Сарма

Дискусија во 'Рецепти' започната од RedRose97, 16 октомври 2010.

 1. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Дали ја јадете знаете ли да ја правете ако знаете споделете некој рецепт :)
  Јас лично незнам да ја правам но многу ми е вкусна. Мајка ми ја прави прекрасно според нејзин рецепт кој незнам како е :P :D
   
 2. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.547
  И јас многу сакам сарма особено сармата на мама само што незнам како ја прави :rofl:
   
 3. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  аа сарма обожавам :D :D :D
   
  На Osamena devojka и Stam им се допаѓа ова.
 4. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.819
  Допаѓања:
  2.110
  И јас многу сакам сарма, незнам како се прави, ама знам дека најбрз начин да се направи, потребно е зелка, мелено месо, и фант зачин за сарми. Со фантот и месото се прави филот, е сеа зелката незнам како се прави мека да е, се обарува валјда, и вкусно испаѓа... :)
   
 5. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  зелката се остава да се скисели, и затоа нели викаме пресна и кисела зелка, киселата зелка за вариво и сарма е многу поубава, ама како се прави не знам баш ќе ја прашам мајка ми.. е сега ме заинтересира :D :D :D
   
 6. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.267
  Јас ќе ви кажам како се вари зелката ;)

  Го длабите тоа тврдото внатре- кочан мислам се викаше и ја ставате во тенџере доволно големо за да ја собере.
  Потоа ставате малку лимонтус, на врвот на лажица и додавате вода во тенџерето.

  Го пуштате шпоретот на најсилно додека да зоврие водата, а потоа намалувате на 2ка или послабо.

  Постепено го кревате капакот од тенџерето и внимателно со лажица ги тргате првите листови и полека ја вртите зелката.

  Потоа оставате да се вари на тивок оган околу 10 минути, ќе видите кога листовите ќе ја променат малку бојата и потоа го исклучувате шпоретот, ама тенџерето го оставате уште малку, додека да се олади водата за листовите убаво да омекнат.

  Потоа имате спремни листови за сарма ;)
   
  На Serafima, stilas7, d.Darla и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.206
  Допаѓања:
  5.130
  Кај мене мама ја прави со пресна зелка. Ќе спржи и мелено месо со вегета, бибер и сол и после става со лажица во еден лист омекната зелка. Листовите ги мота и одоздола на тенџерето става неколку големи листови зелка и ги реди сармите и потоа кога ќе заврши и одозгора става неколку листови зелка колку да се покријат и ако има некоја коска ја става. Го става тенџерето во релна и толку. Сега на колку пече и колку време не знам. :)
   
 8. Ms.Sweet

  Ms.Sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Сарма од кисела зелка
  Потребни состојки:
  - 1 кгр. мелено месо мешано (говедско и свинско)
  - 150 гр. сланина
  - 2 кисели зелки
  - 50 гp. ориз
  - 2 главици кромид
  - црн и црвен пипер, сол, вегета и зејтин

  Подготовка: Исечкајте го ситно кромидот, и ставете го во сад со зејтин да се пржи. Откако ќе порумени додајте го меленото месо. Ставете малку вода и оставете да се испржи убаво. Пред крајот додајте сол, вегета, бибер и оставете уште 10 минути да се пржи. Потоа тргнете го месото од оган и додајте црвен пипер (2-3 дрвени лажици) и оризот. Земете ги зелките и вадете листови. Отсечете ги жилите од листовите и ставете од месото и виткајте сарми - големина по желба. Во подлабок сад ставете на дното неколку листа од зелката и редете ги сармите една до друга. Сланината исечете ја на подебели листови и ставете ја меѓу сармите. На крај прелијте ги со вода, за да се покријат сармите. Затворете го садот сo алуминиумска фoлија и ставете го во рерна да се вари 3-4 часа на умерена темпераryра од 150°. Потоа извадете ја фолијата и оставете уште половина час да се пече сармата и да добие светло кафена боја.
  ;)
   
  На Osamena devojka, tina-63 и stilas7 им се допаѓа ова.
 9. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  Многу ми е вкусно јадење сармата, но за жал сеуште незнам сама да направам :)
   
 10. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  мммммммммм
  Состојки:
  1 главица кисела зелка
  1 килограм мелено месо
  1 главица кромид
  вода
  масло
  сол и црн пипер


  Подготвување:
  Кромидот се сечка на ситни парчиња и се става заедно со меленото месо во сад. Добро се зачинува со сол и црн пипер и се замешува.
  Зелката се вари околу 10 минути, за листовите да можат полесно да се одвојат. Листовите внимателно се одделуваат и се полнат со смесата од мелено месо. Свитканата сарма се врзува со коноп или се прицврстува со штипалка за сарма.
  Сармите од кисела зелка се запржуваат на масло во тава додека не поруменат. Се додава 0,5 литри вода и се варат на тивок оган околу 1 час. Сармите се вадат, а сосот се процедува низ ситна цедилка. Јадењето се зачинува со црн пипер и сол. По желба, сосот може да се згусне со малку скроб.
  Останатата зелка се сечка на ситни парчиња и исто така се запржува на масло и се динста.
  Подготвените сарми од кисела зелка се сервираат со издинстана зелка, варени компири и сос.
  ДОБАР АПЕТИТ!
   
 11. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.886
  леле како ме настрвивте со темава,баш сега не смеам да јадам :( инаку и јас незнам да правам,во план сум,ке одам кај стрина ми на пракса чека гости во сабота,па ке помогнам и јас :angel: :D ке пишам како испадна :wasntme:
   
 12. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.583
  Допаѓања:
  13.813
  денес си јадев посни сармички. Се прејадов :$
   
  На AngIv му/ѝ се допаѓа ова.
 13. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Едно од поомилените јадења ми е сармата...Кај нас баба ми ја прави и е најубава :) Прави две врсти на сарма. На лето замотана во лист од лоза, а на зима замотана во кисела зелка. Мене повеќе ми се допаѓа ,,летната‘‘ во лист од лоза. За рецепт незнам ќе треба да се консултирам со баба ми. :D
   
 14. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  805
  Допаѓања:
  1.272
  Пол:
  Женски
  дали знае некој како се прави сарма од блитва. имам јадено и ного е вкусна
   
 15. mia9184

  mia9184 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  285
  Пол:
  Женски
  Посна или мрсна ?
  Еве ти рецепт за посна :
  Блитвата ќе ја исчистиш од рачките ке ја измиеш и ке ја ставиш да се обарат листовите .
  Во тавче ке запржиш кромид ситно сецкан а може и праз , па потоа се додава миен и исчистен ориз малку да се пропржи колку да испари водата што ти останала од миењето на оризот . Се трга од оган и се додаваат зачини: сол, бибер , црвена мелена пиперка и нане (им дава посебен шмек на сармичките ).
  Потоа се виткаат сармички како и со зелка само помалечки.
  Се редат во тенџере , каде претходно си ставила неколку ливчиња од блитвата на дното , колку да се прекрие , наредените сармички одозгора се покриваат со ливчиња блитва се налева врела вода колку да ги прелиеш сармите се покрива тенџерето со фолија и се печат во загреана рерна на 220 степени околу 1.5-2 часа.
  Готовите сармички се служат со кисело млеко или павлака , :)
  На Здравје ! Пишете како ви се погодиле ако некој проба да ги направи .
   
  На mal.ecka и delvi им се допаѓа ова.
 16. stefyle

  stefyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  108
  Пол:
  Женски
  м,м,м,м,м,м,м,м...Обожувам сарма само направена од рацете на мама па и затоа не го знам рецептот бидејки секогаш мама ми прави...
   
 17. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Јадам сарма :D
  А сармата го дуи ли стомакот? :?:
   
 18. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Вчера направив сарми. :P Со лисја од грозје, многу вкусни беа.
  Има уште, бујрум кој сака. :lol:
  Рецепт не давам... :!:
  ... бидејќи не го знам! :lol:
   
 19. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  2.933
  Пол:
  Женски
  Сармата ми е најомиленото јадење ммммммм кога јадам не знам кога е доста :)
  Највеќе ја сакам на мајка ми и баба ми сармата :P
   
 20. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  986
  Не знам да правам, али итекако знам да ја јадам... обожавам сармички ммммм :)