1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свадба во пости?

Дискусија во 'Свадба' започната од Fikretka, 14 ноември 2010.

 1. Fikretka

  Fikretka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  2
  Сум слушнала дека не е убаво да се прави свадба во пости, што мислите вие???
   
 2. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  152
  Не е убаво!Подобро почекај,нека поминат постите па после прави свадба.Сепак тое е само мое милење.Јас лично не би правела свадба во пости. :!:
   
 3. Fikretka

  Fikretka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  2
  Секако дека нема да правам толку време чекам че почекам уште месец два ама сакам да слушнам и туѓи мислења па затоа прашувам,дали некој знае поконкретен одговор зошто не е убаво да се прави свадба среде пости???
   
 4. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.355
  Допаѓања:
  5.299
  мислам дека во црква не венчаат за време на пости, а самата свеченост па тоа не е некоја голема фрка дали во пости или не. но чинот во црква викаат не се правел за време на пости. но мислам дека денес поповите за пари би венчале се изгуби она важното значење на венчавка во црква. но прашај си поп ке ти објасни. иако мислам дека само заради тоа викаат не се правело (мое мислење )
   
 5. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  152
  Еее и тоа што викаш карак.Нешто сега прочепкав по интернет,и види стварно поповиве за пари правеле свадба дури и во пост :|
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Црквата не венчава во пости, скоро никогаш, а за пари не знам дали би го направиле тоа. Глупаво е малку, ама овде во Македонија парите диктираат многу работи.

  Како и да е, не знам дали се исплати да правиш свадба во пости, затоа што ако постат голем дел од луѓето што ќе ги каниш (ова хипотетички, не дека нашиве постат кој знае колку), и ако правиш свадба во ресторан, менито ќе ти биде само со посни јадења и риба? А имај предвид дека многумина не јадат риба.

  Како и да е, мислам дека главната причина што не се прави свадба во пости е тоа што нема црковна венчавка, а освен тоа мислам дека во пости и не се дозволени такви поголеми прослави. Сепак, не сум сигурна во ова последново.
   
 7. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Jas pravev svadba za vreme na Petrovdenski posti,popot sto ne vencase ni zede 1000 denari poveke od voobicaenoto.Gostite sto postea jadea riba a ne bea mnogu zosto tie ne se strogi posti kako veligdenskite ili boziknite.


  [mod-kirilica:ugzv4po2][/mod-kirilica:ugzv4po2]
   
 8. Fikretka

  Fikretka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  2
  фала ви на мислењата свадба секако нема да правам во овие најголеми пости само сакав да го слушнам и вашето мислење фала ви многу!!! ;)
   
 9. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  Сепак би ги испочитувала постите,пред се сакам мојата венчавка да биде благословена во црква како што си е редот.Секој индивидуално си решава за себе нели, а баш ми е чудно што ете нашиве попови венчаваат тогаш за некој денар плус,ако е навистина така срамота.После они ќе проповедаат морални принципи |(

  Христијани сме,не мора да одиме секој ден во црква или Библијата да ја знаеме напамет,ама барем она што е основно фино би било да се применува,барем јас би се чувствувала многу поспокојно ;)
   
  На libragirl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  73
  Мојата свадба е за време на пости :( Но, црква и матично ќе биде во Белград, 23 октомври, така да само прославата овде е за време на пости :| Неможевме да најдеме термин да е сабота и да е во ноември , па така го зедовме првиот викенд, сабота во декември и испадна дека се пости тогаш :| Се надевам се ќе помине во најдобар ред и нема да паѓа снег :) Позз :f:
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Сметам дека 40ден. не е голем период за некој да не почека да изминат постите.
  Не велам НЕ за некои исклучоци од хх фактори.
   
 12. mila25ve

  mila25ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  девојки ми треба одговор, братучетками има закажано свадба на 2 јуни меѓутоа тогаш се паѓа задушна недела и плус во недела кога е свадбата е празник Духовден па им кажале дека не било убаво да се прави свадба на тој ден па ако знае некој нешто во врска со ова нека ми каже
   
 13. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.670
  Допаѓања:
  11.526
  Знам најмалку 3 случаи кои правеле свадба на задушница. За најдобро и најточно мислење, секако обратете се во црква, бидејќи они ќе ви кажат дали венчаваат или не. ;)
   
 14. SuNsHiNe989

  SuNsHiNe989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  201
  девојки да ве прашам во контекст на постите од кога се велигденските а од кога петровденските пости. Многу би ми помогнале.
   
 15. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  4.876
  Пол:
  Женски
  Велигденските пости почнуваат од празникот "Прочка". А за петровденските незнам :?:

  Инаку јас мислам дека не е убаво да се прави свадба во пости,прво и основно во црква не венчаваат.А за таа феминката што праша дали се прави свадба на Духовден јас мислам дека не. Но најдобро да си прашате во црква,за најубав одговор и најточен. :rofl: :rofl:
   
  На SuNsHiNe989 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SuNsHiNe989

  SuNsHiNe989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  201
  јас прашав во цркав и попот ми рече единствено ќе ве венчам само доколку дадете посен ручек - вечера. Ама се премислив сепак ќе си правиме како што е редот.
   
 17. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  261
  Пол:
  Женски
  За 2013 година
  18.03-04.05 се велигденските пости
  30.06-11.07 се петровденските пости
   
  На SuNsHiNe989 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.670
  Допаѓања:
  11.526
  Јас можев комотно да ги трефнам најстрогите велигденски пости без да знам... Еден месец откако закажавме свадба, приметивме дека се работи за ВЕЛИГДЕН!!! Прв ден велигден човече, ич значи немам навика да видам ко празник кога е... Ама си прашав во црква, мојот поп беше воодушевен од идеата, и ни кажа дека е голем благослов, па така некако се смирив. Ќе си фарбаме 120-130 јајца.... :rofl:
   
 19. mila25ve

  mila25ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  и сестрами кога правеше свадба беше задушна недела, и погачата ја месевме во саботата вечер (а не во четвртокот) кога веќе изминуваше задушницата, ама нив повеќе ги мачи што во неделата кога баш е закажана свадбата се паѓа прв ден Духовден и повеќе луѓе им рекле дека на тој празник не е убаво да се венчаат, ама како и да е ќе им кажам за сигурно нека си се обратат во црква, ти благодарам
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  ^па ако не им е зорт, ако им се може со терминот нека поместат една недела +-
   
  На mila25ve му/ѝ се допаѓа ова.