1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свадба во престапна година?

Дискусија во 'Свадба' започната од SoNi55, 13 мај 2011.

 1. SoNi55

  SoNi55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Сакам да ве прашам дали некој е запознаен зошто се избегнуваат да се прават свадби во престапна година???Дали има некаква врска или и тоа е само празно суеверие ??? :^)
   
 2. SoNi55

  SoNi55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Свадба во престапна година ???

  За престапна госинја се смета онаа во која месецот Февруари има 29 дена т.е. н асекои 4 години!!!
   
 3. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  416
  Свадба во престапна година ???

  Тоа според мене е празноверие.. Луѓето веруваат во разни чудни работи, без посебна причина
   
 4. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Свадба во престапна година ???

  И мене ме ова интересира, зошто ни се запнале сите ајде, ајде наредната е престапна. Аман бе луѓе разберете еднаш, ние одлучуваме. Инаку јас не верувам во вакви работи, некако ми е навистина безвеза, ко демек другата година воопшто ќе нема свадби.
   
 5. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  166
  Свадба во престапна година ???

  и јас знам за ова и додуша сум суеверна а понекогаш па си викам.. глупост ... уствари и не сум суеверна толку колку што ми имаат ставено шубе со ова... а претпоставувам дека потеклото води од некоја мајка која сакала да и поседи ќерката уште барем година па ја излажала дека во престапна не се мажи :lol: шала на страна... ова се чисти глупости. друго во престапна што не се прај ? не се јади? деца не се прават? :fubar: аман со глупости :devil:
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Свадба во престапна година ???

  Јас па прв пат слушам за тоа. Глупости.
  И што таа година свадба НИКОЈ нема да прави?
  :D
   
 7. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Свадба во престапна година ???

  Тотална глупост и суеверие. Моите се венчани во престапна година па еве ги 28 години во брак!
   
 8. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  636
  Свадба во престапна година ???

  И мене и дечко ми сите не убедуваат дека оваа година ни истекува ,,последениот рок,, за да направиме свадба бидејќи догодина било престапна (ние викаме високочна) година и не се правело свадби |( !
  Е сега,за да биде уште подебило тоа, луѓето измислиле начин како да се надмине проблемот :!: , односно како и во престапна година да се прават свадби без да се стравува за успехот на бракот! Се меси погача но брашното требало да биде од невисокочна година,демек погача со старо брашно! И после тој адет може да се прави свадба и во престапна година! Демек погачата ќе го реши проблемот и го разбива мелерот смајлиштосекрсти Ова ми го раскажуваше една повозрасна сосетка, ама кој луд верува во ова бре??? Мене ми е ова чиста лупост и не планирам да се оптеретувам со вакви глупости (ако правам свадба во престапна година)
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  198
  Свадба во престапна година ???

  мислам дека тоа нема врска, па неможе никој да не прави свадба цела една година... :^) :^) :^) некако ми нема логика, не верувам во тоа
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.371
  Допаѓања:
  63.411
  Пол:
  Женски
  Свадба во престапна година ???

  Еј престапна е наредната година? :worried: И ние сакавме наредната да правиме свадба, а сега... Јас малку сум си суеверна, ама па што, цела година свадба ќе нема? Не ми иде ова некако.
   
 11. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Свадба во престапна година???

  Престапна, непрестапна, whatever.
  Јас ако дојдам до тој момент и почувствувам дека е тоа вистинското, нема да ме сопре ниту престапна година, ни дожд, ни црна мачка на патот.
  I gotta pocket full of sunshine. :sun:
   
  На Bozica1980, SoNi55 и ana-banana им се допаѓа ова.
 12. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  198
  Свадба во престапна година???


  и јас мислам така, ако тоа е "она вистинското", тогаш се друго одии во втор план...
   
 13. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.480
  Свадба во престапна година???

  Глупости!
  Јас правев свадба во престапна година и дете добив во престапна година...!
  Бог да чува што нема да измислат
   
 14. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Свадба во престапна година???

  Не сум суеверна за ова, али сум за тоа кога се некрстени денови, помеѓу 2 Богородици или пак пости. Дека се тешки и големи религиски празници а престапна година нема везе. Еден мој школски другар е роден на 29,02 па слави роденден или на 29 секоја четврта год. или на 28.02 па сеуште е жив и здрав :)
   
 15. cece07

  cece07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  11
  Свадба во престапна година???

  Кога е љубов во прашање ништо друго не е важно.Се што се прави со љубов успева.
   
  На L0ve му/ѝ се допаѓа ова.
 16. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.333
  Допаѓања:
  5.241
  Свадба во престапна година???

  и ние планираме свадба 2012 и воопшто не ми е битно каква е годината престапна или не воопшто не ме засега ;)
   
  На SoNi55 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  198
  Свадба во престапна година???

  мислам дека само кога се постови во текот на годината младите не смее да се венчаваат во црква
   
 18. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Свадба во престапна година???

  Мое мислење е дека тоа е суеверие, како и петок 13-ти и ред други работи.

  Мислам дека нема врска со вашата среќа, дом, семејство. Ако се сакате и сакате да ја крунисате вашата љубов тогаш престапната година нема да биде проблем, ниту пречка.
   
 19. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.933
  Допаѓања:
  4.649
  Пол:
  Женски
  Свадба во престапна година???

  Не верувам во вакви работи
  Па на крај краева ако можеше принцот да се ожени на престапна година, можат и други луѓе
   
 20. SoNi55

  SoNi55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Свадба во престапна година???