1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свадба или пари?

Дискусија во 'Свадба' започната од lejdiii, 19 февруари 2011.

  1. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.204
    Допаѓања:
    23.968
    [​IMG]

    за да можеме си одиме некаде подалеку на меден месец =)
     
    На baby.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    еве конечно да ја ставам поканата, се надевам ке успееш да видиш, зато шо буквите се многу ситни :lol:
    инаку нашата покана беше на три дела превиткана и на крајот беше она најбитното за поклонот, ихихихи
    п.с ливченцата се за да си ја зачувам приватноста :D
     

    Прикачени фајлови:

    • 4.JPG
      4.JPG
      Големина на фајлот:
      179 KB
      Прегледи:
      267
    • 2.JPG
      2.JPG
      Големина на фајлот:
      107,3 KB
      Прегледи:
      268
    • 1.JPG
      1.JPG
      Големина на фајлот:
      165,1 KB
      Прегледи:
      267
    На easyyyyy, rossonerka и Lady-PinkHeart им се допаѓа ова.
  3. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Леле многу убава покана, преубава е најискрено, многу ми се свиѓа!
    Баш убаво што сте напишале поклон во плик, не да ми носат сервис за кафе, ке си купам јас што си сакам.
     
  4. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    :$ фала многу
    а и ова е најдобро нешто алал да му е на тој шо го измисли :lol:
    поарно некој да ми даде 200 ден отколку нешто без врска, како од свадбта од мајками усте стојат дома поклоните ( само чаши и чинии) :rofl:
     
    На ciribiribela му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lejdiii

    lejdiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    3
    фала што оде4ли време да ја ставиш поканата
     
  6. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Абе па кога си ја бираш поканата те прашуваат дали сакаш да пишува поклон во плик или не.
    Значи тоа младите сами си го одбираат.
    Јас никогаш не би пишала поклон во плик, ама секој си знае за себе.
     
  7. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    694
    Имав избор да бирам за мојата свадба или да ми дадат пари.Сепак се одлучив за свадба дека тоа е еден незаборавен момент кој ќе го памтам цел живот,а за шетањето се надевам дека ќе соберам пари од свадба и ќе си дозволам еден луксузен одмор,па ако не се надевам дека ќе заработам...
     
    На The-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sharlott

    Sharlott Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    14
    Кај нас не се ни постави вакво прашање :D Сите сакавме свадба, особено јас и сопругот. А ова подарок во плик, не ми ни падна на памет тогаш...некако не ми се допаѓа :^)
     
  9. MadHatter

    MadHatter Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    30
    Каква свадба бре луѓе, со нашиов стандард, свадба да правиш, или треба да земеш кредит да ја направиш свадбата и после да немаш леб да јадеш,и да пцуеш кој цацко те тереал да земеш кредит, секој ден расправии, или треба во мозочето нешто стварно да ти фали! ( зборувам за луѓето со среден и низок стандард, не за оние кои праат свадби по паласи и слично, без никој да се навреди) :!:
    И што ајде свадба, огромна сума на пари , време , нерви , потрошена за ШТО?

    ЗА:

    1.роднини: со кои не сум ни најмалце блиска,за што ми се потреби да ми дојдат на свадба ? да седат како мисири, или да ја седат со нивната лажна насмевка ? не фала , роднини од типот на мајка ти вујната мене што ти е ? - нит сум ги видела , нит ме виделе! |(

    2.поклони: искршен сервис за ручање ? шољи за кафе ? послужавник? прегорен миксер? 2 микро печки? тепих ? постелнина? и случни глупости, кои приотоа не се со по мој вкус ? - не фала :x

    3.обичаи: од типот на бовчи, кокошки, туркање по врати, вртење на колца по ред, невестата, свекрвата, кумот ,лажица мед за невестата - добра да била ( и 3 тегли дај и ако е лоша,џабе ти е се!), црква, поповине одвратни, да ми мавтаат со тоа кандилоно пред фаца, и да зборат нешто , во што и самите не веруваат ни го практикуваат,лично поканување на гостите и делење на покани- уште од самиот старт гледаш дека на лугето им задаваш непотребни проблеми,поклони,па што да се облече и слично, и сите со кисела насмевка те дочекуваат ,а притоа ти си свесен за тоа во какви материјални состојби живет твоите гости
    ухх мразаммм :@

    4.музика од типот, оф оф емина, куме кесето ти изгоре, цреша се од корен корнеше,и слични :puke:

    5.невестинки фустан - да го платам 800 евра за да го носам 5 саати и после да ми фака прашина (безсмислено фрлање на пари според мене ) :fubar:

    6. Одело- многу се смешни и на ништо не личат, младите момци кои воопшто никогаш во нивниот живот не облекле одело, и незнаат како да го носат,понашаат со него ..а ете он бил младоженец па морал одело да носи,во кое одело притоа изгледа мнооогу смешно!


    Со дечко ми , сме расчистиле на таа тема, јасно и гласно сме им кажале на сите, свадба нема да има, дај те ни ги вие парите што сте ги спремале или што планирате да ги потрошите за свадба, за да ние си ги искористиме, за нова куќа или стан, за мебел, односно за почеток на нашиот фамилијарен живот! 8)
     
    На oceangirl и Dushica-sk им се допаѓа ова.
  10. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Јас би одбрала свадба. Но сакам мала свадба со околу 100 гости, и сакам да биде на отворено, во некоја летна бавча ( но за секој случај да има тенда), убаво декорирано...како на филмовите што гледаме :$

    А што се однесува до подарокот и така повеќето луѓе пари даваат како порарок. А и да не така, што сакаат нека ми донесат - во никој случај нема да пишам ''поклон во плико'', тоа ми е срамота.
     
  11. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Јас би си направила скромна прослава само со нај нај блиските а не некои стрини тетки 3 братучетки прв пат што ги гледам..
    За фустан нема ни што да мислам веќе знам дека нема да купувам балски фустан за да го носам само таа вечер..
    Ваков некаков сакам...
     

    Прикачени фајлови:

    • image1xl.jpg
      image1xl.jpg
      Големина на фајлот:
      39 KB
      Прегледи:
      276
  12. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    еве да ти кажам јас од сето ова што ти го наброја ние на пример ништо не применивме,ни адети, ни бовчи, нити викнавме роднини шо не ги знаевме, имавме околу 100 луѓе, нашите најблиски, јас си изнајмив фустан за 100 евра, мажето си купи ефтин костум којј ке може натака за го носи на др свечености :lol: а си собравме пари колку што и вложивме,така да јас сум секогаш за свадба ;)
     
  13. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    незнам зошто да тие срам да си напишеш поклон во плик??? па тое е нормално денес, кога ке одиш да си одбериш покани ке те прашаат таму.јас така направив :lol: :P
     
  14. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Ни јас! Ептен ми е мизерно тоа. Баш пред некое време добивме покана за на свадба на која пишуваше поклон во плик. Па чекај, јас ќе му кажувам на гостинот што да ми донесе? Да почнам и по роденденски пораки да пишувам кој што да ми донесе.
    Искрено, јас кога ќе добијам таква покана се револтирам. Па тоа ти е понижување.
    Во денешницава има сиромашни луѓе кои ете немаат да стават којзнае колку пари во пликото, па ќе купат што се вика еден комплет чаши и ќе се отстрамат, ќе дојдат да ти направат чест. А кога ти ќе му наредиш да ти даде пари, го ставаш во незгодно, зошто сигурно испод 1000ка нема да стави.
     
  15. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Оти бе мизерно?? А не е мизерно да отидеш на свадба со еден комлет чаши ??? И јас стојам на она секој да си ја плати порцијата т.е поклонот да е околу таа сума. Колку и да нема човек, сепак на свадба оди, може да се снајде.

    Ете пример јас сега спремам свадба,а после свадбата реновирање. И подобро да ми донесе 500 денари во плик, отколку чаши/тенџериња/филџани/сервиси за јадење. Точно дека и овие набројаниве ќе се најдат, но во моментов повеќе работа ќе ми завршат тие 500 денари отколку сервиси за јадење.
    А денешно време секој треба да биде свесен дека ретко кому можеш да погодиш за поклон. Па и мали деца се радуваат повеќе на пари отколку на поклони.
    Сепак, на поканите нема да го пишува ова: поклон во плик, туку на сите усмено ќе им дадам до знаење дека сакам пари за поклон. :)
     
  16. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    да,секако дека не е културно на некој да му напишеш во покана поклон исклучиво во плико,но нели е срамота кога на истите тие кај што си бил на свадба си им однел пари над 50 евра а истите доаѓаат со комплет чаши колку да се острамат?мислам кај е тука културата и почитата?барем да ти возвратат со приближно што си им однел.
     
  17. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    зошто да мие мене срам да им напишам поклон во плик на поканата???а нив нема да им е срам да дојдат 4-ца со еден сервис од 200 ден?? :devil:
    а тоа напишаното си е на културен начин напишано, имам ставено малку понапред слика од мојата покана :$
     
  18. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    се согласувам со тебе, и моите родители кога одеа на свадби кај роднини наши им носеа по 2000денари, или некој поклон до толку пари, а тие кај мене дојдоа со 500-1000 денари(ама поарно тоа, отколку филџани :lol:
     
  19. Acka2201

    Acka2201 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ниту ќе напишам поклон во плико ниту ќе им кажам да ми донесат пари затоа што тоа го сакам...Колку ни е долга чергата толку ќе си ги испружиме нозете..Пре би им кажала дека повеќе ми се потребни пари отколку чаши, тенџериња и сл. па они сами да одлучат што ке ми донесат, на крај краишта затоа на свадбата нема да ги поканите сите што ги знаете туку оние што ви се поблиски и сте во контакт, зошто според мене не правам свадба за да направам пари туку за да го прославам мојот најсреќен ден, а ако ми требаат пари за нешто после тоа, па познавајќи им ја колку токлу економската состојба на тие што сакам да ги поканам пре би направила интимна свадба со 20-на луѓе отколку да им наметнувам дека мора пари да ми донесат и на тој начин ќе заштедам пари... Сепак сите имаме различни размислувања.
     
  20. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    За мене не е нормално да пишам поклон во плико. Затоа што свадбата би ја правела од што сакам свадба а не за да соберам пари.
    Ако моите некому дале 2000-3000 ден. за поклон не значи дека утре и тие луѓе ќе имаат да ми дадат на мене. Нема ваљда да се задолжуваат за да ми дојдат на свадба.
    А друго е кога правиш свадба само со блиски луѓе, тие и ќе те прашаат што сакаш...на нив можеш и да им кажеш дека сакаш пари.
    Но, ако некој наумил да ти дојде со чаши или филџани а ти пишеш поклон во плико тогаш или нема да ти дојде или ќе ти даде празно плико :lol: :lol: :lol: . И плус што повеќето луѓе ги иритира тоа кога е напишано, вклучувајќи ме и мене.
     
    На macysh и OrdinaryGirl им се допаѓа ова.