1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свадба или пари?

Дискусија во 'Свадба' започната од lejdiii, 26 февруари 2011.

 1. lejdiii

  lejdiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  3
  малце ќе не оговарат ако напишаме поклон во плик.........а дали со пенкало го напишавте или тама кај што ги изработивте поканите?
   
 2. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Јас не се замарав со тоа дали ке ме оговараат ако напишам поклон во плик, не ми беше срам и на сите им напишав. Поарно тоа , отколку да чекам дали на гостите ке им биде срам да дојдат на свадба со поклон од 200 денари или пак 5 исти поклони да ми се погодат.
   
 3. lejdiii

  lejdiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  3
  е да глупо е ако добиеш некој поклон што нема д ати користи за ништо....... и дали сите го испочитува напишаното?
   
 4. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Јас да се замешам да ви кажам, кај една другарка на свадба, имаше на поканите такво плико и доста од подареите пликоа беа празни :D :D
   
 5. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  ние на нашите покани не непишавме со пенкало, туку така ни беше испечатено на поканата, ке ја сликам и ке ја видите :$
  п.с нема шо да те оговараат тоа е твое право, и кај нас за срека сите пликови беа полни со пари :lol:
   
 6. lejdiii

  lejdiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  3
  ајде лубица се надевам ќе ја ставиш сликата во скоро време позз и фала
   
 7. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Мене тоа ,,поклон во плик,, ич,ама ич не ми се допаѓа! Не сакам никој да навредам, ама не е во ред да му наредуваш на некој што да ти донесе! Нели поклонот не се бира? Од кај што те почитувале луѓето и ти дошле на свадба па дури и да им се кажува што да донесат ми е ептен непристојно! Кој што планирал, што сакал и колку можел нека си донесе...на свадба не се канат луѓето заради подароците туку заради веселбата! Можеби некој ве почитува и сака да ви гостува на свадбата ама нема доволно финансии! И плус му се наметнува дека треба да донесе ,,поклон во плик,, Полесно ќе му е на гостинот да купи некој поефтин подарок отколку да стави 300 денари во плико! А ретко кој би се осмелил со 300 денари да се развесели и да се забавува на нечија свдба! Во такви случаи госите одбиват да бидат присутни, па младенците нека плаќаат празни столови и наместо ќар би излегле зијан од свадбата!
  Нема да кажам дека свадбата сама по себе е само веселба, важни се и подароците и убаво е да се соберат пари, но да му се нардува неко му што да донесе за подарок ми е многу непристојно! Јас не би го направила тоа и не ми беше пријатно да гостувам на таква свдба! Ова е само мое мислење и не мора никој да се согласи,а и немав намера да навредам никој ;)

  Инаку во врска со темата дали свадба или пари,јас би се одлучила за свадба! Не некоја огромна свадба со 300 гости и разно-разни обичаи, туку со најблиските роднини и пријатели, веселба со која ќе го прославиме влегувањето во брак! Не можам да одберам пари наместо свадба затоа што нема да си простам ако не се видам како невеста, ако не ги овековечам најубавите моменти од животот, ако не се разиграм со најблиските... Како што кажаа многумина пред мене парите се печалат, а свдбата се случува само еднаш во животот! патување може да се деси и после 5 години брак,и на 80 години од животот и било кога, но свадбата се случува само на првиот ден од бракот и никогаш повеќе!
   
  На Barbie20, pamelche, babybelle и 9 други им се допаѓа ова.
 8. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Кај мене сите го испочитуваа напишаното, си собрав пари да си го реновирам цел стан 8)
   
  На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  фала богу дека кога ке се решиш да правиш свадба ти однапред си планираш колку ке потрошиш така и сигурно не очекуваш дека ке си ги вратиш тие пари. и нормално на свадбата најбитна е веселбата, радоста :)
  а во однос на тоа дека ако напишиш поклон во плик, ти му наредуваш на гостите на некој начин што да ти донесат, јас не се сложувам со тоа, во денешно време и да не пишува на поканата лугето сами се свесни и даваат поклон во пари. А кој е тој кој ке оди на свадба со 300 или 500 денари(на пример), и плус цела фамилија, мислам стварно е срамота :$ обично секој гледа да си ја плати порцијата, ако не повеке така?
  а и тоа дека ке излезиш во минус , дека нема да дојдат гостите ако така напишеш нема врска, кога ке ги носиш поканите ке му речиш да ти потврдат дали ке идат или не така?зато шо мора во ресторанот да им кажиш број на гости, така е во денешно време, а ова го кажувам од искуство :D
   
 10. lejdiii

  lejdiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  3
  кога ќе ја ставиш поканата?
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Кој прави свадба за пари да собере ... ќе му пропадне бизнисот.
  Инаку не би замерила на никого за такво нешто,бидејќи што тие имале храброст да напишат,зошто мене да ми е неугодно?
   
 12. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Вејке кога почнаа на баци рака да даваат по 10 денари свадба за пари нема да има...оти бизнисо му е пропаднат да си знае...
   
 13. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  Ако сакате свадба, правете свадба, а не свадбата да ја претварате во печалба. Ги каните гостите да дојдат да се повеселите заедно поради вашите срекни моменти, и за вакви работни навистина треба да ви биде битно присуството а тој кој што донел или колку донел не е воопшто битно. Сите сме луѓе некој има повеќе за давање, некој помалку, битно е да ви се направи чест да ви дојдат на свадба.

  Јас правев свадба пред неколку месеци и тоа голема свадба 600 луѓе, на поканите не напишав поклонот во пари оти ептен ми звуче глупо и ми беше срам, како да ги приморувам луѓето аман давајте пари сега заглавивме со свадбата :tmi: и да бидам искрена може 90% од гостите дојдоа со плик, многу малку имаше поклони ама и тие што ги добив беа навистина убави поклони, што секој нов брачен пар има потреба од такви работи, куферче со 24 пара лажици, виљушки, ножиња, тањири и тоа од овие поновите со дизајн нешто четвртасти имам околу 3 сервиси, околу 2 3 дупли ќебиња (за спална), муабетот ми е дека и луѓето кога знаат дека поклонот е за свадба претежно купуваат работи што ке им претребат на младите секако. И навистина на тие поклони им се израдував повеќе одколку на тие што ставиле по 15евра во плик, значи парите не се ништо посебно, ке ги истрошиш и готово, а тие што ти купиле поклон, секогаш кога ке го видиш тој предмет ке ти текне ејј ова ми е од свадбата поклон од тој/таа. Е сега не се жалам ни е од парите, земено сите во глобала убави парички фативме :D
   
 14. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.097
  Многу се иритирам кога ке ми дадат покана на која пише поклон у плико :x поселско значи од ова нема. :fubar:
  да сум жив и здрав јас па кога ке правам свадба ова никако не доаѓа у обзир :shake:
   
 15. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.410
  Допаѓања:
  47.160
  Пол:
  Женски
  Според мене врвот во сељачизмот на свадбите е покана со додадок поклон во плик и оедење од маса на маса и собирање пари пред вечерата или после, не знам точно како беше.Во денешно време сите сме свасни дека на секој млад брачен му се потребни пари и нормално секој кој е во можност ке стави во плик,нема потреба од дополнително нагласување.За мене тоа е просење,ве викам на свадба зашто ми требаат пари а не знашто сакам да ве викнам.Кога би правела свадба никогаш на поканата не би пишала поклон во плик.Ако ми дадат пари ок ако не пак ок па макар и да го фрлам тоа што сум го добила.А,денес веке никој не носи пегли и сервиси од дедо Ное и грниња на нива што иделе невестите.Барем по тоа што сум гледала по продавнициве скоро се е модерно и би се нашло во секој модерен дом.Така да нема изговор за таква покана.Крајно некултурно и невоспитано.
  Ете,некој ке каже барем порцијата да си платам со поклонот.На скоро сите свадби што сум била храната не ми се допагала па генерално сум останала само на предјадењето што комерцијално е пирошка и похован кашкавал.Ако немам доволно пари за голема свадба боље ке направам мала со најблиските ,отколку балканскиот синдром да го поштувам со викање 600 души и при тоа молејки бога да ми донесат пари за да ги покријам трошоците.Кока би добила таква покана од инает би купила поклон наместо да дадам пари во плик.Ако им се допага ок ако не нивни проблем што се однесува до мене можат и да го фрлат.
  Што се однесува до прашањето дали свадба или пари,јас секогаш сум посакувала да отидам само до матично (без сите обичаи) да се потпишам , со најблиските да се напијам после тоа некоја пијачка колку да не е без ич и сабајлето да заминам негде на меден месец.
   
 16. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  7.045
  и свадба и пари :$
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Војничето мое беше за пари, тој не си е по свадбите.
  Но јас сум и тек како :D неговите и моите исто така сакаа, и 3:1 испадна ете ќе правиме свадба.
  Ќе не чини, не велам не (сега башка се е поскапено), ... ама па тоа е еднаш. :) И ќе се потрудиме да заштедиме секаде кај што ќе можеме.
   
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.526
  Допаѓања:
  31.529
  Пол:
  Женски
  Јас сум за пари. Во денешно време свадбите се трошок и поарно е младите да ги потрошат парите за тоа за што им требаат, отколку да прават свадба. Јас и маж ми сакавме да ни дадат пари, ама нашите родители не сакаа и направивме свадба.
   
 19. mice83

  mice83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  51
  Дефинитивно свадба...Сноу ако треба направи свадба и со 15 гости,без некакви луксузи,но навистина вреди да се видиш во венчаница,да бидеш невеста и да ги преживееш моментите што ги носи тој ден.Еднаш во животот е, а сум сигурна и дека после свадбата твојот маж ке си го смени мислењето и ке види дека не згрешил... :)
   
  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.356
  Допаѓања:
  5.833
  Јас не сум по свадбите но тоа останува..слики...па си облекла фустан....инаку парите т.е. поклоните се за невестата и младоженецот и онака веќе сите пишуваат поклон во плик + баци рака .....а родителите нека плаќаат за ресторантот (барем така е кај нас ) ....не мора огромна свадба..некоја скромна со најблиските :) па тоа е радост ....
  кој како сака :)
  јас би се дотерала и ќе направам една фотосесија..не сакам народно така што и од таа причина многу не ми се праве свадба..како ќе се договориме така ќе биде ...