1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сара (Марек Халтер)

Дискусија во 'Книги' започната од al-vik, 12 август 2011.

 1. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  110
  Од познатиот циклус со 4 продолженија на Марек Халтер за хероините од библијата еден е и романот - Сара.

  Не многу позната хероина, но кога ќе се спомене фактот дека таа му била жена на Аврам тогаш многу работи стануваат појасни.

  Многу години треба да поминат за Сараи да стане библиската хероина Сара... позната по својата убавина.

  Како принцеза од сумерскиот град Ур таа одбива да се мажи на 12 години за човек што го избрал нејзиниот татко па бега од дома и надвор од ѕидините за прв пат го среќава Аврам, момче од номадскиот народ...

  Минуваат години и Сараи живее како почитувана свештеничка на божицата Иштар, а следната средба со Аврам засекогаш ја врзува за него. Сараи го следи Аврам и му верува дури и тогаш кога тој ја предава во рацете на Фараонот,само за да го спаси својот народ.

  Дури кога таа ќе се смири со Бога ќе ја добие и последната награда - староста која ја следи мудроста во животот... и пород.
   

  Прикачени фајлови:

  • sara.jpg
   sara.jpg
   Големина на фајлот:
   14,3 KB
   Прегледи:
   292
 2. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  110
  Од познатиот циклус со 4 продолженија на Марек Халтер за хероините од библијата освен романот Сара се и романите Марија, Сефора и Лила. Иако се хероини од библијата не се религиски книги, но романи во кои се раскажува за нивниот живот. Приказната за Сара е историска топла и прекрасна, приказна испреплетена со љубовни емоции која маѓепсува! Стилот на авторот е извонреден.
   
 3. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.266
  Ја има на македонски?
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.932
  Допаѓања:
  66.080
  Пол:
  Женски
  Да, ја има, јас од библиотека ја земав.
  Мене од циклусот за хероините оваа најмногу некако ме трогна. Сега гледам дека по сите теми сум пишала за книгата. :)
  Еве еден извадок:

  Треба да се прочита дефинитивно.
   
 5. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.279
  Допаѓања:
  2.305
  Пол:
  Женски
  Како што објаснувате можно е и да се заинтересирам.. Многу сум слушала за книгава..мајка ми многу сака да ја прочита..Па после можеби јас сум на ред.. Ќе видиме.. ххааха :)