1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сарти (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од cinderella5, 26 мај 2014.

 1. cinderella5

  cinderella5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  3.017
  Пол:
  Женски
  Девојки ајде кажете ми мислење за местово? Какво е? Дали сте задоволни? Дали има продавници? Ноќен живот? Какви се плажите?
  И доколку имате слики прикачете :)
   
 2. Delfini

  Delfini Нов член

  Се зачлени на:
  12 април 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  I mene bash me interesira za plazite okolu sarti koj se najubaj?
   
 3. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.096
  Пол:
  Женски
  Сарти е прекрасно место. Плажите ме воодушевија, особено дивите плажички до кои се спуштавме 20ина минути. Оринџ бич не смеете да ја пропуштите, кристална вода, бели карпи, милина. Исто и Палами(т)ци, водата е како на Оринџ, само е пофрекфентна.
  Каламици плажата е малку подалеку, 12ина километри од Сарти, ама вреди за секој километар. Водата е поладна, подлабоко е, но треба да се види. Помеѓу Сарти и Каламици има една плажа, Гоа Бич, ништо посебно, камења, но имаше многу фини журки лани.
  Лежалките се околу 3-4 евра за цел ден со кафе, на секоја плажа.
  Во врска со самото местенце... Мало е, убаво средено, навечер има нешто како чаршија во центарот. По текот на градската плажа има многу барови и ресторани со пристапни цени, освен на коктелите кои беа изгор. Гиро не знам колку беше, затоа што не сум љубител.
  Јас бев во сред сезона и бев прилично задоволна од сите цени.
  Храната е тука некаде како во Македонија, со исклучок на лебот и млечните производи. Доколку одите, пазарувајте во помалите маркетчиња, затоа што тој најголемиот, жолт, е изгор.
  Ние во глобала надвор се храневме и реално не потрошивме многу.
  Смештај советувам на лице место да си побарате, агенцииве се трчи-лажи, најужасните места се нивни. Ако случајно сте гледале за апартмани Космас преку агенција, откажете се, одвратни се. Моја нога таму веќе не стапнува. Има прекрасни вили за некои 35-6 евренца од ноќ, што е сосема солидна цена.
   
 4. cinderella5

  cinderella5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  3.017
  Пол:
  Женски
  А пристапот до плажа како е? Блиску се плажите? Може пеш или мора со превоз?
  Значи не зборам за главната плажа, за тие да речам поубавите ... :)
   
 5. bassical

  bassical Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2013
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  10
  Сум била на многу места во Грција и Сарти ми е дефинитивно едно од омилените по тоа каква плажа има! Значи по целата должина на градчето плажата е огромна широка, песочна, со лежалки и водата е многу чиста така да јас сум воодушевена што се однесува до плажите. Плус има продавнички да се прошета ама за ноќен живот во смисла клубови и останато не би знаела да ви кажам бидејки бев со моите тогаш и не ме ни интересираше тоа така што не ни прашав. :)
   
 6. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.977
  За пристапот на плазите мозе да се изнајми мотор околу 8-10 евра е за цел ден, доколку не сте со кола, оти се малку пооддалецени тие убавите плази од местото сарти. Во глобала, за местото има објаснето скоро се тинкербел во погорниот пост, така да тоа е тоа за ова место. :)
   
 7. Mihaela.P

  Mihaela.P Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2013
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  27
  Девојки ме интересира какви се плажите во Сарти? Другарка ми со сопругот и децата сака да оди таму на одмор, но добила информација дека биле прилично длабоки, па си земав за обврска да ве прашам вас :D
  Однапред ви благодарам :)
   
 8. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  11.996
  Допаѓања:
  104.551
  Ме предомислуват за местово.Дувало ветер,малечко селце и немало ни шеталиште :^) Стварно? А бев загреана да појдам на вториот крак :^)
   
 9. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.977
  Јас до сега имам одено 4 пати на ова место и тоа за 2-3 дена само и искрено ми нема оставено некој убав впечаток, плажите не се со ситен песок и едната во градот е само блиску, останатите убавите плажи се подалеку и може да се оди само со мотор ако изнајмите исли со кола, инаку се далеку. Местото е мало, има мало шеталиште кадешто има неколку продавнички, неколку кафетерии, фаст-фуд и тоа е тоа. Не го препорачувам за малди луѓе :worried: цените не се ни малку ефтини, да речеме за разлика од Паралија кадешто сум јас, цение се многу по приступачни отколку било каде, исто како и во Мк се, ете толку ефтино....
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Florenca

  Florenca Активен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2013
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  :sun: Во Сарти сум била неколку пати . Првиот пат преку агенција а потоа во сопствена режија. Селцето е распослано во должина на самата плажа и било каде да најдете сместување , плажата ке ви биде блиску. Плажата е прекрасна со ситен песок , а водата во морето е кристално чиста. Кој сака и не мора да оди на околните плажи бидејки и самата плажа на Сарти е прекрасна. Посебно ми се допаѓа што е огрооомна па и да е преполно со туристи , на плажа секогаш имаш комоција , посебно во новиот дел на Сарти , а не да се тискаат и врз глава да ти поминуваат. За околните плажички да не зборам , преубави се , како што беше погоре опишано , освен што не беше спомната Климатарија која е стварно преубава. За цените мислам дека е малку по солено од на пр. Паралија , поготово во сезона. Сместувањето нема поевтино од 40 евра , а оние на сама плажа или првите 2-3 реда на куќи се по 50-60 евра. За младите нема забава во самото Сарти , освен преубави ресторани на самата плажа , но нема некои журки или слично. За во околината знам дека во кампот Арменистис има стално некои гостувања на познати групи и музичари па младите од сите околни места одат на тие концерти. Климата мене лично многу ми одговара , затоа што навистина постојано пирка ветер и кога е пеколна горештина , во Сарти не се чувствува и секогаш е пријатно. Како и да е препорачувам не секој да оди и ако ништо друго максимално ке се изнаужива во преубавата кристално чиста и топла вода за бањање. :sun:
   
 11. nemam ime^^

  nemam ime^^ Нов член

  Се зачлени на:
  25 мај 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ние со моите дома планираме да одиме во Сарти ова лето па ке може некој да ми каже дали има во селцево бар нешто за шетање навечер? Не барам дискотеки или кафичи туку дали има шеталиште или нешто слично? И сакав да ве прашам оние кои сте биле во сарти,плажите песочни се и дали се убави,чисти вака?:wasntme::smirk:
   
 12. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  868
  Пол:
  Женски
  Sarti e ubavo mesto ocigledno, ama mnogu slabo dobiv informacii za cenite, vo marketi i restorani konkretno, dali ima lidl ili nekoj drug poeftin market? Isto i lezalkite na plaza kolku se naplakaat? Od tie sto ste bile tamu da ne informirate za toj aspekt malku poveke.
  Se izvinuvam za latinicata, od mobilen pisuvam
   
 13. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.953
  Допаѓања:
  163.386
  Пол:
  Женски
  Имаше Арванитидис маркет.. Лидл мислам не. Цените зависи на што, стандардни грчки цени. 20-30% поскапи од кај нас, некои работи се и поефтини, зависи.
  Имаше лежалки што идеа со пијачки, имаше и без. Зависи пак што пиеш нели..
  Друго, нека кажат другите..
   
  На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21.084
  Допаѓања:
  187.562
  Пол:
  Женски
  Имаш Лидл во Никити. А во Сарти имаш Карфур, Маринопулос, Арванитидис, можеби и Масутис, ама не сум сигурна. За цените е подобро да ти каже некој што бил годинава, или што е моментално, оти мислам дека ќе се менуваат. Сепак со растот на ДДВ во Грција се очекува поскапување, ама кој да знае точно.
   
  На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.115
  Допаѓања:
  141.441
  Моите се вратија пред недела дена.
  Лежалките одат со порачан пијалок или било што ама нели најчесто е тоа.:lol:
  Фрапето на лежалка од 2,5 до 3е, а за носење 1,5е.
  Цените низ пекарите од 1,5е до 3е.
  Готвени јадења по 6е, риба на скара 350гр порција 9е.

  Ова и текнува на мајка во моментов.:P
  Најчесто оделе на Портокали, оти поручек на гратската плажа на Сарти имало најчесто бранови и водата е заматена.
   
  На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Leah12

  Leah12 Нов член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам затоа што размислуваме со дечко ми да одиме таму, дали има превоз организиран - автобуси комбиња или слично до околните плажи затоа што и двајцата не возиме ништо а би сакале да посетиме повеќе ?
  Фала :)
   
 17. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.926
  Старо градче во Амерички стил. Порано америчката војска престојувала во овој град. Иначе плажата не ми се допаѓа. Прљаво, за шетање нема многу. Го препорачувам за стари лица.
   
 18. ЈеленаЏиш

  ЈеленаЏиш Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  1.888
  Пол:
  Женски
  Фамилијата на мм има летувано таму и многу им се допадна местото, мислам дека повеќе пати имаат одено.
  Исто така едни пријатели беа на одмор во Сарти и се испофалија дека преубаво било, особено Оринџ Бич.
  Па лани за продолжениот викенд за 1 и 2 Август мислам беше, со сопружникот се закренавме да видиме што убавина е тоа Сарти. Најдовме смештај на почетокот на вториот крак, местото се викаше Геракини. Ефтино беше, убаво место, вилата преголема, ама хигиената не беше на највисоко ниво. Имаше приватна плажа ама цела беше со камења и не доаѓаше предвид таму да се капиме.
  Со колата надолу стигнавме до Каламици, уште некои 72 км возење.
  Имаше бранови и беше ПРЕГНАСНО. Водата беше црна, мирисаше на нафта, гнасотија ми се лепеше по телото.
  Отидовме во блиското кафуле, јадовме по една вафла (превкусно беше) и пак в кола до Сарти.
  Истата приказна и таму.
  Многу гужва на плажата, одвај најдовме место за паркинг, имаше бранови, и гнасна вода.
  Исто така цела плажа беше валкана со отпадоци. Не ми остави убав впечаток.

  Сепак, морам да напоменам дека во истото лето бевме во Лефкада, па потоа на вториот крак.
  По впечатокот од Лефкада, секоја друга плажа особено на Егејско море ми изгледа втора класа.
   
 19. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.926
  Од 1 до 10, давам 6.
   
 20. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  695
  Допаѓања:
  1.285
  Пол:
  Женски
  Јас летово ќе одам во Сарти, и не се согласувам дека е за баби :)
  Цело време ги пратам местата на инстаграм каде што би сакала да одам, и има многу млади, сигурно има добра забава по баровите на плажа, им се гледа по фаците .)
  Инаку мислам дека има дискотека, а и башка на Гоа бич секоја вечер се дочекува изгрејсонце со диџеј.
  Можеш да се изнажуркаш како тинејџер, или да се изнаодмориш како пензионер, како и да е. Доколку некој бил, нека ми предложи места за храна/забава, инаку, ќе одам на слепо.