1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сарма

Дискусија во 'Рецепти' започната од RedRose97, 16 октомври 2010.

  1. RedRose97

    RedRose97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    158
    Дали ја јадете знаете ли да ја правете ако знаете споделете некој рецепт :)
    Јас лично незнам да ја правам но многу ми е вкусна. Мајка ми ја прави прекрасно според нејзин рецепт кој незнам како е :P :D
     
  2. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    И јас многу сакам сарма особено сармата на мама само што незнам како ја прави :rofl:
     
  3. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    аа сарма обожавам :D :D :D
     
    На Osamena devojka и Stam им се допаѓа ова.
  4. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    И јас многу сакам сарма, незнам како се прави, ама знам дека најбрз начин да се направи, потребно е зелка, мелено месо, и фант зачин за сарми. Со фантот и месото се прави филот, е сеа зелката незнам како се прави мека да е, се обарува валјда, и вкусно испаѓа... :)
     
  5. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    зелката се остава да се скисели, и затоа нели викаме пресна и кисела зелка, киселата зелка за вариво и сарма е многу поубава, ама како се прави не знам баш ќе ја прашам мајка ми.. е сега ме заинтересира :D :D :D
     
  6. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Јас ќе ви кажам како се вари зелката ;)

    Го длабите тоа тврдото внатре- кочан мислам се викаше и ја ставате во тенџере доволно големо за да ја собере.
    Потоа ставате малку лимонтус, на врвот на лажица и додавате вода во тенџерето.

    Го пуштате шпоретот на најсилно додека да зоврие водата, а потоа намалувате на 2ка или послабо.

    Постепено го кревате капакот од тенџерето и внимателно со лажица ги тргате првите листови и полека ја вртите зелката.

    Потоа оставате да се вари на тивок оган околу 10 минути, ќе видите кога листовите ќе ја променат малку бојата и потоа го исклучувате шпоретот, ама тенџерето го оставате уште малку, додека да се олади водата за листовите убаво да омекнат.

    Потоа имате спремни листови за сарма ;)
     
    На Serafima, stilas7, d.Darla и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Кај мене мама ја прави со пресна зелка. Ќе спржи и мелено месо со вегета, бибер и сол и после става со лажица во еден лист омекната зелка. Листовите ги мота и одоздола на тенџерето става неколку големи листови зелка и ги реди сармите и потоа кога ќе заврши и одозгора става неколку листови зелка колку да се покријат и ако има некоја коска ја става. Го става тенџерето во релна и толку. Сега на колку пече и колку време не знам. :)
     
  8. Ms.Sweet

    Ms.Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Сарма од кисела зелка
    Потребни состојки:
    - 1 кгр. мелено месо мешано (говедско и свинско)
    - 150 гр. сланина
    - 2 кисели зелки
    - 50 гp. ориз
    - 2 главици кромид
    - црн и црвен пипер, сол, вегета и зејтин

    Подготовка: Исечкајте го ситно кромидот, и ставете го во сад со зејтин да се пржи. Откако ќе порумени додајте го меленото месо. Ставете малку вода и оставете да се испржи убаво. Пред крајот додајте сол, вегета, бибер и оставете уште 10 минути да се пржи. Потоа тргнете го месото од оган и додајте црвен пипер (2-3 дрвени лажици) и оризот. Земете ги зелките и вадете листови. Отсечете ги жилите од листовите и ставете од месото и виткајте сарми - големина по желба. Во подлабок сад ставете на дното неколку листа од зелката и редете ги сармите една до друга. Сланината исечете ја на подебели листови и ставете ја меѓу сармите. На крај прелијте ги со вода, за да се покријат сармите. Затворете го садот сo алуминиумска фoлија и ставете го во рерна да се вари 3-4 часа на умерена темпераryра од 150°. Потоа извадете ја фолијата и оставете уште половина час да се пече сармата и да добие светло кафена боја.
    ;)
     
    На Osamena devojka, tina-63 и stilas7 им се допаѓа ова.
  9. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Многу ми е вкусно јадење сармата, но за жал сеуште незнам сама да направам :)
     
  10. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    мммммммммм
    Состојки:
    1 главица кисела зелка
    1 килограм мелено месо
    1 главица кромид
    вода
    масло
    сол и црн пипер


    Подготвување:
    Кромидот се сечка на ситни парчиња и се става заедно со меленото месо во сад. Добро се зачинува со сол и црн пипер и се замешува.
    Зелката се вари околу 10 минути, за листовите да можат полесно да се одвојат. Листовите внимателно се одделуваат и се полнат со смесата од мелено месо. Свитканата сарма се врзува со коноп или се прицврстува со штипалка за сарма.
    Сармите од кисела зелка се запржуваат на масло во тава додека не поруменат. Се додава 0,5 литри вода и се варат на тивок оган околу 1 час. Сармите се вадат, а сосот се процедува низ ситна цедилка. Јадењето се зачинува со црн пипер и сол. По желба, сосот може да се згусне со малку скроб.
    Останатата зелка се сечка на ситни парчиња и исто така се запржува на масло и се динста.
    Подготвените сарми од кисела зелка се сервираат со издинстана зелка, варени компири и сос.
    ДОБАР АПЕТИТ!
     
  11. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    леле како ме настрвивте со темава,баш сега не смеам да јадам :( инаку и јас незнам да правам,во план сум,ке одам кај стрина ми на пракса чека гости во сабота,па ке помогнам и јас :angel: :D ке пишам како испадна :wasntme:
     
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    23.924
    денес си јадев посни сармички. Се прејадов :$
     
    На AngIv му/ѝ се допаѓа ова.
  13. GarpovaV

    GarpovaV Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Едно од поомилените јадења ми е сармата...Кај нас баба ми ја прави и е најубава :) Прави две врсти на сарма. На лето замотана во лист од лоза, а на зима замотана во кисела зелка. Мене повеќе ми се допаѓа ,,летната‘‘ во лист од лоза. За рецепт незнам ќе треба да се консултирам со баба ми. :D
     
  14. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    дали знае некој како се прави сарма од блитва. имам јадено и ного е вкусна
     
  15. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Посна или мрсна ?
    Еве ти рецепт за посна :
    Блитвата ќе ја исчистиш од рачките ке ја измиеш и ке ја ставиш да се обарат листовите .
    Во тавче ке запржиш кромид ситно сецкан а може и праз , па потоа се додава миен и исчистен ориз малку да се пропржи колку да испари водата што ти останала од миењето на оризот . Се трга од оган и се додаваат зачини: сол, бибер , црвена мелена пиперка и нане (им дава посебен шмек на сармичките ).
    Потоа се виткаат сармички како и со зелка само помалечки.
    Се редат во тенџере , каде претходно си ставила неколку ливчиња од блитвата на дното , колку да се прекрие , наредените сармички одозгора се покриваат со ливчиња блитва се налева врела вода колку да ги прелиеш сармите се покрива тенџерето со фолија и се печат во загреана рерна на 220 степени околу 1.5-2 часа.
    Готовите сармички се служат со кисело млеко или павлака , :)
    На Здравје ! Пишете како ви се погодиле ако некој проба да ги направи .
     
    На mal.ecka и delvi им се допаѓа ова.
  16. stefyle

    stefyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    м,м,м,м,м,м,м,м...Обожувам сарма само направена од рацете на мама па и затоа не го знам рецептот бидејки секогаш мама ми прави...
     
  17. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Јадам сарма :D
    А сармата го дуи ли стомакот? :?:
     
  18. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Вчера направив сарми. :P Со лисја од грозје, многу вкусни беа.
    Има уште, бујрум кој сака. :lol:
    Рецепт не давам... :!:
    ... бидејќи не го знам! :lol:
     
  19. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Сармата ми е најомиленото јадење ммммммм кога јадам не знам кога е доста :)
    Највеќе ја сакам на мајка ми и баба ми сармата :P
     
  20. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Не знам да правам, али итекако знам да ја јадам... обожавам сармички ммммм :)