1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свадба во престапна година?

Дискусија во 'Свадба' започната од SoNi55, 13 мај 2011.

  1. SoNi55

    SoNi55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Свадба во престапна година???

    Знам дека се е ветер и магла ама ете кога некои постари ќе запнат,па не било убаво,па шубе да не ти било бла бла ......... :^) Кој излегол на крај со нив |(
     
  2. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Свадба во престапна година???

    Леле каква глупост... Ако на некого не му е судено годината нема да го смени тоа. Сешто... На тие кои се двоумат да имаат свадба во престапна година им препорачувам да не си ја оддолжуваат среќата туку слободно да се венчаат.
     
  3. bile1122

    bile1122 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Свадба во престапна година???

    Нема веза дали е престапна годината имам братучетка што се омажи во престапна година бидејки беше бремена и прашаа поп тој им кажа дека нема веза каква е годината
     
  4. Diamond

    Diamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    181
    Свадба во престапна година???

    и јас мислам дека нема везе.
    Братучед ми имаше свадба во престапна година, еве и дете си имаат, фала му на Бога..
    Не сум суеверна

    А пошо на секои 4 години, доаѓа престапна година, што треба тогаш, во 2012 да нема ниту една свадба?
    Нема смисла
    Терајте животот, Во Господ треба да се верува а не во баби жаби глупости што останале од неинформираноста и суеверието на претходните генерации
     
  5. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Свадба во престапна година???

    Друга причина освен таа дека нема да можеш да си ги броиш годишнините ако правиш свадба на 29-ти февруари :lol: , не гледам.
    Баш планирав при крај на годинава веридба па може почеток на другата свадба. А мајка ми за да убрза ме убедува дека била престапна не бивало. Е како па да не, она мене не бивало :rofl: , ај ќе види дека бива.
     
    На MSkorpionka и sanjaeva им се допаѓа ова.
  6. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Свадба во престапна година???

    Искрено првпат слушам за ова и не верувам дека има врска, живи глупости. :fubar: Не верувам во вакви работи, кога ќе дојде време за мојата свадба ( здравје Боже ) ова воопшто нема да го земам во предвид.
     
  7. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Свадба во престапна година???

    Ниеден поп од православна црква не би требало да поддржи суеверие ...
     
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.183
    Свадба во престапна година???

    Лелеее, па јас сум зезнала работа... престапна година правевме свадба :D
    А исто и моите... туку ај да не им кажувам, да не ги насекирам :D
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Свадба во престапна година???

    И мојата ќе биде во престапна година, ама Ариел штом е таква работата јас ич не му ја мислам :D
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Свадба во престапна година???

    Епа Реинбѕ мн среќа и мн љубов и хармонија и одличен секс...хехех се најдобро...или како што би акала да речам May God give you true bless, and from me my wishes for you to have a little piece of heaven... Congratulations
     
    На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Свадба во престапна година???

    И јас не верувам во ова, ако останеш бремена во јануари во престапна година и кога ќе правиш свадба? со дете наредната година :D , празни суеверија ништо друго ;)
     
  12. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Свадба во престапна година???

    Глупостии, бабини деветини. Коа сакам свадба ќе праам
     
  13. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Свадба во престапна година???

    За секој случај...Пред свадбата (во престапна година): Двапати Оче Наш, Три Аве Марии, сол преку лево рамо, пет-шест пати пу пу пу и обавезно катанче на невестилникот... Да се разбие малерот :D Се зезам...А можеби и не? :^)
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Свадба во престапна година???

    Живи глупости !
    Ох колку мразам суеверија ,од црна мачка ,преку не мети навечер па се до вакви ср**а !

    Каква врска би можела да има престапната година и среќата и слогата на двајца млади???
    Ако некој од тие луѓе (најверојатно жени ) што ги сејат ваквите приказни може да ме разубеди со научен факт ,онда не се мажам во престапна и цела престапна нема да му давам на маж ми !

    А дотогаш ,нека си седат тие стари моми ,небаре некој нив ѓе ги чека цела вечност !
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Свадба во престапна година???

    Ние правевме свадба во престапна година и во октомври ќе правиме 4 години во брак. Пу Пу да не се урочам супер ни е. Според мене нема врска дали правиш свадба во престапна година или не. Има х примери каде што не правеле свадба во престапна година па животот им е хаос. Така за они што се мислат дали да прават свадба во престапна година од мене имаат зелено светло. ;)
     
    На maca99 и karak им се допаѓа ова.
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Свадба во престапна година???

    Ова според мене се празни суеверија.
    Еве моите правеле свадба во престапна година, па еве 18 год се во супер солиден брак и јас сум родена во престапна година. Бабиби деветини се ова.. луѓето некогаш изгледа немало што да прават па верувале во се и сешто. ;)
     
  17. maca78

    maca78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    78
    Престапна година

    памтам пред едно да речам 15 години ко ке дојдеше крајот на декември и само ке слушавме се мажи оваа се ожени тој еееее цел куп луге ке се извереа.зошто?заш другата година била престапна....ама ако си бил верен можело да прајш свадба...малку и сега несватливо ми е,заш фактички ти пак ке се мажиш во престапната... покасно мислам дека понеосетно беше ова...барем јас така мислам
    за вервење знам дека полно народ вервит во то ама пак ич не значит дали то ке донесит растурање на бракот подоцна....а нели вервењето во превод е дека нема да истрајт бракот....
    моето искуство е поврзано со темава....мажена сум во престапна година и до сега ништо не ни фали да не се заречеме :lol: :lol: :lol:
    а кога дојде ред да се земаме со маж ми ни на крај памет не му текна на некој од нашите да ни речат можда од пусти страв дан се премислиме...според нив стари бевме :rofl: јас скоро 30 мм 38...
    можда си помислија бегај шукјур кај му текна пак уште да одложиме :D
     
    На aprokovic и loly89 им се допаѓа ова.
  18. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Престапна година

    Не верувам во вакви бабини деветини и не сум суеверна. Престапна година, чудо големо. Тоа се само народски верувања, нешто што некогаш се рекло...
    Мислам дека денес и не се внимава толку дали годината е престапна или не за некој да стапи во брак!
     
    На loly89 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Престапна година

    Имам слушано дека не требало да стапуваш во брак во престапна година, но искрено како и сите други работи ( Абе беше во неделата празник не чини да се чисти - а сега петок и сл. верувања на луѓето) ме тераат да не верувам во вакви работи. На мајка ми професор се родил во престапна година и тоа на 29 па ене го ништо не му е, ако веќе и не е умрен.
     
    На loly89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. woow

    woow Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    88
    Престапна година

    Не верувам во овие работи, но ако имаш и малку сомнеж дали да стапиш брак во престапна година, тогаш немој. Не дека нешто ќе ти оди наопаку, туку чисто да не те јаде сомнеж и сугестија цел живот. Кога си чекала досега, почекај уште малку.
    BTW Се најубаво во бракот и мноооооогу среќа и убави моменти.

    :*