1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свадба или пари?

Дискусија во 'Свадба' започната од lejdiii, 19 февруари 2011.

  1. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    во никој случај не би правела свадба!!!!
    толку пари за фрлање, а не можеме да закрпиме крај со крај - НЕ, фала!

    и за што? за јадење за повеќето непознати и ради реда канети роднини, комшии, дојдени за јадење и пиење, јас да земам кредит или да ги задолжувам моите кога во местото каде треба да живееме треба уште 15 000 евра да се вложат.

    и многу ми се без врска тоа земањето на невестата, ценкањето пред врата, черешна се од корен корнеше (аман!!!), бацување со триста тетки и баби, не, не, не......... :!:

    а, за да бидам центар на внимание, кој ме почитува и сака - тоа е секој ден, а не ми е потребен еден ден од животот за да глумам како сум јас главна тука, не ми е потебно внимание од сенекакви комшии и роднини... :x
     
    На crazylady, A-j-a и MrsH им се допаѓа ова.
  2. dimoska

    dimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    47
    Ова сум го слушнала од жена која нема правено свадбе и сега и се плаче само тапан што ке чукне.Свадбата е еден ден и точно дека домашните се зафатени со тоа дали се е ок со гостите дали е се како треба,зетот и невестата се најуморени ама еден ден се издржува јас на мојата свадба бев бремена и малку ми беше тешко на моменти ама не ме кошташе ништо да се веселам и да бидам насмеана цел ден.Еднаш се прави свадба.Кој како сака нека мисли.Ние сакавме така така и направивме.И тоа не беше мала свадбат имаше околу 400 гости.Додуша тоа беа само најблиските немаше никој канет само затоа што бил роднина а не ме знае како изгледам.Кој ни направил чест и ние му направивме! :D :inlove:
     
  3. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски

    И јас се согласувам. Можеби ете не е до моментот што ќе бидам центар на внимание, ама драгиот спомен што ќе си го памтам до гроб, па кога ќе им кажувам на децата, внучињата итн. цд-то да го гледаме заедно... тоа чувство е незаменливо, исто и споменот. Не се купуваат со пари, и никогаш никој спомен не би го заменила за пари. :)
    После свадбата ќе имам уште цел живот да печалам, да печалам, дури да ми се здосади што се вика. :D
    Не би чекала на готово, родителите да дадат пари, да направам куќа итн, и да се излежавам дома :)
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  4. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Зависи од монетот и финансиската состојба ама сакам мала свадба со најблиските не сакам некоја голема свадба со по 200 луѓе и некои што првпат ги гледам и ќе ги земам парите :lol:
     
  5. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Сонот ми беше свадба само со 30-40 души повеќе не! Најблиските,така и бешеее :) :)
     
  6. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Значи колку иде времево се околу пари се врти, сега дури и свадбата се заменува со пари...ако се прашувам јас никогаш не би зела пари во замена за свадба.
    Тоа е нешто кое цел живот се памети, среќа за двете семејства, веселба, чин кој е симбол на спојувањето на младите, секое едно девојче уште од мали нозе сонува за денот кога ќе биде невеста. Ако се нема доволно средства за организирање на свадбена прослава и се што е потребно до некаде разбирам да не се прави свадба, ама да го заменам денот кој треба да биде најсреќен за мене и за моето семејство за пари кои и подоцна можам да ги заработам...не :shake: . Се разбира сакам убава, голема свадба не нешто крајно екстравагантно и необично, но сепак впечатливо, ако дозволуваат можностите боже здравје до тогаш има време...а ако не може да биде и помала церемонија но никогаш не би ја изоставила, а посебно не за пари :!:
     
  7. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Хм интересно ...
    Свадбата ке се памти да да долго .. ама колку пари ке се потрошат за таа свадба (ресторан, музика , спремање по дома нели коа доагаат сватови што ти ја знам , бовЧи итн итн,)
    Една моја братуЧетка правеше свадба пред некое време , и знам колку нејзиното семејство се испотроши за да ја исполни желбата на керката и зетот. Свадба во денешно време , на оваа скапотија и невработеност.
    што треба сеа да се лупам од зид зошо моите не ми направија свадба . Треба мајками да ја заглавам да земе кредит и после да исплака којзнае како ... :|
    За тие пари што ке ги дадам за свадбата , би си ги купила најпотребните работи кои ми требаат за бебето . а свадба секако ке правам ама нема да биде со 400 гости него со најблиската фамилија :!:
     
    На crazylady и Miamigirl им се допаѓа ова.
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Свадба еднаш се прави, тој е моментот кога секоја од нас тој ден е принцеза :)
    Сега немора можеби да се прави кој знае колкава свадба но сепак мислам дека тој ден е еден и единствен.
     
    На crazylady, Divinebutterfly и rajna-vojvoda им се допаѓа ова.
  9. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    без да се размислувам ке кажам свадба, нема нешто поубаво од тоа да направиш свадба, тоа се прави само еден пат во животот а парите секојдневно се печалаат....секоја жена сонува за денот кога ке облече бело и ке дојде нејзиниот принц по неа
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.215
    Пол:
    Женски
    свадба дефинитивно!!! веќе се изјаснив во темата - Не сакам свадба затоа што... па еве и тука ќе се самоцитирам :lol:

     
  11. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    И јас сум за свадба дефинитивно. Колку можат да си дозволат нашите толкава ќе биде и свадбата. Ама моите не верувам дека ќе ме остават така :) колку и да немаат, барем за најмалку 50 гости од моја страна ќе одвојат.
     
  12. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Дефинитвно свадба !
     
  13. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно свадба! Па без невестински фустан ,матично ,црква и цела ноќ играње не бива. Што ќе ми се парите кога ќе немам по што да ј паметам мојата венчавка
     
    На Nati.P му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Би избрала свадба,али не свадба со 300 гости.Од секогаш сум била противник на големи свадби со по 300 гости,од кои пола ги гледаш само на погреби и свадби.Сакам мала свадба во интимна атмосфера,со најблиските кои знам дека од срце ќе се радуваат на денот кога јас и мојот избраник ќе ја славиме и овековечиме нашата љубов :)
     
    На crazylady и bubibubibubi им се допаѓа ова.
  15. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    дефинитивно свадба, ако треба нека е со 50 гости само најблиските. тој ден се памти засекогаш
     
  16. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Се согласувам. Нема пари на светов кои вредат повеќе од најубавиот ден во животот. Парите се заработуваат, а свадбата е (hopefully :lol: ) еднаш во животот.
     
  17. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Пари. :)
    Ич не сум по свадбите, та свадба, та циркуз ми изгледа како исто. :$ :tmi:
     
  18. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    јас бев за пари ама дека маж ми е единец и неговите беа на голем мерак да му прават свадба и као да и угодев напраивме свадба ама не угодив,а сум повеке за пари!!!
     
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    HEV не те разбирам, угодив, ама не угодив, дај дообјасни.
    Инаку кај нас е вака на чинот ќе присуствуваат само домашните, тоа се вкупно околу 15-20 луѓе и толку. Кога им најавивме дома си прифатија. Едната страна сами кажаа штом е така еве ви одредена сума пари да ви помогнеме, значи никој не побара, изненадија, а другава не рече ништо и ок, тоа е тоа
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Свадба, ама со мал број на гости. Таква правев јас. Имавме 50 гости од двете страни. Ич не ги сакам оние свадби каде што има по 300 и кусур гости и каде што се канат ојлевци-дојлевци.