доручек плаќавме 10 евра смешка во ударен период 10 јули, се беше ефтино и тоа многу , се храневме по ресторани на плажи пиевме коктели багатела невидена. Плажата во гратчето не е најсјајна но, ако сте со кола покрај гратчето има преубави плажи ;)
   
 11. marince87

  marince87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  160
  Албанија, т.е Саранда бевме лани. Приватно сместени во апартманче. Плаќавме 100 евра од човек за 10 ноќевања. Градската плажа не е убава т.е е ужасна ама затоа Африка плажата е супер. Водата е многу убава, и е далеку поубава од Валона и Драч . Местото е многу чисто, за јадење нема многу избор, нема месо свинско, во замена има говедско, риба и пилешко. Ние си купувавме стек, си го подготвувавме и си го јадевме со Tzaziki. Би ти препорачала да појдеш доколку си стварно за одмор- а не за умор, не е место за журкање, повеќе е за психички одмор. И Ксамили обавезно да го посетиш блиску е до Саранда за 30 мин со автобус си таму и тоа по смешна цена за 60 леки односно 30 денари во еден правец хахах. Ксамили е рајско место,има прекрасни плажи , градот не е за журка не е ни асфалтиран ама такви плажи какви што има на Ксамили, ми се чини нема никаде. Водата е толку чиста, песокот бел, зеленило околу тебе, нема многу гужва.. Убавина...
   
  На anuskaNESTLE му/ѝ се допаѓа ова.
 12. akita

  akita Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  24
  Кој бил во Драч нека пише нешто повеќе за тамуу оваа лето планирам таму да одамм :) :)
   
 13. s.m.i.l.e.e

  s.m.i.l.e.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  2
  Јас сега во среда заминувам саранда имам слушано дека е многу убаво па одлучивме таму..ако може да ми кажете дали е така како е водата , плажата ? :$ :)
   
 14. pavlinapale

  pavlinapale Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Албанија, т.е Саранда бевме лани. Приватно сместени во апартманче. Плаќавме 100 евра од човек за 10 ноќевања. Градската плажа не е убава т.е е ужасна ама затоа Африка плажата е супер. Водата е многу убава, и е далеку поубава од Валона и Драч . Местото е многу чисто, за јадење нема многу избор, нема месо свинско, во замена има говедско, риба и пилешко. Ние си купувавме стек, си го подготвувавме и си го јадевме со Tzaziki. Би ти препорачала да појдеш доколку си стварно за одмор- а не за умор, не е место за журкање, повеќе е за психички одмор. И Ксамили обавезно да го посетиш блиску е до Саранда за 30 мин со автобус си таму и тоа по смешна цена за 60 леки односно 30 денари во еден правец хахах. Ксамили е рајско место,има прекрасни плажи , градот не е за журка не е ни асфалтиран ама такви плажи какви што има на Ксамили, ми се чини нема никаде. Водата е толку чиста, песокот бел, зеленило околу тебе, нема многу гужва.. Убавина...


  Маринче ај ако имаш слика ставија да ја видам од плажата африка или ако немаш кажи ми колку пари е од саранда до африка , сакаме да одиме сега на 1 јули ама ништо не знаеме :D сакаме да најдиме сместување до плажа а не да патуваме секоја ден да не не фати така поскапо :doh: лелеле нервозиии
   
 15. 2036

  2036 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2012
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  75
  Во Саранда бевме пред 4 години. Искрено не сум многу задоволна. Патот од Валона до Саранда беше катастрофа (сега мислам не бил таков, го направиле). Смештај едвај најдовме, на крај најдовме еден стан што го издаваа. Плажата не беше нешто посебно, имаше една подобра беше, ама многу гужва имаше. Морето е прекрасно, само е многу ладно.
   
 16. angela..a

  angela..a Активен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Jas odam vo Valona vekje 5 godini mnogu e ubavo lugjeto se super iako nekoj vika deka nekje da odi tamu zaradi niv gresat tie se stravno dobri. Inace stvarno gradskata plaza e katastrofa no plazite posle tunelot se mnogu ubavi i vi preporacuvam da odiite tamu super ke si pominete :D. I ovaa godinaa sakame tamu da odime i da ne znaete nekoja strana da gi vidam hotelite vo vlora?
   
 17. deliza

  deliza Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  12.211

  Иако си пишувала за Валона, а темата е за Саранда, еве ти една веб страна http://www.shtepi-pushimi.al/ Ако не знаеш албански, имаш горе алатка за да смениш јазик на англиски.
   
 18. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Од кај ова сега???
   
 19. one87

  one87 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  3
  мене ме интересира дали некој има да каже исуство со комарците во саранда? :) знам дека во ксамил вриело навечер и по 40 во соба може да има, и ни мрежи ни ништо не помагало, па кажете дали во саранда го има тој проблем?
   
 20. NiB57

  NiB57 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2012
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  5
  Дали некој знае да ми каже колку е повратна карта до Валона? Скопје - Валона? Евентуално Струга - Валона ако знае некој?