1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свадба во престапна година?

Дискусија во 'Свадба' започната од SoNi55, 13 мај 2011.

  1. dragana21

    dragana21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    6
    Свадба во престапна година???


    zaljubena a sto ima vsrka ako pravis i so dete svadba eve nie imame 1,5 godisna kerkicka i sega ni se pruzi sansa da si napravime svadba i podgotovkite ni se vo tek taka da jas cuvstvuvam uste pogolema sreka sto toj den ke go spodelam so nea........i tuka ne gleda nisto cudno samo sto narodov kaj nas e so malku zatareno svakanje ;)
     
    На jasmina29 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Свадба во престапна година???

    Уште едно суеверие на народната маса, баш мајка ми вчера ми кажа дека една моја школска се верила сега брзо и одма свадба на 15 Септември закажале :o , кога ја прашав зошто, ми кажа дека било престапна година следната и не се правеле свадби. Според мене некој некогаш немал пари да прави свадба па ја одложил вака, се извадил на годината :lol: .

    Ако е така јас ќе чекам следнта престапна да правам, ем нема гужви по ресторани, ќе си најдам некој добар термин, нема гужви ни во матично...ќе си имам свадбуле за мерак 8) .
    Кога биле пости не се правело свадба, во престапна не, па кога :?: ?

    А што ако на пример ми се брза, од х причини морам да правам свадба следната година и да не ја правам само затоа што Февруари имал еден ден повеќе :rofl: .Eпа неможам некои работи да ги сфатам навистина, ај она за постите можда и ќе го протумачам некако, али ова со престапнава година тотално безврска :lol: .
     
    На guguence му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sanjicka987

    Sanjicka987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Свадба во престапна година???

    Еве ние планираме свадба наредна година и почнавме да шетаме по ресторани и има уште од сега закажани свадби за наредна година, така да тоа се глупости и не верувам во тоа ;)
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Свадба во престапна година???

    Ако двајцата не се созреани и спремни на целосна почит и разбирање, не престапна година, не бурми што не биле пеени како и да беше и сите тие суеверија, џабе е се! Тоа дека било престапна година може да е само изговор за утеха ништо повеќе.
     
  5. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Свадба во престапна година???

    А што ако се омажам во престапна? Козите на комшијата ке умрат? На мажот ми ке му свене па ке ме остави од срам? Неможам да ги сфатам овие празноглави суеверија.
    Од инат, баш би направила свадба во престапна година и тоа во петок 13ти (ако се погоди некој) и црна мачка ке си земам дома после тоа, па да видам што ке ми се случи.
     
    На tessie, guguence, Sanjicka987 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Свадба во престапна година???

    прости суеверија, не дозволувајте да ви го контролираат животот!!!!!!!!!!!
     
  7. tweety88

    tweety88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    23
    Свадба во престапна година???

    И брат ми планира свадба наредната година и не се замара со суеверија, ама на женска му не и е баш сеедно. Вика дека ако недај боже нешто не иде во бракот, ќе си помислува на тоа дека бил склучен во престапна година. Па сега ќе видиме дали ќе има свадба или ќе почекаме да помине престапната.
     
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Свадба во престапна година???

    да бе нека спие таа на тоа убо, јас да сум како неа а и сум ќе си правам свадба во престапна тра ла ла ла ла и утре ако не иде нешто годината ќе ми биде крива :lol: :lol: :lol:
    Не дека сите други години не се разведуваат не е битна годината, датумот, времето и местото едноставно ако ти иде ти иде ако не никој не ти е крив. мене не ми се чека да бе една година сум врена време е за свадба :lol: :lol: :lol:
     
  9. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Свадба во престапна година???

    не е за народот, јас лично не би сакала да правам свадба и детето да биде на истата, сепак немој право да осудуваш тоа е мое ЛИЧНО мислење ;)
     
  10. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Свадба во престапна година???

    И јас закажав свадба во престапна година,т.е. наредната.Ми мрчеше мајка ми ,сега да сме ја направили,ама не ни се брза.А и искрено не верувам во тие глупости.Демек ,само ако си останела трудна-исклучок,се правело.Така да ништо чудно и муабет да ми извадат ]:)
     
  11. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.278
    Допаѓања:
    101.224
    Пол:
    Женски
    Свадба во престапна година???

    Другарка ми мораше да лежи цела бременост, и не направија свадба, туку само матичар ги венча и тоа дома кај нив. Свадбата е закажана догодина, и ќе си има и детенце на свадбата. Мене ми е тоа ОК. А и јас ако се изобличам од бременост а треба да сум невеста нема да правам свадба. Ќе си спојам со детето и крштевка.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LUNA.girl

    LUNA.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    135
    Девојки најважна е вашата среќа.Што повеќе слушаме приказни од народот полошо,јас лично мислам дека нареднава година ќе има најмногу свадби. :!: :!: :!:
     
  13. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Бидејќи и јас сум суеверна одлучив да прашам... прашав еден пријател на татко ми тој е поп тој ми кажа дека нема врска дека се венча и се другооо... така да секој што се сомнева нека нема гајле и ајде следната година да ви се изнаиграме на свадба ... па и кај мене хехеххехе.... :) :) :)
     
  14. Dionisija

    Dionisija Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    керката ке се мажи идната година а 2012 е престапна... ајде сега да не се мажи ради бабски муабети ... секако дека ќе си се мажи ...
     
    На maca99 и Unique.chick им се допаѓа ова.
  15. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Навистина бабски муабети,а пак има ли луѓе кои веруваат во такви работи сеуште :^)
    Глупости,затоа сите трчаат оваа година беше фул со свадби,музичарите кои ги закажавме за нашата свадба рекоа дека до октомври наредната година се закажани :lol:
     
  16. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    една другарка ја одкажа свадбата пошо било престапна година :worried: ,ја лично не верувам во тоа ,бабини деветини
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    тоа го зборат и за децата дека,тие кои биле родени во престапна година немале среќа....абе живи глупости.
    Сметам дека за чинот на крунисувањето на љубовта нема пречка.
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. jasmina29

    jasmina29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    14
    И јас кога би останала трудна, не би правела свадба, само во матично би склучиле граѓански брак, чисто детето да не биде вонбрачно. А свадба-веселба би правела после пораѓање. Стварно не сакам трудна да носам венчаница, цел живот чекам да бидам невеста и да ја носам венчаницата од соништата, ама ако сум во поодмината бременост тешко дека ќе ми стои. Тоа и на вереникот му го зборам цело време, да не прај глупости, нек почека да помине свадбата :)
     
  19. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Секое суеверие е во спротивно од христијанството,и не е убаво да сте суеверни,ние пред да ја заказеме свадбата ,лани , прашавме поп,тетин на мојот иден сопруг,тој каза за такво нешто нема на ниедна срана во библијата,дека за Господ сите години се исти,битна е лјубовта и разбирањето на луѓето.Покрај тоа што јас ке правам свадба во престапна година,и брат ми и снаа ми се верија и правеа свадба во престапна година,па да се живи и здрави сите,си имаат три машки дечиња.Правете си свадби и веселете се нека ви е се најубаво и најсрекно,поздрав...
     
    На danika, soncenceto.matea и maca99 им се допаѓа ова.
  20. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Ептен не треба да се прави, аха. |(
    Затоа јас минатата година (2012) бев на 4 свадби од роднини и кумови.
    Бабини деветини, што друго?